Jump to content
Dogomania

Cruft's 2010


panienkabubu

Recommended Posts

  • Replies 327
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jeśli chodzi [U]konkretnie o Anglię[/U] to kolejność postępowania jest taka :
1. chip
2. szczepienie
3. nie wcześniej niż po 21 dniach od szczepienia pobierasz krew i oddajesz na badanie na przeciwciała
4. po 2 tygodniach jest wynik, który następnie wet wbija w książeczkę psa
5. czekasz pół roku [U]od wykonania badań na przeciwciała[/U]
6. po pół roku od w/w możesz wjechać do Anglii o ile poziom przeciwciał był odpowiedni
7. 24 a maksimum 48 godzin przed wjazdem odrobaczasz psa
8. wjeżdżasz do Anglii

:p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aniaDark']A czy Asiaczki zabiorą jedną kudłatą rudą mordkę ewentualnie?
Ja się powoli zbieram na tą wystawę :razz:[/quote]
Jeden z moich psiaków jedzie z Litwy i oni sobie sami organizują transport. Pewnie będzie to samochód osobowy.

A drugi Asiaczek pojedzie dzięki uprzejmości Małgosi M. Jesteśmy wstępnie umówione na transport.

Tak więc nie za bardzo mogę pomóc.

Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Juta']Jeśli chodzi [U]konkretnie o Anglię[/U] to kolejność postępowania jest taka :
1. chip
2. szczepienie
3. nie wcześniej niż po 21 dniach od szczepienia pobierasz krew i oddajesz na badanie na przeciwciała
4. po 2 tygodniach jest wynik, który następnie wet wbija w książeczkę psa
5. czekasz pół roku [U]od wykonania badań na przeciwciała[/U]
6. po pół roku od w/w możesz wjechać do Anglii o ile poziom przeciwciał był odpowiedni
7. 24 a maksimum 48 godzin przed wjazdem odrobaczasz psa
8. wjeżdżasz do Anglii

:p[/quote]

a w przypadku gdy w tamtym roku pies miał szczepienie na wściekliznę, w tym roku miał robiony clad i z tydzień po clad szczepienie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nykea']Chyba nigdzie nie ma w przepisach ile po mozna robic te badania, na pewno nie wiecej niz rok. No i tak jak bylo pisane, najwazniejsze, zeby to "wazne" szczepienie bylo juz po zalozeniu chipa.[/quote]
A jeśli jest odwrotnie?
Moja ruda pannica miała w zeszłym roku pierwsze w życiu szczepienie p/wściekliźnie, w lutym/marcu miała wszczepiany czip a następne szczepienie wypada nam na wrzesień/październik tego roku.
Co w takim przypadku? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Przebrnalem w tym roku przez to wszystko ale fajnie sie czyta niektore (p)odpowiedzi..

Cala procedura wjazdu do UK jest opisana tutaj:

[URL="http://www.defra.gov.uk/animalh/quarantine/pets/procedures/vets_proc.htm"]Defra, UK - Animal health and welfare - Pet Travel Scheme - Procedures for Vets[/URL]


Kolejnosc:

1. paszport
1a. legalizacja paszportu przez Powiatowego Lekarza Weterynarii (wazne!)
2. chip, koniecznie z norma ISO 11784 or Annex A to 11785 chyba ze chcecie wiezc ze soba wlasne czytniki.
3. szczepienie na wscieklizne przez odpowiednia szczepionke (bez znaczenia kiedy ostatnio pies byl szczepiony, MUSI byc ponowione szczepienie).
4. ok 3 tyg pozniej pobiera sie probke krwi ktora wysyla sie na badania na antyciala p-ko wsciekliznie (ja wysylalem do Niemiec, koszt 200zl, w Pulawach bodajze 300zl), ma to byc wpisane w paszport najlepiej razem z nalepka szczepionki (np Rabisin R, koniecznie z numerem serii i data waznosci). [B]Badanie to ma byc wykonane przez autoryzowane przez DEFRe laboratorium.[/B]
5. od momentu otrzymania pozytywnych wynikow przebadanej w labie krwi 6 miesiecy kwarantanny (jesli nie sa pozytywne- wszystko od nowa, tj szczepienie i ponowne pobranie krwi) - kartke z wynikiem badania krwi lepiej sobie wkleic do paszportu a pies siedzi w domu w Pl i czeka 6 miesiecy na wyjazd (pozniej trzeba pilnowac tylko terminu kolejnego szczepienia na wscieklizne jesli chce sie jeszcze pojechac kiedys do UK, jesli sie przegapi- cala procedura od nowa).
6. Nastepnie przebadanie przez weta ze jest pies zdrowy i gotowy do podrozy oraz odrobaczenie (aniprazol) i zakroplenie (Frontline Merial ) od 24-48h przed wjazdem na teren UK, wpisane w paszport.

Wszystko jest skrupulatnie wpisywane w paszport i ksiazeczke zdrowia a Anglicy maja swira na punkcie w/w rzeczy wiec radze dopilnowac w najdrobniejszych szczegolach bo Was zawroca z granicy jak cos nie bedzie gralo. Jakby ktos chcial to mam kontakt na czlowieka z ktorym sam jechalem autem w "tamta" strone za 80 GBP, tylko 31h z przerwami ale bylo fajnie i szczerze moge goscia polecic :cool3:, prom cos kolo 12 GBP za psa z tego co pamietam). W przypadku tunelu droga krotsza (ok.30 min w tunelo-pociagu) ale koszty wieksze :)

Odnosnie samego zglaszania. Najpierw trzeba wystapic o nadanie numeru/dyplomu ATC (cos kolo 15GBP, wysylacie dyplomy swojego psa + karte z nominacja na Crufta- wyglada to tak: [URL]http://tinyurl.com/odrdjx[/URL] ), pozniej zgloszenie na Crufta to 26GBP(zgloszenie 20, katalog 5 i 1 funt zrzutka na Kennel Club czy cus ;) ). Na 1 zgloszenie wchodzi 1 pies i 1 handler, do godziny 16 z psem nie mozna wyjsc, na miejscu trzeba byc prze 8 rano najlepiej... Aha, zgloszenie mozna wyslac on-line badz wydrukowac papierek i wyslac poczta. Pozniej dostaje sie poczta wejsciowke na wystawe. Klas jest sporo bo az 37 maxymalnie i tu jest galimatias ale nominacja nie ma znaczenia w jakiej klasie byla nadana, zglaszac mozna do takiej klasy (badz kilku klas jednoczesnie) do ktorych pies/suka sie lapie, ograniczen jest cala masa.

Ogolnie cala procedura trwala okolo 8 miesiecy... I lepiej zaczac dzialac wczesniej :mad: Jesli chodzi o wszystkie koszty u mnie zamknelo sie to w 2000-2500zl od A-Z (tj cala procedura, oplaty, zgloszenia, przejazdy, jedzonko, pamiatki, psie zakupy, noclegi u znajomych inaczej trzeba doliczyc srednio 50GBP za nocleg). Krotko mowiac - tanio nie jest.

Jakby ktos mial jeszcze jakies pytania to poprosze o PW bo na dogo ostatnio czesto nie zagladam.

Pozdrawiam i powodzenia. Ja z wyjazdu jestem zadowolony :multi:
M

PS: Nobel to pierwszego polski sheltie pokazywany w UK i na Crufcie (najmlodszy Ch w klasie 20 super-psow ;) ) [URL="http://tinyurl.com/dy8j5r"]Crufts 5-8.03.2009, Birmingham UK[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marider']
1. paszport
1a. legalizacja paszportu przez Powiatowego Lekarza Weterynarii (wazne!)[/quote]Co to znaczy? W zeszłym roku jechałam z psem (nie moim) na Crufts i z tego co wiem, niczego takiego nie miał...

[quote name='marider'](bez znaczenia kiedy ostatnio pies byl szczepiony, MUSI byc ponowione szczepienie).[/quote]To też dla mnie nowina... I chyba w przypadku tego znanego mi psa też tak nie było. Na pewno tak nie było w przypadku moich psów, które mają ponoć odpowiednie na Anglię badania, ale jeszcze tego nie testowałam, bo jeszcze tam nie byłam.

Wybieram się na Crufts 2010 i wydawało mi się, że kwestię paszportów i badań mam już załatwioną, ale może nie... :niewiem:

Link to comment
Share on other sites

Otworz psi paszport na stronie 22. I co widzisz? Zas odnosnie wymagan DEFRY jest wyraznie napisane ze pies MUSI miec pobrana krew 21 dni po szczepieniu przeciwko wsciekliznie, 15 czy 20zl to nie majatek zeby ponownic szczepienie a psu i tak nie zaszkodzi. Watpliwosci?

[url=http://www.defra.gov.uk/animalh/quarantine/pets/procedures/support-info/vac.htm]Defra, UK - Animal health and welfare - Pet Travel Scheme - Procedures for Vets - Vaccination[/url]

Niestety Anglicy maja [B]BARDZO OSTRE REGULY[/B], jakiekolwiek odstepstwo czy niedopelnienie ktoregos punktu i cofna Was z granicy bez gadania. I nawet nie probojcie wtedy dyskutowac bo to tylko pogorszy sprawe.

Z klasami postaram sie wrzucic plik jutro na serwer i podam linka.

Pozdrawiam i powodzenia. Crufts to nie byle jaka wystawa :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Tu sa dobrze opisane klasy:

[url=http://tinyurl.com/q9apm4]Kennel Club Classes[/url]

Podpowiem jeszcze ze championy i interchampiony startuja TYLKO w klasie open :)

(sam kupilem " The Kennel Club Year Book 2008/2009" zeby to wszystko ogarnac przed Cruftem ale mam wszystkie ichnie regulaminy aktualne :cool3: )

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marider']Otworz psi paszport na stronie 22. I co widzisz? Zas odnosnie wymagan DEFRY jest wyraznie napisane ze pies MUSI miec pobrana krew 21 dni po szczepieniu przeciwko wsciekliznie 15 czy 20zl to nie majatek zeby ponownic szczepienie a psu i tak nie zaszkodzi. Watpliwosci?[/quote]

badanie powinno być wykonane nie wcześniej niż 21 dni po szczepieniu, przed upłynięciem roku ale nie później niż zalezane przez producenta szczepionki. Nie ma napisane, że dokładnie 21. Mój miał robione badania 11 miesięcy po szczepieniu, krew pobraną, badanie ok i przekraczał granicę- żadnych problemów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sajko']badanie powinno być wykonane nie wcześniej niż 21 dni po szczepieniu, przed upłynięciem roku ale nie później niż zalezane przez producenta szczepionki. Nie ma napisane, że dokładnie 21. Mój miał robione badania 11 miesięcy po szczepieniu, krew pobraną, badanie ok i przekraczał granicę- żadnych problemów.[/quote]Dokładnie o to mi chodziło, moje psy też miały te badania robione wiele miesięcy po szczepieniu, bez żadnych powtórek.

[quote name='marider']Otworz psi paszport na stronie 22. I co widzisz?[/quote]Właśnie nie wiem - widzę "legalizacja" i bardzo dużo miejsc na kolejne pieczątki. Do czego to wszystko? Jeśli wymagane jest, żeby tam coś było wstawione, to przez kogo i jak często? Bo zważywszy na ilość miejsca, to ewidentnie raz na zawsze nie wystarczy... :roll: Gdzie są te wymagania opisane? Skąd wiem, że potrzebny wet powiatowy, a nie wojewódzki czy jeszcze jakiś inny? A może wystarczy mój własny? ;) W podanym linku nie ma nic na temat tych wymagań.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marider']1a. legalizacja paszportu przez Powiatowego Lekarza Weterynarii (wazne!)[/quote]

co to jest dokładnie?

[quote]odrobaczenie (aniprazol) i zakroplenie (Frontline Merial )[/quote]

mój miał drontal i advantix- nie było problemów:p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marider']od momentu otrzymania pozytywnych wynikow przebadanej w labie krwi 6 miesiecy kwarantanny[/quote]

a dokładnie od dnia pobrania próbki:

[I]A dog or cat may not enter or re-enter the UK until 6 calendar months have passed [U][B]from the date that the blood sample which gave a satisfactory test result was taken[/B][/U].[/I]

Link to comment
Share on other sites

Sam przechodzilem cala procedure i wszystko tak jak opisane wyzej punkt po punkcie. Wiecie lepiej, to OK, ja odpowiedzialem na pytania. Szczepienie ponawialem 21 dni przed wyslaniem probek krwi (20zl to grosze a ponowna szczepionka psu nie szkodzi).

"The tapeworm treatment must contain praziquantel and be administered in accordance with the manufacturer’s instructions.

When treating animals in the UK, the tick treatment must be a veterinary product which has a marketing authorisation in the UK and is licensed for use against ticks. An acaricidal collar is not permitted. "
[B]"Section X: Legalisation -This section is not required to be completed at this time. It may need to be completed if it is decided in the future that the passport can be accepted as an export document to enter a non-EU country.[/B]

Weta powiatowego mam na miejscu wiec od razu zrobilem na wypadek jakbym chcial poleciec z psem do US, CA czy RPA :cool3:. Anglikom tez dodatkowa pieczatka nie przeszkodzi a ci sa bardzo szczegolowi jesli chodzi o druczki i przepisy.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']
Właśnie nie wiem - widzę "legalizacja" i bardzo dużo miejsc na kolejne pieczątki. Do czego to wszystko? Jeśli wymagane jest, żeby tam coś było wstawione, to przez kogo i jak często? Bo zważywszy na ilość miejsca, to ewidentnie raz na zawsze nie wystarczy... :roll: Gdzie są te wymagania opisane? Skąd wiem, że potrzebny wet powiatowy, a nie wojewódzki czy jeszcze jakiś inny? A może wystarczy mój własny? ;) W podanym linku nie ma nic na temat tych wymagań.[/quote]
Mnie wczoraj uświadomiła moja pani wetka, że w dziale "legalizacja" ona równiez może przystawić tę pieczątkę (normalna lecznica psiowa, NIE powiatowa!).
dodam tylko, że "z reki mojej pani wet" juz sporo psów poleciało/pojechało do UK i nie było problemów z tym działem.

Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Ja również przechodziłam, moje psy jeździły na wyspy, stąd moje uwagi. A ja niestety mam jasne stanowisko i nie doszczepiam nic, jeśli nie muszę/ nie jest niezbędnie potrzebne. Mój draniu, przy normie min.0.5 jednostki ma 200 jednostek... do końca życia nie musiałabym go szczepić gdyby nie wymagania ustawowe...

Link to comment
Share on other sites

To sie dorzuce z informacjami :).
Pobranie probki jest minimum po 21 dniach (dookreslenie tez ze strony angielskiej), ze wzgledu na czas potrzebny do wytworzenia p/cial. A szczepienia dodatkowe wcale nie sa obojetne dla organizmu., wiec powtarzac je tylko dla zachowania takiego terminu jest zbednym.
Legalizacja jest wymagana do przewozu psa poza EU (dookreslone przepisami poszczegolnych panstw) i do przewozu lotniczego (niezaleznie od panstwa docelowego) i wtedy wymogiem jest wpis od powiatowego lekarza wet.
Szczepienie na wscieklizne przy uzyciu preparatow cyt. "An approved inactivated vaccine or recombinant vaccine must be used. There are currently 4 authorised rabies vaccines in the UK: [I]Canigen, Nobivac Rabies, Quantum Rabies and Rabisin[/I]. The vaccine must be approved in the country of use."
Co do odrobaczenia i srodkow na pchly/kleszcze cyt. "
The tapeworm treatment must contain [I]praziquantel[/I] and be administered in accordance with the manufacturer’s instructions.
The tick treatment must be a veterinary product which has marketing authorisation in the country of use and is licensed for use against ticks. A tick collar is not acceptable."
Ponadto sa okreslone sposoby wwozu zwierzat do UK:
-czesc lini lotniczych
-tunel
-czesc promow
wymienione [url=http://www.defra.gov.uk/animalh/quarantine/pets/procedures/support-info/routes.htm]Defra, UK - Animal health and welfare - Pet Travel Scheme - pets routes[/url]

Wsztstko jasno opisane w:
[url=http://www.defra.gov.uk/animalh/quarantine/pets/procedures/vets_proc.htm]Defra, UK - Animal health and welfare - Pet Travel Scheme - Procedures for Vets[/url]
i pod podanymi tam linkami.

Marider, wymiziaj futro od nas :).
Powodzenia Wszystkim !

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']Marider, wymiziaj futro od nas :).[/quote] Spoko, da sie zrobic. I vice versa ;)
[quote name='karjo2']Powodzenia Wszystkim ![/quote]
Pewnie, do odwaznych swiat nalezy :razz:. Do zobaczenia na przyszlorocznym Crufcie :cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

[FONT=Century Gothic][COLOR=Navy]A ja mam trochę z innej beczki pytanie.

Co jeśli pies dostaje nominacje we wrześniu (czyt ost. weekend) ale przeciwciał robionych nie ma, to czy jest jakakolwiek szansa żeby zdążyć zrobić wszelkie potrzebne badania i pojechać w marcu ??[/COLOR][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...