Jump to content
Dogomania

Jak nauczyć psa komend


Alvor

Recommended Posts

Witam mam od nie dawna psa owczarka niemieckiego który ma 2 miesiące chcę go nauczyć komend przynajmniej na teraz jak siad waruj zostaw proszę albo podaj łape próbowałem go nauczyć komendy siad ale nie moge go nauczyć dałem mu powąchać przekąske i przytrzymałem przekąske tuż nad jego głową ale on odwraca się w inną strone i robi co innego

 

To jest mój pierwszy temat i nie wiem czy w dobrym dziale

Link to comment
Share on other sites

Masz do wyboru - smakołykiem i gestem naprowadzić szczeniaka w jakąś pozycję (na przykład siad), nazwać tę pozycję, pochwalić i nagrodzić albo wyczekiwać chwil, gdy szczeniak sam siada, nazwać czynność, pochwalić, nagrodzić.
"Zostaw" jest trudniejsze - bo musisz uniemożliwić zakazaną czynność i wskazać prawidłową, za którą nagrodzisz - sam zakaz nie wystarczy.
Co do "daj łapę" - wykorzystuj chwile, gdy szczeniak sam dotyka Cię łapką, nie wymuszaj takiego zachowania.
No i cierpliwości - żaden szczeniak sam z siebie nie rozumie ludzkich słów.

Link to comment
Share on other sites

Co do "daj łapę" - wykorzystuj chwile, gdy szczeniak sam dotyka Cię łapką, nie wymuszaj takiego zachowania.

 

 

Nauczyłam Szanti podaj łapę po przez podnoszenie jej łapy do góry i wtedy dostawała smakołyk. Mówiłam podaj łapę, brałam łapę sama i dawałam smakołyk. I tak kilkanaście razy. Po jakimś czasie Szanti unosiła lekko łapkę jak tylko ją dotykałam już nie musiałam sama chwytać. A potem coraz wyżej ta łapka była i wyżej i załapała o co chodzi.

Siad uczyłam po przez trzymanie smakołyka ku górze i czekanie aż usiądzie, albo swoją ręką naciskałam na zad i siadała i tak kilka razy i szybko załapała o co chodzi.

Leżeć to najpierw kazałam jej usiąść, a potem rękę dawałam w dół przytrzymując jej zad by się nie unosił i tak kilka razy i załapała o co chodzi.

Uczyłam jej komend od 8 tygodnia. Wtedy szczeniaki bardzo szybko łapią. :)

Link to comment
Share on other sites

Owszem, można i tak nauczyć dawania łapy. Ale to jest zachowanie niekoniecznie najbardziej potrzebne na co dzień. Pies nie lubi dotykania łap - i ma po temu poważne powody. Więc z jednej strony zobojętniam i kojarzę z czymś miłym dotykanie - oglądanie łapy, a z drugiej - hasło na podanie łapy wprowadzam przy samorzutnym, bez cienia przymusu zachowaniu psa. Wtedy podanie łapy skojarzone jest ze skutecznym mlecznym krokiem, prośbą o pokarm lub kontaktem socjalnym.

Każdy z nas ma wybór metod szkolenia.

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi stosuje to co wy mówicie ale nie daje rady myślę że mój szczeniak jest jeszcze za mały on ciagle chce się bawić gryzie po ręakach oczywiście tak delikatnie tylko dla zabawy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...