Jump to content
Dogomania

Ile ryżu dla 3,5 miesięcznego szczeniaka husky?


Believe

Recommended Posts

Mały u hodowcy był już powoli przyzwyczajany do karmienie 2 razy dziennie. Karmię go karmą suchą i jedzeniem gotowanym, bo tak jest dla mnie najkorzystniej. Ugotowałam dziś 0,5 kg ryżu z mięsem z kurczaka, marchewką, dodam witaminki dla szczeniąt. Rano Oskar dostał karmę, wieczorem chcę mu dać gotowane. Ile mniej więcej gram mam mu wsypać do miseczki? Ma 3,5 miesiąca i waży 11 kg.

Link to comment
Share on other sites

To piesek dużej rasy, najlepiej byłoby karmić go wyłącznie suchą karmą klasy premium, do momentu ukończenia wzrostu (najlepiej 3-4 razy dziennie w tym wieku!). Ciężko zbilansować posiłek tak aby był dla psa wystarczająco bogaty w aminokwasy i minerały niezbędne do jego rozwoju. Wtedy nie będzie potrzeby dodawania żadnych witamin itp. Ilość ryżu zależy od ilości kurczaka, marchewki i innych dodatków jakie stosujesz. Pamiętaj, że kurczak z ryżem + marchewka jest posiłkiem niedoborowym!

Link to comment
Share on other sites

Generalnie kurczak z ryżem i marchewką to danie stosowane na rozwolnienia, bo psa zatyka. Karmiłam swoje psy dłuuugi czas w ten sposób, przeszłam potem na dobrą suchą karmę zamawianą hurtowo online i jest ogromna różnica - psy ładnie się wypróżniają, nie mają porannych wymiotów, które poprzednio były normą, inaczej (lepiej) pachnie ich skóra, lepiej wygląda sierść, nie śmierdzi im z pysków, a jechało, ze łolaboga. Do tego nie szukają dodatkowego żarcia na spacerach, bo nie mają już braków. Jeden np. w sezonie zżerał kilogramy mirabelek spod drzew, a potem miał dziwny zapach skóry. Przeszedł na Joserę, potem na Bosha i teraz mirabelki nie istnieją.
Pomyśl o dobrej suchej karmie, policz, jaka porcja jest wskazana przy Twoim piesku (zawsze jest rozpiska), ile porcji mieści się w największym worku, ile w związku z tym kosztuje jeden dzień na karmie. Może wyjść bardzo podobnie, a przy promocjach (np. w zooplusie) taniej, niż gotowanie (licząc gaz/prąd, czas i produkty wraz z suplementami). Można dodawać do karmy np. oleju z dorsza lub łososia (są w sklepach zoo), zeby wzmocnić sierść, ale przy dobrej karmie w sumie nie ma potrzeby. Np. tutaj masz karmę dla dużych psów 2x15 kg, za kilogram wychodzi niespełna 7,50 zł [url]http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_sucha/bosch/bosch_junior/31652[/url]
Z takich dwóch paczek wychodzi 85,7 porcji karmy (przyjmując szczenię czteromiesięczne, a że rośnie, to załóżmy, ze nawet 70-75 dni). Karmę mozesz rozłożyć na kilka posiłków, w tym dwa przeznaczone na szkolenie zamiast przysmaków.

Link to comment
Share on other sites

Nie chodzi mi aż tak bardzo o koszty :) Po prostu mój drugi pies od 10 lat jest karmiony pół na pół, nigdy żadnych problemów nie miał, kondycje mimo wieku ma jak młody szczyl. Mam sporo wolnego czasu i lubię pieskom gotować. Karma jaką podaję młodemu to happy dog dla szczeniąt ras średnich. Moje pytanie odnośnie ilości ryżu z kurczakiem wynika po prostu z tego, że nie chcę szczeniaka spaść.

Link to comment
Share on other sites

Guest Parysek

1-2 razy to się karmi dorosłe psy a szczeniak powinien być min. 3 razy karmiony. Ze 100g ryżu zrobi się jakieś 250g po ugotowaniu. Najlepiej to policz sobie 3% z jego masy ciała i karm 1/3 lub 2/3 mięsa a reszta wypełniacze i dodatki :) To nie chodzi o karmę. Gdy będziesz go karmiła regularnie o stałych porach i z głową to go nie spasiesz.

Edited by Parysek
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sybel']Problemem jest nie regularnosć posiłków, a odpowiednio dobrane porcje. Akurat regularne posiłki psu nie zaszkodzą (a tak zabrzmiał Twój post, moze źle odebrałam). Może o BARFie poczytaj?[/QUOTE]

Chodziło mi dokładnie o dobranie porcji, wiem że regularność posiłków psu nie szkodzi ;) Wolałabym jednak zostać przy żywieniu pół na pół.

Link to comment
Share on other sites

Guest Parysek

[quote name='Believe']*karmiła :D
no z moich doświadczeń wynika co innego ;) pies, który jest karmiony regularnie, o stałych porach, a porcjami większymi niż potrzebuje na pewno się roztyje.[/QUOTE]
Błąd poprawiony. No to wiadomo że jeśli nadmiar kaloryczny będzie to się roztyje. Problem to nie regularność tak jak zabrzmiał Twój post. Bo regularne posiłki, uzupełniające zapotrzebowanie pieska to klucz do dobrej kondycji i zdrowia.
Regularność to regularność a karmienie większą ilością kalorii niż potrzeba, to drugie. Ja już nie powrócę do suchej karmy w życiu. Po przestawieniu na gotowane odnotowuję same plusy: Sierść bardzo błyszcząca, brak osadu na zębach jak to było po suchej karmie, twardsza kupa, więcej chęci do życia i zabawy no i na pewno kondycja na plus. Przytyło się Moim po kilogramie. Ja nie lubię karmienia pół na pół bo teoretycznie w suchej karmie powinna być dobrze zbilansowana dieta, zapotrzebowanie na witaminy a karmiąc do tego gotowanym, może po prostu pojawić się Hiperwitaminoza. Wolę wziąć na siebie odpowiedzialność i sam im dobierać składniki i suple. Przynajmniej widzę i wiem co jedzą a już na pewno zdrowo bez żadnych mączek etc. Ile ludzi tyle opinii, przynajmniej Moje zdanie jest takie :)

Edited by Parysek
Link to comment
Share on other sites

A spróbuj zamiast ryżu płatków owsianych, ryż czy płatki czy jeszcze co innego to wypełniacze, nie powinno ich być za dużo, tylko dodatek do mięsa i warzyw. Ja daję wyliczoną dla moich psów porcję surowego mięsa plus warzywa plus łyżka, dwie gotowanych płatków lub ryżu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marta30']A spróbuj zamiast ryżu płatków owsianych, ryż czy płatki czy jeszcze co innego to wypełniacze, nie powinno ich być za dużo, tylko dodatek do mięsa i warzyw. Ja daję wyliczoną dla moich psów porcję surowego mięsa plus warzywa plus łyżka, dwie gotowanych płatków lub ryżu.[/QUOTE]
W BAR'fie wypełniacze typu ryż, płatki owsiane są zbędnę. Surowe mięso + dodatki w postaci warzyw i suple do tego.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...