Jump to content
Dogomania

Za niski fosfor...


Juliusz(ka)

Recommended Posts

Od wielu miesięcy mamy problemy ze stosunkiem wapnia do fosforu. Oba parametry samodzielnie są w normie, jednak ich stosunek - już nie. Ostatnie badanie krwi wykazało: Ca/P=2.8:crazyeye:. Przy czym fosfor jest przy dolnej granicy normy.

Czy ktoś z Forumowiczów stosował może/słyszał o środku/preparacie, który podnosi poziom fosforu we krwi?
Będę ogromnie wdzięczna, bo już tracimy pomysły jak poradzić sobie z tym problemem :(.

Link to comment
Share on other sites

Jago(DON) ma 22miesiące.

Karmię bardzo różnie.
Domowe żarcie(mięso,ryż/makaron pełnoziarnisty,płatki owsiane, warzywa(marchew,seler,pietruszka,szpinak,brokuły,buraki,pomidory),owoce,zioła, biały ser. Mięso - wołowina. Karmiłam drobiem, ale psisko miało za wysoki mocznik. Po zmianie nie przekracza 60 mg/dl. Sucha karma(Orijen). Puszki(Terra Canis).
W ciągu ostatniego roku badanie krwi robiliśmy 8razy - po zmianach w żywieniu, po dodaniu/odstawieniu pewnych preparatów(na stawy) - stosunek Ca/P zawsze powyżej 2 :(.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Podłącze się do tematu. Mój pies (około 3 lata) ma również za niski fosfor: 3,3 mg/dl (norma: 4,2 - 8,9 mg/dl), wapno 9,87 mg/dl (norma: 9,0 - 12,0 mg/dl). Od kiedy pies jest u mnie, czyli jeden rok był karmiony Acaną, a teraz Nutro choice. Od kilku dni go suplementuje chondrocanem. Wcześniej żadnych suplementów nie dostawał. Nie ma żadnych objawów patologicznych. Jest w bardzo dobrej formie. Kompleksowe badania mu zrobiłam, bo chcemy się niedługo pobawić w agility i chciałam wiedzieć czy jest wszystko ok. Weterynarz radzo zrobić rtg w kierunku dysplazji i takie na pewno zrobie, ale jestem ciekawa czy ktoś z Was miał taki przypadek.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Juliusz(ka)']
Czy ktoś z Forumowiczów stosował może/słyszał o środku/preparacie, który podnosi poziom fosforu we krwi?
[/QUOTE]
Mięso, ryby, otręby i zarodki pszenne, żółtka

Może psu brakuje wit D która jest niezbedna do wchłaniania fosforu...

[QUOTE]Karmię bardzo różnie.
Domowe żarcie(mięso,ryż/makaron pełnoziarnisty,płatki owsiane, warzywa(marchew,seler,pietruszka,szpinak,brokuły, buraki,pomidory),owoce,zioła, biały ser. Mięso - wołowina. Karmiłam drobiem, ale psisko miało za wysoki mocznik. Po zmianie nie przekracza 60 mg/dl. Sucha karma(Orijen). Puszki(Terra Canis).
W ciągu ostatniego roku badanie krwi robiliśmy 8razy - po zmianach w żywieniu, po dodaniu/odstawieniu pewnych preparatów(na stawy) - stosunek Ca/P zawsze powyżej 2 [/QUOTE]
A próbowałas po prostu zwiekszyc ilosc miesa a wywalic te sery, ryże i makarony?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Juliusz(ka)']Od wielu miesięcy mamy problemy ze stosunkiem wapnia do fosforu. Oba parametry samodzielnie są w normie, jednak ich stosunek - już nie. Ostatnie badanie krwi wykazało: Ca/P=2.8:crazyeye:. Przy czym fosfor jest przy dolnej granicy normy.

Czy ktoś z Forumowiczów stosował może/słyszał o środku/preparacie, który podnosi poziom fosforu we krwi?
Będę ogromnie wdzięczna, bo już tracimy pomysły jak poradzić sobie z tym problemem :(.[/quote]

Owszem, jest środek regulujący stosunek wapnia i fosforu (witamina D3), ale u prawie 2-letniego psa już na ten środek za późno. Ja borykałam się z tym problemem u mojego belga przez prawie półtora roku - wapń w górnej granicy normy, fosfor poniżej normy. I faszerowałam go surowym mięsem wołowym, a fosfor ciągle spadał. Dopiero po długim czasie ktoś mądry powiedział mi, że zależność jest taka - jeśli we krwi jest fosforu za mało, a wapnia za dużo, to w kościach jest odwrotnie. Czyli trzeba nie zwiększać dawkę fosforu w pożywieniu, tylko zmniejszać. Mnie się w końcu udało podnieść poziom fosforu we krwi i przywrócić prawidłowy stosunek dzięki dawaniu psu karmy z małą ilością fosforu i jak największym stosunkiem wapnia do fosforu w karmie. Trwało to kilka miesięcy, zanim ten stosunek się na tej karmie wyrównał.

Dodam jeszcze, że dużo groźniejsza jest sytuacja odwrotna - za dużo fosforu we krwi, a za mało wapnia - wtedy wapń może odkładać się w nerkach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...