Jump to content
Dogomania

Jak postawić na nogi owczarka


Recommended Posts

Przygarnęłam dużego starszego psiaka (40 kg) w typie on. Pies ma problem z poruszaniem się, ciężko mu się podnieść, zejść ze schodów. Nie biega, nie siada, tylko od razu się kładzie, przy próbie podbiegnięcia kica jak zając i zapada mu się zad. Ma zaniki odruchów i czucia w tylnych łapach poniżej kolan. Lekarze podejrzewają zwyrodnienia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, do tego bolesne biodra (szczególnie lewe). Czy macie jakieś sprawdzone metody, jak pomóc takiemu psiakowi? Ktoś miał podobny problem i udało się coś zaradzić?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Późno odpowiadam , ale dopiero teraz wystąpił  u nas podobny problem - zwyrodnienie kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Pies nie chciał się podnosić i wyraźnie bolał go kręgosłup (nie pozwalał się dotknąć w okolicy zadu). Niestety leczenie jest długie i kosztowne. Na początek RTG, w Warszawie to koszt około 300 zł. Poza zwyrodnieniem RTG pokazał, że Lesio ma nieprawidłowo  zrośnięte kolano i śrut w zadzie oraz urazy w obu łapach po wnykach (pozostałości z okresu bezdomności, gdzie jakiś bydlak go skatował a potem postrzelił). Dlatego warto zrobić RTG, bo pomaga we właściwej diagnozie. Teraz bierze Caprodyl F50. Jesteśmy na początku kuracji a czeka nas jeszcze 10 dni podawania tabletek. Jedno co wiemy to, że spacer tylko na smyczy spokojny, żadnego biegania i podskakiwania. Niestety nie zapytaliśmy weta o leki osłonowe. Może ktoś podpowie co podawać jako osłonę.

Link to comment
Share on other sites

Osłonowo można podawać bioprazol lub podobne bo lek ma różne nazwy ale skład ten sam. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne pomagają ale średnio, często kończy się to operacją a ta niestety jest droga. Dobry chirurg ortopeda to dr Janicki w Warszawie.

Link to comment
Share on other sites

Co najmniej pół godziny - godzinę przed podaniem Caprodylu lek z grupy inhibitorów pompy protonowej (czyli np. Bioprazol, Omeprazol), ewentualnie Ranigast. Psy mają dużo silniejszy kwas żołądkowy niż ludzie, dlatego dla psa 25-30 kg raczej wersję Max. To pozwoli na oszczędzenie błony śluzowej żołądka i jelit, którą NLPZy niestety uszkadzają.

Poza tym możesz dodatkowo włączyć psu na okres leczenia i do 2 tygodni po florę bakteryjną (Bioprazol, Fortiflora). 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Spadł pierwszy śnieg, załamanie pogody i mój psiak również wylądował na NLPZ. Tylko my dostaliśmy Cimalgex. Jak długo to podawać? Niektórzy mówią kilka dni, inni dwa tygodnie, jeszcze inni kilka miesięcy. Psiakowi lepiej, zaczął wstawać już na drugi dzień. Najgorsze, że u nas największym problemem są zaniki czucia w tylnych łapach, problem neurologiczny (związany pewnie z uciskiem w zwyrodniałym kręgosłupie). Pies ma zaniki mięśni i bardzo słabe te łapiny, nawet jak go nie boli, to po prostu nie ma siły się dźwignąć. A jak chodzi, to zdarza mu się zaplątać łapki i upaść.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...