Jump to content
Dogomania

jak przyzwyczaić psa do budy?


summer78

Recommended Posts

poradźcie proszę, jak nauczyć psa, żeby korzystał z budy? Moja sunia pod nieobecność domowników zostaje w ogrodzie, na zadaszonym tarasie ma posłanie, na którym lubi leżeć i obserwować. Postawiliśmy jej budę, ponieważ robi się coraz zimniej żeby mogła w ciągu dnia, hak pada, jest zimno się tam chować. problem w tym, że ona nie umie w ten sposób z niej korzystać. Wchodzi do budy bez problemu, ale zaraz wychodzi, nie ma nawyku się tam schronić, ma tam posłanie, które wywleka codziennie na trawnik i je gryzie. Buda stoi w osłoniętym miejscu, jest z niej widok na ulicę, więc może obserwować, ale ona marznie na dworze i nie wpadnie na pomysł żeby się schronić w budzie. Ma tam zabawki swoje, daje jej tam smakołyki, żeby się dobrze kojarzyło, ale na razie bez efektu. Myśle więc, że może powinnam zabrać z tarasu posłanie, z którego korzysta, albo po prosu może jak się zrobi konkretnie zimno to sunia poszuka schronienia w budzie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='summer78']poradźcie proszę, jak nauczyć psa, żeby korzystał z budy? Moja sunia pod nieobecność domowników zostaje w ogrodzie, na zadaszonym tarasie ma posłanie, na którym lubi leżeć i obserwować. Postawiliśmy jej budę, ponieważ robi się coraz zimniej żeby mogła w ciągu dnia, hak pada, jest zimno się tam chować. problem w tym, że ona nie umie w ten sposób z niej korzystać. Wchodzi do budy bez problemu, ale zaraz wychodzi, nie ma nawyku się tam schronić, ma tam posłanie, które wywleka codziennie na trawnik i je gryzie. Buda stoi w osłoniętym miejscu, jest z niej widok na ulicę, więc może obserwować, ale ona marznie na dworze i nie wpadnie na pomysł żeby się schronić w budzie. Ma tam zabawki swoje, daje jej tam smakołyki, żeby się dobrze kojarzyło, ale na razie bez efektu. Myśle więc, że może powinnam zabrać z tarasu posłanie, z którego korzysta, albo po prosu może jak się zrobi konkretnie zimno to sunia poszuka schronienia w budzie?[/QUOTE]
a dlaczego nie moze byc w domu podczas nieobecnosci domownikow?
Jak sobie wyobrazasz zima podaczs mroznich snieznach dni?Nie moze wchodzic jak chce chociaz do garazu itp pomieszczen?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']a dlaczego nie moze byc w domu podczas nieobecnosci domownikow?
Jak sobie wyobrazasz zima podaczs mroznich snieznach dni?Nie moze wchodzic jak chce chociaz do garazu itp pomieszczen?[/QUOTE]

proszę o rady na temat, myślę, że wyczerpująco opisałam problem.

Link to comment
Share on other sites

Może miejsce usytuowania budy jej nie odpowiada? Taras to jednak jak się domyślam lepszy punkt obserwacyjny chocby dlatego że jest wyżej.
Jesli jest taka mozliwość to przynajmniej czasowo i w ramach eksperymentu bude postawiłabym na tarasie skoro lubi tam przebywać.
No i nie wykluczone że jeszcze jej dupcia nie zmarzła i budę ma na razie w nosie

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Czaki'] ......A co do siana , to faktycznie psy to lubią :razz: (przynajmniej mój)[/QUOTE]
Jeżeli już musi być buda to nie wysłana sianem ani materiałowymi posłaniami tylko słomą najlepiej żytnią. Dobrze ogrzewa i nie chłonie wilgoci. Na dno budy dobrze jest położyć dodatkowo styropian. Jak będą chłodne noce i suche posłanie powinien zaakceptować budę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']problem problemem ,a dlaczego ma siedziec w budzie,tak z ciekawosci?
chyba nie ten ,ze pies lubi obserwowac?co?[/QUOTE]

A co złego jest w tym, że pies zostaje na podwórku pod nieobecnośc właścicieli? To każdy pies ma obowiązek zalegac w mieszkaniu, bo...no własnie bo co?
Poza tym nie wiadomo jakiej rasy pies jest, może to CAO, albo Kaukaz? Psy wybitnie przystosowane do pozostawania na zewnątrz? Tak czy inaczej najważniejsze, ze chcą psu zapewnić odpowiednie schronienie. Po co bezsensowna batalia pt "buda to zło"

A co do tematu budy, zdecydowanie zaopatrz się w słomę. Tak jak zostało wspomniane żytnia jest najlepsza, ale inne tez zdają egzamin, sprawdzaj od czasu do czasu stan tej słomy. Fajnym pomysłem jest podłożenie właśnie styropianu, o ile Twój psiak nie ma skłonności do robienia z tego "sztucznego śniegu"
Jeżeli buda jest dobrze ocieplona, to słoma w zupełności wystarczy, dodatkowo, warto wspomnieć, ze nie powinna byc za duza, zeby pies mogł swoim ciepłem ją "rozgrzać". Na pewno warto w psie wyrabiac pozytywne skojarzenie z buda i tutaj dobrym pomysłem są smaki.
Ale nic na siłę, jeszcze nie ma takich mrozów, psy jednak mają mimo wszystko futro, widocznie nie zmarzła na tyle, żeby szukać schronienia. I jeżeli ma swoje drugie posłanie na tarasie, to pewnie wybiera to gdzie jej się bardziej podoba.
Nie zmuszaj jej przede wszystkim do przebywania w budzie, niech sama się do niej "przekona".
Żaden pies nie będzie marzł mając bezpieczne i ciepłe miejsce. I może warto przestawić budę w inne miejsce, takie najbardziej "ulubione"
Powodzenia i pozdrawiamy :)

Link to comment
Share on other sites

dziękuję wam bardzo za rady ;-)) myślę, że z czasem się przekona, zwłaszcza, że wczoraj jak zaczął padać śnieg to po raz pierwszy polazła do budy ;-) to jest kundelek, ale sunia nie jest z tych marznących, śnieg, zimno, deszcz czy słońce bardzo lubi być na dworze, na spacery chętnie chodzi niezależnie od pogody, jest bardzo ruchliwa, skoczna i wysportowana. Problemem z tą budą jest jeszcze to, że podczas naszej nieobecności wywleka z budy posłanie i kocyk i w budzie same dechy zostają i tutaj myślę, że ta słoma byłaby jakimś rozwiązaniem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...