droga jane nie wiem czy jeszcze wejdziesz na forum,aby czytac posty-po pierwsze musisz zaszczepic na wscieklizne,gdy nawet podrapie czy uderzy zebami ciebie,dziecko kogos obcego niezaszczepiony pies=duze koszty obserwacji i kara.więc wart zrobic nawet to co proponował gajos.po drugie-tu na dogo jest wiele osób majacy kontakty z dobrymi szkoleniowcami,pisz w odpowiednim dziale ludzie pomoga.oddanie psa na łańcuch na wieś to nie jest dobre rozwiazanie(ja wiem że to tylko pies ale czy mogłabys spac spokojnie mysląc o nim że spi w lichej budzie,bez wody w misce czasem glodem przymierając?)co do schronu-otwórz strone jakiegokolwiek schroniska i zobacz ile młodych psów nie przekraczajacych roku ma problemy ze znalezieniem domu a co dopiero pies 4 letni-za kratami,a wokolo hałas-pies który przywykł do domowych pieleszy...pies 4 letni to pies nad którym elegancko mozna popracować,mozna poprawic relacje miezy wami spróbujcie,na prawde warto w waszym psie drzemie pewnie duzy potencjał tylko trzeba go uwolnić.pozdrawiam życze szczęścia jesli to czytasz to napisz jak tam u was.