Jump to content
Dogomania

Kilka pytań przyszłego właściciela psa


minulek

Recommended Posts

Hej,
Widzę, że wypowiada się tu wiele osób, które wiedzą o psach naprawdę dużo. Nie mam takich osób wśród znajomych (większość z nich nie ma żadnych zwierząt), więc w zasadzie internet jest jedynym źródłem, gdzie mogę uzyskać informacje. Dlatego mam parę pytań.

Zdecydowałem sie na zakup psa, a raczej dwóch psów, średniej wielkości jakiś bigiel czy spaniel, coś w tym rodzaju. Wiem, że przed zakupem powinno się sprawdzić zdrowie psa. Niestety rozmawiałem z kilkoma hodowcami z Allegro i innych serwisów ogłoszeniowych i żaden nie zgodził się, abym wziął szczeniaczka do weterynarza (na mój koszt!) przed zakupem. I tu pierwsze pytanie: dlaczego hodowcy nie zgadzają sie na kontrolę zdrowia psa przed jego zakupem? Szczeniaki bigla i spaniera wahają się między 80 a 300 zł (wg cen allegro, oczywiście bez rodowodu), więc chyba warto sprawdzić zdrowie psa wcześniej?

Drugie pytanie dotyczy psów ze schroniska. Bo o tym też myślałem, skoro profesjonalni i zawodowi hodowcy robią takie problemy. Tam jest informacja o zdrowiu psa poświadczona przez weterynarza dostępna. Tylko z kolei czytałem, że młode psy ze schroniska często niestety zdychają w czasie pierwszych 3-6 miesięcy pod adopcji. Dlaczego tak się dzieje? Poza tym w schronisku często nawet młode psy są kastrowane lub sterylizowane a pełnowartościowych nie ma w prawie ogóle, czy ktoś wie czemu tak się dzieje? Może z tego powodu później ciężko chorują?

I ostatnia sprawa, to czy ktoś może mi powiedzieć o co chodzi z tymi formalnościami i umowami adopcyjnymi w schronisku? Czy ktoś miał z tym bezpośrednio do czynienia? Zdaję sobie sprawę, że większość z Was ma pewnie pieski z hodowli, ale pewnie trafi się ktoś, kto naprawdę wie jak to jest w przypadku schroniska.

Przepraszam za rozwlekły tekst, ale próbuję poważnie podchodzić do sprawy zakupu psów i jak najwięcej wcześniej się dowiedzieć.

Pozdrawiam wszystkich,
Michał

Link to comment
Share on other sites

Guest _Kamila

1. Hodowcy z Allegro to nie hodowcy
2. Jeżeli nie pozwala ci na obserwacje stanu zdrowia szczeniaka, to coś jest nie tak...ja w kazdej chwili mogłam pojechac do mojej hodowli i zobaczyc co zeszczeniakiem.
3. Nie radziłabym ci kupowac psa na allegro, jak chcesz bez rodowodu to idz do schroniska i zapytaj o psa w typie rasy lub jeśli chcesz zupełnego kundelka.
4. Ja pracuję w fundacji i nigdy jeszcze tak się nie zdarzyło, żeby po wyadoptowaniu szczeniach umarł. Musiałby byc w naprawdę fatalnej kondycji.
5. Psy są sterylizowane, ale w odpowiednim wieku. Nie sterylizują małych 8 tyg. szczeniaków, ale od 5-6 miesięcy w górę. U mnie w schornie jak masz nie wysterylizowanego psa to dostajesz kupon na darmową sterylkę. Poza tym coś słyszam, że masz ileś tam wizyt u weterynarza za darmo.
6. Umowa adopcyjna polega na podposaniu umowy adopcyjnej. Potrzebna jest osoba pełnolenia z dowodem i stałym zamieszkaniem ( nie wynajmem! ). W umowie masz zawarte warunki itd. Nie wiem jak u ciebie, ale u mnie są wizyty poadopcyjne, czyli wyznaczona osoba umawia się z tobą na termin, przychodzi do twojego domu i sprawdza jak się ma piesek, rozmawia z tobą.
Jeżeli chcesz wiedziec o tym więcej napisz na gg 13753205 :)

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chcesz mieć psa rasowego, to tylko z rodowodem. Wtedy masz pewność, że szczeniak może zachorować tylko na choroby występujące u rasy i masz też pewność 100%, że piesek nie jest z pseudohodowli, a jeżeli nie chcesz mieć psa z rodowodem to tylko schronisko, ale jeżeli byś się zdecydował na rodowód to popytaj hodowce czy rodzice psiaka nie chorowali, jeżeli tak to na co.
Psy ze schroniska sterylizują lub kastrują, żeby kundelków nie rozmnażać. Jeśli szczeniak nie miał zrobionych wszystkich szczepień mógł zarazić się czymś od innego zwierzaka w schronie i dlatego mógł umrzeć, dlatego musisz sprawdzić czy pies był odrobaczony i ma wszystkie potrzebne szczepienia.
Mam nadzieję, że dobrze zdecydujesz. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli kupujesz psa na allegro w cenie 80-300 zł to to nie jest ani beagle ani spaniel tylko pies beaglopodobny i spanielopodobny. "Gwarancję" rasy masz wyłącznie w przypadku psa rodowodowego z hodowli.
Co znaczy: pies pełnowartościowy ;)? Jak karma pełnowartościowa. ;) Moja suka jest ze schroniska i jest wysterylizowana i daję słowo: jest pełnowartościowa! ;) Jest nawet nadwartościowa, bo nie rodzi kolejnych miotów niechcianych kundli, które zasilałyby polskie schroniska. Jeżeli pies choruje, to nie dlatego, że jest wysterylizowany (sterylizacja chroni przed wieloma chorobami: rak, ropomacicze i zaoszczędza trudu: brak cieczek oznacza brak konieczności nieustannego pilnowania, by nie doszło do niepożądanego mariażu).
Psy ze schronisk wcale nie-często zdychają w 3-6 mies. po adopcji. Nie ma na to reguły. Oczywiście wypadki i choroby się zdarzają, nie odpowiadamy przecież za los, ale pies wydany ze schroniska jest zaszczepiony, odrobaczony i zabiegi te możesz sprawdzić w książeczce zdrowia psa, którą dostajesz przy adopcji. Psy ze schronisk są pod opieką weterynaryjną.
Jeżeli masz kupić kundla na allegro za 200 zł, to lepiej idź do schroniska, adoptuj psiaka, a pieniążki te przeznacz np. na wsparcie dla schroniska. Jeżeli zaś interesują cię psy w typie powyższych ras, to i z tym nie będzie problemu. W schroniskach wiele jest psów w typie beagla i spaniela. Dla ciebie pies za darmo, dla psa podarowane życie, a ty będziesz miał w domu to samo, co byś miał, gdybyś kupił psa za 80 zł na allegro (nigdy nie wiesz, co wyrośnie z psa, ktorego ktoś sprzedaje ci jako beagla, a ktory nie ma papierów)

Link to comment
Share on other sites

profesjonalni i zawodowi hodowcy?? buahahaah to są pseudohodowcy produkujący kundelki w typie rasy i wciskający ludziom kit, ze ot rasowce. a nie chcą się zgodzić na badanie u weterynarza, bo pewnie ich psy są chore, do tego nie mają szczepień i odrobaczeń, a to wszystko wyjdzie w gabinecie. a oni chcą zarobić, a nie dokładać do interesu.
profesjonalny hodowca to taki, który jest zarejestrowany w Związku Kynologicznym, a jego psy mają rodowody. z takiej hodowli nikt Ci nie będzie robił problemów, żebyś szczeniaka u weta sprawdził;)

czemu szczeniaki ze schronisk umierają po adopcji? cóż, takei wyrzucone szczeniaki zaszczepione nie są a mają do czynienia z masą zarazków i niestety mogą zachorować. dlatego często szczenięta umierają w schroniskach:(
a kastrowany czy sterylizowany pies to pies pełnowartościowy. kto Ci takich głupot nagadał, ze jest inaczej? albo że chorują potem? kastracja właśnie chroni przed chorobami narządów rodnych, zapobiega urojonym ciążom etc. poza tym, te psy są kastrowane żeby zapobiegać jeszcze większej bezdomności. w tej sposób schronisko ma pewność, ze za jakiś czas nie zostaną im podrzucone mioty po wydanym piesku, czy po dzieciach wydanego pieska.

masa ludzi ma tu pieska ze schroniska, albo schroniskowca i psa z hodowli. a umowa adopcyjna jest po to, aby chronić takiego psiaka. przeczytaj sobie warunki takiej umowy i będziesz wiedział, po co ona jest.

i tak na koniec: poczytaj o akcji rasowy=rodowodowy i o pseudohodowcach. wtedy będziesz dokładnie wiedział, dlaczego pseudo boi się dać swojego szczeniaka do weta;)

Link to comment
Share on other sites

NIE kupuj psa z pseudohowli prosze, nie powiększaj psiego cierpienia. Widziałeś jak wygląda życie psów w takiej pseudohodowli ???
Dlatego też, ze względu na niedobre warunki, psiaki z takich pseudohodowli , szczeniaki, mają potem różne choroby a czasami okazują się nie za bardzo w typie danej rasy i potem ci którzy je kupili w takiej pseudohodowli , wyrzucają takie psy lub oddają do schroniska.
Zresztą, chyba już prawo zabrania , na szczęście, prowadzenia czegoś takiego jak pseudohowla.
Albo legalna hodowla albo schronisko.
Albo ktoś kto pomaga psom, i ma jakieś znajdki, szczeniaczki często też, i oddaje za darmo, z opcją, że w dobre ręce.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi nie wiedziałem, że tak jest. Na Allegro jest strasznie dużo tych ogłoszeń z psami bez rodowodu i nie tylko na Allegro także na innych stronach z ogłoszeniami drobnymi. Poza tym niedaleko mnie jest bazarek gdzie regularnie codziennie
jest przynajmniej trzech kolesi z różnymi szczeniakami. Tam mają bardzo tanio bo ceny to 25-50 zł. Mieszkam pod Warszawą, i z tego co wiem w większości miejscowości są gospodarze, którzy handlują psami tyle, że nie rasowymi i bez żadnych badań czy papierów zdrowotnych, bo to psy raczej z przeznaczeniem na łańcuch a nie domu.

To jeszcze pytanie o schroniska, bo z tego co piszecie, tam warto się udać. Gdzie można znaleźć sobie taką umowę adopcyjną i ją poczytać? I w jakim wieku wydawane są pieski ze schronisk, bo słyszałem, że jak pies ma poniżej 10 tygodni to źle, ponieważ do tej pory powinien przebywać razem z matką, uczyć się i socjalizować się pod jej okiem? Ah i byłbym zapomniał... W kilku wiadomościach czytałem, że niektórzy ludzie bardzo źle piszą o schroniskach, że są to "mordownie" czy "obozy zagłady" (terminy wziąłem z tego forum). Jeśli jest tak źle, to czy jest jakaś lista tych dobrych schronisk, gdzie warto iść i tych złych schronisk, które trzeba unikać? Przepraszam jeśli moje pytania są głupie, ale raczkuję dopiero w temacie.

M.

Link to comment
Share on other sites

Szczenię wydane od matki może być po ok. 7 tygodniach. Pamiętaj jednak, że do schronisk nie trafiają pieski zadbane i wychuchane. Zwykle, gdy ktoś pozbywa się miotu szczeniąt i wywala go do schroniska, nie baczy na to, czy psiaczki są odchowane, czy minęło 7 tygodni itd. Czasem ludzie podrzucają do schroniska sukę wraz z miotem- wtedy szczenięta tak pi razy drzwi (pi razy drzwi, ponieważ możemy tylko szacunkowo określić wiek podrzutka) wydawane są już po odchowaniu.
Gdy jednak bierzesz szczenię ze schroniska masz wiele czasu i duże szanse na prawidłowe go zsocjalizowanie. Jeżeli nie chcesz podejmować zbyt dużych wyzwań, to po prostu przy wyborze malucha unikaj szczeniąt dzikich, wyautowanych- te zwykle potrzebują ciut więcej czasu, by się przystosować. Ale generalnie schroniska roją się od radosnych, ufnych psiaczków. Ze szczeniakami zwykle jest łatwo.
Co do umowy adopcyjnej, wpisz w google: "przykładowa umowa adopcyjna" i kliknij w pierwszy wynik wyszukiwania. Każda fundacja czy schronisko ma nieco inną umowę, ale zawsze o to samo chodzi. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='minulek']
To jeszcze pytanie o schroniska, bo z tego co piszecie, tam warto się udać. Gdzie można znaleźć sobie taką umowę adopcyjną i ją poczytać? I w jakim wieku wydawane są pieski ze schronisk, bo słyszałem, że jak pies ma poniżej 10 tygodni to źle, ponieważ do tej pory powinien przebywać razem z matką, uczyć się i socjalizować się pod jej okiem? Ah i byłbym zapomniał... W kilku wiadomościach czytałem, że niektórzy ludzie bardzo źle piszą o schroniskach, że są to "mordownie" czy "obozy zagłady" (terminy wziąłem z tego forum). Jeśli jest tak źle, to czy jest jakaś lista tych dobrych schronisk, gdzie warto iść i tych złych schronisk, które trzeba unikać? Przepraszam jeśli moje pytania są głupie, ale raczkuję dopiero w temacie.

M.[/QUOTE]

wystarczy umowę wygooglać, na pewno tam jest ;) ale taka umowa to nic strasznego, zależy od schroniska, zwykle jest w niej o kastracji(w mojej właściwie tego nie ma, bo adoptowałam psa z kociego schroniska, jest tylko wzmianka, ale nie zobowiązanie).
jeśli mieszkasz pod Warszawą, możesz się udać na Paluch. ale możesz też poszukać w googlach fundacji zajmującej się konkretnymi rasami, wtedy zapewne pies będzie mieszkał w domu tymczasowym i tam na Ciebie czekał ;)
polecam też zajrzeć na dział psy w potrzebie na tym forum, tam jest sporo psów do adopcji, możesz założyć wątek, w którym napiszesz, jakiego psa szukasz, a oferty z pewnością się posypią.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Kamila

Oj oj widze, ze ty nic nie wiesz o psach. Pod żadnym pozorem nie kupuj psa z jakichś bazarów, allegro, ogłoszeń -powtarzam nie kupuj bo adopcja to co innego. Nie wydaje mi się, abyś był gotowy na psa. To nie jest takie hop siup, chce psa to ide sobie jakiegoś najtańszego wezme. Kolego - ja przygotowywałam się 8 lat, a to i tak nie wystarczająca wiedza. Ty sobie lepiej kup jakieś porządne książki, poczytaj od dechy do dechy, powchodz na jakies dobre fora i dopiero. Nie kupuj psa bo chcesz na siłe. Zastanów się czy na pewno chcesz miec psa, który żyje ok. 10 lat, czy masz dla niego czas chociaż 2 godziny dziennie, pieniądze ( weterynarz, karma szczególnie w okresie szczenięcym pies powinien dostawac karme dobrej firmy nie jakąs pedigree czy chappie, przysmaki, szkolenie - nie sądzę abyś ze swoją wiedzą sam dobrze wychował psa ), dom czy jest odpowiedni, jeżeli możesz temu wszystkiemu podołac możesz myslec o następnym kroku - skąd i jakiego psa. Pies nie może byc z bazaru, allegro czy tego typu pseudohodowli ( pseudohodowla to ludzie, którzy na siłę rozmnarzają psy chore bądz nierasowe w tragicznych warunkach, przez co szczeniaki nie mają szansy na rozwój psychiczny i fizyczny ). Jeżeli chcesz kundelka to schronisko, a rasowiec to poszukaj hodowli ( koniecznie z FCI w tytule ), poobserwuj kilka miesiący, lat lub jeżeli chcesz psa w typie rasy ( pies, który wygląda jak rasowiec, ale ma odstępstwa od wzorca ) to ruszaj do schronu. Zastanów się jaki prowadzisz tryb - aktywny, spokojny, umiarkowany. Wtedy dostosuj do siebie rasę psa lub w schronisku profesjonalni ludzie zrobią to za ciebie. Dopasuj też psa do domu - masz małe - mały jednakże niektóre duże psy mogą mieszkac w mieszkaniach...ale nie wszystkie! Ostatni krok to krok zakupu. Przygotuj się jeżeli chcesz z hodowli ponieważ ceny nie są małe. Szczeniak z hodowli z rodowodem i tatuażem kosztuje od 1000zł ( chociaż z taką taniochą się nie spotkałam, zazwyczaj to było 1500 najtaniej ). Poczekaj aż urodzi się miot, zadzwoń, zarezerwuj i wpłac pierwszą ratę. Umawiasz się kiedy chcesz przyjechac, zobaczyc pieska. Potem odbierasz, płacisz reszte i tyle. W schronisku jest prosciej - idziesz, mówisz jakiego chcesz, pokazują ci kilka psów, wybierasz, podpisujesz umowę i idziesz z nowym kumplem do domu.

Teraz pokażę ci przykład umowy adopcyjnej :
[URL]http://schronisko.ustronet.com/index.php?option=com_content&task=view&id=52[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Jak nie chcesz ze schronu to możesz wziąć szczenie (lub dorosłego)z DT, czyli domu tymczasowego. Taki piesek jest zaszczepiony i odpchlony, a jak jest to dorosły pies to zdarza się że wysterylizowany. Nauczony podstawowych zachowań.

I jak już masz mieć psa to jednego a nie dwa na raz :crazyeye: Widzę że jesteś baaaardzo początkujący i tylko byś sobie kłopotów narobił biorąc 2 szczyle...

Na allegro i innych tego typu portalach, czy bazarach/targach nie kupuj, ten punkt możesz od razu sobie odhaczyć :p Przez allegro możesz adoptować, tzn. te aukcje są ogłoszeniami a nie aukcjami. Duża część tych psów/kotów jest z dogo. Więc i tak wtrafisz tutaj spowrotem :evil_lol: kółko się zamyka :evil_lol:

Musisz się zastanowić jaki to ma być piesek/suczka, duży/mały, krótkowłosy/dł., jakie masz wymagania co do takiego psa, na kolanka czy domowo-podwórzowy.
Zresztą zajrzyj na "Przygarnę psa" i zobaczysz jakie ludzie mają wymagania co do przyszłego zwierza :lol:
A jak już będziesz wiedzieć to zakładaj swój wątek i cioteczki :diabloti: zarzucą Cię lawiną psów albo i nie :diabloti: Bo nie będziesz spełniać warunków, np. tym że po sterylce pies jest niepełnowartościowy :diabloti: Bzdura!

Do poczytania...[url]http://www.stoppseudohodowcom.org/[/url]
A czemu są wysterylizowanie? Wystarczy zajrzeć na "Psy do adopcji"...Wnioski wyciągnij sam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...