Jump to content
Dogomania

http://www.zoopsychologia.pl- czy ktoś ma opinie?


aska_1501

Recommended Posts

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jest to reakcja profesora psychologii, specjalisty
psychologii zwierzat, na propozycje szkolenia czy kursow na temat
psychologii zwierzat, która została rozesłana po kilku listach dyskusyjnych:
(zaznaczam, że Pana Profesora nie znam, nie znam również osoby, która umieściła ten list na liście dyskusyjnej, nie mam jednak żadnych podstaw, aby sądzić, że jest on nieprawdziwy, a wręcz przeciwnie. Nie jest to również moja osobista opinia na temat tych szkoleń - jednak po wysluchaniu opinii innych listowiczow do kursow tych odnosilabym sie z duza ostroznością)


... "Merytoryczna zawartość oferty jest dramatycznym dowodem braku
jakichkolwiek standardów kształcenia w zakresie
etologii i psychologii zwierząt. Jakże łatwo w Polsce jest zostać
“Specjalistą Psychologii Zwierząt”! Wystarczy mieć maturę
i ukończyć szkolenie! Szkolenie prowadzone przez “specjalistów”
legitymujących się certyfikatami ośrodków szkoleniowych
o podobnych standardach kształcenia. Nie neguję przy tym wartości
szkoleń, rozumianych jako nabywanie praktycznych
umiejętności szkolenia psów lub rozwiązywania problemów behawioralnych.
Ale słowa mają swoje znaczenie, także
prawne. Sugerowanie ewentualnym uczestnikom, że po ukończeniu szkolenia
zostaną “specjalistami psychologii psów i
kotów” jest zwykłym oszustwem i winno podlegać środowiskowemu
napiętnowaniu oraz prawnemu ściganiu. W programie
szkolenia znajdujemy następujące tematy: wprowadzenie do psychologii,
psychologia zwierząt, psychoterapia (sic!),
organizacja pracy psychologa zwierząt. Warto wiedzieć, że nauczanie
psychologii jest aktywnością określoną przez Ustawę
o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów jako forma
uprawiania zawodu psychologa. Osoby
dopuszczone do uprawiania zawodu muszą spełniać określone w ustawie
wymagania. Nie trzeba być specjalistą, aby
stwierdzić, że w ofercie nie zostały wymienione osoby, które mają
kwalifikacje do wykonywania zawodu psychologa.
Nazwiska dwóch psychologów znajdujemy na wskazanych stronach www, nie jest jednak, jasne jakie zajęcia będą oni prowadzić. Ewidentnym nadużyciem jest posługiwanie się tytułem zawodowym “specjalisty psychologii zwierząt” przez p. J. Kosińską. Jest jasne, że aby zostać specjalistą w jakimś obszarze psychologii, trzeba najpierw zostać psychologiem. Opatrywanie nazwy dyspliny naukowej jaką jest psychologia dodatkowymi określaniami (psychologia zwierząt) ma zaciemnić ten obraz. Jest to praktyka rodem z czasów, gdy np. słowo
demokracja opatrywano dodatkiem “socjalistyczna”.
Na ten zabieg nabierali się tylko ci, którzy nie znali znaczenia słowa
demokracja."
Wizerunku całej sprawy nie poprawia lektura artykułów zamieszczonych na
stronach [URL="http://www.zoopsychologia.pl/"]www.zoopsychologia.pl[/URL]
autorstwa p. J. Kosiniak. Z tekstów tych wyziera brak kontaktu z wiedzą
mającą podstawy naukowe. Jest to mieszanina
zdroworozsądkowych poglądów z tezami rodem z psychoanalizy lat
trzydziestych XXw.

prof. Wojciech Pisula (specjalista psychologii zwierzat, Instutut
Psychologii PAN, Warszawa)"

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

No wreszcie ktos powiedzial, ze krol jest nagi....
Mysle, ze jest potrzeba stworzenia katedy kynologii przy ktoryms z najbardziej renomowanych uniwersytetow - i umozliwienie studiowania biologi-etologii- psychologii zwierzat z kierunkiem - psy. Podobnie najwyzszy czas na studium trenerskie. Ze specjalnosciami przyszlej pracy. Bo to, co proponuja rozne organizacje, na pewno nie obejmuje ani czasteczki problemow - jak jest szkola klikerowa, to nie dopuszcza sie mozliwosci innych metod, i traktuje kliker jako wyznanie wiary, a nie jako narzedzie, jak szkolka specjalizujaca sie w IPO, to nie powiedz im aby, ze slad IPO jest pelna fikcja, jak szkolenie psow dla niewidomych - to tego w Kalifornii ludzie ucza sie bardzo dlugo i musza odbyc dlugie praktyki, a u nas na zasadzie - nie matura a chec szczera i kilkudniowy kursik wystarczy - ludzie przyznaja sobie sami tytuly specjalistow w tej dziedzinie...
A jak dalece wiedza w tym kierunku sie zmienia - to az wierzyc sie nie chce, ze jeszcze niedawno niektore uznane autorytety szkoleniowe nie uznawaly szkolenia przez nasladownictwo. I ze akurat nie kazdy zna wyniki badan swiadczacych, ze zbyt czeste nagradzanie psuje proces szkoleniowy u wyzej zorganizowanych zwierzat....

Zofia

Link to comment
Share on other sites

W takim razie cała nadzieja w Pani...jest Pani autorytetem w tej dziedzinie...Domyślam się, że stworzenie takiego wydziału czy studium wiąże się zaangażowaniem wielu osób...Wydaje mi się, że byłby bardzo duży odzew na tego typu zajęcia.Wydaje mi się, że zainteresowanie jest duże ,sądzac chociażby po forum. Wiele osób zapewne chciałoby poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę.A czy na zna Pani organizację, która prowadzi wiarygodne kursy dla trenerów bądź behawiorystów? Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Na temat kursów w ZK są już dwa wątki "jak zostać trenerem", "jak zostać szkoleniowcem" - wątki są świeże i z odpowiedziami - znajdź sobie. Zawsze pozostają ci książki i studia w domu :).

Choć nowy kierunek studiów, o którym pisze p. Zofia na pewno jest potrzebny - to z punktu widzenia takiej osoby jak ja, dla której kynologia jest hobby - nie zawodem, brakuje również profesjonalnych szkoleń. I tu potrzeby szerszej rzeszy "dogomaniaków" zaspokoić mogłyby kursy internetowe. Bo choć zainteresowanie niewątpliwie jest duże, jak pisze aska_1501, to zapewne tylko nieznaczna część osób część zdecydowałaby się na dojazd do Krakowa, Warszawy, czy Poznania w celu odbycia kursów. Uważam, że w przypadku kursów teoretycznych (czyli np. właśnie psychologia zwierząt) takie rozwiązanie mogłoby się sprawdzić.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Nie uwazam sie za autorytet w tej ani w zadnej innej dziedzinie. Niegdys na Akademii Rolniczej w Krakowie p. Kosiniak-Kamysz planowal stworzyc kierunek kynologii. Bo wiedza studentow AR na 4 roku w tym zakresie byla mniej niz niska - byly organizowane wyklady, spotkania ze szkoleniowcami. Ale chyba na tym sie skonczylo. Bo to wiedza dla wiedzy - chleba nie daje. Hodowac rodowodowe psy w Polsce mozna nie wiedzac co to jest inbred i jakie sa fazy porodu, ze o okresach krytycznych w rozwoju szczeniat nie wspomne.
Szkolic tez mozna na zasadzie uwiazania do plotu i draznienia kijem, i na to znajda sie amatorzy, i zaplaca.
Zdaje sie, ze w Finlandii sa technika szkolace przyszlych trenerow. U nas pozostaje szukac trenerow, ktorzy maja wyniki w interesujacej nas specjalnosci i probowac uczyc sie od nich - o ile zechca sie dzielic wiedza. I czytac krytycznie co sie da.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska'] Niegdys na Akademii Rolniczej w Krakowie p. Kosiniak-Kamysz planowal stworzyc kierunek kynologii. Bo wiedza studentow AR na 4 roku w tym zakresie byla mniej niz niska - byly organizowane wyklady, spotkania ze szkoleniowcami. Zofia[/quote]

Nadal jest przedmiot "Hodowla psów i kotów" na czwartym roku. Dawniej rzedmiot był obowiązkowy jedynie dla studentów piszących pracę z psów i z fizjologii. Reszta mogła uczestniczyć w zajęciach dobrowolnie, a że przedmiot kończył sie egzaminem to chętnych, jak ja studiowałam, było niewielu. Teraz nie wiem jak jest, musiałabym zapytać siostry ale pod nadzorem p. Kosiniaka-Kamysza powstaje dużo prac magisterskich dotyczących psów.

Link to comment
Share on other sites

Na zootechnice na SGGW jest Katedra Hodowli Psów, jest przedmiot zoopsychologia. I podobno przymierzają się do studiów podyplomowych kynologicznych.
Uwazam, że nie można studiować tylko wiedzy kynologicznej,
potrzebna jest fizjologia zwierzat, anatomia(no powiedzmy tylko psów),
zoopsychologia, nie tylko psychologia psów. I jeszcze wiedza ogólna biologiczna, genetyka, metody hodowlane.
Czyli ja sugeruję zootechnikę ze specjalizacją.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Od tego roku, prof. Wojciech Pisula (specjalista psychologii zwierząt), który jest autorem wypowiedzi nt.szkoły zoopsychologii parę postów wyżej, otworzył właśnie nową specjalność pt. "psychologia zwierząt" w ramach studiów psychologicznych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Wawie. Uczestniczę w tym i polecam:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

[quote name='konisia']Od tego roku, prof. Wojciech Pisula (specjalista psychologii zwierząt), który jest autorem wypowiedzi nt.szkoły zoopsychologii parę postów wyżej, otworzył właśnie nową specjalność pt. "psychologia zwierząt" w ramach studiów psychologicznych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Wawie. Uczestniczę w tym i polecam:)[/quote]

Czy moglabys podac nieco tematow wykladow i spisu polecanej literatury? To bardzo interesujace.
Przydalby sie jeszcze szalenie dzial - "mozliwosci szkolenia i porozumiewania sie ze zwierzetami" - ze szczegolnym uwzglednieniem wlasnie psow. Mozna nie lubic techniki wylacznie klikerowej (zwlaszcza jesli traktowana jest jako wyznanie wiary), mozna nie lubic pracy na łup, mozna nie cierpiec metod silowych i bólowych (zwlaszcza gdy nie sluza w zadnym stopniu ostrzeganiu psa przed niepojetym dla niego zagrozeniem), albo bardzo przydalaby sie znajomosc wszelkich metod, no i popularyzacja w swiadomosci wszystkich psiarzy faktu, ze pies stworzony jest do wspolpracy.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Lista kursów w ramach specjalności Stosowana Psychologia Zwierząt to:

[LIST]
[*]zoologia zwierząt
[*]psychologia porównawcza - systematyczna
[*]pomiar zachowania/ metody analizy behawiorlanej
[*]specyfika zachowania zwierząt gospodarskich: bydło, trzoda chlewna, owce, kozy, konie, drób oraz zwierząt towarzyszących: psy, koty, inne małe zwierzęta
[*]behawioralne wskaźniki dobrostanu zwierząt
[*]zwierzęta w służbie policji, wojska, ratownictwa oraz w terapii (dogoterapia, hipoterapia)
[*]elementy symptomatyki weterynaryjnej
[*]elementy patologii zachowania zwierząt - nerwice, zaburzenia więzi, charakteropatie
[*]elementy terapi behawioralnej
[*]zasady treningu i szkolenia zwierząt[/LIST]

Link to comment
Share on other sites

Wykładowcy (na razie), bo domyślam się, że z biegiem czasu grono będzie się powiększać:

[FONT=OpenSymbol][LEFT]• [/FONT][FONT=CourierNewPSMT]prof. zw Wojciech Pisula[/LEFT]
[/FONT][FONT=OpenSymbol][LEFT]• [/FONT][FONT=CourierNewPSMT]dr hab. Paweł Ostaszewski, prof. SWPS[/LEFT]
[/FONT][FONT=OpenSymbol][LEFT]• [/FONT][FONT=CourierNewPSMT]dr Monika Suchowierska[/LEFT]
[/FONT][FONT=OpenSymbol][LEFT]• [/FONT][FONT=CourierNewPSMT]mgr Rafał Stryjek[/LEFT]
[/FONT][FONT=OpenSymbol][LEFT]• [/FONT][FONT=CourierNewPSMT]mgr Aleksandra Nałęcz-Tolak[/LEFT]
[/FONT][FONT=OpenSymbol][LEFT]• [/FONT][FONT=CourierNewPSMT]prof. zw Krzystof Turlejski, IBD PAN[/LEFT]
[/FONT][FONT=OpenSymbol][LEFT]• [/FONT][FONT=CourierNewPSMT]dr hab. Tadeusz Kaleta, prof. SGGW[/LEFT]
[/FONT][FONT=OpenSymbol][LEFT]• [/FONT][FONT=CourierNewPSMT]prof. zw. Jolanta Zagrodzka, IBD PAN,
[/LEFT]
[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Jeśłi chodzi o lektury, to w tym semestrze mam 2 zajęcia z tej specjalizacji: 1) Zoologię ogólną i 2) Psychologię porównawczą i ewolucyjną. A lektury to:

[FONT=Arial][SIZE=2]Buss, D. (2001). [I]Psychologia ewolucyjna[/I]. Gdańsk: GWP[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2]Hoffman, A. (1983). [I]Wokół ewolucji[/I]. Warszawa: PIW.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2]Krzanowska, H. Łomnicki, A. (1997). [I]Zarys mechanizmów ewolucji. [/I]Warszawa: PWN.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2]Maynard Smith, J. i Szathmáry, E. (2000). [I]Tajemnice przełomów ewolucji.[/I] Warszawa: PWN.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2]Pisula, W. (2000). Psychologia ewolucyjna. W: J. Strelau (Red.) [I]Psychologia: podręcznik akademicki[/I] (s. 179-204). Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2]Pisula, W. (2003). [I]Psychologia zachowań eksploracyjnych zwierząt. [/I] Gdańsk: GWP. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2]Williams, G.C. (1997). [I] Światełko mydliczki[/I]. Warszawa: CiS. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2]Wszystkie pozycje następujących autorów: W. Hamilton, E.O. Wilson, R. Dawkins, M. Ryszkiewicz. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Hmm ... a mnie bardzo zastanowił harmonogram szkolenia p.t. "Hodowca psów rasowych", a w szczególności punkty:
- Prowadzenie hodowli – podstawy ekonomiczne, organizacja, reklama i marketing
- Rozmowa z klientem - podstawy komunikacji

Trochę mi to trąci sprzedażą marnej jakości "produktów" za spore pieniądze (przepraszam za dosadne określenie i mój sarkazm) ... Niektórzy uważają, że strategia, reklama, to podstawa handlu i zysku :angryy:
Poza tym po wejściu na stronę Europejskiego Studium Psychologii Zwierząt wystarczy doczytać, że założyciele tej szkoły nie mają w tej chwili nic wspólnego z ZKWP. Także jeśli chodzi o mnie i o pytanie zadane w temacie, to ja bym się nie zdecydowała.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MonikaSz']Hmm ... a mnie bardzo zastanowił harmonogram szkolenia p.t. "Hodowca psów rasowych", a w szczególności punkty:
- Prowadzenie hodowli – podstawy ekonomiczne, organizacja, reklama i marketing
- Rozmowa z klientem - podstawy komunikacji

Trochę mi to trąci sprzedażą marnej jakości "produktów" za spore pieniądze (przepraszam za dosadne określenie i mój sarkazm) ... Niektórzy uważają, że strategia, reklama, to podstawa handlu i zysku :angryy:
[/quote]

Monika po części rozumiem Twoje nastawienie,też kiedyś miałam takie podejście,ale będąc na 4 roku ekonomii,nie mogę się z Tobą zgodzić.W odniesieniu do psów te kwestie wydają się bezduszne,ale niestety są szalenie istotne i wiedza w tym zakresie jest niezbędna w prowadzeniu jakiejkolwiek działalności,również hodowli psów rasowych.
I tak się składa,że strategia,reklama,kontakty z klientami itp to jest podstawa handlu i ew.zysku.
Nie czytałam harmonogramu i nie wiem jakie są pozostałe pkt-y,ale dobrze że te dwa tam są,dla bezpieczeństwa,żeby ktoś się nie obudził z ręką w nocniku,bo szlachetne zamiary i miłość do rasy nie wystarczą do prowadzenia hodowli.
Oczywiście jeżeli te zajęcia są prowadzone po to,żeby nauczyć opchnąć jak najwięcej za jak najwyższą cenę,to są bez sensu,ale jeżeli jest to nauka mądrego gospodarowania zasobami,to jestem jak najbardziej za.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MonikaSz']Poza tym po wejściu na stronę Europejskiego Studium Psychologii Zwierząt wystarczy doczytać, że założyciele tej szkoły nie mają w tej chwili nic wspólnego z ZKWP. Także jeśli chodzi o mnie i o pytanie zadane w temacie, to ja bym się nie zdecydowała.[/quote]
O ile mnie pamięć nie myli, to p. Kosińska, założycielka tej szkoły, jest członkiem PKPR.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='konisia']Od tego roku, prof. Wojciech Pisula (specjalista psychologii zwierząt), który jest autorem wypowiedzi nt.szkoły zoopsychologii parę postów wyżej, otworzył właśnie nową specjalność pt. "psychologia zwierząt" w ramach studiów psychologicznych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Wawie. Uczestniczę w tym i polecam:)[/QUOTE]

co trzeba zrobic, tzn jakie egzaminy zdac by dostac sie na te studia, a raczej na ta specjalnosc?

Link to comment
Share on other sites

Nie chcę nikogo wprowadzać w błąd, więc może podam info znalezione u żródła;)

[URL="http://www.swps.edu.pl/new_www/ckp/studiapodyplomowe_1092220581/ofertaedukacyjna_1092220604/warszawa_1092220624_psychologia_zwierzat.html"]http://www.swps.edu.pl/new_www/ckp/studiapodyplomowe_1092220581/ofertaedukacyjna_1092220604/warszawa_1092220624_psychologia_zwierzat.html[/URL]

Ten link dotyczy kandydatów, którzy są zainteresowani uzyskaniem dyplomu w tej dziedzinie a są osobami z poza szkoły. Bo info o realizowiu psych. zwierząt jako drugiej specjalności dotyczy tylko studentów SWPS (tzn. trzeba już "coś" studiować na SWPSie że móc robić zoo jako drugą specjalność). A to co podałam w linku mogą robić wszyscy (np. ludzie, którzy ukończyli zootechnikę, a którzy chcą rowijać się w obszarze psych. zwierząt).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Wyczytałam na stronie nasze psy coś na temat tego studium bo bardzo mnie to interesuje i już chciałam się zapisać

"... Na następnej stronie artykuł-curiosum: zastępca redaktora naczelnego „Kynologii” w wywiadzie udzielonym swemu pismu przedstawia korespondencyjne kursy prowadzone przez swą żonę jako jedyną placówkę szkoleniową w zakresie behawioru zwierząt, zapominając powiedzieć, że wydawane przez nią dyplomy są równie istotne co wydawane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku działający w tych samych wnętrzach Domu Kultury w Grodzisku Maz., ale za to o wiele, wiele droższe... Owa oparta na jednym, nie do końca wykształconym wykładowcy i nie uznawana przez MEN za jakąkolwiek szkołę placówka nosi dumne miano Europejskiego Studium Psychologii Zwierząt i stanowi prywatną własność p. Kosińskiego, który jest także wiceprzewodniczącym PKPR i mężem kadry nauczycielskiej Centrum. Naprawdę, w kwestii marketingu pp. Kosińscy marnują się w ciasnych ramach PKPR!..."

i dalej "...Pani [B]Joanna Kosińska[/B], przewodnicząca ZG PKPR oraz - co ciekawe - kadra naukowa Europejskiego Studium Psychologii Zwierząt napisała o kontaktach młodego psa z innymi zwierzętami domowymi, głównie pod kątem czy możliwa jest domowa koegzystencja psa z kotem. Niektóre założenia tekstu sa co najmniej dyskusyjne (" Pies wiejski wychowany przy stadzie owiec lub drobiu nie będzie polował na te zwierzęta"), ale ostateczne wnioski optymistyczne. ..."

kto chce więcej to na strone [URL="http://www.naszepsy.com.pl/czytelnia.asp?Id=2154"]http://www.naszepsy.com.pl/czytelnia.asp?Id=2154[/URL]

Kurcze, dobrze że nie wpłaciłam kasy. Ale dobrze że mam internet to chociaż troche sprawdze wiarygodność oszustów. Jak tak można 4200zł. brać za kurs!!!!!!! Nic nie wart!!!!!!


PaPa!!!!
Kasia

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jakiś czas temu zastanawiałam się poważnie nad studiami podyplomowymi z psychologii zwierząt WSPS, wysłałam dokumenty , wpłaciłam wymaganą zaliczkę. Powinnam zacząć od października tego roku i ... nie zacznę , zrezygnowałam. Uznałam, że to bez sensu. Cała nauka to 115 godzin zajęć seminaryjnych podczas dziesięciu weekendowych zjazdów (czyli pewnie raz na miesiąc), 75 godzin na platformie e-learning i 20 przeznaczonych na konsultacje dotyczące pracy dyplomowej.Poprostu zasatanawiało mnie jaką wiedzę przekażą wykładowcy podczas jednego spotkania w miesiącu... czy oby napewno taką, której sama nie zdobędę czytając... na rynku wydawniczym jest wiele interesujących pozycji z psychologii zwierząt oraz wiele innych przybliżających nam sposoby uczenia się psów , rolę jaka przy tym odgrywają ich zmysły, mówiących o różnych metodach szkoleniowych o podstawach treningu, sposobach porozumiewania się z psami, ich sposobach porozumiewania się z nami czyli relacjach na płaszczyźnie człowiek-pies. Taka literatura może dać dużą wiedzę pod warunkiem, że czytamy dużo i krytycznie. Do tego praktyka! Co mi z wiedzy jeżeli nie będę potrafiła bądź mogła wykorzystać jej w praktyce! Więc odrzuciłam myśli o psychologii zwierząt i postanowiłam , że o wiele rozsądniej wydam te 3000zł. Na początek kupiłam kilka książek (czytam z zapartym tchem) i uwaga iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaaaaaaaaa (tu moja radość) zamówiłam wstępnie szczeniora :loveu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...