Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='Carey']Właśnie wiem dlatego się wahałam. Jak na razie znalazłam jakieś bordery blisko mnie tylko czekam na informację ile kosztują.[/QUOTE]

Jeśli w pierwszym mailu do hodowcy zaczęłaś od ceny, to szczerze życzę powodzenia ;)


[quote name='żaklin']Może trochę źle się wyraziłam :smile: pies ma być "z przeznaczeniem" na długie spacery, mogę mu rzucać piłkę, sztuczek też go na pewno pouczę bo to lubię i mój pudliszon znał ich baaaardzo dużo :smile:

Irytowałoby mnie jednak takie ciągłe łażenie koło mnie i czekanie przez psa na to co mu wymyślę do roboty. Owczarek niemiecki mojej kumpeli tak ma, a ja się nim nie zajmiesz to od razu sam sobie zajęcia szuka i np. przez pewien czas miała duży problem z atakowaniem przez niego innych psów.

Nie kręci mnie też agility mogę psu porzucać frisbee ale też bez jakiegoś zacięcia sportowego i bez zagłębiania się w techniki rzutu :-P

Beagle mi się podobają, są śliczne, ale chyba to pies z rodzaju tych co jak puścisz w lesie to możesz się z nim pożegnać po kilkunastu minutach? :-D

Z tym odbieganiem to też nie tak, że pies ma być blisko mnie- on sobie może latać, buszować po krzakach i 200 metrów dalej, ale wolałabym żeby nie zwiewał tak jak np. beagle[/QUOTE]

Mnie by tu terier z wypracowaną od małego więzią i odwołaniem pasował, masz kilka krótkowłosych - manchester, jack, parson, foks.
Z moim spokojnie wychodzę na długie spacery po polach i innych odludziach, pies bynajmniej nie jest wtedy na smyczy i nie ucieka czując zew wolności ;) Dupy też mi nie zawraca w stylu "róbmy coś", chyba że mam w ręku piłkę, albo sama go zawołam, żeby coś porobić ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='żaklin']a co mi byście doradzili? :razz:

Do zaoferowania mam:
-mieszkanie 70M^2- czwarte piętro, niski blok więc bezwindowy :(
-codzienne spacery tak od 1 godzin do 4 na dworze, jak cieplej to nawet dłużej. Spacery raczej po łąkach i lasach.
-zloty młodych ludzi u mnie w mieszkaniu. Jestem studentką, więc wiadomo. Dużo różnych osób się przez mieszkanie przewija.
-bieganko kilka razy w tygodniu, ale to rekreacyjnie, po lesie
-dużo kontaktu z innymi psami. Mieszkam w takim miejscu gdzie większość psów biega luzem. Nie chcę psa który będzie przodował we wszczynaniu awantur ;) raczej takiego którego łatwo się socjalizuje

Czego nie chcę u psa:
-nie może to byc pies długowłosy. W zeszłym roku pożegnałam po kilkunastu latach wspólnego życia rasowego pudelka średniego i nie chcę psa o takiej sierści. Fajnie że nie wypada, ale co się naklnęłam przy wyciąganiu różnych paskudztw przynoszonych z łąk to moje ;)
-nie może to być pies działający na zasadzie "to co pańcia robimy?". Nie mam zamiaru z psem trenować agility, frisbee i innych psich sportów
-nie może to być rasa z rodzaju tych wiecznie smyczowych. Wiadomo, w mieście, przy drodze- pies na smyczy, ale jakbym nie mogła go puścić w lesie czy na łąkach bo by mi wkorzystywał chwile mojej nieuwagi i zwiewał to bym chyba zwariowała
-żeby się nie ślinił przesadnie jak bokser mojej kumpeli :)


No i najważniejsze:
-pies ma być mały albo średni, nie mogę sobie na razie pozwolić na psa dużego, ważącego więcej niż te 15-20 kg
-sierść krótka
-wygląd obojętny, co mi się spodoba to zależy. Ogólnie nie mam ulubionego typu urody u psa[/QUOTE]

Wspomniany tu przez kilka osbó pinczer miniaturowy mógłby sie sprawdzic -znowu sie maniakalnie powtorze,please, nie mylic z nieszczesnym trzesacym sie dziamotliwym ratlerkiem ;)
Od poczatku przyzwyczajony do kontaktów z innymi psami bedzie ok, one sa wesołe i chetne do zabaw.
To samo, jesli idzie o przyzwyczajenie od poczatku do czestych gosci.

A ile czasu pisak miałby pozostawac całkowicie sam w domu ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Tascha']Wspomniany tu przez kilka osbó pinczer miniaturowy mógłby sie sprawdzic -znowu sie maniakalnie powtorze,please, nie mylic z nieszczesnym trzesacym sie dziamotliwym ratlerkiem ;)
Od poczatku przyzwyczajony do kontaktów z innymi psami bedzie ok, one sa wesołe i chetne do zabaw.
To samo, jesli idzie o przyzwyczajenie od poczatku do czestych gosci.

A ile czasu pisak miałby pozostawac całkowicie sam w domu ?[/QUOTE]



Piesek zostawałby w domu codziennie na minimum 3 godziny, czasami są takie dni kiedy nie ma mnie 7-8 godzin, a czasami takie że jestem cały dzień tyle że wyjdę na miasto po zakupy czy coś :) w miarę możliwości chcę go brać ze sobą wszędzie,a często znajomi organizują jakieś grille itp więc mógłby mi wtedy towarzyszyć :)

Wszystkie rzucane propozycje oczywiście rozważam.

Pinczer zawsze mi się własnie kojarzył z takim szczekliwym pieskiem starszej babci z bloku :D mogłabyś napisać coś więcej o nich? :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog193']Jeśli w pierwszym mailu do hodowcy zaczęłaś od ceny, to szczerze życzę powodzenia ;) [/QUOTE]

Oczywiście, że nie zapytałam tylko o cenę ! Napisałam o innych ważnych rzeczach.


Pinczer miniaturowy jest ufny, ale nie zbyt obcym. Jest miły i łatwo się uczy. Rośnie do 30cm, nie więcej.;) Waga to koło 3-4 kg. Ogólnie bardzo miłe i przyjaźnie nastawione psiaki, które wcale tak dużo nie szczekają.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='żaklin']Piesek zostawałby w domu codziennie na minimum 3 godziny, czasami są takie dni kiedy nie ma mnie 7-8 godzin, a czasami takie że jestem cały dzień tyle że wyjdę na miasto po zakupy czy coś :) w miarę możliwości chcę go brać ze sobą wszędzie,a często znajomi organizują jakieś grille itp więc mógłby mi wtedy towarzyszyć :)

Wszystkie rzucane propozycje oczywiście rozważam.

Pinczer zawsze mi się własnie kojarzył z takim szczekliwym pieskiem starszej babci z bloku :D mogłabyś napisać coś więcej o nich? :)[/QUOTE]

Wesoły,chętny do zabawy i współpracy z człowiekiem ale nie az tak przesadnie wpatrzony i nakręcony jak owczarki. Pinczer miniaturowy powstał poprzez odpowiednie kojarzenie pinczera sredniego, który to został stworzony jako pies gospodarski- czyli wiele w jednym- stróz, towarzywsz w podrózy, pomoc przy polowaniu, szczurołap.
Pinczery maja instynkt obrony terytorium, ale od poczatku własciciwe wychowane sa niekłopotliwymi psami, swietnie odnajdującymi sie w towarzystwie.
Pinczer od poczatku powinien byc wychowywany w kontaktach z psami i ludzmi, inaczej bedzie dzikus.
Obecnie, szczególnie w krajach Europy zachodniej, skandynawii dużą wage przykłada sie do charakteru psów i suk uzywanych w hodowli, w wielu krajach o dopuszczeniu do hodowli dodatkowo pinczer musi przejśc test, cos w rodzaju PT. Ww instynkt obrony,stróżowania jest juz bardzo stonowany, szczególnie wśrod linii sprowadzanych do Pl.
Wielkośc 25-30 cm, obecnie większośc osobników w górnej granicy wzrostu, waga 4-6 kg,ale zwykle jest to 4-4,5 kg.
Z wyglądu elegancki /taki mały dobermanek/, umięsniony, sylwetka sportowa.
Pinczer uczy sie bardzo łatwo, jest tez bardzo sprawny fizycznie. Mozna zn im uprawiac większośc psich sportów /dogtrekking, agility, bikejoring, flyball, obidience itp/, lubi podrózowac i swietnie odnajduje sie w każdym srodku lokomocji.
Nie nalezy do ras chorowitych,ale jak to w rasach mini moga trafic sie osobniki z wypadająca rzepką- dlatego przy wyborze hodowli nalezy zwrócic uwage czy rodzice szczeniat zostali w tym kierunku przebadania /wypadanie rzepki=Patellar Luxation w skrócie PL, wynik powinien byc 0/0 )
Pinczer bedzie zadowolony gdy bedzie mógł cos robic wspólnie z pańciem czy pańcią-wszystko jedno co-czy to bedzie spacer, czy bycie w towarzystwie, podróz,czy zwykłe czytanie ksiązki.
Szybko i chetnie przystosowuja sie do trybu zycia jaki prowadzimy. Pinczery lubia ruch,ale gdy któregos dnia go nie bedzie bo akurat okropna pogoda czy cos- nie bedzie z tego powodu demolował chałupy.
Jesli zdecydujesz sie na pinczera- proponuje wybrac okres wakacyjny/urlopowy, aby w tym czasie przyzwyczaic malucha do pozostawania w domu samemu przez jakis czas.

To tak w skórcie zarys rasy- jesli Cie ona zainteresowała, zapraszam na moja www , po wiecej pytań -email :)

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jak rase wybrac, wiec licze na pomoc :lol: Moze obce osoby pomoga do mnie dopasowac drugiego szczylka. Pies do 15kg, siersc niezbyt uciazliwa (raz, dwa w tygodniu moge przeczesac). Z moim psem trenuje flyball i biore udzial w Rally-O, zaczynam takze nakrecac psisko na frisbee, dlatego chcialaby aby drugi mogl rowniez brac udzial w tego typu aktywnosciach. Mieszkam w bloku, bez windy w poblizu park, zalew i rezerwat przyrody, w dni robocze na spacerach spedzam okolo 3 godzin, a w weekendy wiecej. To powinno byc na tyle :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='eni_']Nie wiem jak rase wybrac, wiec licze na pomoc :lol: Moze obce osoby pomoga do mnie dopasowac drugiego szczylka. Pies do 15kg, siersc niezbyt uciazliwa (raz, dwa w tygodniu moge przeczesac). Z moim psem trenuje flyball i biore udzial w Rally-O, zaczynam takze nakrecac psisko na frisbee, dlatego chcialaby aby drugi mogl rowniez brac udzial w tego typu aktywnosciach. Mieszkam w bloku, bez windy w poblizu park, zalew i rezerwat przyrody, w dni robocze na spacerach spedzam okolo 3 godzin, a w weekendy wiecej. To powinno byc na tyle :)[/QUOTE]
border, kelpie, pyrek ;) każde inne, każde się będzie super nadawać

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE][COLOR=#000000]border, kelpie, pyrek [/COLOR][COLOR=#000000];-)[/COLOR][COLOR=#000000] każde inne, każde się będzie super nadawać[/COLOR][/QUOTE]

ale jednak te rasy potrzebuja ciaglego zajecia, moj jak pracuje jest super, ale potrafi sie wylaczyc, a takie bc to chyba srednio

Link to comment
Share on other sites

[quote name='eni_']ale jednak te rasy potrzebuja ciaglego zajecia, moj jak pracuje jest super, ale potrafi sie wylaczyc, a takie bc to chyba srednio[/QUOTE]
jak nauczysz, to się będzie wyłączać bez problemu ;) moja sucz leży prawie spokojnie jak inne psy biegają po torze flyballowym, a skoro sama trenujesz to wiesz jakie to nakręcenie, szczególnie dla borderka

Link to comment
Share on other sites

[quote name='eni_']kelpik troche za duzy, pyrek za duzo klakow, a bordera raczej ciezko znalezc chyba ponizej 15? ;)[/QUOTE]
może nie jakoś mega ciężko, ale się da ;) ja miałam podobne wymagania jak ty, w końcu wybrałam bordera właśnie, po małej suczce dającej małe suczki, i moja waży 13,5-14kg
Mogę zaproponować jeszcze whippeta, ale to zupełnie inny charakter, dużo ciężej je zmotywować i z nimi pracować.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...