Jump to content
Dogomania

PRATEL - jak stosować?


jborowy

Recommended Posts

Od kilku lat odrobaczam co 6 miesięcy moje psy tabletkami Pratel - dozowanie: 1 tabletka na każde 10 kg psa.

Zawsze kupowałem te tabletki u weta, luzem tzn zafoliowane, ale bez pudełek. Zgodnie z zaleceniem weta odrobaczanie powtarzałem po 10 dniach. Czyli każdy piesek był odrobaczany co 6 miesięcy z powtórzeniem po 10 dniach - w sumie żarł Pratel 4 razy w roku.

Ostatnio kupiłem Pratel w torebce-ulotce, na której był opis specyfiku. Wszystko by się zgadzało, gdyby nie zapis, że: Pratel stosuje się jednorazowo.

Więc jak to w końcu jest: powtarzać po 10 dniach czy nie?

Przecież jest to trucizna, która nie jest bez wpływu na organizm psa.

Link to comment
Share on other sites

O ile pamiętam, Pratel ma te same składniki, co Drontal Plus, więc powinno stosować się tak samo. Czyli jedna dawka, chyba że wykryjesz robale, co może się zdarzyć nawet stosując "zapobiegawczo", szczególnie jeśli stosujesz co 6 miesięcy (producent zaleca co 3).

Podsumowując: powtarzasz tylko jeśli wykrujesz robale.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja pierwszy raz słyszę, że trzeba powtarzać odrobaczanie :-?

Nigdy żaden wet mi o tym nie powiedział i nie interesował się czy pies ma robaki czy nie. Na szczęście moje psy nigdy nie miały problemów z robakami.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

hejka,
wtrącę się w wasz wątek i postaram się Wam wszystko wyjaśnic:
pratel standardowo przy profilaktyce podajemy raz na 4-6 m-cy w zalezności od trybu zycia psa; jeśli po podaniu tej jednej tabl. zauważamy ze pies ma robale- tzn. wymiotuje nimi bądź znajdują się w odchodach, to podajemy po 10-14 dniach, gdyż pratel zabija dojrzałe formy pasozytów, a cykl życiowy glisty trwa właśnie 10-14 dni- czyli zabijamy po tym okresie znowu to co sie wykluło z jaj i dojrzało.
Więc nie ma potrzeby profilaktycznie odrobacza po 10 dniach gdy nie ma inwazji; najlepiej jak sie ma wątpliwości przebada kał i wszystko jest jasne.

AAA... PRATEL NIE MA TAKIEGO SAMEGO SKłADU JAK DRONTAL!!!. pratel ma taki jak np. parateks, drontal zawiera dodatkowo febantel, co czyni go skuteczniejszym w walce z tasiemcami

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

[quote name='jborowy']Chodzi zapewnie o tzw "okres inkubacji jaj" pasożytów. No ale jesli robaków nie wykrywamy, to co??
Dobrze by było aby jakiś wet sie wypowiedział. Poczekajmy.[/quote]


Własnie mnie weterynarz wyjaśnił na czym to polega. Dokladnie chodzi o to co napisałeś(aś). Chodzi poprostu o zabicie jaj które ewentualnie mogą sie znajdować w organiźmie zwierzęcia.... Pozdrawiam!!! :cool3: A dokładnie o larwy ktore ewentualnie moga sie pojawic....

Link to comment
Share on other sites

Kochani, a wiecie może ile czasu taki środek się wchłania?
Mojej suczce zdarzyło się niestety zwymiotoać po prawie 3 h od podania jak ja to zwę : "odrobacznika". Zastanawiam się czy środek zdążył się wchłonąć i czy nie powinnam np. powtórzyć całej zabawy... :hmmmm:
Jeszcze mi się coś takiego nie zdarzyło, oj chyba się skończy tak, że znowu się przejdziemy do weta.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='davemad']Własnie mnie weterynarz wyjaśnił na czym to polega. Dokladnie chodzi o to co napisałeś(aś). Chodzi poprostu o zabicie jaj które ewentualnie mogą sie znajdować w organiźmie zwierzęcia.... Pozdrawiam!!! :cool3: A dokładnie o larwy ktore ewentualnie moga sie pojawic....[/QUOTE]

Dokładnie. Jeśli chodzi o sformułowanie "jednorazowo" w ulotce, myślę że chodzi o dawkę profilaktyczną, albo o to, że preparatu nie podaje się na stałe ani np. przez kilka dni pod rząd.

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej w ogóle jest psu zrobić badania parazytologiczne i wyszczególnić pasożyty - wtedy odrobaczamy "zaprawdę" z sensem.
Ja jestem zwolenniczką powtarzania odrobaczania po 2 tygodniach.;)
(także moja sucz, tak czy siak przejdzie jeszcze raz "odpaskudzanie":cool3: oby już bez haftowania...)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

[quote name='jborowy']Od kilku lat odrobaczam co 6 miesięcy moje psy tabletkami Pratel - dozowanie: 1 tabletka na każde 10 kg psa.
Zawsze kupowałem te tabletki u weta, luzem tzn zafoliowane, ale bez pudełek. Zgodnie z zaleceniem weta odrobaczanie powtarzałem po 10 dniach. Czyli każdy piesek był odrobaczany co 6 miesięcy z powtórzeniem po 10 dniach - w sumie żarł Pratel 4 razy w roku.
Ostatnio kupiłem Pratel w torebce-ulotce, na której był opis specyfiku. Wszystko by się zgadzało, gdyby nie zapis, że: [B]Pratel stosuje się jednorazowo.[/B]
[B]Więc jak to w końcu jest: powtarzać po 10 dniach czy nie? [/B]
Przecież jest to trucizna, która nie jest bez wpływu na organizm psa.[/quote]


ja odrobaczam mojego pieska co 3 miesiące dostaje 1.5 tabletki bo 1 tabletka jest na 10 kg. wagi a nuka ma 13 kg

Link to comment
Share on other sites

a teraz to zglupialam:crazyeye:
pratel zawsze sie stosuje co 3 m-ce??
rany czemu mi wet o tym nie mowil:roll:to nie jest "nasz" wet a wlasnie od takich spraw jak szczepienie czy odrobaczanie - lecze suke w innym miejscu. I zawsze mowil...co 3 m-ce. Ulotki nigdy nie widzialam na oczy to i nie wiedzialam co ile...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...