Jump to content
Dogomania

odpowiednie zywienie


Aireedhelien

Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

to moze ja zaeksperymentuje i rosi tez dam tej zacierki. jadla kiedys jak byla mala. na pewno jej zasmakuje. dzis np. uraczyla sie samym suchym ryzem ktory zostal luckowi (pies mojego chlopaka). pozniej dostala ode mnie taka 35 cm kosc obrosnieta miechem cielencym (moja mama zaplacila za nia 10 zl - a miesa bylo moze ze 20 dag - ROZBOJ :evil: :evil: )

martus a powiedz mi dlaczego sylwia polecila ci kluchy???

Link to comment
Share on other sites

NIe poleciła jakoś konkretnie mi.. Pisała tylko w którymś z tematów,ze ona daje Picassowi własnie kluchy co by zbyt nie schudł (mam nadzieję,ze nic nie przekręciłam).. A jako,ze ja miałam zawsze problem bo Graf nie jadł zbyt chętnie i był za chudy to zdecydowałam,ze to dobry pomysł jest.. :)

Daję mu zatem na zmianę co jakis czas kluchy, ryz, makaron.. I chyba mały jest zadowolony z takiego obrotu sprawy.. ;)

No i mam wrażenie,ze chyba wreszcie nabiera troszkę masy.... :):):)

Link to comment
Share on other sites

No to chyba zastosujemy te terapie " futrowania " dla naszego Nestora , w sumie wazy jakies 30kg ma 16 miesiecy , i jesli nie popelnilem gafy w mierzeniu wzrostu to ma 63cm ( btw moze ktos mi pokaze na przykladzie jakiegos zdjecia jak mierzyc wzrost boxera :) ). No i wydaje mi sie ze jest taki troche za szczyply tzn nie jest chudy jak to wet powiedzial przydal by sie mu ten 1kg jeszcze ;)

Pozdrowienia

Asia & Artur & Nestor @

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ten temat był poruszany wielokrotnie.

W żywieniu - ludzi, zwłaszcza niemowląt i dzieci są ustalone standarty -przez ekpertów - . I właściwie na tym problem się kończy. Można podyskutować, ale jest punkt odniesienia.

Co z żywieniem psów? Każdy wet poleca co innego. Wydaję mi się, że brak jakiś ustaleń ekspertów (autorytetów).

Są w końcu spotkania wetów nawet na globalnym forum. Muszą dyskutować o prawidłowym żywieniu - oceniać karmy, suplementację witaminami etc.

Swojemu psu w fazie wzrostu dawkowałem wit D3 na zasadzie ekstrapolacji do wzrostu człowieka.

Link to comment
Share on other sites

Każdy wet poleca co innego
,

Tak Kweleszku zgadzam sie ,kazdy wet co innego poleca,moja wetka poleca tylko sucha karme-(ak wetka obecnie karmi swoje owczarki )wczesniej karmila gotowanym +suchy ,znow wet karma i gotowane miesko.Ja z krotkiego doswiadczenia wiem,iż beti nie bardzo lubi sucha karme,a jesli sie jej juz zdarza ja zjesc w wiekszej ilosci to i tak po godzinie upomina sie o gotowane jedzonko.Poruszyłam ten problem z wetem ,zwarzylismy jej 25 dkg karmy (dawka zalecana przez producenta)i podalam ,a raczej z reki ja nakarmilam,po 40 minutach beti w kuchni i szczekanie za jedzonkiem ,zjadła gotowane jedzonko i spokoj byl na 4 godzinki(bo tak ja karmie obecnie co 4 h.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Aireedhelien ,

chcesz żywić Rosi samym mięsem? Bez dodatku jarzyn lub otrąb (choć 1-2 razy w tygodniu) nie polecam, gdyż nie będzie miała dostarczanego błonnika, który jest psu niezbędny do utrzymania m.in prawidłowej perystaltyki jelit i utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach.

Link to comment
Share on other sites

Dla Rosi proponowałabym około 0,40-0,45kg mięsa średniotłustego dziennie. Nie zapominaj o serach, jogurtach i jajach (chyba, że pies jest na nie uczulony), w diecie uwzględnij także ryby, olej lub tran oraz warzywach i owocach.

Po sterylce obserwuj Rosi czy nie tyje. Wtedy zmniejsz ilość mięska.

Link to comment
Share on other sites

AM - po pierwsze wielkie pokłony dla twojej wiedzy jest naprawdę imponująco no i wielkie dzię za wszystkie odpowiedzi , które nam też się bardzo przydają! Ale mam parę pyatań jeśli można :D

Pako ma 14 msc i waży ok 30-32 kg acz kolwiek jest szczupły ale nie chudy. Zwykle zajada suchą karmę, czasami gotuję mu coś dla odmiany, ale nie o to mi chodzi, czy faktycznie można psu podawać cały czas tylko suchą karmę bez innego urozmaicenia? Czy faktycznie można podawać praktycznie cały czas serca drobiowe z warzywami i ryżem? Czy ja dobrze czytałam że ty dajesz pieskowi 2 całe jajka dziennie ? :o ? Co sądzisz o przełykach? - bo pako wcina je jak oszalały, a mamy stały dostęp do świeżych, no i ostatnie - co sądzisz o podawaniu mózgu?

Przepraszam że aż tyle ale okropnie mbnie to trapi :)

Link to comment
Share on other sites

Pako ma 14 msc i waży ok 30-32 kg acz kolwiek jest szczupły ale nie chudy. Zwykle zajada suchą karmę, czasami gotuję mu coś dla odmiany, ale nie o to mi chodzi, czy faktycznie można psu podawać cały czas tylko suchą karmę bez innego urozmaicenia?

Poglądy są skrajne: jedni mówią, że tylko karma i absolutnie nic innego, drudzy, że może być karma + gotowane lub inne przekąski.

Uważam, że możesz urozmaicać psu jedzenie a nawet powinnaś bo pies powinien być przyzwyczajony do róznorakiego pożywienia gdyż w przypadku gdyby nie było "jego" karmy podanie innego pożywienia skończyłoby się prawdopodobnie biegunką. Oczywiście każdy nowy element diety wprowadzaj stopniowo i obserwuj reakcję psa.

Czy faktycznie można podawać praktycznie cały czas serca drobiowe z warzywami i ryżem?

Serca można podawać często nawet codziennie gdyż mają wysokowartościowe białko, ja jednak urozmaicam dietę podając rózne rodzaje mięs i podrobów czasem lepsze czasem gorsze gatunkowo.

Czy ja dobrze czytałam że ty dajesz pieskowi 2 całe jajka dziennie ? :o ?

Daję 2 jaja młodemu psu, starszy pies dostawał 1 dziennie (żeby się nie upasł) ale okazało się, że ma uczulenie na kurczaka i jaja więc już nie dostaje (zamierzam spróbować przepiórcze), natomiast suka dostaje jaja wymiennie z mięsem bo cierpi na niewydolnośc nerek i muszę jej ograniczać białko ale w czasie leczenia dostawała jajo codziennie zamiast mięsa. Jajo zawiera białko najlepszego gatunku. Szczegolnie dobre jest podanie jaja jak karmisz psa np. płucami wtedy dodatek jaja podnosi wartość odżywczą posiłku.

Co sądzisz o przełykach? - bo pako wcina je jak oszalały, a mamy stały dostęp do świeżych,

Zalezy co masz na myśli pisząc "przełyk"? Chodzi Ci o przełyk czy o rurę od odkurzacza czyli tchawicę? Jeśli Paco wcina tchawicę to tylko lepiej dla jego stawów, gdyż tchawica zawiera chondroitynę. Jeśli wcina przełyki to też może jeść zjadać na zasadzie przekąski. Przełyki zawierają białko niskiej wartości.

no i ostatnie - co sądzisz o podawaniu mózgu?

Mózg jest dość tłusty dlatego na stałe go nie polecam bo psisko się upasie, ale od czasu do czasu może jeść o ile będzie chciał jeść mózg. Moje psy, jak jeden, nie znoszą mózgu.

Oczywiście mózg powinien być z pewnego źródła.

A ha i jeszcze jedno - pozdrowienia i buziaki w fafle dla twoich ulubieńców

Dzięki :D Ty swojego też wyściskaj i wycałuj od nas :D

Link to comment
Share on other sites

ŻYWIENIE

psy są niewybrednymi i na ogół obdarzonymi dobrym apetytem. Oczywiście, wśród sznaucerów zdarzają się też niejadki. Jest to najczęściej wina właściciela, który nie przestrzega określonych, zawsze jednakowych godzin karmienia, a przede wszystkim nie zapewnia psu dostatecznej ilości ruchu. Jednocześnie dogadza swemu pupilowi, gdy ten czasem nie ma apetytu. Okresowy brak apetytu jest rzeczą normalną. Pies czasem nie ma ochoty na jedzenie, nie należy go wtedy zachęcać, wmuszając pokarm na siłę lub dodając coraz smaczniejsze kąski. Tak właśnie wychowuje się wybrednego niejadka.

Nie zjedzone jedzenie pożywienie należy wyrzucić i traktować ten posiłek jako zjedzony. Jeżeli pies zachowuje się normalnie, jest wesoły i poza brakiem apetytu nie wykazuje żadnych innych objawów, nie ma powodów do niepokoju. Sprawdzianem właściwego żywienia są między innymi kupki naszych psów, dlatego powinniśmy je zawsze oglądać.

Pies powinien mieć jedzenie urozmaicone, lecz jeśli zmieniamy rodzaj pożywienia podawanego psu, nie można robić tego gwałtownie. Nagła zmiana pożywienia prawie zawsze powoduje rozstrój żołądka. Na przykład, jeżeli przez dłuższy czas dajemy psu mięso gotowane, nie można z dnia na dzień przejść na podawanie mięsa surowego. Psa należy powoli przyzwyczajać do nowych pokarmów.

CO PIES MOŻE JEŚĆ ?

Mięso: mielone, drobno krojone zależnie od wieku. Szczeniętom i psom starym dajemy mięso pokrojone drobno lub nawet mielone. Mięso powinno być chude, możliwie bez łoju.

Gatunki: wołowe, cielęce surowe i gotowane, baranina tylko gotowana, konina surowa i gotowana, jedynie na zmianę z innymi gatunkami mięsa. Można podawać podroby mięsne, które z wyjątkiem wątroby muszą być gotowane. Podrobów mięsnych nie dajemy szczeniętom i młodzieży, ponieważ nie są pokarmem w pełni wartościowym.

Nabiał: ser twarogowy biały, nie kwaśny, chudy lub tłusty. Szczeniaki i psy młode powinny dostawać dwa, trzy razy w tygodniu jajko z żółtkiem surowym, białkiem lekko ściętym. Mleko dajemy tylko szczeniętom.

Jarzyny: surowe starte na bardzo drobnej tarce lub gotowane bardzo dobrze rozgniecione. Jarzyny możemy podawać w zasadzie wszystkie, z wyjątkiem strączkowych i kapusty. Z owoców bardzo korzystne są jabłka.

Kasze: mocno rozgotowane, kukurydziana, gryczana, ryż podajemy gotowane, płatki jęczmienne, owsiane, kukurydziane na surowo, jedynie sparzone.

Makarony: nie poleca się

Ryby: tylko morskie, gotowane. Ości należy usunąć.

Przysmaki: ser żółty, suchary z bułki, oraz dla młodych psów, kości cielęce gotowane lub sparzone, podawane na deser.

CZEGO PIES NIE POWINIEN JEŚĆ ?

Kości inne niż cielęce, a szczególnie piszczelowe z drobiu, mięso wieprzowe, wędliny, wyroby garmażeryjne, przyprawy, nieświeże mięso gotowane nawet lekko skwaśniałe, grube, źle rozgotowane kasze, słodycze. Bardzo szkodliwe są wywary z mięsa i kości.

CZĘSTOTLIWOŚĆ POSIŁKÓW

Do 7 tygodnia życia pies powinien jeść 5 razy dziennie. Od 8 do 12 tygodnia 4 razy dziennie. Od 4 do 5 miesiąca życia karmimy 3 razy dziennie. Sznaucery średnie i miniatury od 5 do 9 miesiąca karmimy 3 razy dziennie, a od 9 miesiąca do końca życia 2 razy dziennie.

KILKA OGÓLNYCH REGÓŁ PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA PSA

- Jedzenie powinno być letnie ( w żadnym wypadku wprost z lodówki ) i o konsystencji papkowatej.

- Jedzenie powinno być mało tłuste, bez sosów i wywarów mięsnych.

- Miska po każdym posiłku powinna być umyta, a w żadnym wypadku nie może stać z jedzeniem dłuższy czas.

- Nie należy karmić przed spacerem.

- Woda do picia przegotowana musi być zawsze dostępna dla psa w każdej ilości. Jeżeli pies jest zgrzany po spacerze, nie powinien pić zimnej wody.

- Między posiłkami nie dawać smakołyków, chyba że jako nagrody przy nauce

Link to comment
Share on other sites

AM - Wielkie dzięki - jesteś nie oceniona!

Tak mówiąc o przełykach miałam na myśli "rurę" , zazwyczaj kroję ją w kawałki i dorzucam do suchej karmy nigdy nie podaję jak mięso z ryżem ale dodatek. Powiedz mi czy jeśli pako ma już 14 mas to jeśli będę mu dawać więcej mięsa czy poprostu białka to jest szansa, że się jeszcze nieco psina "rozbuduje"?

Aha i jeszcze jedno , mówiliscie coś o kurzych łapkach, czyli dajecie piesom kurze łapki obgotowane? a ile i jak wogóle?

Pozdrowienia ! :D

Link to comment
Share on other sites

Ja daje Betinie kurze lapki,gotowane bez wypelniacza , bez tej wiekszej kosci i bez pazurów.zjada okolo 70-90dkg na raz.Lapki gotowane bardzo dobrze jej wplywaly na luzne kupki,w tej chwili podaje je dwa razy w tygodniu.Do 5 miesiaca podawalam jej lapki obrane bez kosci .

Link to comment
Share on other sites

Aireedhelien ,

tak, samo. Jeśli zobaczysz, że sunia chudnie lub tyje to zwiększysz lub zmniejszysz ilość mięcha.

Mnie się wydaje, że sunia po prostu wybrzydza, może wypadało by ją przegłodzić, albo zmniejszyć ilośc pożywienia, żeby zaczęła jeść wszystko. Moje jak zaczynają wybierać mięsko to ja się na nie obrażam i jest 1 dzień głodówki. Po tym zmiatają wszystko.

Aga-i-pako,

ja gotuję kurze łapki i daję w całości razem z kośćmi i pazurami, ale każdy daje łapki na różne sposoby. W dziale Żywienie była na ten temat dyskusja. Mój najmłodszy pies dostaje około 25-30 dkg łapek dziennie.

Jeśli chcesz, żeby psiak trochę "przypakował" to zwieksz ilośc mięska (najlepiej średniotłustego) w pożywieniu a dodatkowo zapewnij mu dużo ruchu, żeby te nadplanowe kalorie poszły w mięsnie a nie w tłuszczyk :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...