Jump to content
Dogomania

ACE - PKPR


agamblu

Recommended Posts

[quote name='Mraulina']Nie rozumiesz, o co chodzi.
Przeczytaj post, na który odpowiedziałam i moją odpowiedź - to będziesz wiedzieć, o co biega.
Chodzi po prostu o wpływ liczebności populacji danej rasy na jej jakość hodowlaną. Im liczniejsza rasa, tym łatwiej dobierać pary hodowlane nie tonąc w inbredach. Ot, co. Zabawa w inbredy jest dobra tylko do czasu.[/quote]

Racja nie chodzi o ilość tylko o jakość, ale w momencie gdy w stawce danej rasy w klasie masz np. 20 psów jakie jest prawdopodobieństwo, że ten marny dostanie miejsce lokatowe (nie mówimy o znajomościach- takie w PKPR też pewnie są)? A gdy w tej samej sytuacji w klasie masz 2 psy? Albo lepiej jednego? Z CZYM PORÓWNAĆ? Takie rzeczy zdarzają się też w ZK w rzadszych rasach. I jeśli wystawca zadowala się zwycięstwem bez konkurencji, to jest to po prostu smutne. Ja mając psa rzadkiej rasy nie wpisywałabym go na wystawę wiedząc, że nie będziemy mieli konkurentów. Wtedy pozostają liczne wystawy zagraniczne. A co mi pozostaje w PKPR? Jeśli tam nawet bardziej popularne rasy nie są licznie reprezentowane? :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Azawakh']Smutne ale jakże prawdziwe Mraulino... Niestety w tym jednym i słusznym w mniemaniu wielu związkowców stowarzyszeniu dzieją się takie właśnie rzeczy, o których piszesz i nie ma potrzeby wszystkiego co złe zwalać na PKPR bo na własnym podwórku jest dziadostwo, którego nie widzi się i nie chce się widzieć ale doskonale się widzi u "konkurencji" bo tak łatwiej i wygodniej...[/quote]

Azawakh - twój post jest tak napisany, jakbyśmy wszyscy uważali ZK za bóstwo bez wad, które należy za wszelką cenę chronić przed wszelkimi zmianami które by miały utrudnić pracę pseudohodowcom...:razz:

Nie popadajmy w paranoję. Tutaj wszyscy widzą wady i zalety ZK.
Ale jak rozwalimy ZK, wszyscy pewnie przejdą do PKPR i jeszcze łatwiej będzie pseudohodowcom produkować psy i to "rasowe" a nawet z rodowodami... Fakt że już nie będą przypominać rasy nikogo nie obchodzi... Nawet jeśli przyjeżdżają sędziowie zagraniczni i Ci z Cruftsa, to regulamin hodowli jest i w ZK i w PKPR zbyt luźny.:shake: Ale w ZK jest luźny, a w PKPR jeszcze luźniejszy.:cool1:

EDIT: Bonusowa, dokładnie to samo chciałam powiedzieć;)

Link to comment
Share on other sites

Bonusowa - ocena hodowlana nie ma nic wspólnego z porównywaniem.
Sędzia ma mieć rasę w oczach.
Pies hodowlany ma mieć minimum V, suka minimum SG.
I już.

W każdym razie ja to tak widzę.

A swoją drogą - zbyt wiele suk dostaje to sg. Selekcja powinna być ostrzejsza. Zwłaszcza w Najwspanialszej Rasie Świata (ON oczywiście!).

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli paszczak dostanie G - to po prostu[B] nie wejdzie do rozrodu[/B]. I to jest najwazniejsze!

Poza tym, w świetle regulaminu wystaw ZK, psy z G nie są ustawiane na lokatach.

Ważne jest to, co dostaje kwalifikację hodowlaną. Jeżeli rasa jest b. rzadka, zagrożona wyginięciem - dopuszcza się na jakiś czas do rozrodu psy niżej oceniane (dla ras polskich kiedyś - samce z SG).

Link to comment
Share on other sites

OK to jeszcze inaczej...

W org kyn X jest zarejestrowanych 5 psów danej rasy. Biorą udział w danej wystawie (wszystkie to paszczaki- mniejsze większe ale jednak) i żaden nie dostanie doskonałej? Nie pytam oczywiście jak być powinno, tylko jak zazwyczaj jest :cool3:

Albo wśród 5ciu psów są 4 paszczaki i jeden wybitny. Tylko ten ostatni zakwalifikuje się do rozrodu?

W sytuacji gdy w org kyn masz dużą pulę psów można przebierać, ale jak jest ich niewiele, to niestety- kwalifikuje się do hodowli także te gorsze byle by coś było. Bo niby jak taka nowo powstała organizacja miałaby skusić do wstąpienia do niej nowych członków. "Nie hodujemy Twojej rasy bo nie mamy wystarczająco dobrych psów, ale zapraszamy! Może Ty to zmienisz?" ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie no sluchajcie, wzorzec jest wzorcem a wady obniżające ocene ,wadami niezależne od ilości wystepowania psow danej rasy na ringu, jeśli pies jest kiepski to nawet jak będzie jedyny to chyba raczej doskonalej ani b. dobrej nie dostanie, a i w FCI na wystawach hodowlanki dostaja przeciętne psy , i co z tego że nie dostana lokaty , ale do hodowli się kwalifikują i potem raczej je się rozmnaża, bo przecież nikt sobie trudu nie zadaje wyjazdami na 3 wystawy tylko tak dla siebie (przeważnie).
Wiec czy to w PKPR czy FCi nie tylko wybitne eksteriery mają potomstwo,
zresztą jak praktyka pokazuje genotyp to inna para kaloszy i często po nielokatowych suniach pozostaje wybitne potomstwo a po wybitnych nic szczegolnego więc nie bilbym tu piany, ważne aby eliminować wady i rozmyslnie przeprowadzac skojarzenia, a czy medalistow czy nie to już sprawa wyczucia hodowcy.

Link to comment
Share on other sites

No jesli w tak jak pisze Gero - jeden pies nawet brzydki nie dostanie Doskonałej " bo jest jedyny" to dziwne rzeczy widuje sie na wystawach PKPR gdzie kazdy widział kilka razy juz, ze pies - sam w klasie dostał Doskonałą choc na nią nie zasługiwał. I nie mowie tu o Owczarku Niemieckim.

Najgorsze jest to, ze teoria i regulaminy swoje, a praktyka swoje.
Tylko niektorzy staraja sie usilnie pokazac cos czego nie ma.

Link to comment
Share on other sites

:diabloti: No tak Ty Axusia jako staly bywalec wszystkich wystaw twojej ulubionej org, PKPR:evil_lol:, na pewno jesteś osoba bardzo wiarygodna , jesli chodzi o kwestie oceny psow na ringach PKPR , i to nawet w przypadkach pojedyńczych egzempl;arzy :evil_lol:
Moja znajoma ma pieska ktory mimo tego że byl jeden ze względu na wade jednak oceny doskonałej nie dostal , i co? tez byla rozczarowana , bo myslala że tam sie uda , a tu skucha , wiec to nie jest tak do konca, jak piszesz , o wszystkowiedzaca:shake:

Link to comment
Share on other sites

Ja jestem stałym bywalcem wystaw ZKwP i często widzę, jak oceny hodowlane dostają psy, które ich otrzymać nie powinny. Oj, tak! :diabloti:

Udało mi się prywatnie dołapać dziewczynę z PKPR. Postaram się od niej wyciągnąć trochę informacji.

Bo ja nie mam czasu siedzieć na stronie PKPR - a tam jednak informacji się trochę znajdzie.

Nie ma organizacji idealnych.
Każdemu można przylepić łatkę.

Link to comment
Share on other sites

Na stronie internetowej PKPR sa informacje o wystawach a na ich forum fotorelacje, z tego co tam widać , najwiecej zjeżdza przedstawicieli DON, ale i w innych rasach powoli pojawia sie więcej pieskow, a na wystawie w Sieradzu , miedzynarodowej to podobno bylo bardzo dużo psów z zagranicy , szczegolnie z Łotwy, i u.krainy

Link to comment
Share on other sites

Gerusiu - Dobry bajer nie jest zły.

Jakbys choc troszke ruszyl glowka to bys sam se nawet znalazl oceny tego psa w wynikach z roznych wystaw - nie trzeba byc na nich aby wiedziec jakie oceny dostal. Widzialam go na jeden z wystaw, a nastepnie przesledzilam jego 'wystepy' i oceny.

No ale te opisy sedziow PKPR są swietne - w opisie psa jest moze 4-5 słów i na dodatek połowa dotyczy własciciela. Zero jakiegos zagłebienia sie dokładny opis danego psa.
pozwole sobie zacytowac :
"Opis: dobre proporcje, kolor i pigment wspaniała prezentacja przez właściciela.

Sędzia: Jose Antonio Pineda"
Sędzia z Hiszpani - bardzo szczegołowy opis no nie ?
Jesli tak oceniaja Ci Wasi 'zagraniczni i doswiadczeni' sedziowie to ja juz wole ocene mojej sąsiadki która na psach zna sie nie wiele gorzej niż sedzia, a bynajmiej jest w stanie wiele wiecej powiedzieć o anatomi psa niż niektorzy sedziowie. Ale czego tu wymagamy jak sedzią moze zostac prawie kazdy bez wiekszych trudnosci.

W ZK tez są sedziowie beznadziejni - tylko, ze tu jest mozliwosc ominiecia wystawy, a w PKPR jest z 5 wystaw i jeszcze na wiekszosci sedziuje ciagle ten sam sedzia ..

Link to comment
Share on other sites

Goldek, ale niestety taka jest prawda jak napisałem w swoim poście i podtrzymuję to ponieważ jak się czyta posty co poniektórych forumowiczów to czuć jad w stosunku do PKPR i innych krajowych organizacji kynologicznych. Tacy ludzie są zaślepieni "potęgą" i "wielkością "zarówno ZKwP jak i FCI i nie widzą, że wśród tych właśnie "kynologów" z bożej łaski są tacy co rozmnażają psy bez jakiejkolwiek dokumentacji co jest wręcz karygodne a nawet dochodzi do podkładania rodowodów cyz metryk psom, które są pozarodowodowe. Więc jak można się zachłystywać czymś takim koszmarnym? To jest bezkrytyczne podejscie do sprawy. A co do opisów sędziowskich Axiusiu w PKPR i ZKwP to zdecydowanie więcej do zarzucenia ma się tym z ZkwP gdzie nawet wybitni powiedzmy to sędziowie (nawet z nazwiska takich znam i było to poruszane na jednym z forów dotyczących terierów typu bull, gdzie zaprezentowano taką kartę oceny) robią jakieś debilizmy i... dają wystawcy kartę bez opisu z samą oceną (sprawa dotyczyła mojego znajomegow wystawcy dobermanów) I co Ty na to? Uważasz,zę pomijanie wystaw, gdzie tacy sędziowie oceniają psy jest ok i poprawi to sytuację? Ja myślę, że należy zmienić sędziów i zacząć im normalnie płacić za tą ciężką pracę bo jest to profesjonalizm a nie amatorszczyzna. Ale aby mieć sędziów z prawdziwego zdarzenia potrzebna jest zmiana całego systemu w ZkwP i zmiana nastawienia oraz mentalności, która jest rodem z poprzedniej epoki...

Link to comment
Share on other sites

Naprawdę nie miałam już zamiaru pisać czegokolwiek w odpowiedzi na posty Axusi. Nie będę więc polemizować, ale przed komentarzem powstrzymać się nie mogę. Powiem więc tylko tyle - to dziecko, które w sieci pozuje na kynologa ;) I tak należy traktować jej rewelacje.

Zresztą tak jak nie podobają mi się uogólnienia i półprawdy na temat PKPR, tak samo drażnią mnie podobne ataki na ZK. Zachować umiar i sprawiedliwość w osądach to niełatwa rzecz, choć próbować warto. Co innego przepisy, co innego ludzie. Tych znacznie więcej łączy niż dzieli, a przynależność do organizacji kynologicznych naszym psom (o nie przecież tutaj chodzi) dynda koło wesoło merdających ogonów;)

Link to comment
Share on other sites

Ostatni raz odpisuję Ci Axusiu
[QUOTE]
lepszy atak niż obrona
[/QUOTE]
Nie mam się przed czym bronić ;)
[QUOTE]
A prawde i tak wszyscy znaja
[/QUOTE]
"Wszyscy" to tylko niektórzy. Niech [B]myślą[/B] co chcą. Ich prawo. Natomiast za słowo [B]pisane[/B] na publicznym forum bierze się odpowiedzialność.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axusia']Gdyby tylko w ZK i FCI były przekrety podkładania szczeniat, lewych miotow itepe ... PKPR tez z tego i chyba głownie z tego słynie.[/quote]

:shake: A to dziecko , znowu z uporem maniaka, kreuje sie na wielkiego kynologa, znawce srodowiska, i sedzie , :diabloti:, zamiast po raz kolejny , podejmowac proby szkalowania, lepiej zajmij sie zdobywaniem wiedzy , i praca nad swoimi psiakami z ktorych wychowaniem sobie srednio raczej radzisz, ale może za dużo czasu spędzasz na szukaniu sensacji , i zadymy w sieci:evil_lol:

Ja tez mam swietne opisy FCI sowskich sedziow z międzynarodowych wystaw w stylu pies ma grzbiet dobry ogon i uszy, i co , czy to znaczy że wszyscy są be , chyba nie ?

Link to comment
Share on other sites

Axiusiu, na jakiej podstawie twierdzisz, ze PKPR słynie z przekrętów? Czy jesteś członkiem tej organizacji, żeby o tym wiedzie? Bo z tego co ja wiem i większośc innych forumowiczów to osoby robiące przekręty w PKPR są usuwane czyli czysto po polsku mówiąc wywalane z jego szeregów. Poczytaj sobie o tym bo jest to opisywane na forum.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gero']... lepiej zajmij sie zdobywaniem wiedzy , i praca nad swoimi psiakami z ktorych wychowaniem sobie srednio raczej radzisz, ale może za dużo czasu spędzasz na szukaniu sensacji , i zadymy w sieci:evil_lol:
[/QUOTE]


A Ty jestes nikim, a duajesz, ze jestes szkoleniowcem oceniajac psychike i wyszkolenie mowich psów których nigdy nie widziałes.
Ponizanie przeciwnika - tak sie składa, ze to swiadczy o tobie nie o mnie.

Czemu twierdze, ze PKPR słynie z przekretów ?
Bo ile kros rozmawiam z kimś - czy to z hodowcą czy ze zwykłym obywatelem ktory interesuje sie psami gdy powiem, ze jakies tam psy maja rodowdy PKPR to robi kwasną mine i mówi, ze psów z przekretu nie chce.
To samo z siebie sie nie wzieło.
Ale w PKPR przykład idzie z góry, az zal na to patrzeć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...