Jump to content
Dogomania

fila brasileiro


tunio

Recommended Posts

Badka

GRATULUJEMY :D :D :D

No i witamy nowe filety :D

Ja bardzo chciałam filę, ale w końcu wybór padł na kanarka, jestem zadowolona z wyboru ale już dawno postanowiliśmy że jak będą waruki to pojawi się jasny, delikatny pręgusek.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Rowniez przylanczam sie do GRATULACJI

Filie to superowe psy tez zastanawialem sie na filia ale mam buldozerka wkoncu jak Paco nie bedzie za wielki :lol: to Brazylia u nas sie moze pojawi.

Mozna B.A.D.ko gdzies zobaczyc twojego psiura?

Link to comment
Share on other sites

Baaaardzo dziekujemy za gratulacje, Rocki, stronka o Filetach jest w przygotowaniu- będą tam także zdjecia Etienka, to bedzie coś w rodzaju mini-serwisu inforamcyjnego :lol: , zamierzam tam pozamieszczać oprócz podstawowych wiadomości, również ciekawostki, new'sy i artykuły wydawane przez portale poświęcone tej rasie w Brazylii, (niestety, w jezyku angielskim... cóż, bedzie motywacja do nauki jezyków :lol:)

Hanyu: kantarek to wspaniały wynalazek, ale teraz zaczęłam przyczepiać smycz i do kantarka i do obroży skórzanej, żeby powoli sie na nią przestawiać- ze wzgledu jednak na bardzo duże zainteresowanie innymi psami, nie zawsze pokojowe- kantarek jest konieczny :)

Mrówka: co do klubówki, trudno na razie powiedzieć, z drugiej strony bardzo bym chciała się "sprawdzić": tzn. mimo że dla niektórych 50kg w tym wieku to mało, to Etien ma doskonałe proporcje budowy - nie cierpi na "wysokonożność" u Fili, na czym ja jestem przeczulona, ma bardzo mocną kość, i jak na razie, również poza ringiem oceniało go parę doświadczonych osób :wink: , ponoc bardzo dobrze rokuje, dlatego chciałaby sie wybrać, no i poza tym wypadało by mi się wreszcie z Asią spotkać :wink: . W końcu już od roku tak się "radzimy" nad tym losem fila... :lol: :lol: :lol:

A tak dla informacji mniej zorientowanym we wzorcach brazylijskich...: orgazacje i kluby w Brazylii, za wyjątkiem CBKC, mają inne wymagania co do wagi, wzrostu i proporcji m.in. głowy.

Z drugiej strony zastanawiam mnie sens polemizowania z Toba Pawle, skoro nie może to przebiegać w warunkach szacunku i akceptacji dla innych poglądów i doswiadczeń...

Link to comment
Share on other sites

Och BADKo, nigdy nic nie wiadomo :D

Nie dzis, nie jutro, to... pojutrze :)

W koncu czasami lepiej pojechac tylko li towarzysko na wystawe niz wpieklac sie na opisy od sedziow nie znajacych tematu ;)

Rocki: Ogolnie mowiac (szczegoly zostawie wywolanej do odpowiedzi BADTce :D), ze na naszych ringach spokojnie pojawiaja sie dwa typy fila... 'tradycyjny' zblizony do wzorca FCI, jak i ... 'polski' ?

Pozdrawiam

Asia

Link to comment
Share on other sites

A tak dla informacji mniej zorientowanym we wzorcach brazylijskich...: orgazacje i kluby w Brazylii, za wyjątkiem CBKC, mają inne wymagania co do wagi, wzrostu i proporcji m.in. głowy.

Z drugiej strony zastanawiam mnie sens polemizowania z Toba Pawle, skoro nie może to przebiegać w warunkach szacunku i akceptacji dla innych poglądów i doswiadczeń...

Droga BADKO!!! Mogłaś spojrzeć na datę kiedy napisałem swój post w tym temacie (12 czerwca wczesnym popołudniem), kiedy jeszcze wrzała dyskujsa i polemika na forum molosy a przed naszą niedzielną rozmową na gg. Ponadto nie uważam bym odniósł się do Twojego postu i poglądów bez poszanowania i akceptacji, a wręcz prócz zdziwienia Twoim zbulwersowaniem, gratulowaliśmu sukcesu życząć następnych. Myślę, że wczoraj wszystko sobie wyjasniliśmy i niepotrzebnie kierowałaś w moją stronę tak ostrą uwagę. Nie stwierdziłem także, że Twój psiak waży "tylko " 50 kg, tylko poprostu to, że jeszcze nie jest do końca rozwinięty i ukształtowany (ma na to jeszcze troszkę czasu) :wink: i prawda jest taka (myślę, że większośosób się z tym zgodzi), że z reguły wygrywają psy starsze. Często też widać nieznajomość wzorca rasy (z tym się w 100% z Tobą zgadzam) i wygrywają psiaki, które gdzieś kiedyś obok filek stały.

Mam nadzieję, że nie bedzie już między nami żadnych niedomówień i ciasto z napojami w Krakowie jest nadal aktualne :)

Link to comment
Share on other sites

[ Często też widać nieznajomość wzorca rasy (z tym się w 100% z Tobą zgadzam) i wygrywają psiaki, które gdzieś kiedyś obok filek stały.

Na ringu kanarków jest bardzo podobnie, czy tak jest na większości polskich wystawach, czy to tylko przypadek??

B.A.D.K.A

No niestety w Krakowie się nie spotkamy :cry: , jedziemy w niedziele do Szczecina :D

Ale na klubówce w Wa-wie będziemy na 99,9%

Link to comment
Share on other sites

No nie. I wypadałoby mi się wybrac na ta klubówkę... :evilbat: , tylko tak myśle: bo mam w ten sam dzień wystawę w chrzowie i sędziego zza granicy, a na klubówce ten sam co w krakowie... a jeszcze do W-wy daleko... :(

Co do nieporozumień... hmm... przeraziłam się już, że przenosimy "stare dzieje" z molosów na grunt Dogomanii... :roll: ... "nadgorliwość gorsza od faszyzmu"... :oops:

Napoje aktualne 8)... rogaliki też... :lol:

Rocki, wysyłam Ci zdjęcia na mail, bo tak mi najłatwie, a nie mam nigdzie link. Część fila z Brazylii, takich z "old blood line"- starych linii, w starym pierwotnym typie, część współczesnych- czyli FCI+CBKC, a część polskich. Hmmm, bo nie wiem czy da sie tak zdj wrzucać na posty... (?)

Hanya: do tej pory z naszych i potem już tylko Waszych rozmów wynikało poziom kanarków jest bardzo wyskoki?! Z tego co wiem powszechnie uważa się że linia da Casa del Presa jest najlepsza i do tej pory tak pisaliscie, że "coś tam było" z tym podziałem na tą drugą linie Irema Curto, a przeciez w Polsce jest cały czas swieży dopływ krwi z Hiszpani...? A czego nie ma u fila...

Link to comment
Share on other sites

Rocki, wysyłam Ci zdjęcia na mail,

Ja też chcę, ja też :D

[email protected]

Hanya: do tej pory z naszych i potem już tylko Waszych rozmów wynikało poziom kanarków jest bardzo wyskoki?! Z tego co wiem powszechnie uważa się że linia da Casa del Presa jest najlepsza i do tej pory tak pisaliscie, że "coś tam było" z tym podziałem na tą drugą linie Irema Curto, a przeciez w Polsce jest cały czas swieży dopływ krwi z Hiszpani...?

Z Hiszpanii jest dopływ, teraz przyjechała do Polski bardzo ładna suka(pojechałam ją zobaczyć) Naira właśnie z hodowli Casa del Presa.

Jeśli chodzi o Irema Curto, to ta hodowla mnie nie interesuje bo niepodobają mi się te psy.

Zanim kupiłam kanarka całe dnie spędziłam na necie szukając linii które mi się podobają i znalazłam, "cała" Lunka to Casa del Presa, Woo-Doo też

Link to comment
Share on other sites

fakt roznica miedzy linia brazylijska a europejska(?) jest wyrazna :roll: szczerze powiedziawszy te brazylijskie bardziej mi sie podobaja sa zdecydowanie nizsze i pyszczki sa hmm ciekawsze.

Mam takie pytanie czy we wzorcu jakis organizacji brazylijskich jest podany nizszy wzrost?

I czy ma ktos jakies linki do stron z wzorcem nie FCI?

Link to comment
Share on other sites

fakt roznica miedzy linia brazylijska a europejska(?) jest wyrazna :roll: szczerze powiedziawszy te brazylijskie bardziej mi sie podobaja sa zdecydowanie nizsze i pyszczki sa hmm ciekawsze.

Bo tak naprawde nie ma czegos takiego, jak polska, czy europejska fila ! Fila jest brazylijski i koniec ! :)

To, ze u nas kynologia zrobila sobie skok w bok przerabialismy i przerabiamy tez w innych rasach :( Trudno oczekiwac od sedziow poprawnej oceny ras, ktore w Polsce pojawily sie niedawno, jesli sie egzamin sedziowski zdawalo jakis czas temu i nie jezdzi sie za granice i nie obserwuje stawek miedzynarodowych. Sa bynajmniej we wzorcu FCI wyrazne ramy wzrostowe, okreslenie linii grzbietu, poruszania sie psa itp... i tego winnismy sie trzymac jezdzac na wystawy FCI. Tu nas nic nie tlumaczy ! Jak pierwsze fila pojawily sie w Polsce, jak wspomina jeden z miedzynarodowych sedziow wlasnie od molosow, to wyraznie podkreslano im, aby oceniali psa z naleznej odleglosci.

U nas nie ma czegos takiego, jak test temperamentu, a wielka szkoda :(

Ale na szczescie mozna wsrod olbrzymiej grupy sedziow gr II znalezc osoby naprawde, do ktorych warto pojechac po ocene :)

Pozdrawiam

Asia i moloski

Link to comment
Share on other sites

Rocki: dzisiaj tak szybko...

C.B.K.C.= to brazylijski związek kynologiczny, odpowiednik ZKwPolsce, jest to organizacja która należy do F.C.I., a wiec wzorzec mają ten sam- razem go ustalają.

C.A.F.I.B.=celem tejże organizacji byla przede wszystkim walka z nieczystoscia rasy i krzyżowaniu jej z dogami, mastiffami, mastino- generalnie oczyszczenie i ujednolicenie fila, klub ten postanowił sie odłączyć i odłączył rok po powstaniu od CBKC ustanawiając swój własny niezależny, wzorzec. C.A.F.I.B. nie zostal uznany przez FCI.

Reszte skrotów musze jeszcze sprawdzić, a ponieważ siedzę przy komputerze już ponad 5 godzin i ćmi mi się przed oczami :lol: (za sprawą JotHy... :evil: ), to dzisiaj Ci na to już nie odpiszę, ale tylko jak znajde chwile czasu, wszystko postaram sie jak najdokładnmiej sprawdzić i uporządkowac z tymi organizacjami.

Co do wzorców- będzie problem, bo to co znalazłam zazwyczaj było po ... portugalsku... :roll:

A więc jest nadzieja!!!" :D :D :D ...doskonale... ogromnie mnie cieszy, ze coraz więcej osób i tu mój ukłon w strone Rockiego, zaczyna doceniać orginalność tej rasy, także tą w kwestii wyglądu i różnic- cieszy mnie także, że Pirat odkrył Portal do Fila bo to wspaniałe źródło wiedzy o filetach.

Ja polecam galerię, jest tam cały przegląd hodowli/lini brazylijskich.

Dlaczego są różnice- wiadomo, ale to nie usprawiedliwia sedziów.

Sędzia ma być znawcą rasy, tym czasem zdarza się, że nie potrafi odróżnić dogo canario od fila... :cry:

Idealnie powinno byc tak, ze sedzia-znawca rasy, krytycznie ocenia psy i konsekwentnie eliminuje fila w niewłaściwym typie (nawet nie w niebrazylijskim) aż kręg zawęży się do tych najlepszych - najbardziej zbliżonych do orginałów, ale tu jest tak samo ważny charakter- więc testy temperamentu- według mnie powinno sie przeprowadzać, ale nie obowiązkowo- bo zaczęło by sie kombinowanie, szczucie tych pseudołagodnych itd. natomiast uważam że każdy hodowca ktoremu zależałoby na dobru rasy- poddał by swojego psa TT, tak dzieje sie w Czechach.

No i przede wszystkim jak najwiecej importów z Brazylii, Hiszpani, Portugalii.

Tak ja to widzę, a wszystko w naszych rękach.

Poza tym mam dwie propozycje:

-pierwsza- czy zgodzilibyscie się przenieść rozmowy na jedno forum, albo na dogomanie, albo na molosy.pl ?

-druga- napewno od czasu do czasu trafiacie na jakieś ciekawe informacje na temat rasy- czy też opinie ludzi, hodowców, proponuje żeby na takim forum publikować je- nie wiem jak to wygląda ze zdjeciami- bo mam parę którymi chciałabym się z Wami podzielic :lol: i poznac Wasze zdanie.

Najważniejsze, ze wreszcie udalo nam sie zebrać takie grono Filomiłośników i mam nadzieje, że czegoś się wzajemnie od siebie nauczymy. :D

Pozdrawiam, Basia

Link to comment
Share on other sites

Ale na szczescie mozna wsrod olbrzymiej grupy sedziow gr II znalezc osoby naprawde, do ktorych warto pojechac po ocene :)

Napisz którzy sędziowie, chętnie ich odwiedzimy na wystawach :) A może niektóre nazwiska się pokryją. Jeśli uważasz, że nie powinno się wymieniać na forum nazwisk napisz je na privie.

Link to comment
Share on other sites

Bo tak naprawde nie ma czegos takiego, jak polska, czy europejska fila ! Fila jest brazylijski i koniec ! :)

No pewnie, jak sama nazwa wskazuje ale sa rozne linie, zreszta jak w wiekszosci ras np. cdb badz AB ktore wygladaja jak pare ras :roll: (na szczescie u fili tak nie jest)

i tu mój ukłon w strone Rockiego

Dzieki :oops: ale to ja chyba powinienem podziekowac i uklonic sie Ci i ogolnie wam gdyz niewatpliwie Wy znacie sie na tych psach lepiej :D

Na jednej z Polsich stron znalazlem taki tekst:,,Psy hodowane w brazylii tylko do celów użytkowych nie zawsze są czystej rasy. W Niemczech jednak przestrzega się surowo zasad hodowli. W 1954 roku pierwsze fila brasileiro przybyły do Niemiec (do Polski w ostatnich latach)."

I chcialbym was spytac o wasze zdanie w tym temacie.

A co do propozycji B.A.D.Ki to

1.Na ktorym forum bedziemy pisac jest mi ryba ale mysle ze wiecej osob czyta dogo :roll: chociaz molosy sa rowniez bardzo sympatyczne i fachowe:wink:

2.Ja proponuje jak najwiecej zdjec :D i publikowanie jak najwiekszej ilosci zagadnien, tekstow i opinji na ktore zwrocilismy uwage :wink:

Link to comment
Share on other sites

Napisz którzy sędziowie, chętnie ich odwiedzimy na wystawach :) A może niektóre nazwiska się pokryją. Jeśli uważasz, że nie powinno się wymieniać na forum nazwisk napisz je na privie.

Ja też chce, ja też chce :D

Link to comment
Share on other sites

A co do propozycji B.A.D.Ki to

1.Na ktorym forum bedziemy pisac jest mi ryba ale mysle ze wiecej osob czyta dogo :roll: chociaz molosy sa rowniez bardzo sympatyczne i fachowe:wink:

2.Ja proponuje jak najwiecej zdjec :D i publikowanie jak najwiekszej ilosci zagadnien, tekstow i opinji na ktore zwrocilismy uwage :wink:

Zgadzam się z Rokim. :wink:

Link to comment
Share on other sites

B.A.D.Ka - jesli przeze mnie jestes zmeczona, to nie ma sprawy i ... pogduch :P

Rocky: Owszem, sa rozne linie hodowlane w roznych rasach, ale mnie chodzi o ewidentne uzywanie w hodowli psow o wydladzie odbiegajacym od standartu rasy. Owszem, ktos powie, ze skoro sedzia na wystawie dal note doskonala, czy tez bdb, to zwierzaki (bdb w przypadku suki) moga spokojnie byc uzywane w hodowli wg regulaminu. I tu jest problem dwojaki. Raz, ze sedzia w ogole dal (tu mozna caly czas polemizowac, czy slusznie, czy nie... inna sprawa, to nagminne dawanie ocen doskonalych na ringach...). Dwa: obiektywna oceniena naszego zwierzaka, tzn czy oprocz tego, ze w naszych oczach jest najdoskonalszym przedstawicielem rasy, jest on faktycznie cos wart. Czy jest sens go krzyzowac dalej. Jesli uznamy, ze tak, to teraz niestety, ale trzeba krytycznie spojrzac na psiaka i dobrac mu partnera (badz partnerke), aby mozliwie wykluczac cechy mniej pozadane w rasie i tym samym uwypuklac (to moze niedobre slowo, aby nie przejaskrawiac, ale nic innego mi teraz nie pasuje) te pozadane. Skoro w jakiejs rasie jest podany wzrost min i max, to majac zwierzaka na max granicy nie starajmy sie miec kolejnego miotu jeszcze wyzszego ! itp.. o to mi chodzi.... To nie tyczy tylko fila, ale i innych ras.

A tu usmiech do innych Rozmowcow :D Chyba nie sadzicie, ze napisze tu jakies nazwisko sedziego :D

Raz, ze nie mnie oceniac ich prace.

Dwa, ze slowa wyowiedziane dzis moga jutro w tym przypadku stracic na wartosci (w koncu kazdy sie uczy, no nie ? ;-)).

Trzy... nie staram sie wyciagac opinii o ocenianiu tylko przez pryzmat oceny wlasnych psow.

Po czwarte: opinia sedziego jest tylko i wylacznie jego opinia o psie w danej chwili. I mozna tak dalej wybierac...

Czy w hodowli tylko o oceny z ringow chodzi ? ;)

Pozdrawiam

Asia i moloski

Link to comment
Share on other sites

A tu usmiech do innych Rozmowcow :D Chyba nie sadzicie, ze napisze tu jakies nazwisko sedziego :D

A dlaczego nie? Przecież jest to opinia pozytywna, a poza tym wszyscy wiemy jak mało sędziow zna się na filach i każda opinia znawcy jest dla właściela fili cenna.

Czy w hodowli tylko o oceny z ringow chodzi ? ;)

Oczywiście, że nie chodzi tylko o oceny z ringów, ale obiektywna ocena psa dokonana przez znawcę rasy z pewnością pozwala stworzyć jak najlepszą hodowlę. Dzięki obiektywnym ocenom (zbieranym na wielu wystawach) właściciel psa może spojrzeć obiektywnie i bardziej krytycznie na swojego pupila. Wiadomo, że jedna zła ocena nie robi z naszego psa nieudacznika a jedna super doskonała nie czyni championa, ale zbiór podobnych i pokrywających się ocen dają pełen obraz psa. Tą wiedzę dobry hodowca wykorzysta przy doborze reproduktora, by wyelimonować nieporządane cechy i uwydatnić zalety.

Link to comment
Share on other sites

A dlaczego nie? Przecież jest to opinia pozytywna, a poza tym wszyscy wiemy jak mało sędziow zna się na filach i każda opinia znawcy jest dla właściela fili cenna.

Chcemy wywolywac jakies burze ? ;-)

Oczywiście, że nie chodzi tylko o oceny z ringów, ale obiektywna ocena psa dokonana przez znawcę rasy z pewnością pozwala stworzyć jak najlepszą hodowlę.

Mnie nie tylko chodzi o jedna hodowle... No coz... moze siegam zbyt odlegle i zaraz mnie zbesztacie, jak B.A.T.Ke, ze chce wprowadzac do Polski Brazylie....

Dzięki obiektywnym ocenom (zbieranym na wielu wystawach) właściciel psa może spojrzeć obiektywnie i bardziej krytycznie na swojego pupila.

Moze...

A ilu tak robi ?

Czesc ledwie po otrzymaniu uprawnien hodowlanych, po uzyskaniu przydomka hodowlanego zaraz suke kryje. A wiadomo, ze czesc ras (zwlaszcza molosow) rozwija sie do ok 3 roku zycia. Czasami wystarczy tylko zainteresowanie ogladajacych suka przy ringu, a juz sa oferty sprzedazy szczeniat, itp... Ilu wlascicieli reproduktorow odmowilo krycia jakiejs 'mniej urodziwej' suczce ?

Tak, jak pisano juz, doskonalym wyjsciem sa importy dobrych, zdrowych psow. Jednak w dobie, kiedy 'schodza' psy tanie, czestokroc bezpapierowe po 'papierowych' rodzicach, zblizone wygladem do rasy, kto bedzie takiego psa uzywal do hodowli ? Tylko jakis pasjonat. A rownolegle dalej beda pojawialy sie psy odbiegajace od wzorca.

Mysle, ze to jest wiekszy problem.

Pozdrawiam

Asia i moloski

Link to comment
Share on other sites

Rocki: Tu na stronie http://www.higienopolis.net/english/fila/index.html w dziale 'info' masz i standard FCI I CAFIB

Jak 'widac w liczbach', wzrost dla suk CAFIB: 60-65 cm FCI: 60-70 cm, psy odpowiednio: 60-70 cm i 65-75 cm

natomiast mase ciala CAFIB okresla dla suk ok 40 kg, psow 50 kg FCI podaje min. jako 40 kg i 50 kg

Tak wiec zniesmaczenie B.A.D.T.Ki w innym poscie o wystawie w Katowicach, ze rase wygrywa ok 80 kg monstrum naprawde jest zrozumiale.

Pozdrawiam

Asia i moloski

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...