Jump to content
Dogomania

Żywienie, karmy itp.


Ula

Recommended Posts

Nie wiem na ile jest w tym prawdy, co chcę napisać. Ale jeśli można ( i reszta forumowiczów nie poczuje się tym urażona), to od hodowcy owczarków belgijskich (który sam jest dystsrybutorem Flotazara na Polskę pólnocną) słyszałam, że każdą, nawet najlepszą suchą karmę należy u ras dużych uzupełniać witaminami, w połowie dawki zalecznej normalnie (podobno dotyczy to też wszystkich ras pracujących).

Ponadto (również zasłyszne z zaprzyjaźnionej hodowli malamutów) podobno jakaś właścicielka Malamuta z Torunia karmiła do tylko Eukanubą. Pies początkowo rozwijał się świetnie, później trochę gorzej, a w końcowym efekcie 8-miesięczny Malamut zaczął poważnie kuleć. U weterynarza zrobiono wszelkie możliwe badania i okazało się, że owa kulawizna jest wynikiem poważnych niedoborów wapniowych. Natychmiast rozpoczęto kurację dużymi dawkami wapnia w zastrzykach. Podobno jest już lepiej.

Przekazuję wiadomości zasłyszane, być może komuś sie one przydadzą.

Pozdrawiam

Katarzyna :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

qrcze, no wlasnie jak to jest z tymi witaminami..? :roll:

ja profilaktycznie podaje mojej psiuni tabletki ale jest szczenna i mysle ze w tym wypadku to nawet wskazane.

tak na marginesie to chyba za szybko pochawlilam eukanube :( , bo akurat niedawno, jakis tydzien przed rozwiazaniem przestala ja jesc, no ale stosuje rozne zabiegi poprawiajace smak (mieszam z tunczykiem, mieskiem mielonym +marchewka) i wtedy zjada, ale samej nawet nie chce tknac. Dziwi mnie to bo jeszcze niedawno wcinala ja ze smakiem :( .

Link to comment
Share on other sites

hmm.. ja uwazam, ze jak sie daje dobra karme, to wiecej nic nie trzeba, ale jak karma cienka jakas jest, to juz trzeba. Najlepiej pogadac z wetem - jak chcecie, moge zapytac mojego, on ma haszczaka i dobrze wie, co mu dawac i ile, a czego nie. ja moim nie dawalam zadnych witamin [poza ciaza i karmieniem u suczki], nie.. sorka,.. kiedys dawalam biotyne, ale to krotko po tym jak tam zaczelam jezdzic i psiaki wygladaly dosc paskudnie.. teraz jedyne "witaminy" to olej, siemie lniane, cynk. ;) reszta jest w karmie :))

Link to comment
Share on other sites

Wracajac do tematu skorupek :) Coz wezme was pod wlos - skoro to psy pierwotne - musialy same czasem polowac, takze podejrzewam, iz rownie dobrze wyjadaly ptakom i innym zwierzakom jajka. A tu nie mozliwe jest przez psa obranie jajka ze skorupki. Zreszta jesli pies jest czegos nauczony i przyzwyczajony to bedzie to jadl. Same jajka dostaje raz na jakis czas - a jesli chodzi o skorupki to on sam decyduje o tym. Ma - zje to zje nie to leci do kosza. I czasem jest tak ze wcina wszystko a czasem samo jajko bez skorupek. Jednak gostek, ma ladne psy, blyszczaca siersc, ladna masywna budowa bez grama tluszczu - a wcale duzo z psem nie wychodzi (praca).

pzdr

Link to comment
Share on other sites

Silver, my [ja przynajmniej] nie mowie ze to zle dawac skorupki :)) niech sobie radza ;) tylko sie zdziwilam ;pp

hmm. a ladna budowe psiaa mozna wypracowac biegajac i trenujac, wtedy z psiaka sie robi "pakerek" i "miesniak" :P, albo osiagnac dawajac duzo wapnia [skorupki to w koncu wapn]. Ale Nat ma racje, bardzo duzo zalezy od genow.

Link to comment
Share on other sites

To ja spytam tak: karma Bewi dog- czy należy ją podrasowywać środkami chemicznymi z wapniem? Oraz czy prawdą jest, że nadmiar wapnia piesek wydali z organizmu poprzez kupkę? Składowanie nadmiaru czegokolwiek w organizmie jest na pewno szkodliwe, więc... Pozdrawiam. Jeszcze jedno- czy ktoś kto karmi np. Bewi dogiem trzyma sie ściśle proporcji do wagi ciała jakie są zalecane?

Link to comment
Share on other sites

Ze skorupkami jest jak z karmami, szczepieniami i wszystkim innym co dotyczy chowu zwierząt. Każdy ma własna teorię i dopasowane do tego argumenty.Dość rozsądne jest podejście Slivera: chce to je, nie chce to do kosza.

Trzeba tylko pamiętać o dokładnym umyciu i wyparzeniu ( a najlepiej wyprażeniu w piekarniku! ) skorupek, bo są przeciez siedliskiem rozmaitych zarazków (np. salmonelli).

Co do karm gotowych, w tym również Bewi-dog'a, to jeżeli pies dostaje jej pełną zalecaną porcję, dopasowaną do swoich potrzeb, wtedy nie nalezy podawac dodatków witaminowych ani mineralnych!

Co innego jeżeli stosuje się karmienie mieszane (opcja najgorsza z możliwych :( !). Wtedy trzeba wyliczyć ile " wit-minów" dostaje z karmy gotowej, ile z naturalnej, obliczyć ewentualne braki i uzupełnić "witaminkami".

BewiDog to karma już z okolic górnej półki, więc jeżeli dobrze dobrano rodzaj to jest kompletna :)

Link to comment
Share on other sites

Inna sprawa jest, ze wapno samo w sobie (np. suszona skorupka) praktycznie malo sie wchlania.. ogranizm potrzebuje wit.D3 zeby wapno sie dobrze wchlanialo, wiec jedzenie skorupek w sumie nic nie daje.. jak psu brakuje wapna (np. nie ma go w karmie) to lepiej kupic normalne preparaty witaminowe :)

Link to comment
Share on other sites

Wojtas, ja karmie tez Bewi, i trzymam sie dawki "kubek na psa dziennie" - i to sie zgadza z tabela. Moje psy potrafia jeszcze zostawic jak jest cieplo, albo nie biegaly, po treningu zjadaja ladnie.

teraz na sezon bede dawac biegajacym Belcando, sklad % ma podobny do Bewi, ale jest robiona z troche lepszych skladnikow. a w lecie bedzie zwykle Bewi. ;)

Link to comment
Share on other sites

Co do Belcando, też mam worek tego w domu. Pies w ogóle niechętnie je te bobki, lecz jak mu dodam serka lub rybki, to błyskawicznie znika. Ja sobie z tych tabel wyliczyłem, że na wagę Timura i jego wiek, powinien dostawać około 560g dziennie. Dzielę to na 2-3 części, ale generalnie nie jest to zjedzone. Wczoraj na obiad zjadł śniadanie i to podrasowane, a poza tym do południa okupkał na miękko cały dom. Potem już było ok. Wieczorem dojadł trochę, ale generalnie je dużo mniej niż jadał gotowanego. Twierdzę, że na got. był za gruby, teraz więcej biega, jest chyba smuklejszy, ale boję się, czy mu nie braknie składników do rozwijania formy, oczywiście takiej rekreacyjnej? Co myślicie?

Link to comment
Share on other sites

ELO!!!

ja soje maluchy karmilem Acana Junior Puppy i jak dostawaly dwa razy dziennie to zawsze znikalo z misek :) teraz maja rok i dostaja jush karme na sezon Acane Deluxe i tesh z chcecia wcinaja :) nawet czasami dostana resztki karmy ktore zostaly w miskach starszych psow... Starsze psy karmie ponad 1,5 roku i nie widze jakiegos znudzenia sie karma :)

Link to comment
Share on other sites

Dobre karmienie w okresie rozwoju procentuje aż do późnej starości psa :)

Ilość i gatunek karmy to kwestia wyboru /możliwości finansowe + apeteyt psa/. Lepiej jednak nie dawać "na oko", zwłaszcza szczeniakowi!Psy sa węchowcami, a smaków praktycznie nie różnicują. Często zjadają produkty bardzo kwaśne albo słone. Nie lubią za to gorzkich potraw :)

Najważniejszym wyznacznikiem prawidłowej diety jest zdrowie psa!

Link to comment
Share on other sites

dobrze robię, dając mu ilość, jaka wychodzi z tabelki w stosunku do wagi i wieku

bardzo dobrze :) jeżeli psiak jest w dobrej kondycji i zostawia trochę karmy to można przy następnym posiłku sypnąć nieco mniej. Zwykle bowiem dzinne dawki są nieco zawyżone!

Jeśli natomiast zjada wszystko i wydaje się być głodny nie należy zwiększać porcji, bo można doprowadzić do otyłości szczenięcia i w konsekwencji do deformacji kośćca oraz innych zaburzeń rozwoju.

Cały czas trzeba obserwować samopoczucie psa i jego kondycję oraz kontrolować przyrosty wagi i wzrostu aby proporcjonalnie zwiększać dawki karmy.

Link to comment
Share on other sites

A propos tej kondycji- zastanawialem się nieraz jak zaobserwować u swojego psa czy on ma kondycję czy też nie. Jakie symptomy świadczą o jej braku? Jest on z nami na co dzień, lecz ja za bardzo nie potrafię ocenić, czy one jest w formie czy nie. Poza tym jest młody, ruch jest mu raczej dawkowany, żeby go nie przeciążyć i dlatego nie wiem. SH- liczę na Ciebie....

Link to comment
Share on other sites

Pies w dobrej kondycji ma błyszczącą, dobrze wypigmentowaną sierść, napiętą skórę, błyszczczące, wesołe oczy bez wycieków z kącików, kościec bez nienaturalnych zgrubień (zwłaszcza na żebrach!).

Ważne jest też obserwowanie kału :roll: . Powinien być o jednolitej strukturze, barwy jasno do ciemnobrązowej, o naturalnym zapachu. Zmiany barwy, konsystencji lub zapachu mogą świadczyć o zaburzeniach przemiany materii. Duża objętość masy kałowej świadczy o złym przyswajaniu danego rodzaju karmy.

W razie wątpliwości dobrze jest skontaktować się z hodowcą, znawcą rasy!

Albo iść z pytaniem do weta :)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki SH :D !!! Mój pies ma to wszystko co wymieniłaś, jedynie nie wiem jak z tymi żebrami, bo tego nie badałem. Kupkę obserwuję, choć nie wiem, co to naturalny zapach? Śmierdzi jak byk :oops: Faktem jest, że odkąd - od dwóch tygodni jest na suchej karmie kupy się zmieniły- są mniejsze, bardziej jednolite, w kolorach tęczy brązów :roll: . Natomiast wielkim problemem jest to, że Timur sadzi wielkie bąki o takim zapachu, że...:smhair2: . Nie da się tego wytrzymać, powala na kolana po prostu. Rano, wieczór w ciągu dnia. W nocy śpi koło mnie i potrafi mnie obudzić tym smrodem :roll: Czy jest jakieś antidotum na to?

Link to comment
Share on other sites

Być może te "zapachy" są spowodowane źle dobraną karmą albo jej zmianą :-? "Gazy" mogą taż świadczyć o zaburzeniach trawienia (nadmierna fermentacja w jelitach).

W karmie Belcando Dinner, Premium, Senior i Lamb&rice jest spacjalny dodatek (wyciąg z palmy Yucca), który podobno eliminuje takie problemy.

Pewnie są też inne sposoby; zapytaj weta.

A może ktoś z forumowiczow pomoże :) ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...