Jump to content
Dogomania

Pomeraniany (prosimy zakladac oddzielne tematy)!


NNikka

Recommended Posts

Nie wiem czy sie doczekamy :)

Usilnie czesi pobuja w ostatnim czasie sila wedrzec sie ze swoimi pomyslami :)

Pani Janino - chyba moj mail zabrzmial inaczej niz tego chcialam :):roll:
bo mam wrazenie ze Pani przyjela ze jestem pseudo - niemieckim patriota ktory wszystko co amerykanskie uznaje za zlo konieczne :)
ojjj nie o to mi chodzilo :eviltong:

Uwazam ze wyglad szpica w typie niemickiem sie poprawil i to o wiele w stosunku do tego co mozna bylo ogladac kilkanascie ( dziesiat) lat temu. I bez watpienia jest to zasluga dolewki typu amerykanskiego.
Ale na tym moglo by sie juz zatrzymac.

Taki typ mi sie bardzo podoba. (ale nie dorownuje pomeranianom z wiadomych wzgledow)
Niemcy chyba sami tez to widza. Sami doprowadzili tez do tego aby szpic nabral nieco innego (toy) wygladu.
Na jakiejs stronie czytalam argumentacje ( jak znajde rowniez podam link) dlaczego szpic niemiecki ma byc "taki :- a nie jak pomeranian.
Wiele argumentow do mnie przemowilo i rowniez je wskazalam w moim mailu.

Sprowadzanie typu amerykanskiego niewatpliwie poprawia :
- wlos
- kosciec
- ruch
(generalnie wyglad zewnetrzny )

Ale niedlugo powinismy zmienic nomenklature federacyjna i rase ta bez watpienia nazwac pomeranian. Bo z szpicem niemieckim bedzie mialo jedynie wspolne wspomnienia.



Argumentem jaki byl prezentowany ( z jakim ja rowniez sie zgadzam) jest fakt iz obecnie kreuje sie rase przyjemna dla oka :)
A szpic jako rasa pierwotna mial inne zadanie niz tylko byc ladnym. Co innego pomeranian - on z zalozenia mial cieszyc swoim widokiem.
Obecnie zatraca sie pierwotny charakter szpica niemieckiego ktory nie jest tak bardzo widowiskowy.

I zgadzam sie z tym :)

Szpic w typie niemieckim nie musi byc tak widowiskowy :) i nie pod wzgledem widowiskowosci powinien byc oceniany.

Nie bede klamac - ja rowniez wole typ pomeraniana :) - ale zgodzic sie musze ze zdaniem zwolennikow podziału i utrzymania wygladu niemieckiego.
Ujednolicanie rasy sprawi ze beda pomeraniany amerykanskie na ringach europejskich. I tylko tyle. Nazwac trzeba bedzie wtedy jednolicie cala rase pomeranian i wprowadzic podzial ze wzgledu na wage a nie na wzrost.
I zgadzam sie wlasnie z argumentem ze nie bedzie to ujednolicenie i poprawa rasy ale calkowite przeksztalcenie i narzucenie okreslonego typu:) - typu amerykanskiego.

Krotko i moze niezbyt jasno wyjasnilam - postaram sie znalezc ten artykul bo on w bardzo zreczowy sposob wskazal na kilka rzeczy i w w sposob bardziej fachowy nazwal pewne rzeczy o ktroych ja poki co mam jeszcze blade pojecie.

Osobiscie chciala bym hodowac pomeraniany (te widowiskowe) ale mam w sobie jakis taki wewnetrzny upor i zawziecie aby rowniez pokazac ze ten "niemiec" jest ladny na swoj sposob.
Lubie polemike choc bym miala czasami popierac argumentacje ktora jest inna niz moje zapatrywania - to chyba jakas taka nalecialosc prawnicza ha ha .Dlatego ciesze sie ze mozna podyskutowac :) i zaprezentowac swoje votum separatum :)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

I bardzo sobie cenię ta dyskusyjna cechę u Pani, która jak mi się wydaje wynika nie tylko z natury prawniczej, ale i z zainteresowania rasą. Nie wykluczone, że w miarę poznawania rasy, po odhodowaniu kilku lub wielu miotów, i może innych argumentów, gdy nam się wypowiedzą Deptusie i inni hodowcy i gdy będzie więcej kontaktu z hodowcami zagranicznymi(np. po przetłumaczeniu artykułów Czeskich) zacznie się krystalizować jakaś ogólnopolska koncepcja hodowlana .Ja obstaję przy typie amerykańskim, ale to wcale nie znaczy, że nie uznaję niemieckiego, czemu już dawałam wyraz na poprzednich stronach forum.

Pomeraniany amerykańskie nie tylko mają być ładne według ich założeń i nie tylko mieć dobry włos , kość i ruch. Przyglądałam się zawodom agility na wystawie w Raleigh - były bardzo sportowe, pełne zapału i sprawne./

Deptusiowie, jak się czuje Sabinka?

Kto był na wystawie na Sląsku (zapomniałam czy była w Chorzowie czy w Zabrzu)?

Link to comment
Share on other sites

nie bede klamac - ja tez wolalabym miec amerykanina w domu ale siedzi mi cos na kolanach i czyta co pisze wiec moja niemke (a wlasciwie czeszke) musze rownie zachwalac :) - ZARTUJE

na powaznie - nie bede nowatorska jak powiem ze chyba w kraju nie znajdzie sie zaden zapalony milosnik typu niemieckiego. Ale wiele jednak psow o takiej :urodzie: na naszych ringach jest. One tak szybko nie znikna i tak szybko nie zmieni sie poglowie nawet jak pomeraniany amerykanskie beda sie sprawdzac w swoich rolach doskonalych reproduktorow.
DO czasu calkowitej unifikacji rasy nie powinnismy zapominac o pewnych cechach typowych dla szpica niemieckiego.
Wydaje mi sie ze w gruncie rzeczy to nie problem w tym ze rasa nabiera wygladu aamerykanskiego (doskonali sie), ale problem w tym ze nadal jest olbrzymia przepasc i nadal sa bardzo mocno zaznaczone roznice miedzy dwoma typami.( i proces dokosnolenia i unifikacje bedzie trwal jeszcze sporo lat)
A model sedziowania moze byc tylko jeden albo IN PLUS dla amerykanskiego typu albo IN PLUS dla niemieckiego typu.
Na wystawie w danej klasie moze byc tylko jedna lokata I (slownie: pierwsza) a co w przypadku gdy pojawia sie piekny przedstawiciel typu niemieckiego i piekny przedstawiciel typu amerykanskiego ?
Gdy siedzia ma swoje preferencje ( gusta) to bedzie sedziowal tylko pod dany typ . A jak wiadomo o gustach sie nie dyskutuje ...
I do konca nie wiem czy o to wlasnie w sedziowaniu , ocenie rasy chodzi. Czy chodzi o wlasne subiektywne preferencje czy o obiektyewna ocene przedstawiciela rasy.

Link to comment
Share on other sites

Wystawa byla w Zabrzu

stan liczebny pomerannianow - znikomy:
2 suczki:
1. FLOWER GIRL von Taischan (klasa posrednia)
2. ZURAWINKA Kontrapunkt (klasa otwarta)

wynikow i zdjeci - brak :(

ZESTAWIENIE ILOSCIOWE - POZNAN

PSY

mlodziez - 3
posrednia - 1
otwarta - 1
championow - 2

Suki

mlodziez - 3
posrednia - 0
otwarta - 2
championow - 0

Lacznie : 12 sztuk

Link to comment
Share on other sites

Byłam w Zabrzu. Oto fotki:

[url]http://lh5.google.com/pokoik1/RxOsU4P2S5I/AAAAAAAAAqg/tPhD9Q6Ln9E/s144/hanka5.JPG[/url]

[url]http://lh3.google.com/pokoik1/RxOsWYP2S6I/AAAAAAAAAqo/_1jWZCPp9YQ/s144/hanka25.JPG[/url]

[url]http://lh6.google.com/pokoik1/RxOsXIP2S7I/AAAAAAAAAqw/bTPqi3ujwcQ/s144/hanka30.JPG[/url]

Nie pojawiła się suczka FLOWER GIRL von Taischan.

Link to comment
Share on other sites

Tak naprawdę, to my żle używamy słowo TYP chociaż w Polsce często je się właśnie w ten niesłuszny sposób używa. Prawdopodobnie powinnyśmy używać słów: eksterrier,albo amerykańska/niemiecka uroda lub może jeszcze lepiej amerykański/niemiecki styl. Wyraz typ ma określać zgodność psa ze standardem - jeśli piszemy "Typowa głowa" to znaczy ,ze jest to głowa typowa dla szpica a nie japan china ani lhasa apso ani żadnej rasy.Tak samo "typowy szpic" to psiak zdecydowanie przypominający szpica, pomimo, że jest łaciaty albo blue. Wszystko jedno czy niemieckiego czy angielskiego czy amerykańskiego (pisze sie wtedy typowy szpic w stylu niemieckim czy amerykańskim). Jeśli na ringu jest większa stawka psów w niemieckim i amerykańskim stylu. to niekoniecznie musi wygrać ten w stylu USA, jeśli ma wady - np. jeśli sędzia wymaca, że ma niezarośnięte ciemiączko, jeśli w ruchu
co parę kroków przeskakuje tylną nóżką w powietrzu (co świadczy o problemach z rzepka). Jeśli pies w stylu niemieckim lepiej się porusza i nie ma wad a sędzia nie jest zagorzałym zwolennikiem stylu amerykańskiego, to może swobodnie wygrać ten w stylu niemieckim. Ludzie często dopatrują się tego, że sędzia ocenia na kolor czy styl psa, ale tak naprawdę to ocenia się jego TYPOWOSC, budowę , wyraz, charakter i ruch.Wedlug naszych standardów kolor może wpłynąć na ocenę psa (niepozytywnie jeśli jest nietypowy dla rasy), ale standard amerykański podaje, że każdy kolor jest OK i nie ma :-oprawa wpływać na ocenę sędziego.
Tak więc do czego prowadzę - psa nie ocenia sie ze względu na jego widowiskowość. A warto jeszcze dodać, że "amerykanizacja" to nie tylko włos, i dwie inne cechy, które wymieniasz Filonku, ale jeszcze bardzo charakterystyczna głowa (krótsza kufa, mniejsze uszy, bardziej okrągła).
Ciekawe, co to za artykuł tak Panią przekonał do stylu niemieckiego w
szpicach miniaturowych i w jakim on jest języku.

Link to comment
Share on other sites

Masz racje Neutralko :)

słowo typ jest zwrotem w tym przypadku niefortunnym.

Moje doswiadczenie ( małe i krotkie w tej rasie) jednak wskazuje ze brakuje chyba znawców tej rasy.
Odnosze wrazenie ze szpice europejskie sa uznawane za dodatek.

Moje zdanie jest takie - nie mozna byc alfą i omega we wszystkim.
Najlepiej jest sie w czyms specjalizowac. (dlatego nie lapie tez wszystkich dziedzin prawa za "ogon" i ale chce byc dobra w wybranych)
Tak samo powinno byc na ringach.
Nie jestem przekonana czy robienie uprawnien allroundera jest takie dobre.
Jesli chce sie sledzic postep czy "mode" w danej rasie trzeba skupic sie dobrze na wszystkich informacjach kynologicznyych. Uwazam ze sledzenie tego przy wszystkich rasach czy chocby nawet przy kilku grupach FCI jest a-wykonalne.
Lubie robic cos porządnie , precyzyjnie i tego samego wymagam od innych. Dlatego jestem nieco zawiedziona ze nie pojawiaja sie na ringach znakomitosci w tej rasie.
Znakomitosc dostrzeze:

[QUOTE]
Jeśli na ringu jest większa stawka psów w niemieckim i amerykańskim stylu. to niekoniecznie musi wygrać ten w stylu USA, jeśli ma wady - np. jeśli sędzia wymaca, że ma niezarośnięte ciemiączko, jeśli w ruchu
co parę kroków przeskakuje tylną nóżką w powietrzu (co świadczy o problemach z rzepka). Jeśli pies w stylu niemieckim lepiej się porusza i nie ma wad a sędzia nie jest zagorzałym zwolennikiem stylu amerykańskiego, to może swobodnie wygrać ten w stylu niemieckim.
[/QUOTE]

najczesciej widzi sie jednak sedziow ktorzy nie czuja rasy nie maja jeszcze wypracowanego stanowiska co do wygladu i sedziuja albo ( w przysłowiowy) cały swiat, albo sedziuja "bezpieczenie" tj w taki sposob zeby wygralo to co sie podoba wiekszosci :) aby nie narazac sie na uwagi typu "zedzia sie nie zna".

[B]Neutralko [/B]

Powiedz jak chciala byś widzieć postep w rasie i jaki według Ciebie jest wyjście z sytuacji "podziału" czy "braku podziału".

Moje zdanie wyrobilam sobie na podstawie dostepnych mi informacji, analizy argumentow zwolennikow podziału itd. Nie mialam mozliwosci zasiągniecia opinii kogos kto przyczynił sie do rozwoju tej rasy w Polsce.
Zapewne masz duzo wiecej mocniejszych i bardzij racjonalnych argumentow o ktorych ja nie mam bladego pojecia :) i znajac zycie przekonasz mnie do swojego zdania :)

Link to comment
Share on other sites

Masz racje Neutralko :)

słowo typ jest zwrotem w tym przypadku niefortunnym.

Moje doswiadczenie ( małe i krotkie w tej rasie) jednak wskazuje ze brakuje chyba znawców tej rasy.
Odnosze wrazenie ze szpice europejskie sa uznawane za dodatek.

Moje zdanie jest takie - nie mozna byc alfą i omega we wszystkim.
Najlepiej jest sie w czyms specjalizowac. (dlatego nie lapie tez wszystkich dziedzin prawa za "ogon" i ale chce byc dobra w wybranych)
Tak samo powinno byc na ringach.
Nie jestem przekonana czy robienie uprawnien allroundera jest takie dobre.
Jesli chce sie sledzic postep czy "mode" w danej rasie trzeba skupic sie dobrze na wszystkich informacjach kynologicznyych. Uwazam ze sledzenie tego przy wszystkich rasach czy chocby nawet przy kilku grupach FCI jest a-wykonalne.
Lubie robic cos porządnie , precyzyjnie i tego samego wymagam od innych. Dlatego jestem nieco zawiedziona ze nie pojawiaja sie na ringach znakomitosci w tej rasie.
Znakomitosc dostrzeze:

[QUOTE]
Jeśli na ringu jest większa stawka psów w niemieckim i amerykańskim stylu. to niekoniecznie musi wygrać ten w stylu USA, jeśli ma wady - np. jeśli sędzia wymaca, że ma niezarośnięte ciemiączko, jeśli w ruchu
co parę kroków przeskakuje tylną nóżką w powietrzu (co świadczy o problemach z rzepka). Jeśli pies w stylu niemieckim lepiej się porusza i nie ma wad a sędzia nie jest zagorzałym zwolennikiem stylu amerykańskiego, to może swobodnie wygrać ten w stylu niemieckim.
[/QUOTE]

najczesciej widzi sie jednak sedziow ktorzy nie czuja rasy nie maja jeszcze wypracowanego stanowiska co do wygladu i sedziuja albo ( w przysłowiowy) cały swiat, albo sedziuja "bezpieczenie" tj w taki sposob zeby wygralo to co sie podoba wiekszosci :) aby nie narazac sie na uwagi typu "zedzia sie nie zna".

[B]Neutralko [/B]

Powiedz jak chciala byś widzieć postep w rasie i jaki według Ciebie jest wyjście z sytuacji "podziału" czy "braku podziału".

Moje zdanie wyrobilam sobie na podstawie dostepnych mi informacji, analizy argumentow zwolennikow podziału itd. Nie mialam mozliwosci zasiągniecia opinii kogos kto przyczynił sie do rozwoju tej rasy w Polsce.
Zapewne masz duzo wiecej mocniejszych i bardzij racjonalnych argumentow o ktorych ja nie mam bladego pojecia :) i znajac zycie przekonasz mnie do swojego zdania :)

Link to comment
Share on other sites

I ja dołączam podziękowanie za zdjęcia dla Pokoika!

Ale to wcale nie jest Filonku tak, że chcę za wszelką cenę przekonać Ciebie i świat do"amerykanizacji" naszej rasy. Poprostu mnie też interesuje to zagadnienie i dlatego ciekawa jestem artykułu a argumentami, które Cię przekonały do niemieckiego stylu urody, i ciekawa jestem artykułów Czeskich (które jak widać po zdjęciach odrózniają urodę niemiecką od amerykańskiej, ale nie wiem czy oceniają obie pozytywnie, czy też którąś gloryfikują).

Link to comment
Share on other sites

[B]Neutralko[/B]

artykulu o ktorym ja mowie - nie ma juz w internecie:placz: - nie moge sie polapac bo wyglada na to ze strona "wygasla" :shake: - poszukam jeszcze bo zaluje ze nie zapisalam jej.:-(

Jesli chodzi o artykuly czeskie to na tyle na ile udamo mi sie zrozumiec i otrzymac tlumaczenie to Czesi ( przynajmniej w artykule Pani Brzobohatej) doceniaja walory amerykanskiego wygladu :)

O ile nie krece (a moja znajomosc czeskiego jest znikoma) to pani Brzobohatej chodzi m in o to ze obecnie spotyka sie powszechnie krycie suczek o urodzie niemieckiej psami typowo amerykanskimi. A Pani Brzobohata postuluje aby zrobic rozdział i aby pomeranianem nazywac psa/suke ktory od conajmniej 4 pokolen ma przodkow pomeranianow.
Nie wiem czy nie pokrecilam - ale chyba taki jest sens calej wypowiedzi :)

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że przy podziale akit nie stosowano takich radykalnych posunięć jak 4 pokolenia wstecz, tylko poprostu podzielono je zgodnie z wyglądem i w stosunkowo krótkim czasie uzyskano widocznie inny eksterrier w obu grupach(ale trzeba o to wypytać jeszcze hodowców, bo nie śledziłam rozwoju wypadków w tej rasie zbyt dokładanie). Oczywiście już w czasie podzialu na 2 rasy ten odmienny eksterrier był wyraźnie widoczny, i tak samo, de facto ,jest w pomeranianch.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam, ja również jestem zakochana w tej rasie :loveu:, nie posiadam jednak jeszcze pieska i dlatego przed jego zakupem chciałabym dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Jeśli możecie to proszę o podanie tytułów przydatnej literatury lub linki do sprawdzonych stron :) Dużo szukam oczywiście w internecie ale nie zawsze są to informacje wystarczające, więcej niestety jest stron zagranicznych, więc tam też zaglądam. Gratuluje przy okazji wszystkim sukcesów i życzę powodzenia;), pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :)

Link to comment
Share on other sites

Na polskim rynkku sa 2 p[pozycje ksiazkowe traktujace posrednio o pomeranianach. Mnie one nie zadowolily :)
1. K. Fiszdon i M. Redlicki - SZPICE
2. J. Kuncewicz - Milewska - Szpice niemieckie.

Pojawiały się tez artykuły w prasie
1. Moj pies
2. Przyjaciel pies
3. Katalog hodowli
4.Pies
(nie podam ci teraz numerow bo jestem w pracy i nie pamietam - wiecej szczegolow podam pozniej)

Ja osobiscie sciagam to cosie da z USA, UK i Kanady. Zmudna i dosc droga sprawa - ale fajna. Mam jeszcze ksiązke DER SPITZ ( ale z moim niemieckim krucho wiec czeka na polce az sie jakis znajomy zlituje i ja przetlumaczy)


Na stronie [URL="http://www.spicove.cz"]www.spicove.cz[/URL] oraz [URL="http://www.spic.cz"]www.spic.cz[/URL] mozna bezposrenio i posrednio dowiedziec sie nieco o szpicach - ale trony sa w jezyku czeskim ( niestety :)


Najwyzczy tez czas pochwalic sie tym co działo się w Kielach - zupelnie zapomnialam o tym watku na dogomani. A Pani Janina jest chyba za skromna zeby sie pochwalic :)


otoz : HIPNOTYK Kontrapunkt oraz TRANSCENDENTUS Kontrapunkt zostali docenieniu na wystawie w Kielcach - pierwszy zgarnął BOB a drugi NJwR.

A teraz wiecej szczegółow ( pisane z pamięci wiec niekompletne - za co przepraszam uzupelnie po powrocie do domu).

PSY
kl szczeniat -
debiutowal wspanialy JJ _ Urszuli Mendak ( hodowla Fantazja Szpic mol) - POWERPOM BORN TO SUCCESS - malec na pierwszej wystawie stawial rowniez pierwsze kroczki na ringu honorowym (bravo !)

kl mlodziezy
Transcendentus Kontrapunkt - I (Zw. Mł , NJwR)
Malibu Boy Złote Gwiazdy Szkocji - II ( dobrze pamiętam ??? - myla mi sie te psy bo drugi jest w szpicach małych)

klasa posrednia
bezkonkurencyjny - ASLAN Smocze Pole - res. CACIB (Aslanek ma juz CH.PL - ale czeka na dyplom)

klasa otwarta
1.HIPNOTYK Kontrapunkt - I (CACIB, NDPwR, BOB)
2. CHar's Park Avenu ( nie jestem pewna czy nie pokrecilam nazwy bo nie mam katalogu przed soba) - II

SUKI

klasa mlodziezy
1. CoCo Fantazja Szpic Mol - I ( Zw Mł) (rosnie nam piekna Mlodziezowa Championka)
2. ????? (niepamietam :()

klasa posrednia
1. UMNITSA KRASAVITSA -_I - piekna suczka z Rosji (CACIB, NDSwR)
2. ENJA Kobuk - II

klasa ptwarta (prawdziwy tłum)
1.Żurawinka KONtrapunkt I (res. Cacib) - ociupinka :)
2. ATIA Smocze Pole - II ( miotowa siostra Aslanka) - za chwile ukonczy CH.PL i bedzie kolejna piekna championka w Polsce
3.Olga Durys- III
4. Pancita NOw- Gar ( po raz kolejny w klasie otwartej bez PKR - kto mi to wytlumaczy ?)


To tyle. mam nadzieje ze nic nie pokrecilam

Zabawa jak zwykle wysmienita. Muzyka troche za glosna bo az uszy bolaly.

Link to comment
Share on other sites

Guest marketa2312

Witam!!Jestem wielką fanką szpiców mini i małych. Sama mam teraz łaciate cudeńka. Zaraz tu wkleje foteczki..jesli chcecie...:eviltong::eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Guest marketa2312

Okej..nie wytrzymałam...bo sa słodziachy..[IMG]http://img132.imageshack.us/my.php?image=img1008va4.jpg[/IMG][URL]http://img132.imageshack.us/my.php?image=img1008va4.jpg[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Marketo, jak to miło, że weszłaś na forum i pokazałaś nam swoje łaciate,
śliczne szczeniaki. Tylko..dlaczego tylko jedno zdjęcie? I pokaż je znowu, w miarę jak rosną ! To prawdziwa ciekawostka, dotąd biało czarnych urodzonych w Polce nie było.(albo o nich nie wiem, jeśli były)

Witam Pompoma na forum i życzę, żebyś wkrótce była Pompom+pom.

Marto, droga informatorko - dzięki za Kieleckie info.Chwilowo musiałam przestać pisać,bo piętrzy się przedemną 430 stron angielskiej vksiążki do tłumaczenia (kynologiczno weterynaryjnej) z krótkimi terminami, więc ścibolę stronę za stroną i rozmowy musiałam odłożyć na bok.Właściwie wszystko, włącznie z życiem "odłożyłam na bok".

Link to comment
Share on other sites

Neutralko dziękuję za powitanie, niestety na razie nie mogę kupić sobie pieska-wiąże się to z brakiem czasu, jak tylko będzie to możliwe to zacznę się rozglądać za szczeniakiem. A dołączyłam do waszego forum, żeby przed zakupem dowiedzieć się jak najwięcej o tej pięknej rasie:loveu:. Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Guest marketa2312

[FONT='Times New Roman']Napisałam się napisałam...i necik mi przerwało i musze od nowa...wiec po nizej moja praca od .2 miesięcy.......... Inny kierowca, pan ....., który się na miejscu po wypadku drogowym znajdował podaje, że powstanie wypadku nie widział, ale mężczyzna z białej Fabii( pojazd , który po wypadku zatrzymał się przy rozbitym aucie) twierdził, że go Mondeo parę minut przedtem wyprzedzało z wysoka prędkością, z pewnością o wiele przekraczającą dozwoloną , w brawurowy bezwzględny sposób[/FONT]

[FONT='Times New Roman']jak skończę powklejam takie zdjecia maluszków, że nikt juz od nich nie oderwie oczu..:)):):) TAKA PODŁA JESTEM..[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Guest marketa2312

:crazyeye::crazyeye::crazyeye::crazyeye::crazyeye::crazyeye::crazyeye::crazyeye:nic tu się nię dzieję...albo wszyscy śpią>????:evil_lol::evil_lol:[IMG]http://[URL="http://img84.imageshack.us/my.php?image=img1001rn0.jpg"][IMG]http://img84.imageshack.us/img84/1351/img1001rn0.th.jpg[/IMG][/URL][/IMG]
[IMG]http://img84.imageshack.us/my.php?image=img1001rn0.jpg[/IMG][URL]http://img84.imageshack.us/my.php?image=img1001rn0.jpg[/URL]

Nie wiem..ale niemoge cosik wkleic normalnie zdjeć..:shake:

Link to comment
Share on other sites

Ja zupełnie nie rozumiem co tu się dzieje - zamiast zdjęć cała masa napisów,a przedostatnia wiadomość Markety jest jakgdyby dokończeniem wiadomości, która się nie pokazuje. To fakt, że nic się nie dzieje, wszyscy zapadli w sen zimowy, nawet Marta!
Marketo, dziękuję za tłumaczenie artykułów A.Borzobohatej -to co dostałam przeczytałam i mam nadzieję na jeszcze, nawet drobnymi fragmencikami, jeśli nie masz czasu na większe fragmenty.

Link to comment
Share on other sites

Marketo, dziękuję, zobaczyłam rosnące maluszki - wyraźnie widać, że przybyło im ciałka od poprzednich zdjęć. Teraz już lada chwila otworzą oczki i będą na nas patrzeć ze zdjęć. Jeśli nie można ich włożyć na Dogomanię, to na pewno potrafi to zrobić "Filonek-Bezogonek", a warto je wszystkim pokazać.

Ogłoszone na Allegro rysunki szpiców na szkle, ktore przysłałaś są bardzo ładne - widziałam je, wraz z ich autorką, na wystawie w Legionowie. /N.Dworze.Czy mogłabyś dać adres tego ogłoszenia tutaj?

Link to comment
Share on other sites

Guest marketa2312

link do aukcji obrazka...chyba zaraz zalicytuje ...mam niedługo urodzinki...
[URL="http://www.allegro.pl/item275656661_szpic_malowany_na_szkle_idealny_na_prezent.html"][FONT=Arial][COLOR=#800080]http://www.allegro.pl/item275656661_szpic_malowany_na_szkle_idealny_na_prezent.html[/COLOR][/FONT][/URL]
[FONT=Arial][SIZE=2] Za tydzień już będe miała czyste biórko....więc obiecuję że ..przetłumacze całość..i z jak najmniejsza ilością byków...[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...