Jump to content
Dogomania

Sporadyczne utykanie na mrozie (i już nie tylko...)


Martens

Recommended Posts

Mam 8-letnią suczkę rasy mieszanej, średniej wielkości.

Problem taki jak w tytule - nie jest chyba jeszcze poważny, ale chciałabym coś z tym zrobić. Kiedy jest duży mróz (-5, -10 stopni lub więcej) a spacer trwa dłużej niż 15-20 minut sunia zaczyna utykać. Nie jest to stałe utykanie, tylko co jakiś czas przez kilka-kilkanaście kroków utyka na jedną lub dwie łapy. Najczęściej na którąś z tylnych, choć kilka dni temu kulała na jedną tylną i jedną przednią. Czasem tylną nogę trzyma w górze, podkurczoną prawie do brzucha. Na codzień nie ma żadnych problemów ze stawami, ewentualny ból nie jest też chyba bardzo silny, bo nie piszczy, itd.

Przy dużych mrozach staram się z nią wychodzić na krótkie, ale intensywne spacery i to pomaga, choć na porannym spacerze raz zdarzyło się, że kulała już po 2-3 minutach. Pierwszy raz zaobserwowałam to w wieku około 6 lat. Z tym że nadal nie jest to uciążliwy problem, raczej sporadyczne zjawisko przy dużych mrozach.

I moje pytanie - czym może to być spowodowane? Jak jej pomóc, może jakieś dodatki na stawy? Dostaje suchą karmę dla seniorów - Eukanuba, RC, aktualnie Acana, ale słyszałam, że dodatki na stawy w karmach na ogół są w zbyt małej ilości, żeby miały na te stawy specjalny wpływ. Dodam że sunia ma sporo ruchu, w lato dużo pływa (i właśnie, czy to dobrze działa na jej stawy, czy bardziej szkodzi, zważywszy na to że woda jest raczej zimna...), ale ma niewielką nadwagę z powodu niedoczynności tarczycy.

Link to comment
Share on other sites

Mój pies też utyka jak robi się mróz (ma 11 lat). Zdarza się to raz na kilka dni (jesli jest minus) i również przejdzie kilka-kilkanaście kroczków i przestaje. Jak trzyma łape w górze, to zawsze sprawdzam czy mu sie coś przypadkiem nie wbiło. Potem pies biegnie znowu normalnie.
Niedługo będziemy u weterynarza na kontroli (był kastrowany i miał nowotwór złośliwy na jądrach, teraz kontrolujemy czy nie pojawia się coś w innych miejscach), to wtedy dopytam o te łapki

Link to comment
Share on other sites

ja u mojej zaobserwowalam ze jak jej zmarzna lapy, albo chodzi tylko po slonym chodniku - ktory w miescie podczas zimy jest ciagle posypywany sola - albo po prostu wbije sie troche sniegu w lapy to utyka, ew staje i ma podciagnieta lape pod brzuch - ja biore lape w rece, rozgrzwam chwilk i idziemy dalej ;) Normalna rzecz i zdecydowanie nie oznacza choroby;)

Link to comment
Share on other sites

[B]Martens[/B], w łapki jej zimno, to podkula (wyjdź sobie na bosaka na mróz, zobaczysz, jakie dzikie harce po chwili zaczniesz odstawiać ;)).
Bugajski też tak reaguje, wtedy mu łapki masuję, żeby je rozgrzać. No i przy dużych mrozach staram się unikać prowadzania psa po betonie, kamieniach. Jak łazi po śniegu to zdecydowania rzadziej mu łapki przemarzają.
Oczywiście zdarza mu się również od soli kuleć, wtedy jak najszybciej prowadzę go na śnieg, żeby paskudztwo starło się z łap.

Tłustym kremem opuszek nie smaruję, bo choć mieszkam na przedmieściach, chodzenia po posolonym chodniku nie da się całkiem uniknąć. A tłuste mazidło + sól = solny kompres na łapach :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']Jak łazi po śniegu to zdecydowania rzadziej mu łapki przemarzają.[/quote]

a moja wlasnie od sniegu kuleje;) co pies to...;)
z ta sola to przesadzaja juz w miastach - jeszcze dobrze sie mroz nie zrobi i zima nie przyjdzie chodniki i ulice biale:angryy::angryy::angryy:a rosliny i zwierzeta cierpia:shake:

Link to comment
Share on other sites

Może macie rację :) Jednak nadal mam trochę wątpliwości, bo to utykanie nie wygląda tak, jakby za wszelką cenę starała się nie dotknąć ziemi, tylko jakby miała sztywne łapy/stawy. Czasem nie unosi nóg do góry, tylko przez kilka kroków idzie, jakby miała sztywną którąś łapę. Więc chyba przy najbliższej okazji poradzimy się dla pewności weta.

W mojej mieścinie od kilku lat nie widziałam, żeby posypywali ulice solą. Jak już to piaskiem albo popiołem. Wygląda to paskudnie, ale przynajmniej łapkom nie szkodzi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens'] Dodam że sunia ma sporo ruchu, w lato dużo pływa (i właśnie, czy to dobrze działa na jej stawy, czy bardziej szkodzi, zważywszy na to że woda jest raczej zimna...), ale ma niewielką nadwagę z powodu niedoczynności tarczycy.[/quote]

Przy chorych stawach pływanie jest jak najbardziej zalecane - rozwija masę mięśniową, nie nadwyrężając stawów. Jeżeli pies pływał z lecie to woda musi miec około 20 stopni, a to wcale nie mało:-) Sezon piego pływania trwa od wiosny, az do jesieni!

Z tego co piszesz wynika, że nie masz się czym martwić, ale dla świętego spokoju zawsze mozesz pójść na rtg (ale polecam jakiegoś sprawdzonego specjalistę, bo ja się sporo strachu najadłam przez źle zrobione zdjęcie)

pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Odświeżam wątek, bo utykanie nam wróciło, a jak widać jest prawie lato... Ostatnio po dłuższym spacerze (choć wcale nie specjalnie forsownym, bo zero skoków czy czegokolwiek - biegała tylko we własnym tempie), psisko utykało mi kilka dni na przednią lewą łapę... Byliśmy u weta na miejscu, bo na razie nie mam jak jechać do W-wy, dopiero w lipcu będzie to możliwe, ale usłyszałam tekst standardowy - nadwerężyła sobie albo to "ze starości" (ma 10 lat w tej chwili).

Nie wiem, czy zacząć ją bardzo oszczędzać... Przez te kilka dni utykania nie spuszczałam jej ze smyczy - puściłam wczoraj, kiedy już nie kulała, i oczywiście dostała małpiego rozumu. W drodze do domu lekko utykała, ale dziś już przeszło. Dla niej ograniczenie forsownego ruchu, skoków będzie horrorem :shake: bo to szalona psica, mimo wieku.

Szukam jakiegoś dobrego suplementu na stawy, może słynny Arthroflex na niej wypróbować? A może zna ktoś jakiś inny cudowny środek na takie dolegliwości?

I jeszcze jeden nasuwający się w związku z jej stawami problem. Na początku przyszłego roku planuję zakup szczeniaka, staffika. Jak znam życie suka nie odpusći w szalonych zabawach, choćby jej stawy miały się porozpadać, a chyba każdy się orientuje jak bawią się ttb. Co z tym fantem począć? Pozostaną mi osobne spacery? Klatka dla jednego z nich na czas mojej nieobecności..? Czy w ogóle odłożyć zakup drugiego psa? :niewiem:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']

Byliśmy u weta na miejscu, bo na razie nie mam jak jechać do W-wy, dopiero w lipcu będzie to możliwe, ale usłyszałam tekst standardowy - nadwerężyła sobie albo to "ze starości" (ma 10 lat w tej chwili).
[/quote]

To może rzeczywiście to jakieś zwyrodnienie stawów, związane z wiekiem?

Link to comment
Share on other sites

jak Wam stuknie 60-tka ( a tyle "na ludzkie" ma 10 letni pies) to się przestaniecie dziwić, że choć serce ochocze to juz ciało nie to:evil_lol:;). Suplementy a i owszem wskazane ale na zużycie stawów związane z wiekiem też trzeba brać poprawkę - tego się nie przeskoczy:shake:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moja ośmioletnia suka też zaczęła utykać kilka tygodni temu. Dokładnie jak twoja, raz na jedną łapę raz na drugą. Nie widziałam żadnego urazu, z niczym nie umiałam tego pow[I]iązać[/I]. Przy okazji szczepień zapytałam o to weterynarza. Wybadał ją, ponaciągal łapy na wszystkie strony, stwierdził zgrubienia w okolicy stawów, dostała zastrzyk p/bólowy i antybiotyk jednorazowy. Okazało się, że sucz jest trochę za gruba i muszę ją odchudzić. Mnie zawsze wydawało się, że ona ma normalną wagę ale wet się przyczepił. I chyba miał rację bo mój mąż jest gruby i też go nogi bolą. Na razie suka jest odchudzana (lepiej mi to wychodzi niż z mężem). Narazie niewiele zgubiła ale mnie się wydaje, że już lepiej chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...