Jump to content
Dogomania

Badanie krwi u psa, na co zwrócić uwagę?


ctr_tomi

Recommended Posts

[B]Witam!

Jutro wybieram się na analize krwi u mojego Ozira.

Rano mial ostatni posilek, do jutra trzymam go na czczo.
Ostatnio u weta pytalem o takie badanie i powiedzial, ze oplata jest 3zl od kazdego pierwiastka.
Na co zwrocic uwage robiac analize krwi?.
Na pewno zrobie wapn, fosfor, sod.
Czy cos jeszcze nalezy zrobic?

Wiem, ze to temat rzeka, ale poleccie mi jakies karmy, ktore Wasze czarne jedza bez problemu, walcze z royal canin, ale juz nic nie pomaga, nawet dosmaczanie zupa pomidorowa :)
Ponadto mam pewne powody przypuszczac, ze po royalu ma niedobory pierwiastkow we krwi, no ale to sie okaze jutro.

Pozdrawiam.[/B][CENTER][CENTER][B][COLOR=red][FONT=Wingdings][/FONT][/COLOR][/B][B][COLOR=red][/COLOR][/B][/CENTER][/CENTER]

Link to comment
Share on other sites

najlepiej zrobić kompleksowo - morfologię z rozmazem, mocznik i kreatyninę (żeby zobaczyć czy nerki dobrze działają) i próby wątrobowe (ALAT, AspAT, AP)

a jeśli chodzi o żywienie itd info o CTRach - to zapraszam na forum CTRa - link na pw posyłam bo tutaj niewielu jest czernyszomaniaków ;)

Link to comment
Share on other sites

Wrocilem z laboratorium i mam wyniki:

Sod - 152 mmol/l
Potas - 5,00 mmol/l
Fosfor 7,80 mg/dl ile to mmol/l? (norma podobno ,
0,9-2 mg/dl, ale tu nie jestem pewien)
Wapn 6,75 mEq/l czyli ok. 3,375 mmol/l
Magnez 1,64 mg/dl

Widac, ze jest o wiele za duzo fosforu. Co nalezy zrobic, aby obnizyc jego poziom?
Ozir je royala, ale zawsze czyms dosmaczam, zupa, jogurt itd.
Czy to mozliwe zeby dosmaczanie tak zawyzylo poziom fosforu?

Pozdrawiam i czekam na wskazowki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ania+Milva i Ulver']Niestety podwyższony fosfor może miec coś wspólnego z nerkami. Zrób jeszcze raz krew i wyniki na mocznik i kreatyninę- to naprawde ważne:roll:[/quote]

Ania ma rację. Warto sprawdzić. Nie ma co panikować, ale sprawdzić nie zaszkodzi.
I garść informacji o fosforze:
" Fosfor jest pierwiastkiem występującym we wszystkich rodzajach pożywienia. Dla organizmu jest ważny jako budulec kości i zębów. Zapotrzebowanie na fosfor jest niewielkie i zazwyczaj spożywamy go za dużo. Nerki, tak jak w przypadku wody, sodu i potasu, usuwają nadmiar fosforu z moczem. [B]Niewydolne nerki tracą zdolność wydalania fosforu stosunkowo wcześnie, stąd jon ten zaczyna gromadzić się w organizmie już u pacjentów ze średnio zaawansowaną niewydolnością.[/B] Objawy kliniczne nadmiaru fosforu we krwi są znikome, natomiast następstwa tego stanu ujawniające się po miesiącach i latach, są dramatyczne. Dochodzi do obniżenia stężenia wapnia poprzez wytrącanie się soli wapniowo-fosforanowych odkładających się w postaci złogów w sercu, mięśniach i naczyniach krwionośnych.
Nadmiar fosforu w surowicy krwi może zaburzać wchłanianie żelaza, jak również wpływać na stosunek wapnia do fosforanów, co może prowadzić do osteoporozy. Nadmiar fosforu powoduje zakwaszenie organizmu i wypłukiwanie wapnia z kośćca. Upośledza wchłanianie tak ważnych pierwiastków jak magnez, cynk oraz żelazo, co prowadzi do anemii."




Aha, jeszcze jedno - nie karm psa Royalem. Jest konserwowany chemicznie :shake:

[FONT=Verdana][FONT=&quot][/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana][FONT=&quot][/FONT][/FONT]Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...