Jump to content
Dogomania

4 rasy - którą wybrać?


anonimowiec

Recommended Posts

Mieszkam z kotem, pomyślałem o psie. Kiciuś w miarę dogaduje sie z innymi pieskami, ale tylko tymi jego wzrostu!

Tak więc w oko wpadły mi 4 rasy:

 

- chihuahua długowłosy albo krótkowłosy

- jack rusell terrier

- maltańczyk 

- shih tzu

 

czy ktoś może mi napisać cechy, charakter, zalety i te mniej-zalety w/w ras piesków? :) które z nich nadają się do wspolzycia z kotem?

orientacyjnie ile może kosztować z FCL Zkwp? 

Link to comment
Share on other sites

Mój znajomy ma shih tzu i kota, pies że tak powiem nie gnębi kota i nie zachęca go wiecznie do zabawy. Jednak pamiętaj, że wbrew temu co często widujemy na ulicach shih tzu to nie są takie mini pieski. Ważą często 7-8kg. 

 

Co do ceny to najniższą granicę mają pewnie JRT (przy tym najbardziej charakterne) , jednak nie tym warto się kierować przy wyborze. 

Jeśli nie szukasz psa na show to zawsze możesz poszukać peta, u plaskatych takich jak shih tzu zdarzają się np szczeniaki ze złym zgryzem. 

Link to comment
Share on other sites

Terrier z kotem to może nie być najlepszy pomysł, w końcu to myśliwi ;) A w dodatku jacki słyną z szajby, więc może sobie z kota zrobić zabawkę. Oczywiście to nie jest zasada, sama mam 2 terriery, które z powodzeniem mieszkają z królikiem, a szczeniaki wychowały się w hodowli z kotami.

 

Według mnie każdy pies może się dogadać z kotem o ile poznają się, kiedy psiak będzie szczeniakiem i od początku pokażesz mu, że to kolega i że tego się nie gryzie ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Jak mówi Monieq każda rasa może żyć z kotem, ja przez 33 lata mam rottweilery i miałam i kota i mam parę mniejszych psów i też im się krzywda nie działa bo rottweilery są bardzo delikatne i opiekuńcze w stosunku do słabszych i mniejszych. Nie radzę chihuahua bo one są bardzo delikatne i to kot może im zrobić krzywdę choć znam hodowlę tych maluchów gdzie jest duży kot i też jest zgoda.

Link to comment
Share on other sites

Jak mówi Monieq każda rasa może żyć z kotem, ja przez 33 lata mam rottweilery i miałam i kota i mam parę mniejszych psów i też im się krzywda nie działa bo rottweilery są bardzo delikatne i opiekuńcze w stosunku do słabszych i mniejszych. Nie radzę chihuahua bo one są bardzo delikatne i to kot może im zrobić krzywdę choć znam hodowlę tych maluchów gdzie jest duży kot i też jest zgoda.

 

Nie chodzi o to ze zje kota, ale terierki są dość uparte i zawzięte, niekoniecznie dorosły kot będzie się z nimi dobrze dogadywał. 

Link to comment
Share on other sites

Terrier może sobie zrobić z kota zabawkę do gonienia, ale wiadomo - nie musi. Dużo zależy od kociaka, jak będzie przed psem uciekał to pies pewnie będzie go gonił.

Z tym, że cziłka się nadaje najmniej, się zgodzę. Mimo wszystko w stosunkach pies-kot w domu najczęściej poszkodowany jest pies. Szybciej kot pacnie w nos psiaka niż szczeniak wpadnie na pomysł zeżarcia kota. Bałabym się o takie maleństwo ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja bym pomyslala o tym shih tzu. z reguly mile towarzyskie, przyjacielsko nastawione do ludzi i zwierzat choc oczywiscie duzo zalezy od wychowania. znam w sumie sporo niewychowanych shih tzu i mimo ze ich wlasciciele olali kwestie przychodzenia na zawolanie, spacery odbebniaja itd to i tak ich psy sa swietne, bardzo przyjacielskie.

Tansze od shih tzu sa lhasa apso ale one sa tez bardziej charakterne i raczej nieufne wobec obcych


Maltanczyk tez by sie nadal ale musisz sie przygotowac na wydatek rzedu 2000 zl minimum i to za samca a nie suczke.

Popatrz tez na cavalier king charles spaniela i bichon frise

Link to comment
Share on other sites

Każdy pies nieumiejętnie prowadzony i źle wychowany może sprawiać problemy,tutaj nie ma żadnego wyjątku jeżeli chodzi o samą rasę. Z tej czwórki wybrałbym Maltanczyka,a to dlatego że po prostu najbardziej mi się podoba,wiem czego spodziwać się po tej rasie,jak pielęgnowac oraz żywić.

Link to comment
Share on other sites

To jak pies będzie do innych zwierząt nadtawiony nie koniecznie zależy od rasy. Ja mam mieszańca po wyżle niemieckim, ma silny instynkt łowiecki, a dwa lata temu po mieszkaniu kicały mi trzy króliczki przygotowywane do zamieszkania u rodziców. Pies nic im nie zrobił, trzeba go było pilnować, żeby bobków nie zjadał tylko, a powinien przecież pożreć króliczki gdy tylko się ruszą. To czy pies z kotem się dogadają zależy w głównej mierze od Ciebie, tym bardziej, że to będzie szczeniak. Dlatego poczytaj o rasach i dopasuj je do siebie a nie pod kątem kota.

Link to comment
Share on other sites

To jak pies będzie do innych zwierząt nadtawiony nie koniecznie zależy od rasy. Ja mam mieszańca po wyżle niemieckim, ma silny instynkt łowiecki, a dwa lata temu po mieszkaniu kicały mi trzy króliczki przygotowywane do zamieszkania u rodziców. Pies nic im nie zrobił, trzeba go było pilnować, żeby bobków nie zjadał tylko, a powinien przecież pożreć króliczki gdy tylko się ruszą. To czy pies z kotem się dogadają zależy w głównej mierze od Ciebie, tym bardziej, że to będzie szczeniak. Dlatego poczytaj o rasach i dopasuj je do siebie a nie pod kątem kota.

 

Wyżeł to nie terrier ani jamnik, czemu miałby je zagryźć. 

Ułatwieniem przy wyborze szczeniaka byłoby znalezienie hodowli w której mieszkają domowe koty. Maluch byłby już oswojony z kotem, oszczędziłabyś mu stresu. 

Link to comment
Share on other sites

Ja nie mówię, że ma je zjeść (choć użyłam słowa pożreć to nie miałam na myśli dosłownie konsumpcji, raczej odruch gonienia, który w polach przyprawia mnie o dreszcze, bo pies wpada dosłownie w amok jak zwęszy zwierzynę), tylko nawet nie chciała gonić ani nic. Na dworze chętnie koty by pogoniła, a mojego własnego odchowała, dużo się napracowałam, żeby oduczyć ją gonitwy, a mojego własnego nawet masowała do zrobienia kupki. Chciałam po prostu zaznaczyć, że o tolerowaniu kota w dużej mierze decydujemy my sami, to szczeniak do ukształtowania. A pomysł o hodowli, gdzie są koty rzeczywiście świetny.

Link to comment
Share on other sites

Każdy pies nieumiejętnie prowadzony i źle wychowany może sprawiać problemy,tutaj nie ma żadnego wyjątku jeżeli chodzi o samą rasę. Z tej czwórki wybrałbym Maltanczyka,a to dlatego że po prostu najbardziej mi się podoba,wiem czego spodziwać się po tej rasie,jak pielęgnowac oraz żywić.

 

wychowanie to podstawa, masz racje.

 

trzeba jednak tez pamietac o predyspozycjach rasowych. gdyby tylko wychowanie mialo znaczenie to caly podzial na rozne rasy nie mialby sensu :)

 

czyli innymi slowy terrier moze zyc i ze szczurem, co nie zmienia faktu ze latwiej bedzie wychowac w zgodzie ze szczurami i innymi zwierzatkami psa rasy ktora nie sluzyla do tepienia szczurow/polowania, czyli np. shih tzu. mozliwe ze przy terierze trzeba bedzie sie niezle nagimnastykowac, poczas gdy taki biszonik raz dwa zaakceptuje kociego towarzysza i wcale nie bedzie w skomplikowany sposob przyzwyczajac zwierzaki do siebie :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...