Jump to content
Dogomania

psy pierwotne


maxxel

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

a jaka jest dokladna definicja "owczarkow"?

albo "molosow"? czy owczarek kaukaski to bardziej "owczarek", czy bardziej "molos"?

albo "terrierow"? czemu np. boston terrier jest "psem ozdobnym", a nie "terrierem"?

albo buldog francuski "ozdobnym", zamiast "molosem"? :niewiem:

moze sie ktos zglosi, ja nie wiem.

jak dla mnie definicja, to te rasy i mi to starczy.

poza tym - cierpliwosci ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie pytalem o pochodzenie nazwy rasy tylko o definicje grupy do jakiej nalezy min.bosenij czy thai ridegeback.Psy pasterskie wiadomo,mysliwskie tez,do towarzystwa rowniez,a pierwotne..?.Czy chodz o to,ze ich exterier nie zmienil sie od wiekow...?

Link to comment
Share on other sites

a ja przeciez tez nie pisze o nazwach ras, tylko o tym, ze kryteria "przydzielania" do roznych grup sa dosc uznaniowe i plynne.

chyba, ze nie chodzi Ci o "grupy" FCI.

dobra, ide sobie, mam nadzieje, ze ktos bedzie ta "definicje" znal i Ci poda.

Link to comment
Share on other sites

yoyo: masz rację sądząc, że nazwa psy pierwotne mówi o tym, że ich wygląd i charakter nie zmieniły się od stuleci. Są to psy, których pochodzenia nie da się wyjaśnić, w przeciwieństwie do większości ras, które są krzyżówkami innych. Psy te na ogół mają swoje korzenie w Afryce, Bliskim Wschodzie oraz w basenie Morza Śródziemnego, tam gdzie były pierwsze cywilizowane imperia. Co do ras uznawanych za psy pierwotne są to na pewno:

-Basenji - pochodzący z Konga

-Pies faraona - Egipt

-Pies z Kanaanu - dzisiejszy Izrael

-Podenco Ibicenco - Boleary, gdzie przywędrował z Kartagińczykami

-Podenco Canario - Wyspy Kanaryjskie, jak wyżej

-Podenco Portugues - Portugalia

-Cirneco dell`Etna - Sycylia

Były to psy na ogół polujące.

Link to comment
Share on other sites

Moja sunia cieka się raz do roku, poszłam po poradę...usłyszałam od weta, ze to normalne i częste u ras pierwotnych ( a potem wet dodał, ze z ras pierwotnych pisał doktorat/ zatem mozna mu wierzyć nie?)...zatem i nasz rodzimy Ogar Polski jest uznawany w światku naukowym za rasę pierwotną (stareńką i taką z którego krwi się wywodzi większość innych ras w tym przypadku polujących )

Link to comment
Share on other sites

Według nomenklatury kynologicznej

PSY RAS PIERWOTNYCH to 6 sekcja V grupy FCI,

czyli:

Canaan Dog

Pies Faraona

Nagi pies meksykański

Nagi pies peruwiański

Basenji.

Są też PIERWOTNE PSY MYŚLIWSKIE - 7 sekcja V grupy FCI,

czyli:

Podenco kanaryjski

Podenco z Ibizy

Cirnecco dell'Etna

Podengo portugalski.

Link to comment
Share on other sites

Może tak:

rasa pierwotna to taka, która powstała w bardzo dalekiej przeszłości na drodze naturalnej selekcji użytkowej i na dość małym obszarze geograficznym :-?

Można więc do nich zaliczyć wszystkie te rasy, które zachowały pełną zdolność samodzielnego życia w naturalnym środowisku tzn. np. o "normalnej" budowie głowy oraz nie wymagające np. szczególnej pielęgnacji sierści, pomocy przy kryciu, porodzie i odchowie szczeniąt (mioty jedynie na tyle liczne, że suka jest w stanie je wykarmić). Oczywiscie u niektóych ras rodzi się teraz nieco więcej szczeniąt, bo nie żyją już "w naturze" :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Trcohę późno tu zajrzałam :)

a jaka jest dokladna definicja "owczarkow"?

Psy służace do pasienia, zaganiania, pilnowania zwierząt gospodarczych.

albo "molosow"? czy owczarek kaukaski to bardziej "owczarek", czy bardziej "molos"?

Jest molosem typu górskiego :) A nazwa owczarek jest bardziej zwyczajowa :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...