Jump to content
Dogomania

Bradykardia


Magdarynka

Recommended Posts

Jest to spowolnienie serca.
U człowieka poniżej 60 uderzeń na minutę.
Czy ktoś spotkał się z taką przypadłością?
Przeglądałam wątki na temat problemów z sercem, ale nie znalazłam żadnych informacji o bradykardii...
Jak pisałam już w wątku o sterylizacji ([url]http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&p=758547#758547[/url]), u Chestera wykryto to wczoraj, gdy miał być poddany kastracji.
Zrobiono mu EKG.
Do zabiegu oczywiście nie doszło.
Pani kardiolog powiedziała, że może uda się wykastrować go za rok.
Jutro idziemy do lecznicy po leki i rozpiskę, jak ma je brać.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Link to comment
Share on other sites

Poprawiłam. Oczywiście chodzi o bradykardię, a nie o brachykardię.
Dzięki za odpowiedzi :)
Też czytałam, że problemy z tarczycą mogą być powodem spowolnienia serca. Jutro zapytam o to w lecznicy.
A co do rozrusznika, to czytałam, że wszczepia się go w zaawansowanej bradykardii, ale też spytam o to jutro.
Niestety nie znam przeszłości Chestera, mam go dopiero półtora miesiąca, więc nie wiem, czy ma to od urodzenia, czy nie...

Link to comment
Share on other sites

[b]Magdarynka[/b] Moja sunia ma bradykardię spowodowana niedoczynnością tarczycy.
O tym ,że Diora ma problemy z serduszkiem i tarczycą dowiedziałam się przez przypadek(tutaj jest mój topic na ten temat [url]http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=20042&highlight=krztuszenie[/url])
wcześniej nic nie wskazywało,że psica choruje.Nie sapała ,nie dyszała,nie śliniła się ani się szybko nie męczyła :roll:
Teraz po podawaniu leków stan serduszka znacznie się poprawił i pracuje
parwie normalnie(wiadomo,ze nie będzie w 100% dobrze).Leczymy się już ze 2-3 miesiące i poprawa nastąpiła bardzo szybko i mam nadzieje ,że Diora nigdy nie odczuje,że serducho jej troszke nawala.
Też mam ogromny dylemat czy wysterylizować suńcie czy nie :-?
Mam mnóstwo wątpliwości i jeszcze nie wiem co zrobie(jak na razie planuje zabieg na czerwiec,ale nie jestem tego jeszcze pewna w 100% :oops: )zobaczymy.
Napisz jak ma się Chester i jakie leki dostaje!
Ile właściwie on ma latek?

Trzymam kciuki za psine :kciuki:

Link to comment
Share on other sites

maniol_ka,
na razie nie robiłam mu badań na niedoczynność tarczycy. Zrobię je po świętach. Miał dostawać atropinę z beladonną, ale...
No właśnie...
Konsultowałam to z jeszcze innym kardiologiem, który stwierdził, że to raczej nie jest bradykardia...
Chester podczas badania EKG miał tętno 90-100/min, a
bradykardia u psów jest wtedy, gdy częstość uderzeń nie przekracza
70-80/min i są dodatkowo objawy kliniczne (senność, apatia, omdlenia,
itp). Takie objawy u niego rónież nie występują. Pies jest pełen energii i bez piłeczki i głupawek kilka razy dziennie nie może żyć :)
Natomiast EKG wykazało "przerwy" między uderzeniami serca, a to może być tzw. blok serca.
Ponad to, leczę teraz Chestera na lambliozę (jutro ostatnia dawka leków) i jutro powtórzę też badania trzustki (trypsyna), bo też kiepsko wyszły.
To wszystko ma wpływ na serce...
Po świętach zrobię mu również jonogram, bo dość częstą przyczyną arytmii z wolną pracą serca u psów są schorzenia układu pokarmowego takie jak choroby trzustki i inne tego typu zaburzenia mogące wpływać na zawartość jonów we krwi a tym samym wpływać na stan serca.
Jak widać, jest to problem złożony, dlatego, zanim zacznę leczyć serce, muszę zrobić szereg badań, by leczyć go skutecznie.

Co do sterylizacji, to można podać leki osłaniające serce i przeprowadzić zabieg, ale musisz to ustalić z weterynarzem, który prowadzi sunię.

A Chester ma 3, 4 lata. U mnie jest od 30 stycznia tego roku i na tyle, na ile go poznałam, to raczej obstawiam, że ma 3, a nie 4 lata :D

Zdrówka dla suni :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

temat trochę stary ale nas teraz dotyczy więc nie będę zakładać nowego.

Zauważyłam, że Irish coraz szybciej się męczy i coraz częściej się kładzie na spacerach a czasmi wręcz nie chce wychodzić na nie.

Zrobiłam badania - ekg, usg, rtg. W między czasie okazało się że Irish ma Addisona i po Encortonie kortyzol już jest na wyższym poziomie.
Wet stwierdził bradykardię, silny stopień niedotlenienia serca, nieprawidłowe kurczenie i powiększenie komory prawej (co nie przeszło po encortonie). A przy tym tarczyca jest w porządku i elektrolity także w porządku. Dr w oczekiwaniu na kolejne badania zalecił Vetmedin i po nim Irish bardziej "odżyła".

Udałyśmy się do dr Pasławskiej, jednak wbrew naszym i weta oczekiwaniom nie dowiedziałyśmy się wiele więcej, ponownie została stwierdzona bradykardia, przy czym serce oprócz powiększonej komory ma prawidłową budowę i brak guzów.

Dr zaleciła Spasmophen i gdyby zadziałał to miałyśmy przejść na podobny lek o lepszym działaniu u nas niedostępny. Miał zadziałać już po pierwszym podaniu tzn miało się podnieść tętno.
Jednak podajemy już czwarty dzień, nawet podwójną dawkę (po uzgodnieniu z weterynarzem) i tętno nie rośnie. W domu wynosi 57, maksymalnie 60. Za parę dni odstawimy ten lek jeszcze mam nadzieję że zadziała ale chyba już niepotrzebnie.

Dr powiedziała, że jeśli nie zadziała to konieczny będzie rozrusznik. Irish ma lat 2,5 i prawidłowy rytm serca - rozrusznik by go niestety zmienił, a miałby pomóc jedynie w przyspieszeniu pracy serca.

Nasz weterynarz powiedział, że tętno tętnem ale jeśli pies nie mdleje, jeśli widzę, że normalnie funkcjonuje i że Vetmedin mu pomaga, to żeby maksymalnie odwlec rozrusznik (za czym też jesteśmy) na lekach.

Martwi mnie to niedotlenienie serca, miałoby przejść przy prawidłowym tętnie a pozostając na Vetmedinie serce nie przyspieszy i będzie cały czas niedotlenione - czy to jest groźne?

W najbliższych tygodniach powtórzymy tarczycę, żeby mieć pewność że nie zaszła pomyłka i elektrolity.

Bradykardia nie jest sama w sobie chorobą ale objawem choroby i nadal nie wiemy co jest przyczyną u Irish. Może jest wrodzona, ale szybkie męczenie i słabnięcie nie miały miejsca od początku jej życia, chociaż przez pierwszy rok mało miała mało wysiłu z powodu kulawizny. W ostatnim czasie też obserwowałam narastanie objawów.

jakie jeszcze badania warto zrobić? Czy pies z tętnem 57/min mimo wszystko nie cierpi nawet gdy tego nie widać?
Chodzimy teraz na spokojne nie za długie spacery, jak najwięcej bez smyczy żeby łatwiej dawała sygnał że musi odpocząć. Czasami kładzie się często czasami w ogóle na spacerach o podobnym tempie i przy podobnej pogodzie.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

u mnie też Bradykardia :shake:
Przedwczoraj pies zaczął się chwiać na nogach, tak jakby tracił równowagę.
W klinice przebadali psa neurologicznie i kardiologicznie, usg wszystkich narządów - żeby wykluczyć guzy, krew, cukier, rtg serca, ekg serca.
Okazało się, że w najgorszym momencie Biały miał tylko 30 uderzeń na minutę - czyli jakiś horror. Dostał kroplówy, atropine w dupsko - która na moment pomogła, ale potem stan znowu się pogorszył, teraz jego serce bije jakies 58-60 razy na minutę. Podaję mu Polfilin i czekam na rezultaty :(
Dowiedziałam się, że dr Niziołek ma w przyszłym tygodniu konsultacje w Poznaniu wiec zrobię wszystko, żeby się do Niego dostać.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[B]matita[/B] mam nadzieję, że szybko znajdziecie przyczynę badykardii i piesek będzie się czuł dobrze. Jakiej jest wielkości, tzn jakie dla niego jest prawidłowe tętno?

też w końcu odwiedziłyśmy dr Niziołka i w samym sercu ponownie nic nie znalazł - prawidłowa budowa, nawet minimalnie się zmniejszyła prawa komora. na Vetmedinie nie poprawiła się kurczliwość więc z niego zrezygnowałam, dr też nie widział sensu żeby go brać. Z rozrusznikiem mówił żeby się wstrzymać dopóki tętno jest na takim ;poziomie i nie ma omdleń, jesli spadnie do 40 to trzeba będzie już go założyć.

I nadal nie wiemy nic więcej. Będziemy robić chyba próbę atropinową, żeby zobaczyć czy w ogóle coś jest w stanie ruszyć serce. i czeka nas wizyta u endokrynologa - chociaż nawet jeśli Irish ma problemy z hormonami to i tak dostaje już dodatkowo hormony i są na dobrym poziomie, a serce nadal nie rusza nic szybciej, nadal do 60/min:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...