Jump to content
Dogomania

Zatrucie wieprzowiną.


olga2309

Recommended Posts

Witam,
Od jakiegoś czasu gotuję psu, który bardzo dobrze zareagował na zmianę diety a wręcz jest zachwycony gotowanym jedzeniem. Chciałabym by pies jadł zróżnicowane posiłku w szczególności różne gatunki mięsa. Niestety po podaniu( przypuszczam) wieprzowiny pies zatruł się do tego stopnia, że musiał dostać serię zastrzyków. Stało się to już tydzień temu i psiak ma się dobrze, ale mnie ciągle to trapi od czego mógł się on zatruć i czy była to moja wina. W tej chwili dostaje tylko kurczaka i boję się wprowadzić cokolwiek by nie skończyło się to jak ostatnio.
Mięso na sto procent było świeże, inne produkty także.
W piątek Pies zjadł posiłek rano- wszystko było dobrze przez cały dzień. Po południu na szkoleniu zjadł sporo ciasteczek dla psów( ale nie więcej niż zwykle zjada), wieczorem zjadł drugą porcje- wszystko ok. W nocy zaczęły się wymioty,w sobotę rano pies miał apetyt, ale wszystko zwymiotował i jeszcze kilka razy w ciągu dnia min. żółcią. psiak cały dzień był w dobrej kondycji do czasu... Wieczorem zabraliśmy go do weterynarza. Dostał 3 zastrzyki min lek Cerenia. Przyjechaliśmy do domu i pies nagle stracił wszystkie siły, zaczął się mocno ślinić ( nigdy się to nie zdarza), leżał albo spał, w ogóle nie wstawał. Miał odruchy wymiotne. Całą noc z mężem przy nim czuwaliśmy. Dzwoniliśmy także w nocy do weta czy na pewno jest wszystko ok. weterynarz zapewniała,że zachowuje się tak przez podane leki i nie powinniśmy się martwić. Nazajutrz pies był w nieco lepszym humorze- miał apetyt, ale nic nie dostawał do jedzenia. Pojechaliśmy ponownie do kliniki(inny lekarz). Pytaliśmy się o to ślinienie i dlaczego był taki senny. Wet odpowiedział,że pies ślinił się od wieprzowiny a leki nie miały kompletnie nic wspólnego z tym i w ogóle zapytał po co gotuje psu jak może jeść karmę i może być tak,że nie będzie mógł jeść gotowanego jedzenia.
Jak pisałam wcześniej pies ma się dobrze, ale dochodził do siebie 5 dni. Ja dochodzę do siebie jeszcze do tej pory.
Czy może ktoś z Was miał podobny przypadek po wieprzowinie lub jakimś innym jedzeniu? Czy próbować podawać psu inne rodzaje mięsa np. wołowinę? Wprowadzać dany pokarm po trochu?

Link to comment
Share on other sites

to ze wieprzowina jest szkodliwa dla ludzi i psow jest pod dawna znana stad nie jemy lacznie z moimi psami wieprzowiny juz min 10 lat
Swieze mieso wieprzopwe moze byc przyczyna choroby Aujeszkyszen.U psow moze doprowadzic do smierci.

Edited by xxxx52
Link to comment
Share on other sites

Mój maluch uwielbia kurczaka i wolowine i ich podroby. Wieprzowiny nigdy mu nie dalam - chociaz nie - raz zjadl szynke (przyznaje, z okazji swiat;) ) i nic mu nie bylo.

Najchetniej ze wszystkiego wcina gotowany ryz+gotowane miesko (kurczak lub wolowina, watrobka, serduszka)+gotowana marchewka/seler. Swietnie sie po tym czuje i robi 'sliczne' kupki ;)
Najchetniej dawalabym mu tylko to (+wit).

Ale czasu brak, kasy brak, wiec robimy tak, ze w tygodniu pies dostaje 2-3 razy gotowane, a reszte karme.

Teraz rozumiem dlaczego NIGDY nie widzialam karmy z wieprzowina :)

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście wieprzowina mogła zaszkodzić Twojemu psu, chociaż ja swoim daję od czasu do czasu chudą, gotowaną (np. schab) i nic im nie jest ;)
To ślinienie według mnie spowodował lek cerenia. Nasza suka dostała kiedyś cerenię (od weterynarza, po konsulatacji) na długą (10 godzin) podróż, żeby zahamować wymioty, ale potem bardzo się śliniła - wydaje mi się, że pies, który nie może zwymiotować reaguje stresem i zaczyna się ślinić [SIZE=1]jeśli błędnie przypuszczam, niech ktoś mnie poprawi ;)[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']cerenia nie jest lekiem na chorobe lokomocyjną to po pierwsze wystarczy przeczytac chocby ulotke inf do leku.[/QUOTE]
Fakt, nie jest, ale weci przepisują/dają jako lek na chorobę lokomocyjną :-?
[url]http://www.vetopedia.pl/odpowiedz1368-Cerenia-_jak_dozowac.html[/url].

Link to comment
Share on other sites

Nie wiedziałam, że wieprzowina może być tak szkodliwa. Moim psom często podaję gotowane mięso wieprzowe i nic im się nigdy nie stało.

[quote name='gryf80']niektóre psy reaguja wymiotami na tłuste mieso-nie mylić przerośnięte bo to jest ok[/QUOTE]

Moja Sonia właśnie kiedyś wymiotowała po tłustym mięsie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bobryna']Fakt, nie jest, ale weci przepisują/dają jako lek na chorobę lokomocyjną :-?
[URL]http://www.vetopedia.pl/odpowiedz1368-Cerenia-_jak_dozowac.html[/URL].[/QUOTE]

ponieważ właśnie m.in. JEST to lek stosowany w ch. lokomocyjnej i właśnie w ulotce tabletek jest cały schemat podawania w przypadku podróży

Link to comment
Share on other sites

Wieprzowina jest pełnowartościowym mięsem ale tak jak ze wszystkim nie można przesadzać. [COLOR=#000000]Aujeszkym pies może się zarazić ale tylko jedząc surowe podroby. [B]olga2309 [/B]widocznie masz psa bardzo wrażliwego i lepiej jak będziesz unikała tłustych mięs. Nowe mięsa wprowadzaj bardzo małymi porcjami i pomału zwiększaj jak nic się nie będzie działo.
Również myślę, że ślinienie było spowodowane lekami i odruchami wymiotnymi a nie przez samą wieprzowinę.

Tak na marginesie, [B]Joven [/B]są karmy z wieprzowiną i nie należą one do tanich i złych.[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Próbować trzeba- masz rację.
BTW skąd kupujecie mięso? Mimo,że mam kontakt codziennie z hurtownią mięsną (praca) ciężko zdobyć coś fajnego w rozsądnej cenie. Ostatnio zamówiłam wołowinę, która była stara i wszystko poszło do śmieci. Nie wiem ile ona musiała leżeć w tej hurtowni. A w dobrych delikatesach jest tylko np. polędwica wołowa, ceny nie muszę przytaczać:)

Link to comment
Share on other sites

uu,jak był brzydki zapach to ok,dobrze zrobiłaś.strach podawać psu nawet gotowane.moim zdaniem jeśli tobie to nie pzreszkadza to kupuj psu kurczaka,pies jest mały to taka ćwiartka z kurczaka to wielka wyżerka i przynajmniej nie rujnuje po kieszeni i na weta nie będziesz musiała wydawać

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A te ciasteczka na szkoleniu były te same, co zawsze, z tej samej partii?
Znajoma miała identyczną historię po smakołyku z zoologa.
Natomiast my mieliśmy podobny epizod w szczenięctwie po jajecznicy i zdecydowanie wet stwierdził, że to nie sama jajecznica jest winna, tylko to, że podałam za pierwszym razem za dużo zbyt młodemu psu. Później już nigdy tak nie zareagował. Obfite ślinienie też było, ale wet przypisał to reakcji na leki, najprawdopodobniej na nospę, na którą nasz pies reaguje nadmiernie silnie - krótko mówiąc rozluźnia się do przesady, łącznie ze zwieraczami ;)
Nowe pokarmy zawsze warto wprowadzać tak, jak małemu dziecku - małymi porcjami i obserwując reakcję.

Link to comment
Share on other sites

Warto co jakiś czas podawać psu nadpsute surowe (dotyczy tylko surowego!) mięso. Co prawda ja takie śmierdzące po otwarciu też bym wyrzuciła, ale zawsze można sobie w domu "zepsuć" jakąś porcję (nie tak całkowicie, to ma być takie zaczynające brzydko pachnieć, ale wyglądające jeszcze dobrze). To świetnie działa na odbudowę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego i zapobiega w przyszłości problemom żołądkowym.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Delph']Warto co jakiś czas podawać psu nadpsute surowe (dotyczy tylko surowego!) mięso. Co prawda ja takie śmierdzące po otwarciu też bym wyrzuciła, ale zawsze można sobie w domu "zepsuć" jakąś porcję (nie tak całkowicie, to ma być takie zaczynające brzydko pachnieć, ale wyglądające jeszcze dobrze). To świetnie działa na odbudowę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego i zapobiega w przyszłości problemom żołądkowym.[/QUOTE]
Owszem tylko to "nadpsucie" musi być kontrolowane.
Czyli:
wyjściowo mięso musi być świeże i z pewnego żródła
"psucie" musi nastapić [U]z pełnym dopływem powietrza[/U] a więc nie w lodówce , nie w żadnym woreczku czy szczelnym pojemniku.
Bezpieczne do takiej kuracji jest świeże mięso zostawione na 2-3 dni w temp pokojowej np w odkrytej miseczce ( oczywiście w lecie trzeba to zabezpieczyc np sitkiem aby nie dostały sie muchy)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...