Jump to content
Dogomania

Hodowla - tylko jaka?


MARS

Recommended Posts

  • Replies 539
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Asti']Tak, wiem. Włożyłam w to dosyć dużo pracy i jestem zadowolona z Kulki, że wtedy, gdy sytuacja jej nie przerasta (za dużo ludzi, psów) i gdy jest odpowiednia motywacja to pokazuje na co ją stać.[/quote]
ze wgledu na goroce prosby Laluny Nie odpisuje juz wiecej. Im wiecej adwokatow tym gorzej sie polapac.

ps. Nie napisalam ze jedynym, jednym z nielicznych .

Link to comment
Share on other sites

Hmmm.... wiecie co mnie najbardziej zadziwiło w tym temacie? Że to temat o HODOWLI.... ponieważ planuję założenie małej hodowli domowo-kenelowej [tak tak, pewnie jakaś klatka się znajdzie dla bezpieczeństwa psiaka :P ] to chciałam poczytać co tutaj pisze... a co najmniej 2 strony trwa kłótnia [btw. bezsensowna jakaś... Laluna, przeczytaj czasem co piszesz] o psach i agility...

Link to comment
Share on other sites

2 strony? Tutaj niewiele ponad kilkanaście postów odbiega od słownych przepychanek ;)
Trochę to przykre. Znaczy nie, to cholernie przykre, że ludzie nie potrafią się kompletnie dogadać- nie mówię tutaj o popieraniu, tylko akceptacji.
Nie popadajcie w jakiś przesadyzm- Martyna, ja tam lubię szczury, ale trzeba umieć zauważać wady i odstępstwa od wzorca swojego psa. I zamiast mówić, że taki lepszy niż plusio klusio, to przyjąć do wiadomości, że nie jest idealny. Mimo że tobie bardziej się podoba. Ja też mam sukę z liniami wystawowymi w 1/4 rodowodu, jest lekka i łysa, wg.wzorca trochę zbyt lekka, moim zdaniem trochę mocniejsza kość by jej nie zaszkodziła. Tylko że mi to nie przeszkadza, bo brałam ją z myślą o agility. Jeśli będę kiedykolwiek ją kryć to tak, żeby nie stracić teog, co mi się u niej podoba, ale żeby ją choć trochę wzmocnić.
Tak samo to jeżdżenie po lekkich szczurkach kompletnie mi się nie podoba. Hodujecie pluszaczki, lubicie psy w typie wystawowym, Wasze prawo i moim zdaniem bardzo fajnie- jest w czym wybierać, jedne burki lecą po BISach, inne biegają w A3, droga wolna :) Nigdy nie miałam nic przeciwko hodowlom wystawowym, oby tylko choć trochę uwagi przywiązywać do sprawności i charakteru, a nie robić tylko pod puszek. (Q'Celtic, tylko broń Boże nie odbieraj tego jako ataku, w bc nie siedzę i z Twoim (chyba) przydomkiem kojarzę tylko zapylacza Sparky'ego;))

Wracając do samego tematu- w momencie, kiedy są krycia linii czysto wystawowych, pisanie, że pies jest malutki i lekki (jak cały miot) bo tak jest nie do końca ok. Pewnie, zdaża się, w miocie raczej prędzej nie będzie żadnego wybitnego psa, niż kilka, ale porównywanie workingów do showów dlatego, że te drugie wyglądają jak pierwsze, jest bez sensu, bo to zupełnie inne kryteria doboru hodowlanego, tak?:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asti']
Wiem, że Grota to sheltie, że jest młodsza, że ćwiczy w Forcie, ma inną budowę itd. Ale tak w zasadzie porównując wiele psów - i efekty ich pracy - to wypadałyśmy z Kulką dosyć słabo ;) Choć w ten sposób nauczyłam się cieszyć z rzeczy małych i teraz tak szybka nauka Nexee komend jest dla mnie pozytywnym zaskoczeniem i zachwycam się tym każdego dnia :)

Z pozdrowieniami, Agata & Nexee (mały wytrzeszcz z nisko osadzonymi uszami :lol: - nie nawiązując do niczego)
[/quote]


psy pasterskie maja taka nature ze lubia wspolpracowac wiec nie ma sensu abys porownywala swoja prace z Kulka z Sheltie czy BC i lapala dola ze z Kulka nie tak dobrze ci sie wspolpracuje
do tego Kulka to twoj pierwszy pies, pierwsze doswiadczenia i pierwsze bledy, kazdy kolejny pies bedzie zawsze lepiej prowadzony bo uczymy sie takze i my w miedzy czasie
radosc z rzeczy malych to podstawa, nie od razu Rzym zbudowano jak to sie mowi
juz nie wytrzesz i ciezko zobaczyc na zdjeciu nisko osadzone uszy, sa moim przynajmniej zdaniem dobrze osadzone

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zakla']2 strony? Tutaj niewiele ponad kilkanaście postów odbiega od słownych przepychanek ;)
Trochę to przykre. Znaczy nie, to cholernie przykre, że ludzie nie potrafią się kompletnie dogadać- nie mówię tutaj o popieraniu, tylko akceptacji.
Nie popadajcie w jakiś przesadyzm- Martyna, ja tam lubię szczury, ale trzeba umieć zauważać wady i odstępstwa od wzorca swojego psa. I zamiast mówić, że taki lepszy niż plusio klusio, to przyjąć do wiadomości, że nie jest idealny. Mimo że tobie bardziej się podoba. Ja też mam sukę z liniami wystawowymi w 1/4 rodowodu, jest lekka i łysa, wg.wzorca trochę zbyt lekka, moim zdaniem trochę mocniejsza kość by jej nie zaszkodziła. Tylko że mi to nie przeszkadza, bo brałam ją z myślą o agility. Jeśli będę kiedykolwiek ją kryć to tak, żeby nie stracić teog, co mi się u niej podoba, ale żeby ją choć trochę wzmocnić.
Tak samo to jeżdżenie po lekkich szczurkach kompletnie mi się nie podoba. Hodujecie pluszaczki, lubicie psy w typie wystawowym, Wasze prawo i moim zdaniem bardzo fajnie- jest w czym wybierać, jedne burki lecą po BISach, inne biegają w A3, droga wolna :) Nigdy nie miałam nic przeciwko hodowlom wystawowym, oby tylko choć trochę uwagi przywiązywać do sprawności i charakteru, a nie robić tylko pod puszek. (Q'Celtic, tylko broń Boże nie odbieraj tego jako ataku, w bc nie siedzę i z Twoim (chyba) przydomkiem kojarzę tylko zapylacza Sparky'ego;))

Wracając do samego tematu- w momencie, kiedy są krycia linii czysto wystawowych, pisanie, że pies jest malutki i lekki (jak cały miot) bo tak jest nie do końca ok. Pewnie, zdaża się, w miocie raczej prędzej nie będzie żadnego wybitnego psa, niż kilka, ale porównywanie workingów do showów dlatego, że te drugie wyglądają jak pierwsze, jest bez sensu, bo to zupełnie inne kryteria doboru hodowlanego, tak?:roll:[/quote]

bynajmniej nie odczytalam tego jako ironii pod moim adresem ( pod adresem moich psow i mojej hodowli ) :-D
ba, wcale nie uwazam swojej hodowli za wystawowa i tylko wystawowa, swiadcza o tym psy z roznych miotow robiace rozne rzeczy
umiem nazywac wady i do tego umiem CALE SZCZESCIE widziec je i nazywac u swoich psow przede wszystkim wiec wiem dokonale o co ci chodzi
mam zarowno mocniejsze psy jak i angielke z krwi i kosci, kazdy ma jakies zalety ale i wad pare, hodowla jest po to aby dazyc do doskonalosci a ze jeszcze nikomu sie nie udalo wyhodowac psa idealnego to dlatego nadal hodowalnie ma sens :multi:
udoskonalanie, poprawianie to glowne zalozenia, 7 miotow u mnie, rozne linie, rozne mieszanki, ale staram sie zachowac pewnien typ ktory moglby byc kojarzony z moja hodowla i byc dla niej charakterystyczny
z kazdego miotu u mnie pare psow robi cos wiecej a przecietnie kazdy jest aktywny na codzien a to ze ja nie biegam ...coz, kiedys biegalam ale obecnie nie moge niestety
poza tym hodowle jedno-osobowe maja to do siebie ze nie mozna byc w paru miejscach jednoczesnie, tak samo zreszta jak te wielo-osobowe jak wszyscy pojada w jedno miejsce i nikogo w hodowli nie ma ;-)
Sparkus - Q'Celtic The Wonderful World
to potomek 'leniwego zatuczonego kangura australijskiego, ktoremu sadlo sie przelewa na boki' czyli Multi Ch Q'Celtic Shalom Shalom
( btw ktorej siostra miotowa wlasnie zaliczyla proby pracy FCI 85/100 i byla najlepsza tego dnia, a psy z ISDS zosawila w tyle i konczy wlasnie Interchampionat a nazywa sie Q'Celtic Sheva Shesh ) i angola na bazie show z nowej zelandii czyli Eyes of the World Comanche :lol: czego Sparkus nie trenuje ? chyba stepowania i nie umie jeszcze szydelkowac jak sie nie myle bo moze sie nauczyl juz bystrzak w miedzy czasie :roll: jestem dumna w jakie rece trafil i ze Zosia tak pieknie z nim cwiczy ale jestem tez dumna z wlascicieli i domow gdzie nie trenuje sie na zawody, nie jezdzi sie na wystawy ale pies jest wybiegany, mentalnie zajety, wlasciciele cos robia z psem, kochaja go i razem sa szczesliwi. bo do szczescia nie potrzebne jest mi AZ aby pies pokazywal sie na wystawach i zawodach bo inaczej znaczy ze pewnie lezy tlusty na kanapie i zapewne nic nie robi :roll:
do tego cale mioty nie skladaja sie albo ze szczeniat wybitnych wystawowo albo z samych wybitnych sportowo, nawet te z linii show czy z tych working a troche umiaru w reklamie nie zaszkodzi nikomu ;-)

Link to comment
Share on other sites

No dobra... jestem już na stronie 32. I wiecie co? Niedawno wybrałam sobie psa, jakiego chcę mieć [tzn. 2 psa, bo chcę mieć 2 suczki] - pudelka. "Wojna" na forum pojawiła się tylko kiedy spytałam się czy to prawda, że białe mają gorszą sierść, a czarne tracą pigment... Zostałam szybko pouczona jak jest naprawdę, zaproszona prze OBCYCH mi ludzi na macanie pudla [przepięknego Fordzika]. Atmosfera między pudlarzami jest zupełnie inna niż między wami... Baaaardzo sie z tego cieszę. Dla porównania tutejsza kłótnia o nic trwa już prawie 50 stron - kobiety, wyluzujcie trochę w życiu....

Kłócicie sie o byle co [btw. Oilatum jest naprawdę świetnym środkiem, sama stosuję to u mojego syna], o to jaki kto ma gust, co kto lubi a czego nie...

Q'CELTIC osobiście lubię psy szczupłe [w końcu całe życie miałam patyka na diecie żołądkowej :P ], a ty hodujesz psy o masywnej budowie, ale faktycznie opinie że twoej szczeniaki są baryłkami były niesprawiedliwe....

Asti na zdjęciu twojej suni [tym pierwszym, z mokrawą sierścią] faktycznie zrobiła minkę jakby wytrzeszczała oczy, ale teraz jest przepięknym psiakiem [zajrzałam do galerii... miałam tylko problem w pierwszej chwili połapać się czy patrzę na Kulkę czy na Nexi :) ]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bonsai_88']OBCYCH mi ludzi na macanie pudla [przepięknego Fordzika[/quote]

Fordzika to znam jesli mowisz o krolewskim pudlu :-D

[quote]Q'CELTIC osobiście lubię psy szczupłe [w końcu całe życie miałam patyka na diecie żołądkowej :P ], a ty hodujesz psy o masywnej budowie, ale faktycznie opinie że twoej szczeniaki są baryłkami były niesprawiedliwe....[/quote]

raczej nie nazwalabym zarowno moich psow jak i tych, ktore wyhodowalam masywnymi a raczej o umiarkowanym i mocnym kosccu a do tego to w niczym nie przeszkadza aby pies mial wyczuwalne zebra, zreszta BC musi i powinien takie miec i moje maja :-D

[quote]Asti na zdjęciu twojej suni [tym pierwszym, z mokrawą sierścią] faktycznie zrobiła minkę jakby wytrzeszczała oczy[/quote]

tu chodzilo o caly miot, ta suczka to byl tylko przyklad jednego szczeniaka na zdjeciu
Nexee teraz inaczej juz wyglada, znacznie lepiej a Agata bardzo sie o nia troszczy z tego co widac :-D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bonsai_88']Hmmm.... wiecie co mnie najbardziej zadziwiło w tym temacie? Że to temat o HODOWLI.... ponieważ planuję założenie małej hodowli domowo-kenelowej [tak tak, pewnie jakaś klatka się znajdzie dla bezpieczeństwa psiaka :P ] to chciałam poczytać co tutaj pisze... a co najmniej 2 strony trwa kłótnia [btw. bezsensowna jakaś... Laluna, przeczytaj czasem co piszesz] o psach i agility...[/quote]

Owszem czytam. A Ty pewnie nie zauwazyłas ze nie ja pierwsza zaczełam o agility. Chociaz fakt przewija sie. Moze dlatego ze było czy priorytetem w hodowli bc ma być własnie pies drobny bo jest zapotrzebowanie do sportu i tu nie da sie ominac słowa agility. I jaka jest granica w hodowli gdzie wszystko idzie w nie tym kierunku co powinno.
A jezeli chcesz zadac pytanie z innego zakresu hodowli to wystarczy spytać. Albo jak nie chcesz czytac tyle to załóz taki temat który bedzie zawierał wyłacznie to co Cie interesuje.
Ale wtedy musi zaczynac sie od Twojego pytania.
[quote]Kłócicie sie o byle co [btw. Oilatum jest naprawdę świetnym środkiem, sama stosuję to u mojego syna], o to jaki kto ma gust, co kto lubi a czego nie...[/quote]
Wiesz człowiek rózni sie od psa wieloma rzeczami. Chociazby tym że pies jest pokryty sierscia a człowiek nie. I chociazby tym ze ma inne ph skóry. I tym ze suka czysci małe liżąc je. A maluchy w zabawie tez lubią tarmosci pyskiem rodzeństwo i lizać.
NIe porównuj psa do człowieka bo nawet niektóre leki ludzkie sa szkodliwe dla psa, gdy człowiekowi pomagaja.

Link to comment
Share on other sites

[B]Q'CELTIC[/B] mowa o tym samym Fordzie [prawda, że piękny psiak? ]. Jeśli chodzi o twoje psy, to jak dla mnie są one dość masywne i duże [dodam, że nie znam się na wzorcu BC, wiem tylko, że mi podobają sie szczupłe psy], ale jeśli mają wyczuwalne żebra to NIE są otyłe... a to chyba jest najważniejsze ;)

[B]Lalunia[/B] nie miałam na myśli tego co piszesz o agility ale poprawność językową niektórych postów.... rozumiem że można coś pisać na szybko, boć zdenerwowanym itp, ale są jakieś granice. A pisząc o Oilatum jako dobrym środkiem patrzyłam pod kątem, pod jakim był używany u psów - dość fajnie się wchłania, nie powoduje biegunki jeśli dziecko łyknie wody [nawet taki, które uwielbia "nurkować" i co chwilę próbuje wsadzić cały łepek pod wodę:roll:] czy zacznie ssać/podgryzać łapki....

[B]Axusia[/B] jeśli szukasz psa danej rasy to nie patrz tylko na forum [u BC jest sporo miotów w roku, więc zawsze możesz wybrać inną hodowlę] ale rozmawiaj też z wybranymi hodowcami osobiście [przynajmniej przez telefon].....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bonsai_88'][B]Q'CELTIC[/B] mowa o tym samym Fordzie [prawda, że piękny psiak? ]. Jeśli chodzi o twoje psy, to jak dla mnie są one dość masywne i duże [dodam, że nie znam się na wzorcu BC, wiem tylko, że mi podobają sie szczupłe psy], ale jeśli mają wyczuwalne żebra to NIE są otyłe... a to chyba jest najważniejsze ;)

[B]Lalunia[/B] nie miałam na myśli tego co piszesz o agility ale poprawność językową niektórych postów.... rozumiem że można coś pisać na szybko, boć zdenerwowanym itp, ale są jakieś granice. A pisząc o Oilatum jako dobrym środkiem patrzyłam pod kątem, pod jakim był używany u psów - dość fajnie się wchłania, nie powoduje biegunki jeśli dziecko łyknie wody [nawet taki, które uwielbia "nurkować" i co chwilę próbuje wsadzić cały łepek pod wodę:roll:] czy zacznie ssać/podgryzać łapki....

[B]Axusia[/B] jeśli szukasz psa danej rasy to nie patrz tylko na forum [u BC jest sporo miotów w roku, więc zawsze możesz wybrać inną hodowlę] ale rozmawiaj też z wybranymi hodowcami osobiście [przynajmniej przez telefon].....[/quote]

tak prawda, piekny :-D
mnie zachwyca ruch pudli zreszta jest pare takich ras na ktore moge patrzec i patrzec, oprocz mojej ukochanej rasy rzecz jasna :-D
ja tez mam czesto telefony gdzie ludzie przyjezdzaja niezobowiazujaco ( bo nawet np szczeniat nie mam wtedy ani planow na najblizesze pare miesiecy ) zeby po prostu poobcowac z BC i nigdy nie mam nic przeciw :-D
oczywiscie kazdy ma prawo do wlasnych ocen wiec napisze tylko ze zarowno pod katem wzrostow jak i kilogramow i wyczywalnosci zeber, umiesnienia i ogolnie calej budowy itp mieszcza sie swietnie we wzorcu i zaden nie odstaje od tego w sposob jakis ewidentnie sygerujacy odstepstwo od tego :-D
maja maja wyczuwanie i dziwi mnie skad takie poglady u osob ( nie u ciebie ) ktore ich nie dotykaly bo kazdy wie ze otylosc to wrog zdrowych bioder a ja staram sie jak moge aby szczeniaka i potem doroslego juz psa prowadzic tak aby kuku mu jednak nie zrobic :-D

co do Oilatum z tego co przeczytalam to preparat pomocny w problemach skornych wiec nie rozumiem po co uzywac go za zaleceniem dermatologa w przypadku jesli chodzi tylko o wylacznie do umycia szczeniaka, ktory ubrudzil sie w kupce, do tego zgadzam sie z Laluna ze ph psa jest nieco inne i chocby dlatego nie kapiemy psow w szamponach dla ludzi i wielu lekow i preparatow tez nie uzywamy dla psow, ktore ludziom dobrze sluza

co do hodowli, hodowli nie wybiera sie tylko i wylacznie na podstawie cudzych opinii i przeczytania czegos na dogo czy forum czy wogole w necie
przede wszystkim kontakt osobisty a przynajmniej telefoniczny, zadanie pytan ktore sie chce zadac albo wypytanie co ma hodowca do powiedzenia o rasie i kwestia jakze wazna, kto wzbudzi nasze zaufanie, rzetelnie odpowie na pytania, czujemy ze 'nadajemy na tych samych falach' jak to sie mowi, ktore linie czy psy podobaja sie nam a przede wszystkim jakiego psa chcemy i do czego ?
do tego w polsce jest sporo hodowli zarowno tych z wiekszymi czy mniejszymi tradycjami jak i tych jedno-miotowych i naprawde nie jest tak ze jedna hodowla ma monopol na dana rase, a na pewno w BC mozna znalezc sporo hodowli a do tego spora czesc ma strony www juz tez
ja jeszcze proponuje samemu sie nieco przygotowac tzn poczytac. poszukac w necie, poogladac sobie psy i byc przygotowanym nieco tez do takiej rozmowy z hodowca tak aby nie okazalo sie na koniec ze dowiadujemy sie rzeczy ktore tak naprawde wcale niekoniecznie potwierdzi nam x innych hodowcow albo wlascicieli BC a takiie sytuacje tez sie zdarzaja niestety

Link to comment
Share on other sites

Miło, że się zgadzamy odnośnie tego, kiedy pies jest otyły, że są różne gusty i że Fordzik jest piękny :cool3:....
A co do stosowania Oilatum to jest to DELIKATNY [polecany dla osób - w tym również noworodków- z problemami skórnymi... ja go używałam dla noworodka z silną alergią na chemię] środek myjący, o bardzo małej ilości składników alergennych - zamiast mydła. Może właśnie dlatego [a nie ze względu na natłuszczanie] był używany do czyszczenia maluchów?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bonsai_88']Miło, że się zgadzamy odnośnie tego, kiedy pies jest otyły, że są różne gusty i że Fordzik jest piękny :cool3:....
A co do stosowania Oilatum to jest to DELIKATNY [polecany dla osób - w tym również noworodków- z problemami skórnymi... ja go używałam dla noworodka z silną alergią na chemię] środek myjący, o bardzo małej ilości składników alergennych - zamiast mydła. Może właśnie dlatego [a nie ze względu na natłuszczanie] był używany do czyszczenia maluchów?[/quote]

jak sama zauwazylas DO PROBLEMOW SKORNYCH a ubrudzenie kupka siersci to nie jest problem skorny ;-)
moze dlatego nie rozumiemy sie do konca ;-)

Link to comment
Share on other sites

[quote][B]Lalunia[/B] nie miałam na myśli tego co piszesz o agility ale poprawność językową niektórych postów.... [/quote]
Bonsai to teraz to ja się naprawdę dziwię. Zauwazyłas nieporawnosc moich postów, a nie raziły Cię bardziej inne posty? Bo ja tutaj widzę że szczególnie jedna uczestniczka nie tylko pisze z błędami, ale i bez końcówek, przestawia litery, albo wogóle ich nie wstawia co powoduje ze czesto trzeba się domyśleć o co chodzi w tym poscie. I to nie raziło Twoja estetykę poprawnosci jezykowej?
Weźmy na przykład to zdanie? Jak je znajdujesz? :razz:
[quote]Mnie ciesz ze jest chodz jeden taki sedzia...[/quote]
Takich zdań jest duzo. I wiesz dziwie Ci sie że tylko wybiórczo zwracasz komuś uwagę gdy w tym samym topiku znajdziesz gorsze zdania pod względem poprawnosci. No chyba że o to własnie chodziło. A to byłoby bardzo nieładnie z Twojej strony bo sugerowałoby stronniczość w dyskusji mimo iz pewnie chciałabys uchodzic za osobę neutralną.

[quote]A co do stosowania Oilatum to jest to DELIKATNY [polecany dla osób - w tym również noworodków- z problemami skórnymi... ja go używałam dla noworodka z silną alergią na chemię] środek myjący, o bardzo małej ilości składników alergennych - zamiast mydła.[/quote]
Tylko jest mały szczegół. Dziecko nie puszczasz na golasa po podłodze.
Natomiast ten szczeniak był ewidentnie tłusty i puszczenie w takim stanie na podłogę, sprawia ze wszysko sie do niego lepi. Brud, kurz, włosy.

Link to comment
Share on other sites

[B]Lalunia[/B] bardzo ciebie przepraszam... chciałam zwrócić uwagę właśnie tej osobie, która tak pisze i wróciłam do ostatniego postu w którym było sporo byków [wcześniej nie zwracałam uwagi na nick]. Przypadkiem trafiłam na twoją wiadomość i namieszałam :oops:....

[B]Ajrisz[/B] bardzo ci dziękuję, że wyłapałaś u mnie to co mi się czasem zdarza - brak przecinka... dobrze, że przynajmniej o kropkach nie zapominam.....:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bonsai_88'][B]Lalunia[/B] bardzo ciebie przepraszam... chciałam zwrócić uwagę właśnie tej osobie, która tak pisze i wróciłam do ostatniego postu w którym było sporo byków [wcześniej nie zwracałam uwagi na nick]. Przypadkiem trafiłam na twoją wiadomość i namieszałam :oops:....
[/quote]
OK przyjmuje. Tylko byłoby mi miło, abyś nie przekręcała mojego nicku.
Nie ma on nic wspólnego ze słówkiem Lalunia, bo to bardziej hiszpańskie słówko La Luna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...