Jump to content
Dogomania

HODOWLA


Equus

Recommended Posts

[quote name='Equus']
Ale jeśli spojrzeć na to z innej strony - Gośka jako autorytet w hodowli wybiera jakiegoś psa, więc ktoś stwierdza, że to napewno dobry reproduktor wiec on też chce kryć super reproduktorem i pracować w kierunku polepszenia rasy:cool3:[/QUOTE]
No wow! Mam nadzieję że to tylko tak przykładowo z tym autorytetem:lol:
A psa szukałam przez prawie rok. Właściwie szukałam rodowodu pod swoją sukę. Psa znalazłam jak miał koło roku, ale w związku z tym że pies młody, nie krył, suka młoda, nie kryta, to trochę obawiałam się wycieczki przez 3 kraje. Teraz suka i pies są sprawdzeni, więc jedziemy:multi:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[QUOTE]Ten "ktoś" to jakieś straszne biedactwo musi być :glaszcze:
Koszmary ma pewnie :crazyeye:[/QUOTE]
No z pewnością, też temu "ktosiowi" bardzo współczuję:cool3:
[QUOTE]jak dla mnie repa powinno sie wybierać pod swoja suke i jej przodów, a nie że ktoś wybrał to jest dobry... [/QUOTE]
no to już byłby szczyt marzeń :loveu:
[QUOTE]Teraz suka i pies są sprawdzeni, więc jedziemy:multi:[/QUOTE]
Gośka to super, powodzenia i trzymam kciuki!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sachma']....ale nadal nie mogę się zgodzić z postem od którego to wszystko się zaczęło[/QUOTE]

Obawiam się, że ani Ty ani ja nie dostaniemy odpowiedzi na nasze pytania;)
Pozostaje chyba nic innego tylko zbierać kasę Ty na swojego szczyla i ja na swojego :p

Link to comment
Share on other sites

Pozuje pozuje, nawet pocykałam w weekend nad wodą, zimno było, ale Mafinie i Ali nie przeszkadzało. Tyle że nic ze zdjęć nie wyszło, bateria zaraz padła a te co zrobiłam były na jakimś dziwnym trybie i wyszła noc.
IraKa mam nadzieję że będzie szczeniaczkowo.

Link to comment
Share on other sites

A ja mam takie pytanie odnośnie hodowli, a właściwie założeń hodowlanych.
Jak wiadomo pudle stają się coraz bardziej popularne w agility i innych psich sportach. Fryzura wystawowa nie za bardzo pomaga w treningach i pudle uprawiajace agility często są po prostu golone. I tak się zaczęłam zastanawiać, czy kiedyś może pojawić się taki podział na "pudle użytkowe" (mają zrobioną hodowlankę a poza tym trenują i w wystawy się nie bawią) i "pudle wystawowe" (te multi i inter CH)? Bo w sumie coś takiego w wielu rasach się pojawiło np. w ONkach. Czy taki podział ma szansę zaistnieć w pudlach czy też raczej będziemy mieć do czynienia z nastawianiem pro-wystawowym, a "użytkowość" zawsze będzie sprawą wtórną? Jak myślicie? IraKa - Ty trenujesz, jak to wygląda z Twojej perspektywy?

Link to comment
Share on other sites

hmm pudlom trudno raczej będzie zrobić klase użytków, chociaż wzbogaciło by to troche pudliszony :D sama zamierzam z moim przyszłym pudelino trenowac agility, obrone i troche tropić :D a fruzyra nie do końca przeszkadza w trenowaniu :D przecież lew dawniej był fryzura w której psy uczestniczyły w polowaniach, a federał króciótka fryzurka :D a jak pies ładny to i w federale będzie mu ładnie :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gośka']Akurat u pudli fryzura nie ma wpływu na użytkowość a na pewno nie, jeśli chodzi o agility. To raczej wygodnictwo właściciela.[/QUOTE]
Nie no jasne, że się da, ale nie jest to zbyt wygodne i dla psa i własciciela. Zauważyłam, że jak tylko agilitowcy odpuszczają wystawianie to pudelino idzie pod golarkę, ale chyba nie tylko ze względu na wygodnictwo właściciela? Np. jak pies robi tunel miękki to takie gumeczki i papiloty chyba mu życia nie ułatwiają, podobnie jak są treningi w deszczu to pudlowa sierść strasznie nasiąka, z łap zwisają mokre kołtuny, a jak pies na krótko, to go scierą przetrzesz i prawie suchy;) Poza tym kalendarz wystaw trochę może kolidować z kalendarzem zawodów i treningów:diabloti:
[QUOTE]hmm pudlom trudno raczej będzie zrobić klase użytków[/QUOTE]
Oczywiście nie mam złudzeń że powstanie sticte użytkowy pudel:evil_lol: ale się zastanawiam czy w ogole mogłaby się pojawić tendencja ku zmniejszeniu liczby wystaw i dajmy na to psy o wyjatkowych predyspozycjach sportowych robią tyko hodowlanki, na rzecz sportu i treningów. Czy też w takiej ozdobnej rasie to raczej niemożliwe, żeby ktoś się zajął hodowlą z takim nastawieniem (bo jak już hoduje to wystawy są koniecznością w celu zrobienia championatów itp)?
Czy jest szansa na hodowlę nastawioną na sport, gdzie wystawy byłyby sprawą drugorzędną (tyle co konieczne) czy też w tej rasie nie przewidujecie? I raczej będzie tak, ze jak ktoś trenuje bardzo intensywnie to odpuszcza hodowlę i wystawy po prostu? Ciekawa jestem Waszych opinii:razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus']...IraKa - Ty trenujesz, jak to wygląda z Twojej perspektywy?[/QUOTE]
Z mojej?
Podział hodowli pudla na użytkowego i wystawowego myślę że jeszcze długo nie nastąpi. Patrząc na statystyki Mistrzostw Świata ([url=http://www.cbbv.ch/CM-WC.htm]FCI Agility Europe and World (since 1996) Championships[/url] ) - jak komuś się chce to musi zajrzeć na strony poszczególnych roczników to wśród maluchów i średniaków prym wiodą szetlandy a w dużych bordery. W tych ostatnich już jest podział na linie sportowe i show. Podobnie jak wśród aussie. Myślę że pudlom to nie grozi w najbliższej 10-latce.
Ja preferuję krótkiego puppy clipa, tzn. jedna gumeczka nad oczami ;) Nie jestem zwolenniczką lakieru a papiloty omijam jak zarazę:evil_lol: więc krótki PC to taki kompromis między wygodą a nagłą ochotą na wystawy. Młoda suka lata w kulkach ale też z raczej krótszą kulą i włosem na głowie.
Staram się dla siebie i swoich psów znaleźć "złoty środek" między wygodą, wyglądem a tym żeby nie marzły na zawodach przy kiepskiej pogodzie. Federał może najłatwiejszy w utrzymaniu ale wolę pudelsa w trochę dłuższym włosie. Skandynawska to moja ulubiona krótka fryzura ale nie wszystkim w niej dobrze:roll:
Z różnych względów pudelsy nie są popularne wśród sportowców mimo że mocno wszechstronne. Ile statystycznie jest pudli sportowych a ile wystawowych myślę że dobrze oddają wpisy na [url=http://www.poodles-in-scandinavia.com/]Poodles In Scandinavia, show, puppies, breeders[/url]
Bardzo bym chciała żeby była klasa użytkowa nie tylko dla pudelsów . Generalnie dla psów które uprawiają jakiś sport i mają stosowne osiągnięcia. Moim zdaniem - jak się wyraziłaś - w pudelsach "będziemy mieć do czynienia z nastawianiem pro-wystawowym, a "użytkowość" zawsze będzie sprawą wtórną" albo gdzieś marginesie.
Z obserwacji własnych małe pompony trafiają do domów jeśli nie psy wystawowe to po prostu typowo rodzinne i takich jest chyba najwięcej.
Na wszystkie pudelsy w Polsce sport czynnie (bierze udział w zawodach) w tej chwili uprawia 3-5 szt.
I to byłoby na tyle...

Link to comment
Share on other sites

Ja myślę że ogólnie dla zwierzaka aż tak nie przeszkadza tylko jak ktoś wcześniej napomkną tylko dla wygody właściciela. I dla kogoś kto jest zapalonym psiarzem to poświęci dużo czasu dla psa żeby go wyszkolić, przygotować futerko do wystawy itp. to nie ma żadnego problemu. Jednak wiadomo czas to pieniądz i łatwiej zadbać o futerko krótko włosego psa niż i pudla gdzie włos jest długi:p . A czy hodowle się przestawiają na użytki i odstawiają wystawy hmmmmmmmmmmm dobry a nawet bardzo dobry hodowca wedłóg mnie powinien umieć połączyć te 2 sprawy ( jeżeli ma zapał do wystaw i do sportu bo na siłę to nic nie wyjdzie).

Link to comment
Share on other sites

Statystyki z 2008 r. - MŚ agility w Finlandii:


[B]Small 107[/B]
Australian Silky Terrier 1
American Cocker Spaniel 1
Border Terrier 2
Cavalier King Charles Spaniel 3
Chinese Crested Dog 2
English Cocker Spaniel 2
German Hunting Terrier 1
German Spitz 2
Jack Russell Terrier 4
Kooikerhondje 2
Miniature Pinscher 1
Miniature Schnauzer 1
Papillon 3
Parson Russell Terrier 8
Poodle 5
Poodle, miniature 5
Poodle, toy 3
Schipperke 2
Shetland Sheepdog 57
Swedish Vallhund 1
Welsh Corgi Pembroke 1


[B]Medium 103 [/B]
Australian Kelpie 1
Bavarian Mountain Scenthound 1
Beagle 1
Border Collie 6
Cavalier King Charles Spaniel 1
Cocker Spaniel 2
English Cocker Spaniel 2
German Hunting Terrier 1
Iceland Sheepdog 1
Kooikerhondje 3
Kromfohrländer 1
Manchester Terrier 2
Miniature Schnauzer 2
Mudi 2
Nova Scotia Duck Tolling Retriever 2
Parson Russell Terrier 3
Poodle 2
Poodle, medium 1
Poodle, miniature 1
Pyrenean Sheepdog 3
Pyrenean Sheepdog, Short-haired 1
Schapendoes 2
Shetland Sheepdog 54
Smooth Fox Terrier 1
Spanish Water Dog 1
Staffordshire Bull Terrier 1
Welsh Terrier 4


[B]Large 157[/B]
Australian Kelpie 5
Australian Shepherd 1
Bearded Collie 1
Beauceron 1
Belgian Shepherd Dog; Groenendael 1
Belgian Shepherd Dog; Malinois 8
Belgian Shepherd Dog; Tervueren 5
Border Collie 130
Brittany 1
Croatian Sheepdog 1
Golden Retriever 1
Labrador Retriever 1
Weimaraner 1

[quote name='cawir']...I dla kogoś kto jest zapalonym psiarzem to poświęci dużo czasu dla psa żeby go wyszkolić, przygotować futerko do wystawy itp. to nie ma żadnego problemu.[/QUOTE]
Pewnie tak tylko ja na przykład wolę mieć krótsze futerko i zamiast poświęcać godzinę czy dwie na zakładaniu papilotów albo rozczesywaniu kołtunów spędzić ten czas na treningu z psem albo zwyczajnym spacerze. Bo aż tyle czasu nie mam i z czegoś zrezygnować muszę.
[quote name='cawir...']A czy hodowle się przestawiają na użytki i odstawiają wystawy hmmmmmmmmmmm dobry a nawet bardzo dobry hodowca wedłóg mnie powinien umieć połączyć te 2 sprawy[/QUOTE]
Nie jest to takie proste. Hodowcy/hodowla to nie jeden pies. Często dwa, trzy i więcej którym w równym stopniu trzeba poświęcić czas . Wyobraź sobie że masz trzy Beluchny w domu właśnie:diabloti: ;) ) które musisz wykąpać, zrobić papiloty, iść na trening . I niech każda do tego przejawia talenty do innej dyscypliny. Wszystkie trzy trzeba zaprezentować na wystawie i pojechać na zawody w różnych dyscyplinach. Dał byś radę czasowo i finansowo?;)
Połączenie a właściwie nie rozdzielanie rasy na użytkową i sportową przy dużej popularności rasy wydaje się nie realne chociaż nie jestem zwolenniczką takich podziałów.
Wystawa to konkurs piękności gdzie nie ma miejsca na nic innego i powycierany włos na konkursach użytkowności a zawody wręcz przeciwnie. Przepaść normalnie.
Świetnie to widać u owczarków australijskich. Jak rzucisz okiem na linie show i working to zobaczysz dwie różne rasy:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że jak rasa jest liczna i popularna to siłą rzeczy następuje w hodowlach węższa specjalizacja pt "dla każdego coś dobrego".
I chyba zaczynam dochodzić do wniosku że nie ma w tym nic złego bo jeśli ktoś chce psa strikte na wystawy to szuka w liniach show i tam ma szansę na sukcesy a w domu zrównoważonego domownika. Jak ktoś chce psa z predyspozycjami do konkretnych sportów to szuka wśród linii sportowych.
Bo jak by tak nie było to wyobraźcie sobie że showman trafia na użytka i na odwrót : masakra :evil_lol:
To tak jak jest w pudlach teraz;) od czasu do czasu ktoś mnie pyta gdzie może pudla kupić do agility?
Właściwie to nie wiem co odpowiedzieć:cool3: Najprędzej to wśród takich skojarzeń ja ma w planach Gośka bo przecież typowo sportowych hodowli nie ma. Ale jak ktoś pyta gdzie szukać pudla na wystawy to wystarczy że zajrzy na PP lub inny podobny portal;)
Więc może hodowle powinny się specjalizować w różnych psich dziedzinach???

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy byłby sens pójścia w hodowli na 2 kierunki - faktycznie klasa "użytkowa" dla psów które biegają była by super - tak, aby sędziowie nie przyczepiali się do końca fryzury.
Natomiast rozdzielanie wg. mnie jest niepotrzebne - bo pudel powinien być zawsze psem sportowym, wybieganym, umięśnionym, żylastym :lol: a nie bezmięśniową chudzinką ledwo łażącą z wylakierowaną fryzurą :shake: .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...