Jump to content
Dogomania

Genetyka umaszczenia


Panna Min Czin

Recommended Posts

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Han Sharn']A co powiecie na mojego grzywusia (łysego z kolei bo mam dwa), który urodził się biały a dopiero potem zaczęły mu plamki na skórze wychodzić, jak go kupiłam to był nakrapiany a teraz grzbiet beżowy prawie cały a reszta nakrapiana. W rodowodzie ma wpisane palomino jak koń. Grzywka biała, czy to będzie pies genetycznie biały? A i nos brązowy.
Na marginesie żeby było ciekawiej to w lecie się opali i będzie ciemniejszy ale to już nie genetycznie.

Aussie a co sądzisz o tej książce o genetyce dla hodowców psów?[/quote]

Ze plamki wychodzą później to zupełnie normalne, pigment potrafi wychodzić na skórze praktycznie przez całe życie. Prawdopodobnie jest biały z brązowym pigmentem (bb).

Mówiąc szczerze nie mam tej książki ani jej nie czytałam ;-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kalinaM']Ojciec czarno bialy w jego rodzine sa prawie same srebrniaki i czarniaki a w rodzinie matki sporo czekolad...[/quote]

Jeśli matka suki jest czekoladowa, to nie ma już znaczenia co ona tam dalej ma ;). Natomiast pies ma dość małe szanse na przenoszenie czekolady, choć oczywiście taka szansa istnieje.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='puli']Aussie - a przypadkiem nie nawinęło Ci sie cos o puli? Generalnie biała suka moze mieć partnera w każdym kolorze i takie połączenie moze dać w jednym miocie szczenieta białe,czarne i szare.Za to biała suka powinna być łaczona wyłącznie z białym psem,bo inaczej szczeniaki będa łaciate. Wiem o tym od doświadczonych wieloletnich hodowców z Wegier,ale z powodu bariery jezykowej nie mogli mi wyklarowac dlaczego tak sie dzieje.Pomijam dla uproszczenia kombinacje fako i maszkos fako (odcienie brązu,bezu i jasne psy z czarna maską). Mówimy wyłącznie o osobnikach czarnych i białych.[/quote]

To w końcu jak jest z tą białą suką, bo nie rozumiem ;-)

Nigdy nie słyszałam o łaciatych puli, ale być może się zdarzają. Białe puli to wg mojej wiedzy ee rozjaśnione do bieli. Fako to albo ee nierozjaśnione albo a^y - jeśli mają maskę to muszą być a^y, bezmaskowe mogą być i te i te (co ciekawe u mudi fako jest tylko ee, tzn. rodziły się też mudiki śniade, nawet z maską, ale są one nieuznane we wzorcu).
Tak więc po białym i czarnym puli powinny się rodzić albo same czarne albo czarne i białe (a być może też jasne fako ee).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aussie']To w końcu jak jest z tą białą suką, bo nie rozumiem;)[/quote]
Ja sama nie rozumiem ;)
To jest tak wg.hodowców:
Biała suka może być krzyżowana z psem bialym lub czarnym.
[B]Biała suka + czarny pies[/B] - jest O.K. i miot moze być taki:
[img]http://foto.m.onet.pl/_m/df8bda2b2ed13c3942cc703d9ef1e64d,5,19,0.jpg[/img]
Psiaki sa różne,ale kolory rozłozone są na nich równomiernie.

Natomiast przestrzegano mnie przed połączeniem:
[B]Czarna suka + biały pies[/B], bo szczeniory moga wyjść takie:
[img]http://foto.m.onet.pl/_m/0c556b1e697f5aa8b2ea55df8decab68,5,19,0.jpg[/img]
Ta fotke zrobiłam w ub.roku na wystawie na Węgrzech.
W krajach gdzie jest wąska pula genetyczna robi sie takie krycia,ale dbajacy o czystość rasy tego nie zalecają bo poza szurke czy maszkos fako w kolejnych pokoleniach moga sie pojawiać niespodzianki łaciate niczym PONy.
Mnie nurtuje pytanie: jakim cudem biała suka + czarny pies da miot psiaków o równomiernym rozłozeniu kolorów a przy połączeniu odwrotnym (czarna suka+ bialy pies) bywaja łaciate szczeniaki??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='puli']Ja sama nie rozumiem ;)
To jest tak wg.hodowców:
Biała suka może być krzyżowana z psem bialym lub czarnym.
[B]Biała suka + czarny pies[/B] - jest O.K. i miot moze być taki:
[IMG]http://foto.m.onet.pl/_m/df8bda2b2ed13c3942cc703d9ef1e64d,5,19,0.jpg[/IMG]
Psiaki sa różne,ale kolory rozłozone są na nich równomiernie.

Natomiast przestrzegano mnie przed połączeniem:
[B]Czarna suka + biały pies[/B], bo szczeniory moga wyjść takie:
[IMG]http://foto.m.onet.pl/_m/0c556b1e697f5aa8b2ea55df8decab68,5,19,0.jpg[/IMG]
Ta fotke zrobiłam w ub.roku na wystawie na Węgrzech.
W krajach gdzie jest wąska pula genetyczna robi sie takie krycia,ale dbajacy o czystość rasy tego nie zalecają bo poza szurke czy maszkos fako w kolejnych pokoleniach moga sie pojawiać niespodzianki łaciate niczym PONy.
Mnie nurtuje pytanie: jakim cudem biała suka + czarny pies da miot psiaków o równomiernym rozłozeniu kolorów a przy połączeniu odwrotnym (czarna suka+ bialy pies) bywaja łaciate szczeniaki??[/quote]

wg. mnie tak nie może być :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ksara']wg. mnie tak nie może być :)[/quote]
Wg mnie tez. Jednak juz na debiucie wystawowym mojej młodziutkiej suki,węgierscy hodowcy,którzy przyjechali z białymi puli,tłumaczyli mi zeby nie kryc jej białym psem bo wyjda łaciate. I jeszcze mi pokazywali dalmatynczyki,zebym pojęła jakie te szczeniaki moga być...:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='puli']Ja sama nie rozumiem ;)
To jest tak wg.hodowców:
Biała suka może być krzyżowana z psem bialym lub czarnym.
[B]Biała suka + czarny pies[/B] - jest O.K. i miot moze być taki:
[IMG]http://foto.m.onet.pl/_m/df8bda2b2ed13c3942cc703d9ef1e64d,5,19,0.jpg[/IMG]
Psiaki sa różne,ale kolory rozłozone są na nich równomiernie.

Natomiast przestrzegano mnie przed połączeniem:
[B]Czarna suka + biały pies[/B], bo szczeniory moga wyjść takie:
[IMG]http://foto.m.onet.pl/_m/0c556b1e697f5aa8b2ea55df8decab68,5,19,0.jpg[/IMG]
Ta fotke zrobiłam w ub.roku na wystawie na Węgrzech.
W krajach gdzie jest wąska pula genetyczna robi sie takie krycia,ale dbajacy o czystość rasy tego nie zalecają bo poza szurke czy maszkos fako w kolejnych pokoleniach moga sie pojawiać niespodzianki łaciate niczym PONy.
Mnie nurtuje pytanie: jakim cudem biała suka + czarny pies da miot psiaków o równomiernym rozłozeniu kolorów a przy połączeniu odwrotnym (czarna suka+ bialy pies) bywaja łaciate szczeniaki??[/quote]

Jest to oczywista bzdura, że taka krzyżówka w jedną stronę zadziała tak a w drugą inaczej. Bo dziedziczenie umaszczeń u psów nie jest w żaden sposób sprzężone z płcią (zresztą nawet gdyby było to zachodziłoby to na trochę innej zasadzie a nie tak jak w przykładzie podanym wyżej).
Jest to ewidentnie tzw. "anegdotyczny dowód", tzn. coś się jednemu hodowcy z takiego skojarzenia przytrafiło i na tej podstawie wyciągnał on błędne wnioski.
Pierwsza fotka mnie nie dziwi, bo są na nim psy: fako, biały i czarny.
Natomiast to drugie zwierzę wygląda jakoś dziwnie - napewno nie jak typowy pies łaciaty. Chciałabym zobaczyć więcej zdjęć od różnych stron. Przede wszystkim rozkład ciemnej maści na głowie, jak i cieniowane przejście między barwami nie jest typowe dla psa łaciatego. (Łaty normalnie wystepują na uszach a nie na pysku, a ten pies wygląda jakby miał pigment na kufie a nie na uszach - co jest niespotykane u łaciatych).
Poza tym wszystkim - łaciatość może istnieć w populacji i takie psy mogą teoretycznie rodzić się po wszystkich umaszczeniach. To jest inny locus - s^p.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję.Tez mi sie to nielogiczne wydawało,ale słyszałam to tyle razy i to od doświadczonych hodowców,ze nie dawało mi to spokoju....Mozliwe,ze połączenie czarna suka +biały pies sa niepożądane z jakichś innych przyczyn (np zdrowotnych). Ci, którzy hoduja i czarne i białe tez unikają takich krzyżówek...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marysia_i_gończy'][B]puli[/B] a [URL="http://homepage.usask.ca/~schmutz/Puli.html"]TUTAJ[/URL] jest trochę o kolorkach puli - nie czytałam, więc nie wiem, na ile ciekawie, i może już tam byłaś...? Ale pomyślałam, że podrzucę link :)

Pozdrawiam
Marysia i Una[/quote]
Dziękuję. Widzę,ze tez lubisz pobuszować po "obcych" rasach;) . Artykuł znam i mam nawet przetłumaczony (jako,ze ja niestety zero lingwistyczne:roll: ). Artykuł ciekawy nie tylko dla pulologów;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Malta-GD']U, to zdecydowanie zbyt skomplikowane dla mnie, zwykłej 13 latki, która dopiero za 2 miesiące bedzie miała o genach... ludzkich:D[/quote]
a ja myślałam, że genetyka w szkole zaczyna się od... muszek owocówek :lol:

a czy ktoś ma jakieś ciekawe informacje na temat umaszczenia wilczastego?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Chciałabym zapytać, ja wygląda dziedziczenie koloru czarnego u dogów niemieckich. Konkretnie i prosto: czy [B]z dwóch błękitów[/B] (bb i bb, prawda?) może urodzić się czarny (do błękitów)? Czy jedno z rodziców musi być czarne?
I czy nie ma nic do rzeczy, że zarówno u psa jak i u suki jedno z rodziców było czarne??
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, bo spieram się w tej sprawie z pewną osobą, która jest zainteresowana takim skojarzeniem...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cloudy']Chciałabym zapytać, ja wygląda dziedziczenie koloru czarnego u dogów niemieckich. Konkretnie i prosto: czy [B]z dwóch błękitów[/B] (bb i bb, prawda?) może urodzić się czarny (do błękitów)? Czy jedno z rodziców musi być czarne?
I czy nie ma nic do rzeczy, że zarówno u psa jak i u suki jedno z rodziców było czarne??
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, bo spieram się w tej sprawie z pewną osobą, która jest zainteresowana takim skojarzeniem...[/quote]\
po 2 błękitach mogą się urodzić tylko błękitne :)
(no chyba że ktoś zrobi przekręt w rodowodzie;))

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie, po dwóch błękitach tylko błękitne :-) Błękit jest recesywny w stosunku do czarnego. Żeby były czarne, przynajmniej jedno z rodziców musi być czarne. I nie ma najmniejszego znaczenia, że któryś z dziadków niebieskiego rodzica był czarny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aussie']Dokładnie, po dwóch błękitach tylko błękitne :-) Błękit jest recesywny w stosunku do czarnego. Żeby były czarne, przynajmniej jedno z rodziców musi być czarne. I nie ma najmniejszego znaczenia, że któryś z dziadków niebieskiego rodzica był czarny.[/quote]

Dziękuję :)
Czyli miałam rację :multi:
Potraktuję to jako dowód rzeczowy :cool3:

P.S - Natalia! Do galerii - zdjęcia Figaro wstawiać! ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cloudy']Dziękuję :)
Czyli miałam rację :multi:
Potraktuję to jako dowód rzeczowy :cool3:

P.S - Natalia! Do galerii - zdjęcia Figaro wstawiać! ;)[/quote]
Heh, jezeli interesują Cię dogowe kolory, to w biuletynie doga byl bardzo ciekawy artykuł (kilka stron) krok po kroku od strony genetycznej rozpatrują maści.
Nie pamietam teraz numeru- ale wiem ze na okladce jest arlekinka z Być Może.
(jak chcesz to sprawdze nr biuletynu)

Przy moim necie na korbe nie da sie zdjec wstawiac porzadnuych:placz:
musze czekac az znowu bedzie stałka.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='moon_light']Heh, jezeli interesują Cię dogowe kolory, to w biuletynie doga byl bardzo ciekawy artykuł (kilka stron) krok po kroku od strony genetycznej rozpatrują maści.
Nie pamietam teraz numeru- ale wiem ze na okladce jest arlekinka z Być Może.
(jak chcesz to sprawdze nr biuletynu)

Przy moim necie na korbe nie da sie zdjec wstawiac porzadnuych:placz:
musze czekac az znowu bedzie stałka.[/QUOTE]

a mogłabyś mi skserować ten artykuł?:cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...