Jump to content
Dogomania

Zawody, fotki prawa autorskie i inne obyczaje w agility


zibiman

Recommended Posts

[quote name='wendka']Nie oszukujmy sie, zawody organizuja sami zawodnicy i czesto sa to zawodnicy duzo mniej doswiadczeni niz Ty ;) bardzo male kluby. Masz przyklad, zawody w Czeladzi i w Kozlowie organizowaly osoby zupelnie nowe w agility. Czemu? Po prostu chcialy :loveu: [/quote]

Dzięki, że mnie wyprzedziłaś i to napisałaś. Może to już zupełnie nie ma związku ze zdjęciami, ale po prostu poczułam się trochę nieswojo - zibiman zapewne znów powie "uderz w stół", ale co tam - kiedy przeczytałam jego słowa, cytuję:
"Ja ledwo zaczalem startowac a mam zawody zrobic to by byla zenula jak ktos napisal :smile:"

Być może takie słowa wynikają z kompletnej nieznajomości (i braku chęci znajomości) tematu, ale nie trzeba być żadnym doświadczonym zawodnikiem, żeby zorganizować zawody. Ba, można w ogóle nie być zawodnikiem (prawda, Romek? :evil_lol:) Bo te wszystkie rzeczy - znalezienie terenu, hali, zorganizowanie wykładziny, toru, fotokomórki, zrobienie formularzy internetowych, przyjmowanie zgłoszeń, zorganizowanie komputerów, drukarek, nagłośnienia, rozeznanie się w arkuszu, przygotowanie miejsca, sponsorów, nagród, rozmowy z ZK, zorganizowanie obsługi toru, i wiele, wiele innych rzeczy, które trzeba zrobić organizując zawody - nie mają nic wspólnego z byciem zawodnikiem... :roll: nie trzeba wiele, żeby się dowiedzieć, jak to wszystko ma wyglądać - zwłaszcza że wokół naprawdę jest dużo chętnych do pomocy i uwag ludzi. Ale trzeba wiele, żeby to po prostu... zrobić.

Więc może nie zwalaj braku chęci na swoje "ledwo zacząłem startować", bo to nie żaden argument, w dodatku krzywdzące to to dla całej naszej ekipy, która wspólnie robiła i przeprowadziła zawody czy to w Czeladzi, czy w Kozłowie - bo nie uważam, żeby były one "zenula" :shake: - a wszyscy tu "ledwo zaczęli startować", a niektórzy nawet w ogóle nie zaczęli.
Nie ma to żadnego związku.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[LEFT]Wiecie tak sobie czytam i czytam i wyjść z podziwu nie mogę, jaka głupota ludzka jest wielka. Tak cicho się przyznając, teraz zgłupiałam i mam pytanie czy ktoś ma jakieś zastrzeżenia do robienia przeze mnie zdjeć na warszawskich zawodach?? :p
[/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

W wątku o Mistrzostwach Świata agility pojawiły się pierwsze galerie. Jest tam mnóstwo fotek które przedstawiają zawodników, publiczność, sędziów, obsługę i pewnie przypadkowych widzów.
[URL="http://www.european-dog-center.com/WM%202009%20Tag%202/album/slides/IMG_5706.html"]na przykład to[/URL] od razu widać że to fotka z MŚ agility
a nawet zdjęcia przedstawiające konkretnie jedną osobę
[URL="http://www.european-dog-center.com/WM%202009%20Tag%202/album/slides/IMG_5665.html"]na przykład to[/URL]
drogi Zibiman czy mógł byś się do tego ustosunkować.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Junka'][LEFT] Tak cicho się przyznając, teraz zgłupiałam i mam pytanie czy ktoś ma jakieś zastrzeżenia do robienia przeze mnie zdjeć na warszawskich zawodach?? :p[/LEFT]

[/quote]
Ja proszę o niepublikowanie zdjęć na których wypadłam grubo lub jestem ustawiona lewym profilem :roll: Czyli najlepiej focić same psy. Ale też nigdy, gdy są nieuczesane :lol:
A tak na serio -na forum zdjęć nikt złośliwie nie wstawia, ja np. bardzo się cieszę, gdy komuś w obiektyw wpadną moje ( i prawie moje) piesy, w dodatku z reguły sa to zdjęcia najlepsze, wybrane, obrobione. Ktoś wykonuje tyle pracy, żeby inni mogli nacieszyć oczy :loveu:

Link to comment
Share on other sites

Może jednak nie dajmy się zwariować? Zgłaszając psa na zawody, wystawę, egzamin itp. imprezę publiczną, wyrażamy domniemaną zgodę na fotografowanie siebie i swojego psa oraz publikowanie tych zdjęć, jak również na ujawnienie w katalogu danych osobowych. Jak ktoś nie chce być fotografowany, jak nie chce, by jego dane były w katalogu, to niech się nie zgłasza na zawody czy wystawę, proste. :eviltong:

To, że ktoś nie rozumie przepisów, które tu były wielokrotnie przytaczane, nie zwalnia go z ich przestrzegania. :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Przyszła mi chęć sfotografowania zawodów agility i co ja widzę... - strach się bać! :D
ufff - przebrnęłam przez ten wątek i zmachałam się chyba gorzej, niż psy kończące bieg w agility. ;-)
Temat pewnie należałoby zakończyć - ale dodam jeszcze coś od siebie:

Jestem fotografem który oprócz fotografowania zarobkowo (to jest główne źródło mojego dochodu) traktuje robienie zdjęć jako pasję i wielką przyjemność. Zawężając tematykę - dodam, że moim konikiem i głównym przedmiotem zainteresowań jeśli chodzi o fotografię jest reportaż. Reportaż to głównie fotografowanie ludzi (w różnych miejscach, sytuacjach-w tym na imprezach typu zawody), a co za tym idzie - koniecznym jest przynajmniej jako takie rozeznanie w paragrafach Prawa Autorskiego.
Więc dla jasności:
Kilka osób już zdążyło odpowiednie fragmenty PA na Forum wkleić, jednak należy się tu małe sprostowanie. Otóż - wytłuściłam na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę. [B]Słowo klucz:[/B] [B][U]ROZPOWSZECHNIANIE[/U] wizerunku[/B].

[COLOR=#2e8b57][I]USTAWA[/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57]
[/COLOR][COLOR=#2e8b57][I]z dnia 4 lutego 1994 r.o prawie autorskim i prawach pokrewnych[/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57]
[/COLOR][COLOR=#2e8b57][I]Art. 81.[/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57]
[/COLOR][COLOR=#2e8b57][I]1. [/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57][I][U][B]Rozpowszechnianie[/B][/U][/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57][I] wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.[/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57]
[/COLOR][COLOR=#2e8b57][I]W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli[/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57]
[/COLOR][COLOR=#2e8b57][I]osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.[/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57]
[/COLOR][COLOR=#2e8b57][I]2. Zezwolenia nie wymaga [/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57][I][B]rozpowszechnianie[/B][/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57][I] wizerunku:[/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57]
[/COLOR][COLOR=#2e8b57][I]1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem[/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57]
[/COLOR][COLOR=#2e8b57][I]przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych,[/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57]
[/COLOR][COLOR=#2e8b57][I]społecznych, zawodowych,[/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57]
[/COLOR][COLOR=#2e8b57][I]2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak [/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57][I][B]zgromadzenie[/B][/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57][I], krajobraz, [/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57][I][B]publiczna impreza[/B][/I][/COLOR][COLOR=#2e8b57][I]. [/I][/COLOR]

Tu zwracam się w szczególności do Pana Zibimana: O ile ma Pan pełne prawo do decydowania o rozpowszechnianiu swojego wizerunku utrwalonego na czyichś zdjęciach (choć nie w każdym przypadku - o tym za chwilę) - to nie ma PRAWNEJ możliwości zabronienia komuś [B]FOTOGRAFOWANIA[/B] Pana (tym bardziej na imprezie otwartej, publicznej!) - Chodzi o samą czynność polegającą na fotografowaniu: f[B]otografowanie, a rozpowszechnianie/upublicznianie - [U]to 2 różne rzeczy[/U].[/B] Bez względu na miejsce - ulica, tramwaj, zawody etc. - [B]mam prawo bez pytania sfotografować kogo chcę i kiedy chcę - [/B][U][B]zgody osoby fotografowanej wymaga jedynie samo rozpowszechnianie[/B][/U] wizerunku (czyli np. publikowanie w mediach - gazety, internet etc.).

Dodatkowo - jak już zauważono - jeśli jest Pan uczestnikiem oficjalnej imprezy/eventu/zawodów (jak zwał, tak zwał) - fotograf o zgodę na publikację ergo > na rozpowszechnianie wizerunku osoby sfotografowanej nie potrzebuje (bez względu na to, ile procentowo miejsca zajmuje Pana wizerunek w kadrze).
Tak stanowi Prawo.

Do zasad dobrego wychowania się nie odnoszę. Ale na dobrą sprawę (jak również już ktoś zauważył) gdyby fotograf (nie ważne czy przez duże F czy małe f-y) chciał pytać o zgodę na fotografowanie każdego uczestnika danego eventu to... no poroniony pomysł (stąd zapewne poparcie w Prawie Autorskim) - rzecz niemożliwa do zrealizowania. Poza eventami gdzie zarówno fotografowanie i późniejsze upublicznianie wizerunku nie wymaga zgody osoby ze zdjęcia - jest jeszcze przecież reportaż z innych wydarzeń i z codziennych dni. Również w tym przypadku o zgodę na samo fotografowanie ni muszę pytać - i dla dobra zdjęcia - jeśli pytam to już "po fakcie" - bo ostatnią rzeczą jaką chciałby utrwalić fotograf-reportażysta jest pozowanie do zdjęcia, sztuczna mina osoby fotografowanej. Reportaż to nie sesja mody. ;)

Udając się jako uczestnik na na taką imprezę należy z góry pogodzić się z tym, że przynajmniej jedna z kilkunastu (kilkudziesięciu? - kto dziś nie ma aparatu?) osób fotografujących na np. zawodach w którymś momencie Pana "zdejmie" ;-) i będzie się Pan przez to poniewierał po czeluściach cudzych twardych dysków tudzież płyt DVD... A być może nawet znajdzie się Pan (i Pana pies) gdzieś w internecie, na czyimś blogu np. - poza tym, że Prawo takich publikacji bez zgody sfotografowanego nie zabrania – obiektywnie: czy to aż takie straszne?
Zwłaszcza, ze jeśli ktoś decyduje się na upublicznienie danej fotografii – to znaczy że jest ona jedną z najlepszych, wybranych, obrobionych itd.? Nikogo tym samym nie obraża – pokazując za to np. piękno psa współpracującego z człowiekiem...
Sprawa wygląda zgoła inaczej, gdy ktoś bazując na fotografiach z takich zawodów próbuje osobę sfotografowaną [U]bezpodstawnie[/U] oczerniać, kompromitować, obrażać – robiąc np. jakiś przykry fotomontaż lub też dodając obraźliwy, nieprawdziwy podpis pod zdjęciem (np. ktoś na zakręcie stracił równowagę i się przewrócił – zwyczajna rzecz. Tymczasem pod zdjęciem widnieje opis: [I]"Zawodnik xxx był tak pijany, że nie był w stanie utrzymać się na nogach...”[/I]) - wtedy sprawa jest jasna – podajemy autora takiego paszkwilu do sądu.



Tak więc więcej luzu i obiektywnego podejścia! ;)
Życzę sukcesów (wszystkim Wam i Panu Zibimanowi!) [IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images/smilies/new_multi.gif[/IMG]

i bądźcie dobrzy dla fotografów! (to też ludzie) [IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images/smilies/love.gif[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...