Jump to content
Dogomania

Wyżeł niemiecki Krótkowłosy i kojec?


_ukulele_

Recommended Posts

Witam!

Jestem tu nowa i założyłam konto by dowiedzieć się kilku rzeczy od fachowców i ludzi z doświadczeniem. Już za 3 tygodnie w moim domu pojawi się szczeniaczek wyżła niemieckiego krótkowłosego. Razem z rodzeństwem marzyluśmy właśnie o tej rasie bo jest bardzo aktywna i piękna. Jednak z rodzicami musieliśmy iść na kompromis ponieważ oboje nie lubią zwierząt w domu. Wypadło na to że zrobimy kojec. Jakie są wasze opinie na temat takiego psa w budzie. Od razu mówię że w kojcu będzie przebywał tylko w nocy ponieważ nie mamy ogrodzenia i nie chcemy by się gdzieś pałętał. Dodatkowo w zimie będzie brany do garażu. Będziemy mu zapewniać dużo ruchu cidziennie co najmniej dwa spacery po 1 h i dużo zabawy na podwórku. Dodam że mieszkam na wsi mój dom otaczają łąki i lasy także będzie gdzie biegać. Co myślicie czy przy takiej aktywności i okolicy wyżeł niemiecki krótkowłosy może mieszkać w kojcu?

 

Link to comment
Share on other sites

Pies - kojec czy dom

Autor: witek 
Data:   20-12-12 00:32


1) pies nie powinien zyc tylko w KOJCU - z powodu potrzeby kontaktu z człowiekiem, nauczenia się czytosci itd
2) pies nie powinien życ tylko w DOMU - z powodu nie przystosowania do pracy w warunkach termicznych w okresie jesień/zima
gdzie powinien żyć pies ???
powinien mieć budę w kojcu - gdzie zyje
powinien mieć swoje legowisko w domu - gdzie bywa ! (co dzień a nie od świeta\0
kłania sie zasada - "złotego środka" !!!!'

Odpowiedz na tę wiadomość 

 

 Pies - kojec czy dom

Autor: Patej 
Data:   20-12-12 17:19


witek,
Nie wpuszczam psa do domu, bo jeśli tylko stworzę precedens - będę miał podrapane całe drzwi. Na pewno za każdym razem będzie chciał leżeć przy kominku. Spędzam tyle czasu, ile mogę, na zewnątrz - w łowisku ale równiez na podwórku. To jedyny "złoty środek" jaki udało mi się stworzyć :)

Odpowiedz na tę wiadomość 

 

 Pies - kojec czy dom

Autor: mabor 
Data:   13-02-13 11:32


Kolego Szuwar!
Już troche późno na odpowiedź, ale informacji od mojego kolegi nemroda, ktory ma już 3 wyżła takiego jak Ty, nie jest to najlepsza rasa do hodowania w kojcu! Jego jak były w kojcu to nie dość,że chorowały, pogarszały się socjalnie... Inni znajomi mają z powodzeniem psy myśliwskie w kojcach (jamniki szorstkie, foksy, welshe nawet gończe polskie) ale od kilku osób słyszałem,że wyżły akyrat się do tego słabo nadają... Popytaj jeszcze! Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 

 

 Pies - kojec czy dom

Autor: Z L 
Data:   13-02-13 14:37


mabor
W tym temacie napisano już wszystko. Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy trzymania psów w domu mają swoje racje. Zabrałem głos w tym wątku jedynie dlatego, że 'ruszyło " mnie stwierdzenie, jakoby wyżły krótkowłose nie nadawały się do trzymania w kojcu. Miałem ich trochę / WNK, Pointer/ i nie stwierdziłem aby mieszkanie w kojcu wpływało ujemnie na ich zdrowie, czy cechy użytkowe. Mniejsza tu o moje zdanie. Niekwestionowany autorytet w dziedzinie wyżłów w Polsce- Erwin Dembiniok, w swojej książce pt. Wyżły pokazywał nawet fotografie kojców w których jego wyżły mieszkały. Nie sądzę aby człowiek który wyżłom życie poświęcił, nie wiedział co czyni :-)) Gdyby się nie nadawały to zapewne trzymałby je w domu :-))
D B

Odpowiedz na tę wiadomość 

 

 Pies - kojec czy dom

Autor: mabor 
Data:   13-02-13 15:56


ZL
Dlatego napisałem aby autor wątku popytał...
Ja nie mam w wyżłach doświadczenia a faktem jest,że 2 moich znajomych wzięło swoje pieski tej rasy z powrotem do domu, bo chorowały... a kojce i budy były naprawdę ok!
Skoro hodowcy piszą,że wyżly sie nadają do kojcow, najwyraźniej tak jest. Najwyraźniej moi znajomi mieli pecha, choć to doświadczeni myśliwi-jeden wyżel doskonale ułożony (kupiony i układany w Niemczech)-drugiego tak wyszkolonego psa nie spotkalem dotychczas! Ale kojec źle tolerował... Może sekret tkwi jak psy są przyzwyczajane z pokolenia na pokolenie, lub zaraz po urodzeniu... ?
DB

Odpowiedz na tę wiadomość 

 

 Pies - kojec czy dom

Autor: Z L 

Te cytaty,to wypowiedzi z forum mysliwskiego.Mnie dziwi jeszcze coś...pies mysliwski,brak ogrodzenia,wokół łąki I lasy...A w dzień nie będzie "się pałetał"?Cały czas będzie ;od kontrolą?

"Piękny i aktywny"...to troszkę mało jak na odpowiedzialnych (?) opiekunów,którzy nie mogą wpuścić psa do domu.A socjalizacja?W garażu?

Zresztą...nie mam juz nic więcej do powiedzenia,eeechhh.

Link to comment
Share on other sites

ten pies będzie się u was męczył. skoro ogrodzenia nie macie to prawda jest taka, ze ten pies praktycznie non stop będzie w tym kojcu, bo zostawiony sam zwieje wam z podwórka. a realnie patrząc nie jesteście w stanie siedzieć z nim tam cały dzień, niezależnie od pogody. a jak już o pogodzie mowa: widziałaś sierść tego psa? uważasz, ze taka sierść będzie chroniła tego psa jak przyjdzie mróz? pomysłu zamykania psa w garażu nie skomentuje... te dwie godziny spaceru dziennie dla wyżła to nie jest dużo ruchu. to nie jest pies, który potrzebuje zabawy na podwórku tylko porządnej pracy z właścicielem. pracy, do jakiej wyżły zostały stworzone.

nie macie warunków na takiego psa. kompromis to powinien dotyczyć rasy psa, a nie brania na siłę zwierzęcia, a potem męczenia go przez całe jego życie. już lepiej zaczekaj, aż z domu się wyprowadzisz i dopiero weź psa. gdybyście mieli ogrodzenie to kompromisem byłaby rasa typowo stróżująca, samodzielna, niezależna jak np. owczarek kaukaski. ale że ogrodzenia nie macie to i taki pies zamknięty w kojcu będzie się męczył.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

38 minut temu, _ukulele_ napisał:

 Wypadło na to że zrobimy kojec. Jakie są wasze opinie na temat takiego psa w budzie. Od razu mówię że w kojcu będzie przebywał tylko w nocy ponieważ nie mamy ogrodzenia i nie chcemy by się gdzieś pałętał. Dodatkowo w zimie będzie brany do garażu...

Co myślicie czy przy takiej aktywności i okolicy wyżeł niemiecki krótkowłosy może mieszkać w kojcu?

Myślę, że nie może. Nie tylko wyżeł, ale każdy inny pies nie może mieszkać w kojcu. Bo tam nie mieszka człowiek, a pies powinien mieszkać z człowiekiem, gdyż taka jego psia uroda jest. Zatem wyjście jest takie: zamieszkać z psem w kojcu, albo dać sobie teraz na wstrzymanie z psem, dorosnąć, a potem spłodzić syna, zasadzić drzewo, zbudować dom z ogrodzeniem i zamieszkać tam razem z łyżwem... przepraszam - z wyżłem, nie oglądając się już na nielubienie rodziców. A do tego czasu grać na ukulele. Bez psa.

 

PS. Bou, co Ty wypisujesz?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

45 minut temu, Ryss napisał:

PS. Bou, co Ty wypisujesz?

No to: (a co?)

"Mnie dziwi jeszcze coś...pies mysliwski,brak ogrodzenia,wokół łąki I lasy...A w dzień nie będzie "się pałetał"?Cały czas będzie ;od kontrolą?

"Piękny i aktywny"...to troszkę mało jak na odpowiedzialnych (?) opiekunów,którzy nie mogą wpuścić psa do domu.A socjalizacja?W garażu?"

A poza tym - wypowiedzi wlascicieli wyżłow,( z forum myśliwskiego) - mają różne zdania - też można je poznać,żeby wyrobic sobie własne.

:)

 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Ryss napisał:

... Zatem wyjście jest takie: zamieszkać z psem w kojcu, albo dać sobie teraz na wstrzymanie z psem, dorosnąć, a potem spłodzić syna, zasadzić drzewo, zbudować dom z ogrodzeniem i zamieszkać tam razem z łyżwem... przepraszam - z wyżłem, nie oglądając się już na nielubienie rodziców. A do tego czasu grać na ukulele. Bez psa.

 

 

Ryss, boski jesteś ;) Oplułam laptopa kawą:))))

 

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, bou napisał:

No to: (a co?)

Aha, to. To już nic. Czasami nie ogarniam Twoich rozległych postów, jak ten kot idący przez Saharę - kuwety.

 

11 godzin temu, Zarka napisał:

Oplułam laptopa kawą:))))

Kawa zabija. Laptopy.

Link to comment
Share on other sites

Moja psica dla przykładu teraz, jak jest ciepło, niechętnie wchodzi do domu, najchętniej cały dzień wygrzewałaby się na słońcu a w nocy chłodziła na podjeździe. Ale zimą chętnie grzeje kuperek i sama się pcha:P Jednak nie wyobrażam sobie psa przez większą część doby samego w kojcu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...