Jump to content
Dogomania

Czym karmicie swoje Pudle??


Bura

Recommended Posts

Ja tak myślę, że z tym wapnem to trzeba uważać, ale jeśli nie podaje się kości, to jednak trzeba by podawać u rosnącego psa przynajmniej. Co do warzyw, to racja, większość zostaje w wodzie, ale teraz pytanie, ile procent witamin w ogóle ginie przez temnperaturę... Pewnie najlepiej by było podawać surowe, ale tu z kolei nie każdy psiak zechce i będzie dobrze tolerował.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 358
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Sonya-Nero']Ja do gotowanego, w którym są już kości nie podawałbym dodatkowo wapna, zwłaszcza staremu psu.[/QUOTE]
A do gotowanego, w którym są same chrząstki, bez kości? ;) Zakładając, że przemycę trochę jogurtu, że podaję suszoną pokrzywę i szprotki z kręgosłupami. Chodzi oczywiście o okresowe karmienie dla urozmaicenia, bo tak mi się to zaczyna układać w schemat, że on po tygodniu czy dwóch jedzenia surowego życzy sobie mieć przerwę na inne jedzonko - w przeciwnym razie przestaje jeść.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Mnie się wydaje, że nie ma jakiegoś specjalnego sposobu kiełkowania nasion. Czy kupisz kiełki czy wyhodujesz je na parapecie, to chyba na to samo wyjdzie :)[/QUOTE]

Ale ja nie piszę o kupowaniu kiełków tylko o kupowaniu nasion na kilogrami vs w paputkach :P

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bura']Ale ja nie piszę o kupowaniu kiełków tylko o kupowaniu nasion na kilogrami vs w paputkach :P[/QUOTE]
Nie znam się, ale wydaje mi się, że jednak nasionko i kiełek różnią się od siebie - chlorofil itp. Tu akurat była mowa o wapniu, a podobno jest taka zależność, że im bardziej zielona roślina tym tego wapnia w niej więcej.
Choć z punktu widzenia barfu być może jest to mało znacząca różnica - raz wilk zjadł sarenkę, która podjadła lucerny, innym razem ptaszka, który wydziobał nasionka ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bura']Ale mi chodzi o kupno nasion w celu skiełkowania :) I czy jest różnica w nasionach ze sklepu dla rolników i z paputka!![/QUOTE]
A to się dogadujemy :) Nie wiem, co to jest paputek. U mnie kupuje się już wykiełkowaną lucernę w foliowych torebeczkach i myślałam, że o taką pytasz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bura']A ja mam pytanie dot. kiełków lucerny. Czy kiełki to muszą byc takie ze sklepu co w torebeczkach sprzedają?? Bo u nas można lucernę kupić w sklepie dla rolników na kilogramy... Słonecznik też i różne inne ciekawostki również.[/QUOTE]

Te się nie nadają, bo są zaprawione m.in. środkami przeciwgrzybiczymi.
Nasiona na kiełki w większych ilościach można kupić w sklepie internetowym [URL="http://visvitalis.com.pl/sklep//index.php?cat_id=37&page=0&view=0&sort=default"]visvitalis[/URL] lub na Allegro (od producenta).
Dzisiaj właśnie dostały kiełki słonecznikowe ;), wczoraj jadły kiełki a właściwie już zieleninkę z siemienia i lucerny.
A [URL="http://www.kielki.info/"]tu[/URL] macie trochę informacji na temat różnych kiełków :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mameczka']ja mam nawet kielkownice ;) super sie na niej hoduje kielki .Kupilam w sklepie ze zdrowa zywnoscia i super mi sie sprawdza :) to takie pietrowe pudelko, sypie sie kielki i spryskuje raz dziennie spryskiwaczem.[/QUOTE]

ja też ma taką kiełkownicę, a raczej już dwie ;), jest bardzo wygodna, z tym, że ja podlewam je systemem przelewowym ;)

Link to comment
Share on other sites

No ale zaraz, czy takie nasiona zbóż jak w tym sklepie sprzedają to mi nie wykiełkują, takie ze sklepu bio?? Mają jedne jako nasiona zbóż a drugie, inne, jako na kiełki. Nie nadadzą się? Rozumiem, że nasiona takie ze sklepu rolniczego jeśli są przeznaczone do siewu to są zaprawiane, ale jeśli są do skarmiania przez zwierzynę to czy też?? Może nie? Na przykłąd takie tam mają dla ptaków do karmienia, mieszanki dla papug, sam słonecznik... Chyba będę musiała popytać tych babeczek tam...

Link to comment
Share on other sites

Czy psu można również podać kiełki roślin strączkowych? Tak patrzę na tę podlinkowaną stronę i widzę, że kiełki fasoli mung też mają wapń na pierwszym miejscu w składzie minerałów. W sumie w domu sporo tego zjadamy (uwielbiam chińską kuchnię ;)) ale psu nie dawałam, bo niby strączkowe to nie bardzo.

Link to comment
Share on other sites

[B]Bura[/B], to już nie wiem, wszystko zależy od kwestii uczciwości sprzedawcy :roll: .... a z tą bywa różnie :evil_lol:
[B]filodendron[/B], nie wiem, czy kiełki fasoli mung będą dla niego dobre, musisz to na nim wyprobować ;)
Ja moim na razie podaję kiełki/zieleninkę z lucerny, słonecznika, siemienia lnianego i z brokuła, chciałabym jeszcze włączyć owsiane :)

Mnie osobiście bardzo smakują kiełki brokułowe i z rzodkiewki :sabber:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gops']oczywiscie ze ryz jako wypelniacz nie jest potrzebny , nie ma w nim zadnej wartosci
ale ja napisalam zeby wyszlo taniej
puszka animondy kosztuje ponad 5zl a np moj musi zjesc ponad cala dziennie
mam tez suke duzo wieksza i czasami tez daje jej puszke pudelsa ale ona by musiala takich zjesc z 4 wiec mieszam jedna z ryzem i warzywami
[/QUOTE]

Tylko czy jest to puszka mięsna, czy tzw. pełnoporcjowa?
Jesli na puszce nie masz wyraźnie zaznaczone, że należy ją mieszać z ryżem i warzywami, to jest pełnowartościowa i nie powinno się ich dodawać, bo w ten sposób powstaje "pasza" w której procent mięsa jest dość nikły - taniej i zdrowiej wtedy kupić zamiast puszki zwyczajne mięsne okrawki i ugotowac z ryżem i warzywami.

[quote name='gops']same kurze lapki nic nie daja zbytnio na stawy
tylko galareta ktora powstaje po ich ugotowaniu[/QUOTE]
[quote name='gops']jest roznica
wlasnie ta galertka tworzy sie dopiero w procesie gotowania
pies powinien wsumie jesc ta galarete a nie same lapki
wytwarza sie wtedy wieksza ilosc kolagenu ktory wlasnie bardzo dobrze dziala na stawy
(...)
pewnie w surowej lapce tez s ajakeis wartosci ale nie tyle co w tej galarecie[/QUOTE]

Z calym szacunkiem - głupoty piszesz ;)
Zaprzeczasz podstawowym prawom fizyki - to co jest w ugotowanej łapce czy galarecie z niej musi być i w samej surowej łapce.
W procesie gotowania tworzy się galaretka - ale nie kolagen, litości, dobrze że żaden biochemik tego nie widzi ;) Kolagen w procesie gotowania jedynie ulega denaturacji, co czyni go mniej wartościowym niż na surowo.
Wszystko co jest w galarecie, musiało być wcześniej w łapce, chyba że krasnoludki coś tam dorzucają przy gotowaniu jak nie widzimy ;)

Robienie galaretki ma sens dla ludzi (bo raczej nikt nie zje ani dobrze nie strawi surowej kurzej łapy), ewentualnie dla psów z dużymi problemami z trawieniem, które nie są w stanie strawić całej łapki (ale to rzadkość) - wtedy całość jest nieco lżej strawna niż na surowo.Zdrowy pies jest idealnie przystosowany do strawienia tejże łapki surowej - i o ile dla staruszka z sypiącymi się jelitami lepsza będzie galareta, bo cośtam z niej wartościowego wyciągnie, tak dla przeciętnego psa łapka jest lepsza na surowo, bo kolagen jest w niej w naturalnej postaci, a nie rozwalony przez wysoką temperaturę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Tylko czy jest to puszka mięsna, czy tzw. pełnoporcjowa?
Jesli na puszce nie masz wyraźnie zaznaczone, że należy ją mieszać z ryżem i warzywami, to jest pełnowartościowa i nie powinno się ich dodawać, bo w ten sposób powstaje "pasza" w której procent mięsa jest dość nikły - taniej i zdrowiej wtedy kupić zamiast puszki zwyczajne mięsne okrawki i ugotowac z ryżem i warzywami.




Z calym szacunkiem - głupoty piszesz ;)
Zaprzeczasz podstawowym prawom fizyki - to co jest w ugotowanej łapce czy galarecie z niej musi być i w samej surowej łapce.
W procesie gotowania tworzy się galaretka - ale nie kolagen, litości, dobrze że żaden biochemik tego nie widzi ;) Kolagen w procesie gotowania jedynie ulega denaturacji, co czyni go mniej wartościowym niż na surowo.
Wszystko co jest w galarecie, musiało być wcześniej w łapce, chyba że krasnoludki coś tam dorzucają przy gotowaniu jak nie widzimy ;)

Robienie galaretki ma sens dla ludzi (bo raczej nikt nie zje ani dobrze nie strawi surowej kurzej łapy), ewentualnie dla psów z dużymi problemami z trawieniem, które nie są w stanie strawić całej łapki (ale to rzadkość) - wtedy całość jest nieco lżej strawna niż na surowo.Zdrowy pies jest idealnie przystosowany do strawienia tejże łapki surowej - i o ile dla staruszka z sypiącymi się jelitami lepsza będzie galareta, bo cośtam z niej wartościowego wyciągnie, tak dla przeciętnego psa łapka jest lepsza na surowo, bo kolagen jest w niej w naturalnej postaci, a nie rozwalony przez wysoką temperaturę.[/QUOTE]
dobra Tobie wierze hehe :)

czytalam sporo o tych lapkach na roznych forach i rzeczywsice zawsze sa jakeis klotnie na ten temat

co do puszki to mysle ze puchy animondy grancarno sa pelnowartosciowe . ale sa tez drogie i mieszam poprostu zeby nie dac psu 4 puszek a 1 z ryzem (4 puszki to 20zl minimum ), tez sie naje, bedzie mniej wartosciowe ale zje z checia
to takie urozmaicenie dla mojej suki raz na jakis czas , tak na codzien je sucha karme nutra nuggets PROFESSIONAL
nie mam az tyle pieniedzy zeby karmic ja tymi puchami jak pudelsa jako glowny posilek

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gops']co do puszki to mysle ze puchy animondy grancarno sa pelnowartosciowe[/QUOTE]
Zdjęłam z półki i jest na niej napisane że jest to "pokarm uniwersalny dla dorosłych psów". Skład: mięso i zwierzęce produkty uboczne, substancje mineralne. Analiza: białko - 10%, tłuszcz - 7%, błonnik - 0,5 % (malutko, ale skąd ten błonnik?), popiół - 1,6%, zawartość wody - 78%. Dodatki na kilogram - 200 jm witaminy D3, 60 mg witaminy A. Nic tu nie jest napisane o potrzebie mieszania z ryżem czy warzywami, dawkowanie jest podane. Z drugiej jednak strony wygląda na to, że w środku jest po prostu przemielone zwierzę, więc właściwie dlaczego nie dodać warzyw? Z trzeciej strony - 10% białka to niedużo. Nadal nie rozumiem, jaki to rodzaj puszki :)

Link to comment
Share on other sites

No tak niby pelnowartosciowy a bez warzyw? nie do konca to rozumiem ale niestety niewiele mi to pomaga bo dzis Lol sie na te puszki tez wypial:mad: co za francuzik mi sie trafil no:shake: ja juz nie wiem czym tego gada karmic. Wracajac do puszek to widzialam takie z warzywami i chyba jeszcze ryzem ale drogie to piekielnie chyba naturediet sie nazywa czy jakos tak:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Zdjęłam z półki i jest na niej napisane że jest to "pokarm uniwersalny dla dorosłych psów". Skład: mięso i zwierzęce produkty uboczne, substancje mineralne. Analiza: białko - 10%, tłuszcz - 7%, błonnik - 0,5 % (malutko, ale skąd ten błonnik?), popiół - 1,6%, zawartość wody - 78%. Dodatki na kilogram - 200 jm witaminy D3, 60 mg witaminy A. Nic tu nie jest napisane o potrzebie mieszania z ryżem czy warzywami, dawkowanie jest podane. Z drugiej jednak strony wygląda na to, że w środku jest po prostu przemielone zwierzę, więc właściwie dlaczego nie dodać warzyw? Z trzeciej strony - 10% białka to niedużo. Nadal nie rozumiem, jaki to rodzaj puszki :)[/QUOTE]

nie mam pojecia
ale pies przeeciez samym miesem nie moze zyc
musi miec jakies witaminy z warzyw i owocow
a ta puszka samo mieso jednak

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Ja w ogole nie rozumiem idei podawania puszek, bo drogie to jak diabli, a wcale nie lepsze od zwykłego gotowanego jedzenia.[/QUOTE]

zeby gotowac psu trzeba miec czas
a zeby dac puszke to kilak chwil :)
chcialam psu gotowac ale nie wyrabialam, za dlugo to trwalo
oczywiscie mowie tu o dobrch puszkach a nie pedigree czy chapii ;D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']No ale jeżeli gotujemy i tak ryż czy warzywa do puszki, to praktycznie ta sama robota... Ja też nie wyrabiałam z gotowaniem, barf jest o wiele mniej czaso- i pracochłonny.[/QUOTE]

nic mi o brafie nie mow
ciagle o nim mysle przez Ciebie ;p
tak jesli robi sie cos do puszki to wychodzi prawie tak samo
ja daje surowe warzywa wiec podanie posilku dla pudelsa zajmuje mi max 5min a dla suki minuta ;D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...