Jump to content
Dogomania

czy pierwszy miot jest ryzykowny?


Agnisia =)

Recommended Posts

W temacie hodowli psów jestem zielona. Dlatego proszę o Waszą pomoc.
Czy jeżeli rodzice szczeniąt osiągają wysokie noty na wystawach to czy ich potomstwo też będzie podobne czy też może okazać się zupełnie beznadziejne?
No i czy bardzo ryzykowne jest brać szczeniaka z pierwszego miotu matki i jednocześnie pierwszego krycia ojca? Pytam tu głównie o charakter. Zakładając, że oboje rodzice są zrównoważeni, mogą mieć lękliwe, nadpobudliwe, chore dzieci?

Link to comment
Share on other sites

owszem moga..ale tak samo suka moze dac 3 mioty z tym samym psem i kazdy miot kompletnie rozny.Jesli suka ma dobry charakter,ojciec tez,jesli psy do siebie pasuja exterierowo,sa zdrowe i maja jakies osiagniecia i jesli w hodowli przyklada sie uwage do socjalizacji szczeniat to nie ma co pytac tylko brac-jak cos nie wyjdzie to niczyja wina..genetyka jest zawsze po czesci niespodzianka i wadliwe szczenie -typu zly charakter,zly exterier,chore moze sie zdarzyc nawet w sprawdzonych skojarzeniach:shake:

Link to comment
Share on other sites

Skojarzenie Champion x Champion nie zawsze = Champion.
Wszystko w dużej mierze nie zależy tylko i wyłącznie od genów odziedziczonych po rodzicach ale również od nas samych. Nawet najpiękniejszy pies który trafi w złe ręce może nie nadawać się na wystawy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='daga10011']Jesli suka ma dobry charakter,ojciec tez,jesli psy do siebie pasuja exterierowo,sa zdrowe i maja jakies osiagniecia i jesli w hodowli przyklada sie uwage do socjalizacji szczeniat to nie ma co pytac tylko brac-jak cos nie wyjdzie to niczyja wina.[/quote]
Hodowla którą mam na oku pasuje do tego opisu :razz:.
Tylko co to znaczy, że psy pasują do siebie exterierowo?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnisia =)']Tylko co to znaczy, że psy pasują do siebie exterierowo?[/quote]

Najlepiej jak psy są w podobnym typie urody. Poza tym jeśli jedno ma jakąś wadę, to drugie tę część ciała powinno mieć prawidłową.
Niestety marzenia o idealnym doborze pod względem rodowodów, eksterieru, charakteru i zdrowia i jeszcze tego co wiemy co dani rodzice niosą (a jak nie nasz pies to zazwyczaj poza eksterierem jego szczeniąt nic nie wiemy o wadach potomstwa, bo większość hodowców ukrywa je przed światem), można sobie wsadzić między bajki. ;)
No chyba, że ktoś bardzo chce wierzyć, że mu się udało na 100%. :lol: A znam takich co zawsze najlepiej wybierają i zawsze mają szczenięta cud.
Zawsze trzeba wybrać coś kosztem innej rzeczy, o ile wogóle ma się w czym wybierać. Bo przecież w niektórych rasach jest raptem kilka reproduktorów i nie ma w czym wybrać.

Pozdrawiam Hania

Link to comment
Share on other sites

Moja zastada jest taka, że albo kryje super psem, po ktorym jest duze prawdopodobienstwo, ze wyjda równie piękne szczenieta, albo wcale.
[QUOTE] Bo przecież w niektórych rasach jest raptem kilka reproduktorów i nie ma w czym wybrać. [/QUOTE]
W europie na pewnio jest pies, który spełnia Twoje oczekiwania. JA w PL takiego nie znalazłam wiec szukam w europie... ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Hawana']Moja zastada jest taka, że albo kryje super psem, po ktorym jest duze prawdopodobienstwo, ze wyjda równie piękne szczenieta, albo wcale.[/quote]

Oj czuję tu wiarę w ideały. :loveu: Czyżbyś jeszcze nigdy nie starła się z rzeczywistością? Czyli nie odchowalaś nigdy szczeniąt?

[quote]W europie na pewnio jest pies, który spełnia Twoje oczekiwania. JA w PL takiego nie znalazłam wiec szukam w europie... ;)[/quote]Co do krycia pieskiem, bo jest piękny mam mieszane uczucia. Piękny nie znaczy, że da dobre potomstwo. I nie ma takiego psa, który da z każdą suką dobre potomstwo. Nawet, jak będzie krył najpiękniejsze na świecie.
Ocena psów po tytułach i fenotypie, to szczyt góry lodowej. Ale od tego się zaczyna zwykle przygodę z kynologią.

Pozdrawiam Hania

[quote name='Katica']Tylko bardzo często mioty w których dobrą sukę kryje świetny reproduktor, mają wiele petow[/quote]

Nie sądzę, żeby statystycznie dawali więcej petów. Sęk w tym, że takie mioty są zazwyczaj bacznie obserwowane przez konkurencję i losy szczeniąt są dokładnie śledzone. A nie daj Boże zdarzy się wpada (pet), to wszyscy z zapałem o tym opowiadają. Mioty przeciętne i słabe często są niezauważone i nikogo nie obchodzi czy szczeniaki były przeciętnymi czy brzydkimi psami "pełnowartościowymi" czy petami.
Wydaje mi się, że bywają też hodowle, które stawiają na eksterier i hodowlę zwycięskich na wystawach psów i są w stanie użyć do hodowli psa chorego, byle by był piękny i nawet za to zaplącić duże pieniądze (za krycie).

Pozdrawiam Hania

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Hawana']Moja zastada jest taka, że albo kryje [B]super[/B] psem, po ktorym jest [B]duze prawdopodobienstwo, ze wyjda równie piękne[/B] szczenieta, albo wcale.[/quote]
Czyli za "jakość" szczeniąt odpowiada wyłącznie reproduktor? :crazyeye: A suka? Ona się nie liczy?

Reproduktor powienien być przede wszystkim dopasowany do suki, ale nie zawsze po dwóch super psach wyjdą super szczenięta.

Link to comment
Share on other sites

dzieki [URL="http://www.dogomania.pl/forum/member.php?u=15138"]*hania[/URL]
skoro jestem to moze troche wyjasnie:
jezeli chodzi o zdrowie to badania (dysplazja, PRA, CLAD) to wzasadzie podstawa i brane przezemnie pod uwage sa wolne od tygo typu chorob wiec nawet o tym nie wspominalam gdyz to wydawalo mi sie oczywiste
wazna rzecza jest tez charakter - jest w Belgi piekny pies (imp H), ale niestety jest to pies agresywny, widzialam film z wystawy na ktorym zucal sie na ringy na inne psy, pozatym znajoma hodowczy ni z belgii to potwierdza.
Ja jestem swiadoma "niedociagniec" mojej suczki wlasnie pod tym kantem dobieram psa. Patrze na jego potomstwo.
Ale tak jak mowicie pewien wspanialy pies w polaczeniu z linia (ktora akurat ma w rodowodzie moja suczka) daje nie za ciekawe potomstwo.
Narazie na 1 miejscu mojej listy potencjalnych ojcow jest pie, ktory nie ma nawet 1 championatu, a jest slicznym psem i sprawdzonym reproduktorem

Wspomniany wyzej juz pies w polaczeniu z taka linia wydal malo ciekawe potomstwo na skale europejska. Jednak suczka z tego miotu zdobywa na wystawach w PL liczne laury (kilkakrotnie CACIB).

Link to comment
Share on other sites

Hawana, jedna fajna suczka na miot to chyba troche za mało :) - na pewno się zgodzisz, tym bardziej, że jak słyszałam setery mają duże mioty.
Czasem przeciętny pies daje wybitne potomstwo i dlatego, tak jak piszesz tak ważne jest śledzenie jego potomstwa, a nie krycie tylko dlatego, ze to najnowszy import albo bo ma ilestam championatów :) (co niestety jest bardzo częste w "mojej" rasie).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...