Jump to content
Dogomania

O rozmnazaniu


gregx

A więc kto za sterylizacją, a kto przeciw?  

9 members have voted

  1. 1. A więc kto za sterylizacją, a kto przeciw?

    • Sterylizuj to bezpieczne dla psa
      9
    • Nie rób tego - zaszkodzi to twojej suce
      1


Recommended Posts

[COLOR=#202020]Mam rodowodową goldenkę, ale musicie mi uwierzyć na słowo, bo rodowód zapodziałem. Zresztą nie zależało mi na papierach tylko na psie. Zarka ma juz prawie 3 lata, a podobno suka przynajmniej raz powinna mieć szczeniaki. Z racji powyższego szukam dla iej jakieś miłego partnera [IMG]http://picsrv.fora.pl/images/smiles/icon_smile.gif[/IMG] Kompletnie nie wiem czy rasowce "zniżą się" do czegoś takiego z taką rodowodową panienką,:loveu: bez papierów, ale zalezy mi żeby miała zdrowe szczeniaki. Sama i jej przodkowie od x pokoleń sa wolni od dysplazji, Napiszcie jak to wogóle wygląda w praktyce (tzn. pozyskiwanie partnera, czy jest to odpłatne etc. etc. Nie mam o tym zielonego pojęcia. Oczywiście mogę odstąpić szczeniaki, ale w świetle uregulowań rodowodowych to będą nierodowodowe bo nie rejestrowałem Zary w PZK (pisica jest z Czech). [/COLOR]

[COLOR=#202020]Pozdrawiam[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Wystąp o duplikat rodowodu, potem go nostryfikuj u nas w kraju, zarejestruj sukę i zapisz się do Oddziału Związku Kynologicznego, pojedź z sunią na 3 wystawy (w tym 1 międzynarodowa) i pokryj psem z uprawnieniami. Partner suki nie musi być miły. Ważne, aby spełniał wymogi rasy.
A kto Ci powiedział, że suka musi mieć raz w życiu szczeniaki? A dlaczego raz a nie dwa albo trzy? Odpowiedz mi proszę, kogo darzysz tak wielkim autorytetem, że wierzysz w takie głupoty, które ten ktoś opowiada.
Skoro Ci zależy na suni, to nie musisz jej narażać bez jakiejkolwiek rozsądnej przyczyny na rozmnożanie.

Link to comment
Share on other sites

Ja tego nie umiem robić, ale niech ktoś ładnie wytłumaczy (jak to już wiele razy bywało na dogo- są takie tematy, poszukaj), że mitem jest by suka musiała mieć raz w życiu szczeniaki.

Wiesz ile psów jest w schroniskach?

Nie rozmnażaj bez potrzeby......

Link to comment
Share on other sites

Ok właśnie zagłębiłem sie w wątek o sterylizacji. I rzeczywiście widzę że to jakiś mit chyba z tymi szczeniakami. Tylko jakoś mi dziwnie i szczerze mówiąc trochę szkoda, bo Zarka to piękna psicia ale niestety puszczalska :lol:. Już dwa razy była na zastrzyku. Inna sprawa że jak miała cieczkę to absztyfikant wspiąl się do bramie ogrodzenia (sic!), żeby się do niej dostać.

Link to comment
Share on other sites

Kaśka, właśnie chodzi o to że mi się nie chce. Nie kupowałem psa na wystawy, tylko domownika kolejnego. A że chcielismy goldenkę, kupiłem rasową żeby mieć jak nawiększą pewność że nie ma dysplazji. A teraz gdybym podjął decyzje żeby ją kryć (a powoli po lekturze tego forum, chbya jednak nie) to chciałbym żeby była kryta przez psa rodowodowego z przyczyn jak wyżej. Tak swoją drogą jak wynika z twojego postu, nie ma na to szans tzn. żaden właściciel psa z rodowodem nie pozwoli na to żeby jego pupil krył taką "nierodowodową" sukę ??!!!
A z tymi szczeniaczkami to natchnęła mnie moja weterynarz mówiąc: "szkoda sterylizować to taki piekny pies". Natomiast z tym 1 miotem to taka "wieśc gminna", ale widzę że bzdurna.
Czy ktoś kto profesjonalnie zajmuje się hodowlą goldenów mógłby to potwierdzić? Głównie zależy mi na moim psie, czyli jakies ciąże urojone etc.

Link to comment
Share on other sites

Czego Ci szkoda? Niech sobie będzie piękna, ciesz się że masz takiego psa.

[QUOTE]Kaśka, właśnie chodzi o to że mi się nie chce.[/QUOTE]

To niech Ci się odechce rozmnażania, coś za coś.

[QUOTE]nie ma na to szans tzn. żaden właściciel psa z rodowodem nie pozwoli na to żeby jego pupil krył taką "nierodowodową" sukę ??!!![/QUOTE]

szanse są, zawsze znajdzie się jakiś głupek...że tak delikatnie napiszę...
ale PO CO. wejdź na Psy w potrzebie i zobacz ile tam bied. Rasowy=rodowodowy. Szczeniaki Twojej suki byłyby kundelkami...
Jakich niepotrzebnie wiele na świecie.

Link to comment
Share on other sites

Gregx, jeśli naprawdę chcesz mieć szczeniaki od swej suki, to nikt nie twierdzi, że nie możesz. Tylko zrób to z głową. Odszukaj rodowód albo wystąp o jego duplikat. A za nim się na to zdecydujesz, przejdź się z psem do najbliższego oddziału ZK w dniu kiedy dyżuruje sekcja goldenów i spytaj się, czy rzeczywiście warto o ten rodowód powalczyć. Nie bądź na mnie zła, ale twierdzisz, że Twoja sunia jest piękna, no i super. Tylko czasami opinia obcych ludzi otrzaskanych w temacie jest nieco różna od przeświadczenia właściciela o urodzie psa;) . Chodzi tu o kwestię obiektywności spojrzenia. Jeśli powiedzą, że suczka ma szansę na zrobienie uprawnień hodowlanych, to wtedy powalcz o ten rodowód.
A jak nie, to rzeczywiście wysterylizuj, bo te zastrzyki to niezbyt dobre dla zdrowia być mogą.

Link to comment
Share on other sites

Sorki, Gregx, zmieniłam Ci płeć:razz: Pewnie z rozpędu, bo jak na dogo pojawia się jakaś osoba z pomysłem na pokrycie suczki, aby 1 raz miała szczeniaki, to dziewczę lub kobiałka.
A wetowi przekaż ode mnie:mad: :mad: :mad:
Tylko nie za mocno, bo jeszcze mi zrobią sprawę potem za podżeganie do przestępstwa;)

Link to comment
Share on other sites

Gregx, czy Twoja Pani weterynarz poinformowała Cię o skutakch zastrzyków poronnych - czyli duzym prawdopodobieństwie ropomacicza i anomaliach szpiku kostnego? Radzę zrobic kontrolne badania, tym bardziej, że sucz juz dwa razy została potraktowana hormonami.

Poza tym - 3 lata, czyli mniej więcej 5-6 cieczka, to zdecydowanie za późno na pierwszą ciążę. Wzrasta ryzyko cięzkiego porodu i cesarki. Z tego co czytam, nie masz zbyt dużej motywacji do szczeniaków i kochasz swoją suczkę - chcesz ryzykować?

Link to comment
Share on other sites

sądząc po nicku to wypowiedź fachowca, jak rozumiem? Słuchajcie nie musicie mnie aż tak bardzo odwodzić od tego pomysłu. Po to tu zajrzałem żeby również wysłuchać madrzejszych ode mnie. A co do ostatniego postu Kaśki - MOJA SUNIA JEST NAJPIĘKNIESZA NA ŚWIECIE!!! ;-)

Kolka, jak badania powiedz? - na pewno zrobię.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gregx']A co do ostatniego postu Kaśki - MOJA SUNIA JEST NAJPIĘKNIESZA NA ŚWIECIE!!! ;-)[/quote]

Ależ oczywiście.:p
Co do sterylki, to popytaj w dziale "weterynaria", albo poszukaj tam odpowiednich wątków. Z tego co moje nieweterynaryjne doświadczenie mówi, to sunię powinno się sterylizować najlepiej po okresie ciąży urojonej, kiedy już wszystko wróci do normy hormonalnej. Tylko nie wiem, czy te zastrzyki nie mają na to jakiegoś wpływu. Ale takie fachowe sprawy, to już kolka_wet może Ci powie.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gregx']A że chcielismy goldenkę, kupiłem rasową żeby mieć jak nawiększą pewność że nie ma dysplazji. [/quote]

No właśnie, kupując goldenkę szukałeś i znalazłeś rasowego psa z rodowodem. Dlatego też powinno Ci zależeć na tym, aby szczeniaki po Twojej suce (jeśli zdecydujesz się na krycie) też miały rodowody tj. były rasowe (tego będą się spodziewać potencjalni nabywcy piesków podobnie jak ty spodziewałeś się kupując swoją sunię).
Gdybyś teraz pokrył ją jakimś psem, nawet niech to będzie reproduktor z uprawnieniami - ich szczeniaki nie będą rasowymi goldenami, bo nie będą miały uprawnień do otrzymania metryki a później rodowodu. Chyba tego nie chcesz ???

A jeżeli cieczki suni są problemem i nie chcecie mieć jednak szczeniaków, to sterylka obowiązkowo.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='KAŚKA']Ależ oczywiście.:p

Kaśka już cie lubię :razz: Ale co fakt to fakt. Ta kufa z brązowymi oczkami na mojej ręce kiedy siedzę na fotelu
-----------------------------------------
"Są rzeczy za które nie można zapłacić kartą"

Link to comment
Share on other sites

Psi behawiorysta by Ci powiedział, że pies domaga się Twojej większej uwagi, skoro mordkę Ci na ręce kładzie.:razz:
Cóż, mi najbardziej się podobają dziurki w nosie u moich psów, szczególnie gdy trochę światała w nie wpada. Tak ładnie prześwitują. A bialutkie ząbeczki równiutkie z języczkiem różowym....:p
Dobra, trzeba na spacer wyjść.
Powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gregx']Kolka o jakich badaniach mówisz (psica dostała ostatni zastrzyk 2 tygodnie temu)? Na pewno zrobię.[/quote]

Badania krwi (ropomacicze i anomalie szpiku) i usg jamy brzusznej w velu wykrycia ropomacicza. Z tym, że trzeba pamiętac o tym, że skutki podania zastrzyków poronnych mogą pojawic sie nawet w kilka lat od podania.
Sugeruję sterylizację.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='KAŚKA']Ależ oczywiście.:p
Co do sterylki, to popytaj w dziale "weterynaria", albo poszukaj tam odpowiednich wątków. Z tego co moje nieweterynaryjne doświadczenie mówi, to sunię powinno się sterylizować najlepiej po okresie ciąży urojonej, kiedy już wszystko wróci do normy hormonalnej. Tylko nie wiem, czy te zastrzyki nie mają na to jakiegoś wpływu. Ale takie fachowe sprawy, to już kolka_wet może Ci powie.
Pozdrawiam[/quote]

Post za postem - dostanę po głowie ;).

Sterylizację powinno się wykonywac mniej więcej na 2 miesiące przed kolejna spodziewaną cieczką, ze względu na gre hormonalną. Z tym, że poniewaz cykl jajnikowy u suk jest różny, więc może być problem z trafieniem w odpowiedni moment. :)

Link to comment
Share on other sites

Kaśka nie można leżeć 3 godziny dziennie na podłodze. ;-)
Kolka, jak miała cieczkę 3-4 tygodnie temu (goldenka) to kiedy przeprowadzić ten zabieg?
Rozumiem, że sterlizacja nie wpłynie na zdrowie mojej psicy (na moją karierę na pewno - od 2 h. czytam forum zamiast pracować - szef mnie zabije :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gregx'] ;-)
Kolka, jak miała cieczkę 3-4 tygodnie temu (goldenka) to kiedy przeprowadzić ten zabieg?
[/quote]

To zależy od długości cyklu jajnikowego suki. Jeśli trwa on mniej wiecej 6 miesiecy, to zabieg powinno sie przeprowadzić po 4 miesiącach od pierwszego zobserwowanego krwawienia, a więc 2 miesiące przed nastepna cieczką.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...