Jump to content
Dogomania

Kliker


Guest Fiorka

Recommended Posts

  • Replies 321
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ale naprowadzanie to np. umieszczenie psu smakołyka nad głową i k/s za siad. To jest naprowadzanie. Inne metody to kształtowanie bądź wyłapywanie. Wzięcie łapy i umieszczenie w prawidłowym miejscu nie ma nic wspólnego z klikerem, owszem jest to pozytywne szkooenie, ale nie szkolenie klikerowe. Wydałas psu komende zanim wytłumaczyłas mu co ma zrobić - i to też nie klikerowe bo najpierw psu "tłumaczysz" czego od niego chcesz (klikerem), potem jak pies łapie co i jak to odstawiasz kliker, wydajesz komende i nagradzasz. Nie wiem po co ci kliker skoro nierzesz łape psa, mówisz "łapa" i nagradzasz :o Jedyna cecha "klikerowego" szkolenia u ciebie to nagradzanie psa. Ale kliker nie opiera sie tylko na klikaniu i nagradzaniu.

Wylapywalam przez kilka dni wczesniej :D Gdy tylko zaczepiala mnie lapa (chcac sie bawic), mowilam "lapa" i usmiechalam sie do niej cala geba (bez szczerzenia kielkow). Niestety to wylapywanie lapy (o matko!) nie przynioslo tak spektakularnego efektu, jak polozenie sobie lapy i zaklikanie. Reasumujac, zastosowalam metode "kliker" w ratach :D . Jak go zwal, tak go zwal, ciesze sie, ze psica zalapala.

Link to comment
Share on other sites

Ale naprowadzanie to np. umieszczenie psu smakołyka nad głową i k/s za siad. To jest naprowadzanie. Inne metody to kształtowanie bądź wyłapywanie.

W przypadku podawania lapy "wylapywanie" chcianego zachowania jest jasne. Na czym mogloby w tym przypadku polegac "naprowadzanie" i "ksztaltowanie"?

Link to comment
Share on other sites

Naprowadzać troceh trudno - chyba że zrobisz targetowanie łapą. I to byłby najszybszy sposób. Przy kształtowaniu siadasz wygdonie przed psem :) i czekasz na jakikolwiek ruch przednia łapą - przestawi od razu k/s. Uczysz go ruszać łapą. Jak rusza to wyciagasz ręke i czekasz na jakikolwiek ruch łapą. Klikasz mu tylko takie machania łapą które zbliżaja sie do twojej ręki. Inny sposób. Kładzisz dłoń na ziemie - popatrzenie na ręke k/s, każdy ruch w strone reki k/s itd. - klikasz wszystko co zbliża się do ostatecznej czynności - położenia łapy na twojej dłoni. Potem powolutku podnosisz reke tak aby pies musisz podnieść łape. Odległość reki od ziemie zwiekszaj ok. 1 cm. zawsze dostosuj sie do psa. Jak pies paca łapą zawsze i prawidłowo o twoją dłoń to odkładasz kliker i dodajesz komende. Pamiętaj o sygnale optycznym - twoja ręka w tej samej pozycji co ćwiczyliscie. Druga łape robisz tak samo - jak ci sie bedzie chciało :wink: Jak coś nie jasne to napisz, wytłumacze o co chodziło. Spróbuj psa nauczyc w taki sposób. Jeszcze jedno - przy kształtowaniu nie działasz na psa, pies nie przyzwyczaja się do twoej pozycji tak bardzo jak przy naprowadzaniu itd. - ja mam takie obserwacje że pies lepiej wykonuje czynności które mu kształtowałam.

Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj o sygnale optycznym - twoja ręka w tej samej pozycji co ćwiczyliscie. Druga łape robisz tak samo - jak ci sie bedzie chciało :wink: Jak coś nie jasne to napisz, wytłumacze o co chodziło. Spróbuj psa nauczyc w taki sposób. Jeszcze jedno - przy kształtowaniu nie działasz na psa, pies nie przyzwyczaja się do twoej pozycji tak bardzo jak przy naprowadzaniu itd. - ja mam takie obserwacje że pies lepiej wykonuje czynności które mu kształtowałam.

Kumam :D Mam nadziej, ze psica tez zakuma :D (jest bardzo madra)

Wlasnie, bo napisalas o sygnalach optycznych. Zauwazylam u Samby (teraz cwiczymy kladzenie sie), ze gdy przy wydaniu polecenia lez dodatkowo pokaze palcem wskazujacym na podloge (ogranicza sie to do wystawienia palca, a nie caly ruch reka), to jej to duzo latwiej wychodzi, niz, gdy uzyje samej komendy slownej. Multimedialnie jest latwiej? 8)

I mam pytanie, na jakim etapie "znajomosci" danej komendy moge zaczac odstawiac kliker? Rozumiem, ze ideal, do ktorego sie dazy, to odstawienie smakolykow?

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie odstawiasz smakołuków ! Czy ty pracujesz za darmo ? Sa 2 wyjścia - albo pies słucha cię bo boi się kary i pracuje żeby jej iniknąć - wtedu wykonuje polecenia opieszale, ćwiczenia to dla niego kara - mi kojarzy się to z obozem koncentracyjnym.

Wyjście drugie - motywujesz psa do pracy. Człowiekowi płaci sie za prace, psa nie nagradza - niekoniecznie smakołykiem, może to być zabawa, otwarcie drzwi, spuszczenie ze smyczy do zabawy z innym psem itd itd. Spsoobów nagradzania psa jest naprawde duzo. Tylko nagroda to coś co pies lubi, uwielbia - dla jednego nagordą bedzie kiełbaska, dla drugiego już nie bo np. kiebłasy nie lubi, ale woli piłkę. Za to ten pierwszy piłek nie lubi więc piłka nie jest dla niego nagrodą. Zrób sobie liste rzeczy które twój pies lubi, w odpowiedniej kolejności - na pierwszym miejscu jest to co pies najbardziej lubi. Dla mojego psa lista ta wygląda następująco :

-piłeczka tenisowa

-każda inna piłka

-ciasteczka wątrobowe

-kurczak gotowny

-kiełbasa itd

Im więcej pozycji tym lepiej.

Kliker odstawiasz gdy pies wykonuje bezbłędnie polecenie. Wtedy zamiast klik za np. położenie się na kocyku słyszy komende "na miejsce" i dostaje smakołyk. Ale żeby pies załapał komende musisz ją powtarzac wiele razy.

Co do smakołyków - na początku szkolenia nagradzać wszystko. Powiedzmy ze pies umie siad, waruj i stój. Na początku za każde pojedyńczą komende dostawał nagorde. Jesli nie masz zastrzeżeń robisz mu kilka zachowan - siad, waruj i nagroda; potem (ale nie w przeciągu 1 sesji), siad, waruj, stój i nagroda. Pies musi chcieć ćwiczyć, ale nie może wiedzieć za co dostanie nagrode. Raz dostanie za pojedyńcza komende, innym razem za 3 komendy. Będzie ćwiczył z chęcią bo nie bedzie wiedzial kiedy dostanie nagrode, na zasadzie "teraz, nie?, to może teraz?, nie , o wołają mnie może teraz?.. hura nagroda" :)

Najelpiej wejdź na strone klikera albo skontaktuj się z kimś kto szkoli klikerem bo tłumaczenie tego wszystkiego zajmuje troche czasu :)

Link to comment
Share on other sites

Aha - ta liste układasz od najlepszej nagrody do troche mniej wspaniałej bo za wykonanie komendy w domu pies dostanie np. sucha karme, ale na dworze, gdzie wiele rzeczy go rozprasza sucha karma nie bedzie nagrodą bo bardziej interesujące będą inne psy. Więc na polu nagradzasz np. kurczakiem. Im więcej rozproszeń tym lepsza nagroda. Im trudniejsze ćwiczenie tym lepsza nagroda.

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie odstawiasz smakołuków !

To bardzo dobrze :)

Obawialam sie, ze kiedys trzeba bedzie je odstawic i, ze rozczaruje psa.

Co do smakołyków - na początku szkolenia nagradzać wszystko. Powiedzmy ze pies umie siad, waruj i stój. Na początku za każde pojedyńczą komende dostawał nagorde. Jesli nie masz zastrzeżeń robisz mu kilka zachowan - siad, waruj i nagroda; potem (ale nie w przeciągu 1 sesji), siad, waruj, stój i nagroda. Pies musi chcieć ćwiczyć, ale nie może wiedzieć za co dostanie nagrode. Raz dostanie za pojedyńcza komende, innym razem za 3 komendy.

Tak robie!

Najelpiej wejdź na strone klikera albo skontaktuj się z kimś kto szkoli klikerem bo tłumaczenie tego wszystkiego zajmuje troche czasu :)

Jestem tam czestym gosciem, ale czytalam nie hurtem, tylko konkretne przypadki (np. chodzenie na luznej smyczy) i nie doczytalam o tym, zeby karmic forever.

Dzieki :)

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie odstawiasz smakołuków ! .................

Wyjście drugie - motywujesz psa do pracy. Człowiekowi płaci sie za prace, psa nie nagradza - niekoniecznie smakołykiem, może to być zabawa..... :)

Chyba lepiej odstawić smakołyki... nie mówię, żeby psinie w ogóle nie dawać, ale.... psu nie trzeba płacić. Mój pies nie jest "w pracy" tylko żyje "w rodzinie". Ja mu nie "płacę", ale daję dużo miłości, radości...

Początek musi być ze smakołykami, żeby szybciej załapał, ale później pochwała słowna, poklepanie w zupełności wystarcza. A smakołyki zawsze można dać :D bez komend......

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego psu nie trzeba płacić ? Myślisz że on "słucha" cię z miłości ? Wątpie szczerze czy w ogole istnieja takie psy. Pies robi to co mu sie opłaca, dlatego m.in. ciągnie na smyczy (jak ktos go nie oduczy) czy gryzie meble. Każde zachowanie psa jest czyms motywowane, problem w tym żeby dowiedzieć się co psa motywuje do takiego zachowania i odpowiednio manipulować środowiskiem.

Kolejna sprawa - pies powinien wiedzieć że na smakołyk "zarabia" własnym zachowaniem. Dawanie psu smakołyków za darmo uczy psa tylko że smakołyki są nic nie warte (bo dostaje nawet jak nic nie robi) więc po co ma wykonywac komendy skoro i tak smakołyk dostanie ?

Link to comment
Share on other sites

he he wzbudziłam kontrowersje :lol:

PATIszon - wszystko co potrafi wykona bez smakołyka i nie ma z tym żadnego problemu. Nigdy nie dochodzi do tego żeby kilkanaście razy wykonywał jakąś komendę. Więc nie wiem czy w końcu by się nie wkurzył :wink: Jeśli jesteśmy w lesie i trenujemy (najczęsciej aportowanie), a później spacerujemy, dla niego samą "zapłatą" jest właśnie zabawa podczas spaceru. Na koniec spaceru dostaje (nie zawsze) małe ciasteczko-kosteczkę za całokształt i wszystko jest OK.

Komendy standardowe: siad, waruj do mnie, padnij, zostań, bierz (piłkę oczywiście) są nagradzane słowem "Super" to może działa jak kliknęcie :D

Podczas nauki dostawał smakołyki żeby załapał o co chodzi. Ale jak załapał to samo wykonanie komendy sprawiało mu przyjemność. Może jakiś dziwny jest mój pies 0X

I-w-o-n-a mam nadzieję, że wykonuje je z miłości, a jeśli tak nie jest wolę nie wiedzieć :wink: Słowo "super" jest zapłatą i jeśli by mu nie wystarczało to chyba by nic nie robił 8)

Dlaczego ciągnie, gryzie meble? Myślę, że psy tak robią bo nie wiedzą, że tak nie powinny. Natomiast wychodząc z takiego założenia, powinnam dawać mu non stop smakołyki, bo tego nie robi :lol:

Dawanie smakołyków za darmo nie uczy, że są nic nie warte. Przecież jak one pysznie smakują :) I wcale nie prawda, że nie warto nic robić jak i tak wie, że dostanie. Samo jego dobre zachowanie, przytulenie się do paniusi, miłość do paniusi i w ogóle jego byt zasługuje na nagrodę. Jak będzie zły :evilbat: to nic mu nie dam :D

Ale oczywiście szanuję wszystkie sposoby wychowania i nauki psa, które dają rezultaty. :D

Link to comment
Share on other sites

No OK robią tak bo nikt im nie wytumaczył że człowiekowi takie zachowanie nie pasuje. A dlaczego ciągna na smyczy zamist iśc koło nogi ? Bo chcą zbliżyc się do pożądanego przedmiotu na przykład. Dlaczego gryzą? Bo sprawia im to przyjemność.

Oczywiście, jak juz pisałam, nagrodą dla psa jest wiele rzeczy - słowo "super" wypowiedziane idpowiednim tonem również. Ale jest to słabsza nagroda od np. smakołyków, bo jak sama piszesz "Podczas nauki dostawał smakołyki żeby załapał o co chodzi".

Link to comment
Share on other sites

Z przykrością wyczuwam w twoim tonie złość :-? I nawet sama nie wiem czemu. Chyba to nie ma sensu. Myślałam, że forum jest do wymany poglądów, ale chyba jednak nie.

Chciałam się tylko i wyłącznie podzielić moim sposobem na "pracę" z psem. Nikogo nie namawiałam na nic złego :cry:

Ale chyba niepotrzebnie się włączyłam - spadam :-?

Nawet w niedzielę niektórzy nie potrafią się wyluzować :wink:

Link to comment
Share on other sites

Złość ? Które słowo odzwierciedla moje emocje ? Akurat jestem bardzo szczęśliwa bo mam już święta. Na dodatek jest taki ładny dzionek :D

Forum służy do wymiany poglądów, więc ja właśnie przedstawiłam swoje. Nie ocenim twoich metod, nie krytykuje ich bo nie wiem jak pracujesz z psem, poza tym mało mnie obchodza inni :wink: Wole zajmować się własnym psem a nie wdawać z głupie dyskusje :wink: Ja nie z tych 8)

P.S. Thaliaa - wg mnie twoje metody są OK, przynajmniej z tego co wiem. Więc wyluzuj i nie doszukuj sie w moich postach jakiś głupich podtekstów, dobrze ? :D

Link to comment
Share on other sites

Ale jest to słabsza nagroda od np. smakołyków

Niekoniecznie. Pies działa w różnych funkcjach i różne formy nagrody są dla niego bardziej lub mniej wartościowe. Dla jednego nagrodą jest tenisowa piłka, dla drugiego kiełbasa, a dla trzeciego socjal. I fakt, że pies zadowala się socjalem wcale nie znaczy, ze pracuje on za darmo.

Link to comment
Share on other sites

Ale mało takich psów :D I o ile w mało rospraszającym otoczeniu poklepanie po głowie motywuje psa do pracy, to nie znam psa którego motywuje to do pracy przy rozpraszających warunkach. Poza tym w klikerze trudno nagradzać psa głaskaniem go (patrz kaształtowanie). Oczywiście też głaskam psa i go nagradzam ale wiem że dla niego wieksza nagrodą jest piłka czy smakołyk. Więc jesli to bardziej motywuje go do pracy to dlaczego mam poprzestać na głaskaniu ?

Ale tak jak pisałam wczesniej - dla każdego psa co innego jest nagrodą.

Link to comment
Share on other sites

Owszem te psy nie należą do większości. Jednak znam takie, które przy bardzo rozpraszających warunkach potrafią ciężko pracować właśnie dla socjalu. Kontakt z człowiekiem jest dla takich psów największym szczęściem. Co do łączenia tego z klikerem to nie wiem, bo ja nie stosuję go w szkoleniu.

Link to comment
Share on other sites

Jednak znam takie, które przy bardzo rozpraszających warunkach potrafią ciężko pracować właśnie dla socjalu. Kontakt z człowiekiem jest dla takich psów największym szczęściem.
Miałam taką suczkę tylko raz i mogę powiedzieć, że nie ma nic wspanialszego niż praca z takim właśnie psem. To się odczuwa jak gdyby pies czytał Twoje myśli, bo pies reaguje na znaki, które sama nie wiesz, że wydajesz.

Moja sunia nie żyje już ponad 10 lat, a ja odtąd tylko marzę o drugiej takiej samej. Ona była po psie, który wyprodukował sporo takich super-pracujących airedali i właśnie dlatego drugie krycie Misi ma być jego "mrożonką".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam , piszę tu pierwszy raz i nie mam pieska ale puki co chcę się dowiedzieć możliwie dużo o szkoleniu. Mam zamiar wziąść sunie ze schroniska i szkolić ją żeby była grzeczna. Mam jednak problem. Słyszałam dużo o szkoleniu z klikerem i że to bardzo dobra i efektywna metoda ale w ogole nie mam pojęcia skąd wziąśc kliker !

Bardzo proszę o jakies informacje skąd można je wziąść.

Pozdrawiam

Dalia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...