Jump to content
Dogomania

Pytanie do hodowców-od laika-dotyczy wagi szczeniąt


my_baby

Recommended Posts

Witam,
wiem, że na to podforum zagląda wielu hodowców. Mam do nich pytanie: czy zdarzyło się Wam, aby w miocie było szczenię, ktore bardzo dużo "odstaje" wagowo od pozostałych?
Zamówiłam sobie szczeniaczka goldena, sunię, "okazyjnie" - wlaśnie z tego powodu, że jest mniejsza od pozostałych szczeniąt. Jej waga (ma 8 tygodni) wynosi 1,5 kg, podczas gdy pozostałe szczenięta ważą 3 kg. Na niedawnym przeglądzie miotu sunieczka nie otrzymała metryczki właśnie w związku ze swoją wagą. Sędzina miała się wyrazić, żeby hodowca zgłosił się z nią za ok. miesiąc. Hodowca uczciwie nie wydaje takiego małego szczenięcia, chce najpierw dobrze odkarmić.
Czy tak mała sunia może w przyszłości osiągnąć rozmiary właściwe dla suki goldena?
Czy ktoś z Was posiada zdjęcie goldena o mniej więcej takiej wadze (czyli - jak sądzę - w wieku ok. 3-4 tygodni)? Jeśli tak, proszę o wklejenie.

Aha, dodam, że hodowca nie wie, jaki jest powód tak niskiej wagi suni (nie było go przy szczenieniu się matki). Rodzice są piękni, zdrowi, rodowodowi. I dodam jeszcze, że sunieczka rozwijała się nieco wolniej od pozostałych szczeniąt (np. później zaczęła szczekać).

Proszę o odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

1,5 kg to bardzo mało ja mam teraz prawie 5 tyg szczeniaki z dwóch miotów i oczywiście te dwa mioty różnią się od siebie bo moje sunie i tatusiowie byli innni.I te moje 5 tyg waża już ponad 3 kg.
Ale są szczeniaki, które mniej jedzą i wtedy je częściej do cycuszka przystawiamy.
Mamy np. dwie czekoladki, które będa nisko zawieszone( bo sa malutkie) ale nie są chude tylko pełne i mocne.
Może pies nieprzyswaja czegoś najlepiej było by mu morfologie zrobić i sprawdzić to.

Link to comment
Share on other sites

dokłandie psiak moze mieć jakąś wadę rozwojowa lub chorobe wątpię żeby doświadczony hodowca nie staral zniwelowac niedoborów u takieog malca ...
Moja suka była mniejsza wazyła w wieku 8 tyg o kg mniej niz suki z tego miotu była bardzo drobna ale proporcjonalna ....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='my_baby'] Na niedawnym przeglądzie miotu sunieczka nie otrzymała metryczki właśnie w związku ze swoją wagą. Sędzina miała się wyrazić, żeby hodowca zgłosił się z nią za ok. miesiąc.[/quote]
Nie spotkałam się jeszcze z taką procedurą. Każde szczenię ma pełne prawo do metryki. Bez względu na wagę. :-o

Link to comment
Share on other sites

My Baby hodowca napewno cos kreci bo juz z ta metryczka i tak wszystkie zawsze dostaja a jak jest cos nie tak ze szczenięciem to jest to wpisane w uwagach najpewniej suczka jest poprostu młodsza i dołozona z innego miotu ale i tak waga jest b. niska nie kupuj takiego szczeniecia jesli masz jakiekolwiek podejrzenia do hodowcy poszukaj dobrej hodowli napewno zapłacisz wiecej ale bedziesz miłała pewnosc ze od pierwszych dni ciazy np suczka była dobrze zywiona dobra karma (powinna zawsze byc dobrze zywiona )wtedy szczenieta beda silne i zdrowe i tak juz zostanie na całe ich zycie pamiętaj ze to jaki szczeniak bedzie liczy sie od pierwszych dni ciazy suki jak była traktowana jak zywina a nawet jeszcze wczesnij;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Full House']My Baby hodowca napewno cos kreci bo juz z ta metryczka i tak wszystkie zawsze dostaja a jak jest cos nie tak ze szczenięciem to jest to wpisane w uwagach najpewniej suczka jest poprostu młodsza i dołozona z innego miotu [/quote]
Albo sukę pokrył przypadkowo jeszcze jeden pies i to własnie po nim jest mniejszy szczeniorek niepodobny do innych.

Link to comment
Share on other sites

Metryke musi dostac kazde sczenie!! wydaje mi sie ze hodowca cos kreci!

Niedawno bylam na odbiorze miotu Yorkow,urodzil sie Sczeniak mozna powiedziec olbrzym jak na ta rase,w wieku 7 tygodni wazyl 1,600:evil_lol: a pozostale sczenieta raptem pol kilo.Wszystkie zostaly zatatuowane i wystawiono im metryki.


Dobrze ci radze zrezygnuj lepiej z takiej okazji,bo niewiadomo co z tego wyrosnie!!! bo skoro niema metryki i tatuazu to bedzie wielka niewiadoma?

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze hodowca nie kreci (chyba ze sa dwa identyczne przypadki),bo moja znajoma robila tam przeglad miotu.
Metryki wstrzymuje sie,gdy miot jest zaniedbany,ale ma ewidentne wady zagrazajace zyciu.1,5 kg golden w tym wieku to anomalia i nalezaloby sie zastanowic skad to sie wzielo.Zazwyczaj takie szczenieta sie usypia.
3 kg golden to tez jakis zart??? Teoretycznie dobrze odchowany miot powinien wazyc tyle ile ma tygodni.Moje w wieku 8 tygodni wazyly 8-10 kg w zaleznosci od psa.

Link to comment
Share on other sites

my_baby - wstaw zdjęcia suni, to zobaczymy, czy goldenia, czy nie :razz:.
Ja bym tak znacznie odstającego szczenięcia nie wzięła - albo jest to po prostu mieszaniec (jak ktoś napisał - suka mogła być przez przypadek pokryta innym psem) lub pies może mieć wadę rozwojową.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorota_Fiszer']Po pierwsze hodowca nie kreci (chyba ze sa dwa identyczne przypadki),bo moja znajoma robila tam przeglad miotu.
Metryki wstrzymuje sie,gdy miot jest zaniedbany,ale ma ewidentne wady zagrazajace zyciu.[/quote]
Mam w związku z tym pytanie: Czy w karcie przeglądu miotu można wówczas przeczytać dokładną notatkę na ten temat?

Link to comment
Share on other sites

Mnie się z kolei nasunęło pytanie - jeśli warunkiem wstrzymania metryk są poważne jakby nie było wątpliwości - zaniedbanie, wady zagrażające życiu - to czy z powodu tego niewymiarowego pieska, pozostałe nie dostaną metryk? Chyba powinno być sprawiedliwie - jeśli jest podejrzenie np. groźnych wad wrodzonych, lub dodatkowego krycia?

Link to comment
Share on other sites

kilka lat temu.w Bytomia byl robiony przeglond miotu Basetom.Sczeniaki byly male drobno kosciste,Zostaly wszystkie zatatuowane i wystaiono im metryki!!! hodowca sprzedal sczeniaki taniej!
Po okolo 7 miesiacach do Zk zaczeli przychodzic,ludzie z tymi psami! Baseto podobnymi kundelkami!!!!!! okazalo sie ze Suka zostala dodatkowo pokryta przez psa z sasiedztwa a hodowca o tym niewiedzial.Zrobila sie glosna afera,ludzi zadali zwrotu pniedzy za psy.


Dlatego dobrze by bylo aby i w tym przypadku,poczekac z wystawieniem metryk tym sczeniakom.byc moze zaosczedzi to hodowci i przyszlym wlascicielom klopotow.

Link to comment
Share on other sites

Wiec tak - jedo szczenie w miocie wyraznie odbiegalo od reszty. Suczka warzyla bardzo malo i byla bardzo drobna. Tak naprawde to byla bardziej podobna do chihuahua niz do goldena. Glowka byla malutka, oczki wylupiaste ale przy tym dosc dlugi i cienkie konczyny. Klatka piersiowa bardzo zapadnieta.
Wg hodowcy miot urodzil sie rowny. Bylo 9 szczeniat. 8 roslo normalnie a ta mala miala problemy z jedzeniem, pokarm jej sie ulewal, nie przybierala na wadze. Jedno szczenie w wieku okolo 5 tygodni zeszo na babeszke. Co mnie nadal nie moze wyrwac ze zdziwiena to to ze hodowca nie przebadal reszty miotu twierdzac ze oprzeciez szczeniaczki wygladaja zdrowo. Malej szuczce rowniez nie zostalyn zrobione ZADNE badania.
W protokole z przegladu miotu jest informacja o tej suczce. Zgodnie z tym co powiedziala hodowczyni to moze ona zglosic sie do oddzialu z suczka za okolo miesiac. Jesli wtedy suczka prawidlowo sie rozwinie to zostanie zatatuowane i otrzyma metryke.
Niestety nie udalo mi sie przeforsowac wpisu o babeszce.
Wg mnie to nie jest podstawione szczenie ani wynik dokrycia. Mala ma jakas wade wrodzona - wielka szkoda ze nie podjeto proby zdiagnozowania jej.
Ciekawi mnie jeszcze sprawa warunkow jakie zaproponowal hodowca - w oddziale Pani zadeklarowala iz szczeniak pobedzie u niej az osiagnie odpowiednia wage (?) a potem ODDA suczke w dobre rece.

Ja na twoim miejscu nie bralabym/kupowalabym malej. Jesli mam byc szczera i brutalna to ja nie sadze zeby ta suczka przezyla. A jesli przezyje to nie sadze zeby wyrosla na zdrowego goldena.

Link to comment
Share on other sites

Dziekuję Ci bardzo za odpowiedź [B]agamblu.[/B]

[quote name='agamblu']Ciekawi mnie jeszcze sprawa warunkow jakie zaproponowal hodowca - w oddziale Pani zadeklarowala iz szczeniak pobedzie u niej az osiagnie odpowiednia wage (?) a potem [B]ODDA[/B] suczke w dobre rece.

[/quote]

To oddanie kosztuje 100 zł:crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

Sorki,ale będę bardziej bezlitosna.
Jaka cena,taki pies:roll: Oczywiście nie popieram działania hodowcy,ale czego można się spodziewać za 100 zł?
Często niehodowlane szczeniaki oddaje się za symboliczne pieniądze,sama kiedyś wzięłam psa z dysplazją za 100zł.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...