Jump to content
Dogomania

co znaczy pies w typie??


Recommended Posts

[quote name='Gucio']A ja mam pytanko-gdzie BT kupic kaganiec? :lol:[/quote]

mój ma druciany i kupowałam go na wystawie GP w Częstochowie u pana który je samodzielnie produkuje. Koszt to 30 zł. i są wersje dla psów i dla suk .
Często widziałam tego Pana także na innych wystawach, on jest z Raciborza a jego firma to MASZER.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Co z tego że bulik mini jest w typie bulika? STB jest w typie pita a to nie znaczy, że jest pitem i jego mieszanką. Tak myślę.
Jeśli zaś chodzi o przestrzeganie przepisów, ustawa dotyczy wszystkich psów, natomiast w specjalny sposób traktuje psy z listy (i ich mieszańce).
I mowi ona, o wyprowadzaniu wszystkich psów na smyczy lub w kagańcu. Od ratlerka po bernardyna. I dotyczy absolutnie wszystkich miast i wsi, wszystkich miejsc publicznych. Dodatkowo każde miasto ma w tej chwili własne rozporządzenia, np. w moim absolutnie wszystkie psy bez względu na rasę muszą być wyprowadzane na smyczy i w kagańcu, co większość psiarzy olało. Ale muszę powiedzieć,że jest też druga strona medalu, coraz więcej dużych psów widzę w kagańcu. A jeszcze w ubiegłym roku chodziły bez.

A co do pogryzień, dzieja sie w bardzo różnych miejscach i nie widzę reguły, że właśnie na wsiach. Z tym się nie zgodzę. Bo ostatnie przypadki miały miejsce właśnie w miastach. Gdyby przeanalizować dokladnie liczbę pogryzień, miejsca i rasy psów, o których sie mowi w mediach, średnia wyglądałaby inaczej. Ostatnie przypadki dotyczyły rotków, pitów i mieszańcow ast. W miastach. Na prywatnych terenach. W domu właściciela. Na placu zabaw. A dlaczego media nagłaśniają te sprawy? Bo pogryziony człowiek przez bojowca nie zawsze przeżyje. Kto by się tam podniecał pogryzioną kostką przez jamnika. Trzeba na sprawę patrzeć z szerszej perspektywy. Ja wiem, ze jako psiarze chcemy najlepiej dla naszych piesków, ale trzeba też zrozumieć tych, którzy psow nie mają, a jest to większosć. Dlaczego oni maja znosić ujadanie pod blokiem, bać się przechodzic koło psów, wdeptywać w gówienka?
Większosć państw europejskich ma dość ostre przepisy dotyczące posiadania psów, bardzo wysokie kary za nieprzestrzeganie przepisów. I myślę, że tu lezy sedno sprawy. Gdyby kontrolować faktycznie, czy psy są na smyczy lub w kagańcu i czy właściciele sprzątaja po swoich psach, a karać bardzo wysokimi mandatami (rzędu 1000 zł, czemu nie) ludzie by sie bardziej zmobilizowali. Ale prosciej jest pisać martwe ustawy, które łatwo atakują najbardziej uczciwych.

Link to comment
Share on other sites

Wiec moze by tak COS -GDZIES napisac??? Poskładac jakies podpisy.
Bo powiem Wam ze wcale nie mam ochoty robic sobie rzadnych badan psychologicznych ... nie mam ochoty deklarowac miejsca pobytu psa (sa 3 miejsca w ktorych przebywaja moje psy) i nie mam ochoty oddawac bullka do schroniska dlatego, ze "sa sprawy losowe" ktore moga mnie obciazyc wyrokiem sadowym. (np. wypadek na drodze).

Kiedys jak mialam na pienku ze Straza Miejska dzwonilam kilka razy dziennie do nich, przedstawialam sie i informowałam obowiazkiem obywatelskim, ze jakis piesek zrobil kupke pod moim oknem, a Pan nie sprzatnal, że jakis samochód zaparkował w miejscu niedozwolonym, że rowerzysci jezdza po ulicy jak maja sciezki rowerowe i ze cos strasznie smierdzi w powietrzu (na wiosne szambo na polach) a mi to mocno przeszkadza itp. itd.

Na kazdy taki telefon musza interweniowac.
Nie wiem czy zdajecie sobie z tego sprawe, ale ich praca to nasze pieniadze....i ich siedzenie z nogami na biurku to tez nasze pieniadze....wozenie sie po znajomych służbowym samochodem równiez.
Można byc tak mocno upierdliwym, zeby uprzykrzyc życie...a zarazem tym samym duzo wyegzekwowac.

W koncu to własnie dzieki nim maja zaostrzyc te przepisy....

Link to comment
Share on other sites

Tez nie wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem. U nas często straż czy policja nie odbiera nawet telefonu a psy sprawdzają tylko wyrywkowo, w ramach rozrywki czy podreperowania budżetu. Poza tym zmusiłaby sama siebie do prowadzenia suni w kagańcu, czego nie będę robiła i już. Nie widzę takiej potrzeby.
Ale może jest jakaś możliwość zaskarżenia ustawy (jeśli wejdzie), może sa kruczki, może w pewnych punktach ustawa ogranicza prawa obywatelskie (ja to tak odbieram), tylko w tej kwestii potrzebny jest adwokat. Nie ma jakiegoś na dgm?
Moje suczo nie jest na liście, co nie znaczy, że nie będę miała przejsć z policją czy udowadnianiem jakiej rasy jest pies. Nawet nie chce myśleć o tym, co zrobią hodowcy wyszczególnionych ras, spełnienie warynków ustawy kosztuje ogromne pieniądze! Testy, ubezpieczenie, badania, zezwolenia, szkolenie, to wszystko grubo ponad 1000 zł. A przecież kupując psa danej rasy nie liczyliśmy się z tak wielkimi kosztami.
Według mnie ustawodawcom chodzi o wyeliminowanie ras z listy w ogóle. Nie będzie chętnych, nie będzie psów.

Link to comment
Share on other sites

Dopisalam jeszcze maly fragmencik - zacytuje go i tutaj:

Ja wiem, ze to smiesznie brzmi wszystko, ale niestety - idac tokiem rozumowania poslow, to powyzsze wypracowanie jest logiczne w jakis sposob.
A tak mi sie (chyba) fajnie napisalo przed chwila do Złośnicy na GG:
Nie mozna zakazac sprzedazy roz, bo maja kolce i moga ranic, trzeba byc konsekwentnym i zakazac sprzedazy rowniez kaktusow.

Link to comment
Share on other sites

Wybory będą i chcą sie przypodobać kolejnej grupie społecznej -bezpsowcom.
Dzięki ci Panie, że nie ma na liscie stafików. Jakie to szczęście, że te przygłupy nie znaja stafików i pewnie nie potrafiliby napisać, dlatego nie znalazły się na liście zaraz obok swoich najbliższych krewnych. Pewnie dla nich stafik czy pit to jedno i to samo. Nic z tego :evilbat:
Myślę, że ustawę można spokojnie zaskarżyć.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marta Chmielewska']Wybory będą i chcą sie przypodobać kolejnej grupie społecznej -bezpsowcom.
Dzięki ci Panie, że nie ma na liscie stafików. Jakie to szczęście, że te przygłupy nie znaja stafików i pewnie nie potrafiliby napisać, dlatego nie znalazły się na liście zaraz obok swoich najbliższych krewnych..[/quote]

[b]Może uważają je że, są w typie pitbulla![/b]

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że oni myślą, ze stafik to pitbull ale w świetle prawa, któte sami ustanowili mogą mi nadmuchać :evilbat: Poszłabym z miejsca do sądu, gdybym dostała jakikolwiek mandat. Bo w typie pitbulla są mieszanki pit. I myślę, że ów typ to właśnie mieszańce psów z listy (po awanturze hodowców że są dyskryminowani bo karane są psy rasowe a nie wszystkie w typie). Niemniej liczę się z problemami.
Właściwie, gdyby media były przychylne zwierzętom i nagłośniły sprawę opisując z naszego punktu widzenia ustawę, to by nie przeszła.

Link to comment
Share on other sites

A wyobraźcie sobie co by się działo, gdyby wszyscy byli uczciwi i nie mogąc z różnych względow uzyskać pozwolenie na psy z listy oddaliby pociechy do schronisk... Szok. Wczoraj zaczepił mnie znajomy (ma ast) i powiedział, że dowiadywał się w sprawie ustawy, że ma dotyczyć nowych nabywców, natomiast ci co psa mają, przejdą tylko jakieś szkolenie informacyjne. Ale kto je przeprowadzi, za czyje pieniądze i skąd ma te dane, nie wiem... :-?
A swoja droga jestem spod szczecina, mam rzut beretem do stargardu i muszę powiedzieć,że faktycznie bida z nędzą. Ale gorzej wyglądało schronisko we Wroclawiu gdy bylam tam ostatni raz, więc nie wiem jak to wygląda od środka. Niemniej przyglądanie sie sytuacji psów i nakazanie tego czy tamtego nic nie zmieni. Schroniska nie mają pieniędzy a i jakoś niespecjalnie starają się o nie z prywatnych rąk. Nigdy w naszej firmie nie było nikogo ze schroniska, kto prosiłby o wsparcie.

Link to comment
Share on other sites

Dzis i jutro glosowanie Senatu nad ustawa. Doszly zmiany - wykreslenie z ustawy slow "psy w typie" - czyli chodoffcy i handlarze nadal maja wolna reke, a po doopie dostana wlasciciele rasowcow.
[url]http://www.molosy.pl/Forum/viewtopic.php?t=2924&postdays=0&postorder=asc&start=210[/url]

[url]http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&4&101&127[/url]

[url]http://www.senat.gov.pl/k5/pos/pos.htm[/url] - glosowanie 81

Jesli naprawde to uchwala i rozszerza liste o nowe rasy, to wyprowadzam sie z Polski - moze do Czech?

Link to comment
Share on other sites

Moj pomysl jest taki - o godz.10 podczas oficjalnego otwarcia wystawy jeden z nas podchodzi do mikrofonu, na ring honorowy schodza sie wszyscy z psami z listy, czytane jest oswiadczenie-protest.
Na wystawach czesto sa media, a jak nie, to mozna "zamowic" tv lub prase czy radio, zapewniajac ich o "sensacyjnych" wystapieniach, ktore beda mialy miejsce.
Bedzie wszystko jasne po dzisiejszych uchwalach senatu - co dalej z ustawa. Mamy wtedy czas na przygotowanie tekstu protestu - opierajac sie juz na faktach i konkretach, bez gdybania.
Przed wejsciem na teren wystawy mozna rozdawac ulotki o wystapieniu plus tresc trafiajaca do kazdego, nawet zupelnego laika. Na wystawach sa tez przedstawiciele miasta - im mozna tez zlozyc taki tekst z zaznaczeniem, ze jesli wejdzie ta uchwala w zycie, to miasto utraci wielu wystawcow, wystawy beda odwolane, przez co miasto nie zarobi.

Link to comment
Share on other sites

Można jeszcze (gorąco polecam) napisać list (jak ktoś sie czuje na silach artykuł) do lokalnej prasy, mówiący zwięźle i na temat, z pośbą o wsparcie. Im więcej tym lepiej, już niektóre media sie tym zajeły. Mówią o tym w radiu, będą mówić na dwójce w ekspresie reportera (o ile pamiętam), juz nawet była wzmianka.

Link to comment
Share on other sites

marta napisala o nowej liscie 33ras:

[quote]Jakby ktoś nie doczytał, te psy mają być na liście. Rozumiem, że jeszcze nie są. W ustawie którą mam w domu nie ma słowa o poszerzeniu. Więc jak i kiedy??[/quote]

ja sie dolączam do pytania- czy glosowanie dotyczy tylko ustawy ktora mowi o obowiazkach wlasciciela psa agresywnego ze starej listy czy nowa lista psow tez bedzie glosowana?

jestem przerazona. :placz: :placz: :placz: :placz: :placz: :placz: :placz:

Link to comment
Share on other sites

[quote][url]http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=22970&start=90[/url][/quote]

dzieki za link. w tamtej dyskusji ktos pisze:

[quote]wciąż mylone są dwie sprawy - nowelizacja Ustawy o Ochronie Zwierząt to co innego, niż rozszerzenie Listy Ras Uznawanych za Agresywne!

[b]Póki co obowiązuje stara lista (bodajże 11 ras) i to do psów s tej listy odnosza się przepisy ustawy.[/b]

Ustawę przyjął sejm, teraz senat (klepnął w końcu?) i potem może ją podpisac lub nie prezydent.
[/quote]
[quote]
Ale napisałam tak gwoli wyjaśnienia ogółowi, bo [b]wszyscy jakby już uznali, ze ustawa=rozszerzenie listy, a tak na szczęście nie jest.[/b][/quote]

Link to comment
Share on other sites

ale poki co listy nie poszerzaja? :fadein: boze jak sie przerazilam ze bedą nas gnębić jak wlascicieli molosów,:roll: juz sie zastanawialam czy tego psa faktycznie kupowac :-? :x

jeden maly plusik w tym wszystkim jest ze jesli ustawa wejdzie, bede mogla prowadzac psa na smyczy lub w kagancu (art.9a pkt 3) a teraz musze smycz + kaganiec obowiazkowo nawet dla malego pieska. :-?

ale co to za plus kiedy inni wlasciciele maja totalnie przerąbane :( :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...