Jump to content
Dogomania

cesar millan i chodzenie psa ZA przewodnikiem


Reniak

Recommended Posts

No nie wierzę :D.... kobieto Ty to potrafisz orientować się w tematach...wszystko cacy, tyle że Twoja wypowiedź ma miejsce 09-04-2011 21:09 i jest pierwsza wobec mojego pytania, ;), a moja z 18-05-2011 15:40, jakby nie patrzeć to ponad miesiąc czasu ;)

Matagi, nie ładnie tak manipulować "publicznością":p warto wklejać całość wypowiedzi:eviltong:

Znowu pudło:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 240
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='SAIKO']No nie wierzę :D.... kobieto Ty to potrafisz orientować się w tematach...wszystko cacy, tyle że Twoja wypowiedź ma miejsce 09-04-2011 21:09 i jest pierwsza wobec mojego pytania, ;), a moja z 18-05-2011 15:40, jakby nie patrzeć to ponad miesiąc czasu ;)

Matagi, nie ładnie tak manipulować "publicznością":p warto wklejać całość wypowiedzi:eviltong:

Znowu pudło:oops:[/QUOTE]

Ojj nieładnie [B]Saiko[/B],nie ładnieeee:evil_lol: Faktycznie warto wklejac calośc wypowiedzi:cooldevi: To jest CAŁA moja wypowiedź,z której urżnąłeś kawałek:
[IMG]http://www.dogomania.pl/images/misc/quote_icon.png[/IMG] Napisał [B]SAIKO[/B] [URL="http://www.dogomania.pl/showthread.php?p=16668763#post16668763"][IMG]http://www.dogomania.pl/images/buttons/viewpost-right.png[/IMG][/URL]
Witam,
Jestem szczęśliwym posiadaczem pieska rasy Akita Inu. Piesek ma na razie 2,5 miesiąca i ma na imię Saiko. Mały pochodzi z hodowli Akity z Beskidów.
Przy okazji mam pytanie, chodzi o to że dzisiaj przyszła do nas koleżanka mojej siostry z klasy (12 lat) i piesek był bardzo nieufny bo warczał, szczekał. Dodatkowo, gdy już się zapoznał z dziewczynką, ona go wołała, a piesek po chwili głaskania zaczynał warczeć i próbował ugryźć ( inaczej niż podgryzając właścicieli) dzień wcześniej był u nas mój wujek to też długo szczekał na niego. I tu mam pytanie, czy to jest normalne?, czy nie za wcześnie na takie zachowanie? Dodam, że piesek jest u nas od dwóch tygodni i nie ma z nim problemów. Jesteśmy wobec niego konsekwentni, a znajomych na spacerach wita dość wylewnie choć nie wszystkich od razu.
Pozdrawiam.
Hmm....bez urazy:razz: ale chyba trzeba było poczytać najpierw o rasie,a potem kupować:cool3: A co o takim zachowaniu szczeniaka sądzi hodowca?Bo rozumiem,że najpierw było zapytanie u hodowcy,a potem post na Dogomanii.... "

posłużyłam się Twoja metodą,manipulancie:diabloti:

Nijak to sie ma do chodzenia Za czy tez Przed,ale myslę,że dla udzielajacych sie w tym temacie sporo wyjaśni przeczytanie tego:
[URL]http://www.dogomania.pl/threads/205780-Pytanie[/URL].

Dlatego bardzo mi szkoda akity ,którego niestety ma Saiko:-(

Link to comment
Share on other sites

I wszystko jasne, jak to mówią "wyszło szydło z worka" -> co do mojej osoby:cool3:

Matagi, czego ten wątek ma dowodzić, że mając wiedzę (jakąś tam) miałem na początku wodę z mózgu co do właściwych metod-> zwłaszcza po forumowych poradach i, że szczeniak zaczął wchodzić mojej siostrze na głowę? Rady Krzycha były sensowne i naprowadziły mnie na odpowiednie tory co do wychowania, a z rad karjo2 wcale nie zrezygnowałem, to co mi podesłała także stosowałem, ale jednak naprawienie relacji było kluczowe:eviltong:

Jestem na forum od roku, każdy może sobie "luknąć" co przez ten czas wypisywałem i jak zmieniałem podejście co do wychowywania psiaków, dla chcącego nic trudnego ;)

[QUOTE][I][B]I tu mam pytanie, czy to jest normalne?, czy nie za wcześnie na takie zachowanie? Dodam, że piesek jest u nas od dwóch tygodni i nie ma z nim problemów. Jesteśmy wobec niego konsekwentni, a znajomych na spacerach wita dość wylewnie choć nie wszystkich od razu.[/B][/I][/QUOTE]No właśnie, czy to nie za wcześnie...:evil_lol:

A tutaj moja wypowiedź "cała" z maja:evil_lol:

[QUOTE]Witaj,
Obecnie mam szczylka, który kończy 3 miesiące więc posłużę się jego przykładem:P. Zanim zdecydowałem się na Akitę naprawdę sporo szukałem informacji, przeczytałem chyba niemal wszystko co mogłem znaleźć w necie, rozmawiałem z hodowcami itd. Wcześniej, jakieś 4 miesiące temu zmarł nam jamnik...i on był moim pierwszym psem. Mimo, że to był jamnik to mam całkiem ponadprzeciętną wiedzę na temat psów, chociaż wciąż się uczę...Jak wiesz Akita to bardzo charakterna rasa i jest zdecydowanie dla doświadczonych...tu podkreślam słowo "doświadczonych". Powiem Ci, że to co wcześniej wiedziałem o psach, przeczytałem itd to teraz mając mojego rudzielca wiem, że tak naprawdę guzik wiem o psach...i muszę się uczyć na nowo. Powinnaś także wiedzieć, że są bardziej charakterne kitki i te mniej...Saikyo mając 2,5 miesiąca zaczął sprawiać problemy...zdominował moją siostrę (12lat), nie pozwalał sobie na pieszczochy, zdecydowanie ją podgryzał i zdarzyło się, że kłapnął zębami...Dla jasności pies wiedział co mu wolno, a czego nie...miał tzw musztrę od początku:P. Trwało to jakieś 3-4 tygodnie i bywa, że czasami i teraz warknie na nią, choć ćwiczę z nim oraz z siostrą...[/QUOTE]Dalszej części nie wrzucam, bo dotyczy czegoś innego ;)

Matagi, czego ty chcesz dowieść, że nie jestem nieomylny i wszystko wiedzący:roll:...?

Powiedz wprost o co Ci chodzi, jak np, z tym wrzuconym zdjęciem z astem...

Mógłbym przewertować Twoje posty, jestem pewny że coś by się ciekawego znalazło, ale po co...?:p

ps; właśnie odbyłem rozmowę z Panią Sylwią Gabryś z hodowli mała yakuza i nie uwierzysz co powiedziała... akite można uznać jako przynależną do ras nordyckich z racji tego, że powstała na północy, ale nie można tego powiedzieć jednak w 100%, jednak husky, malamut i reszta to jednak mają mało wspólnego z akitą (niektóre psy z tym przydomkiem hodowlanym biegają w zaprzęgach) itd, itd ups... książki i informacje w necie nie kłamały;) jednak moje demonizowanie akit wcale nie jest bezpodstawne :).

ps2; to może podzielisz się teraz ze mną o co Ci właściwie chodzi,hmm?

Edited by SAIKO
Link to comment
Share on other sites

[B]Saiko[/B]......że głupi jestes jak but juz pisałam,ale nie wiedziałam,że jesteś PROSTYM ZŁODZIEJEM.Kradniesz ludziom wypowiedzi i z lekka je modyfikując wstawiasz jako swoje"mądrości"-brzydze sie tobą:angryy::mad: z jakich for jeszcze podkradałeś czyjeś posty????

a tu dowód:
[URL]http://www.awp.akita-world.de/index.php?topic=639.0[/URL]

Czytelnikom tego tematu polecam przeczytanie postu nr.192

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SAIKO']ps; właśnie odbyłem rozmowę z Panią Sylwią Gabryś z hodowli mała yakuza i nie uwierzysz co powiedziała... akite można uznać jako przynależną do ras nordyckich z racji tego, że powstała na północy, ale nie można tego powiedzieć jednak w 100%, jednak husky, malamut i reszta to jednak mają mało wspólnego z akitą (niektóre psy z tym przydomkiem hodowlanym biegają w zaprzęgach) itd, itd ups...[/QUOTE]

Może i powstały na północy ale FCI nordyckimi psami określa nordyckie psy zaprzęgowe (Alaskan Malamute, Husky, Samoyed, Pies Grenlandzki), nordyckie psy myśliwskie (Norsk Elghund, Norsk Lundehund, Łajki, Jamthund, Norrbottenspets, Karelski Pies na Niedżwiedzie i Szpic Fiński) oraz nordyckie psy stróżujące i pasterskie (Islandzki Szpic Pasterski, Norsk Buhund, Svensk Lapphund, Västgötaspets, Suomenlapinkoira oraz Lapinporokoira) i nie ma tutaj mowy o Akitach wg tejże klasyfikacji. Miałam więc podstawy do zapytania, czy przypadkiem Akity do psów nordyckich nie przynależą.
Idąc dalej nie spotkałam się by północniakiem nazywano Akitę, do tej pory spotykałam się z odniesieniem tej nazwy wobec typowych psów zaprzęgowych (patrz: nordyckie psy zaprzęgowe). Także ja również miałam podstawy do napisania tak a nie inaczej, a sformułowanie było napisane bardziej w formie pytania w dodatku z żartobliwą emotką (cytuję: "Akity w sekcji ras nordyckich (północnych)? a nie szpiców azjatyckich? chyba chodziło o grupę szpiców i ras pierwotnych :eviltong:")

Albo źle zrozumiałam post ;)

A że Akita jest inna niż Husky czy Malamut to od razu wiadomo ;)

Edited by mychaaaaa
Link to comment
Share on other sites

[B]wikikoniki[/B] -racja-przepraszam,to juz chyba moja ostatnia odpowiedz dla Saiko:p,który tak namieszał,że wole niektóre info wyprostować:

[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2]Saiko – widzę, że masz kłopoty ze zrozumieniem tekstów do ciebie pisanych, więc może w punktach:
[quote name='SAIKO'] Akity mimo, że są zaliczane do ras nordyckich itd…[/QUOTE]
1] Akity nigdy nie były zaliczane do ras nordyckich – owszem powstały na północy ale Japonii zobacz sobie jakie rasy naprawdę są zaliczane do ras nordyckich, z jakich krajów pochodzą i porównaj sobie z mapą.
Dla ułatwienia:
Klasyfikacja FCI
- [B]Nordyckie psy zaprzęgowe[/B] = pies grenlandzki, samojed, alaskan malamute, siberian husky
- [B]Nordyckie psy myśliwskie[/B] = elkhund (szary i czarny), norsk lundehund, łajki (wszystkie), jamthund, norbottenspets, karelski pies na niedźwiedzie, szpic fiński
[B]- Nordyckie psy stróżujące i pasterskie[/B] = islandzki pies pasterski, norsk nuhund, svensk lapphund, vastgotaspets, suomenlapinkoira, lapinporokoira
[quote name='SAIKO']Rasy północne; "Niewątpliwie psy z Islandii, Finlandii (np., lapphound), Szwecji i Norwegii (np., elghund), Rosji (husky, samojed, łajka, karelski pies na niedźwiedzie), Grenlandii (pies grenladzki), Alaski (malamut) lub Japonii (np., akita inu)""

Akita należy do sekcji szpiców azjatyckich.

[B]Szpic[/B] – nazwa określonego typu [URL="[/FONT][/COLOR][COLOR=#0000ff][FONT=MS Shell Dlg 2][U]http://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_domowy"]psa[/URL],[/U][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2] [/FONT][/COLOR][COLOR=#455d75][FONT=Arial][B] Poleć znajomym [/B][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2] obejmująca grupę wielu [URL="[/FONT][/COLOR][COLOR=#0000ff][FONT=MS Shell Dlg 2][U]http://pl.wikipedia.org/wiki/Rasy_ps%C3%B3w"]ras[/URL][/U][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2] [/FONT][/COLOR][COLOR=#455d75][FONT=Arial][B] Poleć znajomym [/B][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2] z północy, wschodu i centralnej części kontynentu [URL="[/FONT][/COLOR][COLOR=#0000ff][FONT=MS Shell Dlg 2][U]http://pl.wikipedia.org/wiki/Eurazja"]euroazjatyckiego[/URL][/U][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2] [/FONT][/COLOR][COLOR=#455d75][FONT=Arial][B] Poleć znajomym [/B][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2] oraz z [URL="[/FONT][/COLOR][COLOR=#0000ff][FONT=MS Shell Dlg 2][U]http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%82o_podbiegunowe"]podbiegunowych[/URL][/U][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2] [/FONT][/COLOR][COLOR=#455d75][FONT=Arial][B] Poleć znajomym [/B][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2] obszarów [URL="[/FONT][/COLOR][COLOR=#0000ff][FONT=MS Shell Dlg 2][U]http://pl.wikipedia.org/wiki/Ameryka_P%C3%B3%C5%82nocna"]Ameryki[/U][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2] [/FONT][/COLOR][COLOR=#455d75][FONT=Arial][B] Poleć znajomym [/B][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2] Północnej[/URL], a także z [URL="[/FONT][/COLOR][COLOR=#0000ff][FONT=MS Shell Dlg 2][U]http://pl.wikipedia.org/wiki/Grenlandia"]Grenlandii[/URL][/U][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2] [/FONT][/COLOR][COLOR=#455d75][FONT=Arial][B] Poleć znajomym [/B][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2] i [URL="[/FONT][/COLOR][COLOR=#0000ff][FONT=MS Shell Dlg 2][U]http://pl.wikipedia.org/wiki/Islandia"]Islandii[/URL].[/U][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2] [/FONT][/COLOR][COLOR=#455d75][FONT=Arial][B] Poleć znajomym [/B][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2]Psy z tej grupy odznaczają się stosunkowo pierwotną budową, słabo zmienioną przez człowieka."

Matagi i mychaaaaa kłaniają się pojęcia, ale nawet hodowcy-ekspertowi może się to przecież zdarzyć ;).
….…[/QUOTE]

2] Nie cytuję dalej bo całość tych cytatów została zaczerpnięta z Wikipedii – jeśli to jest twoje główne źródło informacji to GRATULUJĘ – naprawdę bardzo nieomylna strona nic tylko cytować bez zastanowienia. A może byś skorzystał z bardziej kompetentnych źródeł niż internetowa encyklopedia.

[quote name='SAIKO']

[B]To mi ręce opadają, że jako "hodowca" nie masz o nich podstawowej wiedzy, bo o wdrażaniu się w szczegóły ich historii nie wspomnę...;)
[/B]
[/QUOTE]
Radzę samemu się dokształcić. Moim psom ogony opadły jak usłyszały że są psami nordyckimi.

[quote name='SAIKO']

SAKE suka urodzona 1999 -zmarłą w 2006

AKIRA suka urodzona 1999
OjOSAN suka 2002

OKI pies 2002
AKEBONO -tosiek pies 2001 - niestety jest chory


Masz Akity "weterany" mające nie mniej niż 10 lat. Takie psy zapomniały co to jest walka o przywództwo, one chcą mieć z grubsza święty spokój. Shiby masz w średnim wieku i to w dodatku same suczki ( o piątej nic nie wiem, albo nie doczytałem na stronce). Hokkaido to jeszcze szczeniak (9.9.2011). Siebie tolerują, ale obcych psów już nie, ok. Akity praktycznie zeszły z podium, w domu zapewne rządzą shiby, a szczeniak być może został "adoptowany" przez jedną z suk. Szczerze powiedziawszy nie masz się czym chwalić jakby nie było, znam faceta co ma stado ttb (pita jednego albo dwa, kila bulterierów i buldoga amerykańskiego) jakby nie było to jego stadko śmiga po krakowskich parkach i nikomu nie robi żadnej krzywdy, korzysta jak najbardziej z millanowskiego podejścia i jego psy są jakoś szczęśliwe, nie narzekają, można go znaleźć na molosach. [/QUOTE]

3] Jak na osobę która w swoim życiu posiadała jamnika i teraz szczeniaka Akity raczej nie jesteś osobą kompetentną i upoważnioną do wypowiadania się w temacie stada akitowo & shibowego + hokkaido.
Nigdy nie widziałeś jak takie stado się zachowuję, więc czemu się wymądrzasz – nie rozumiem tego.
No i wylazło że nie znasz ludzi siedzących w akitach od lat, tak na marginesie wśród shib mam też samca – co jest wyraźnie zaznaczone na stronie.

[quote name='Hanako']saiko, wsiadając na matagi wykazujesz się nieprawdopodobną arogancją - masz psa od roku i stawiasz się wyżej od hodowcy z piętnastoletnim doświadczeniem? to wielkie słowa. wielkie i butne.
po pierwsze, nie mam pojęcia, co do sprawy wnosi wiek akit matagi - zakładasz, że kupiła je w wieku lat ośmiu, a teraz gwiazdorzy, że ma spokojne psy? [B][I]przecież te akity też kiedyś miały rok - i matagi je wychowywała. miały dwa - i wychowywała. miały pięć - i wychowywała[/I][/B]. więc teraz ma spokojne psy, którymi może się cieszyć.[/QUOTE]
Dokładnie, ale widać dla Saiko obce jest pojęcie „logicznego myślenia”.

[quote name='SAIKO'] Nie odnosiłem się do FCI, gdybym chciał to bym to zrobił, odniosłem się do tego, [B][I]że szpice należą do ras północnych/nordyckich[/I][/B]. Nie chce mi się podawać źródeł, pytasz o takie rzeczy, że mam wrażenie, że rozmawiam z kimś mało inteligentnym, bądź zakompleksionym, sorry. .[/QUOTE]
4] Żyjemy w kraju w który kynologia posługuje się nomenklaturą FCI – i taką raczej powinno się stosować.
Według ciebie wszystkie szpice to rasy północne/nordyckie – pies faraona, nagi pies meksykański i peruwiański czy też basenji też????????????
No to ponownie GRATULUJĘ!!!!!!!!!!!

Przytaczasz nomenklaturę AKC (amerykańską) – tam w grupie razem z akitami oprócz szpiców zaprzęgowych są i m.in. molosy (dogi, nowofundland, boxer).
To jeszcze może dodamy podział w UK – Akita jest w grupie razem z dalmatyńczykiem, pudlami, shih tzu itp.

Nie porównuj tamtejszej kynologii bo oni mają inne ustalenia – a i nawet u nich nie zalicza się akit do rasy nordyckiej, tylko do psów pracujących, użytkowych a to zupełnie inne pojęcia.

[quote name='SAIKO']
To, ż[B]e mam wg, Was małe doświadczenie[/B], nie oznacza, że jestem ślepo wierzącym chłopczykiem żyjącym w społecznym matrixie, wierzącym we wszystko co przeczyta i usłyszy, mimo tego, że widzi coś innego, mimo, że osoby niezależne mające czasami większe doświadczenie mówią coś zupełnie przeczącego w związku do otaczającego nas świata, który wg niektórych ma różowe barwy. [/QUOTE]

A co może masz duże doświadczenie??!!:crazyeye: O zgrozo ale narcyzm.:evil_lol:
Odnoszę wrażenie, że czasem nawet nie rozumiesz tego co sam piszesz. Powtarzasz jak papuga, teksty wyczytane z książek, z innych for/również przywłaszczasz sobie cudze teksty/ , zasłyszane od ludzi. Z tego co tu zaprezentowałeś masz nikłe doświadczenie w wychowywaniu psów (jamnik i teraz akitka szczeniak) – a tak chętnie udzielasz rad innym. Nie pomyślałeś, że możesz komuś (konkretnie jakiemuś psu) zrobić krzywdę swoimi „mądrościami”. :p
Chyba jesteś osobą mocno niedowartościowaną i tutaj starasz się wykreować siebie na guru. Sorry ale to że przeczytałeś ileś tam książek o tresurze i pooglądałeś sobie CM nie czyni z ciebie eksperta.
Twierdzisz, że zanim kupiłeś akitę przeczytałeś o niej wszystko – pytanie co to było - Wikipedia? Twoje pierwsze pytanie w temacie akit o tym dobitnie świadczy.
Jak dla mnie to koniec dyskusji z tobą – nie warto tracić czasu......dla internetowego kradzieja:angryy:
[/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2]
[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Tak Matagi, wyobraź sobie że zrobiłem to z największą premedytacją:p

Świadomie odniosłem się do tego artykułu:evil_lol:, ponieważ dobrze opisuje tą rasę, ale mam jeszcze masę innych gotowców, chcesz je poznać :diabloti:?

Cytowałem już w dziale akit książki i inne źródła, czasami skracałem i przeinaczałem, żeby się nie rozpisywać.

I odnoszę się do innych jeżeli są ciekawie napisane robiąc to równie bezczelnie:multi:, widzę, że masz z tym ogromny problem, może ziółka:evil_lol:?

Ps; na oczach wszystkich jawnie się błaźnisz jako osoba "podobno" na poziomie (piszę z kilkoma osobami z forum i podzielają moje zdanie ;) ), nie odniosłaś się do żadnej mojej wypowiedzi (oprócz przynależności wg FCI nie do ras nordyckich-> w żadnym razie nie neguję tego, odniosłaś się jeszcze co do swojego stadka-> do niczego więcej nie byłaś wstanie się przyczepić...) w tym wątku, wybacz ale nie mam zamiaru dłużej prowadzić z Tobą tej pyskówki, nie mam zamiaru zostać sprowadzonym do Twojego poziomu i zniszczonym Twoim doświadczeniem:diabloti:. Zaszedłem Ci za skórę odpowiadając na Twoją zaczepkę, w sumie się nie dziwię, Twój atak świadczy niestety o Twojej kulturze osobistej.

Możesz mnie do woli obrażać, to świadczy TYLKO I WYŁĄCZNIE O TOBIE:shake: Pokazujesz tylko swoją wartość-> swoją niską wartość:oops:

Te niespełnione kobiece ambicje:diabloti:

Sukcesów w prowadzeniu hodowli.

Ps2;
Żeby było się szybciej odnieść o co chodzi, wiesz Matagi, nie wszyscy klikają w linki:razz:.

CYTUJĘ. [QUOTE][FONT=arial]Prawda o Akitach leży niezbyt głęboko, tylko trzeba wiedzieć gdzie i czego szukać. Akity są zaliczane do ras nordyckich, jak np. Husky i Malamuty. Wskutek ich zewnętrznego podobieństwa przyjmuje się automatycznie, że ich łebki funkcjonują w podobny sposób, nie różnią się charakterami lub tylko minimalnie. Nie ma bardziej błędnego założenia niż właśnie to! Wrzucisz Akitę do jednego worka z Malamutem, padniesz w wychowaniu dramatycznie na nos![/FONT]

[FONT=arial]Zacznijmy od tego, ze np. Malamut jest psem pracującym z człowiekiem i dla człowieka. Wspólnie z innymi członkami stada działa, współpracuje dla osiągniecia wspólnego celu, to [/FONT]jest teamplayer w stadzie składającym się z człowieka i innych psów. Oczywiście i Malamuty mają swoje czorcie przebłyski, niemniej one zasadniczo funkcjonują w stadzie, podporządkowują się regułom, działają jak jedno z kółeczek zębatych w mechaniźmie.
[FONT=arial]Jeśli ktoś przyjął założenie, ze Akita funkcjonuje podobnie lub tak samo, stoi potem kompletnie zrozpaczony nad psem, który zachowuje się zupełnie inaczej, czlowieka-niedorajdę ignoruje na całej linii i śmieje się z niego w kułak! Żadne tricki, dobrze znane lub na szybko wyczytane metody wychowawcze nie funkcjonują, co z tym upartym czortem zrobić?[/FONT][/QUOTE]A tutaj moja sprytna interpretacja, co ja mówię-> złodziejstwo.

[QUOTE]Akity mimo, że są zaliczane do ras nordyckich itd uważa się, że są takie same patrząc na podobieństwo wyglądu i myśląc że ich "łepetynki" działają tak samo--> jest to bardzo mylące przekonanie. Wrzucając akitę do jednego wora z tymi psami poniesie się klęskę w wychowaniu.
Rasy nordyckie są głównie psami pracującymi z człowiekiem i dla człowieka, wspólnie pracują z innymi członkami stada dla osiągnięcia wspólnego celu. Akita nie funkcjonuje podobnie, ani tak samo, myśląc tak i postępując tak z tą rasą ma się efekt jaki się ma, w postaci stania nad psem w rozpaczy i rozmyślaniu dlaczego jego zachowanie jest zupełnie inne.[/QUOTE][B]PA, PA[/B] MATAGI:razz:.

Edited by SAIKO
Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]A dlaczego od razu kobiety podsumowujesz? nie wystarczy Ci sama Matagi? :evil_lol:[/QUOTE]No widzisz, przepraszam ;)

Co do przynależności do grupy, to o FCI od początku mi nie chodziło, wydawało mi się to jasne. Fakt, że w głównej mierze odniosłem się do tego przytoczonego artykułu, ale chodziło mi o potoczne odniesienie się do tego, że akita powstała na północy i wielu książkach od tego zaczyna się jej przedstawienie jako szpica -potocznie tzw psa północy ;).

Edited by SAIKO
Link to comment
Share on other sites

[FONT=Arial]Ajajaj…. Alez tutaj sie pyskowka o Akity zrobila. Moim zdaniem niepotrzebnie, bo w rzeczywistosci przeze mnie przeczytane (i chyba zrozumiane) pojmowanie i fascynacja ta rasa jest u wszystkich dyskutantow niezwykle podobna, tylko emocje biora niepotrzebnie gore. A odzywam sie tylko dlatego, ze sila rzeczy otarlo sie o mnie i moje wypowiedzi internetowe. [/FONT]

[FONT=Arial]Zaczne od tego, ze wyraze moj szacunek. Do niewatpliwej wiedzy hodowcow, jak np. Matagi. Ja matagi znam „internetowo” i telefonicznie od wielu, wielu lat, od niedawna osobiscie. Mimo wielu roznic miedzy nami w pogladach na psy i naszych celach, szacunek za wiedze, zaangazowanie i fascynacje. [/FONT]

[FONT=Arial]Szacunek rowniez dla Saiko. Dlatego, ze jako nowy wlasciciel dosc trudnej charakterologicznie rasy, jest niezwykle zaangazowany, czyta, stara sie informowac, ma wlasne przemyslenia i jak widac, fascynacja jest rowniez gleboka. Wiekszosc wlascicieli nie robi tego. [/FONT]

[FONT=Arial]Na temat Waszych roznic zdan nie bede sie wypowiadal, bo jak dorzucje jeszcze moje „roznice”, to zrobi sie juz kompletny mlyn. [/FONT]:eviltong:

[FONT=Arial]Saiko, do Ciebie mialbym jednak prosbe. Zacytowales tutaj urywki z moich artykulow, przyznam, ze pochlebia mi to, kazdy lubi byc w jakis sposob doceniany. Niemniej cytaty wyrwane z kontekstu sa niezwykle czesto niewlasciwie zrozumiane i dochodzi nieuchronnie do falszywej interpretacji. Dlategi istotne jest podawanie linkow do kompletnych artykulow. Moj artykul o tytule „Akita – pies nieznany” mozna w calosci przeczytac tutaj:[/FONT]

[FONT=Arial][URL]http://www.awp.akita-world.de/index.php?topic=639.msg1007687;topicseen#msg1007687[/URL][/FONT]

[FONT=Arial]na forum strony „Akit w Potrzebie” [URL="http://www.akity.pl/"]www.akity.pl[/URL][/FONT]

[FONT=Arial]Na temat zawartosci moich wypowiedzi w tym tekscie oczywiscie mozna dyskutowac, kazdy akiciarz ma swoje wlasne doswiadczenia i wlasne zdanie na wiele tematow o psach. [/FONT]
[FONT=Arial]Wyprostowac musze jednak pewna rzecz. Kontrowersje wzbudzila miedzy innymi moja tutaj przytoczona wypowiedz „Akity są zaliczane do ras nordyckich, jak np. Husky i Malamuty“. I slusznie, to wypowiedz wlasciwie niepoprawna. Klasyfikacja FCI jest inna i formalnie mozna byloby mnie za to zdanie zjesc widelcem. Oficjalnie sa Akity jako Grupa 5, Sekcja 5 sklasyfikowane, nie jako psy Sekcji 1 do 3, czyli nie do psow oficjalnie jako „nordyckie” okreslane. To klasyfikacja oficjalna. Z drugiej strony Akity sa psami, ktorych cechy budowy i pierwotne zadania znajdziemy rowniez w praktycznie wszystkich sekcjach od 1 do 7! Ze wzgledu na ich budowe oraz wlasciwosci siersci mowi sie potocznie o Akitach, ze tez naleza do psow nordyckich. Patrzac na calosc Grupy 5 nie jest to tak calkiem wyssane z palca. [/FONT]
[FONT=Arial]Jesli ktos mnie na spacerze pyta, czy to pies w nordyckim typie, to nie odpowiem mu, ze Grupa 5, Sekcja 5, bo popatrzy na mnie jak na wariata. Jesli wytlumacze, ze to typ nordycki, mijam sie wprawdzie z oficjalna klasyfikacja, jednak jestem niedaleko od prawdy. To zycie potoczne, tak jest. [/FONT]

[FONT=Arial]Wracajac do tego artykulu, niestety, jest to konieczne. Jego celem bylo zwrocenie uwagi o raz troche „ostrzezenie” przed Akita jako psem, ktory wymaga niezwykle intensywnej pracy wychowawczej i nie jest psem, ktory moze zyc sobie „obok” nas. Przed zakupem Akity trzeba sobie zdac sprawe z czekajacych nas zadan wychowawczych i zwiazanych z tym wysokimi wymogami, przed ktorymi Akita nas stawia. Dlatego, dla jasnosci, ta w sumie niezamierzona generalizacja i wepchniecie Akit do „nordyckich”. Te zdania oderwane od celow i tresci artykulu sa bledne w sobie. Dlatego tak istotne jest podawanie mozliwosci zrozumienia kompletnej tresci. [/FONT]

[FONT=Arial]Serwus[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE][FONT=Arial]Saiko, do Ciebie mialbym jednak prosbe. Zacytowales tutaj urywki z moich artykulow, przyznam, ze pochlebia mi to, kazdy lubi byc w jakis sposob doceniany. Niemniej cytaty wyrwane z kontekstu sa niezwykle czesto niewlasciwie zrozumiane i dochodzi nieuchronnie do falszywej interpretacji. Dlategi istotne jest podawanie linkow do kompletnych artykulow. Moj artykul o tytule „Akita – pies nieznany” mozna w calosci przeczytac tutaj:[/FONT][/QUOTE]

Na przyszłość będę o tym pamiętać ;).

Darius, sprawa się wzięła z tego, że moja wypowiedź była odebrana "dwuznacznie" ale to nie w tym problem, bo gdybym nie został zaatakowany to każdy wiedziałby o co chodzi-> doszlibyśmy do tego bez awantur.

Twoje sprostowanie tłumaczy "dwuznaczność" w należyty sposób i ja się pod tym podpisuję, myślę że inni "świadomi" także.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

dotarłam do połowy wątku i znudziło mnie czytanie...większość opowiada jakie to ma cudowne relacje ze swoim psem i że wszystkie teorie to brednie ale konkretnych porad niewiele... ;) wychodzi że wychowanie psa to bułka z masłem...więc skąd tyle ludzi ma z tym problemy?
najlepiej stwierdzić "tak wychowali to tak mają" ale konkretnych wskazówek jak na lekarstwo...

Link to comment
Share on other sites

Oj przepraszam bardzo - w wątkach z pytaniami o wychowanie, szczególnie w dziale agresja, jest multum porad. Ja się już tam nie udzielam, bo za dużo jest tych samych tematów tworzonych i po prostu - nie chce mi się, bo rozwiązaniem większości problemów byłoby kopiuj-wklej porad z innych wątków. Nie chce się komuś poszukać, to fakt, porad nie ma.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='miau']dotarłam do połowy wątku i znudziło mnie czytanie...większość opowiada jakie to ma cudowne relacje ze swoim psem i że wszystkie teorie to brednie ale konkretnych porad niewiele... ;) wychodzi że wychowanie psa to bułka z masłem...[B]więc skąd tyle ludzi ma z tym problemy?[/B]
najlepiej stwierdzić "tak wychowali to tak mają" ale konkretnych wskazówek jak na lekarstwo...[/QUOTE]

bo nie wychowują swoich psów. Proste.

Jestem świeżo po tygodniowych warsztatach psów dzikarzy i tropowców - i choc mam psy dośc dobrze socjalizowane i w miarę dobrze wychowane to jednak wyjazdy na takie warsztaty to podstawa ukladania psów. Z psem trzeba pracować bo pies sam z siebie to kupę zrobić może.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...