Jump to content
Dogomania

Dogoterapia


agamich

Recommended Posts

Witam, od kilku miesięcy interesuję się dogoterapią. Jestem pedagogiem, na co dzien pracuję z psami. Pudla chciałam mieć od zawsze. Jestem w trakcie przygotowywania się do pracy kynoterapeuty. Z racji tego, że zanim cokolwiek zacznę robić wolę wszystkiego dokładnie się dowiedzieć zwracam się do Państwa o pomoc w rozważeniu, czy pudel nadaje się do tego rodzaju pracy. Według mnie tak, ale moja wiedza jest czysto teoretyczna.
Przede wszystkim szukam psa, który będzie pracował ze mną na zajęciach z dziećmi w młodszym wieku szkolnym, które maja problemy z nauką czytania, pisania i liczenia. Tu nie mam wątpliwości-pudle podobno maja wielkie chęci do nauki i zabawy.
Pies pracujący w terapii musi zdać min. egzamin n a psa towarzyszącego (oraz dalsze bardziej skomplikowane). Wydaje mi się, że temu również pudel może sprostać . Oczywiście czeka mnie wielka praca, bo żaden pies sam się nie nauczy...no najwyżej rzeczy niekorzystnych.
Znam kilkanascie pudli (żaden nie ma rodowodu) i widzę, że dzielą się na dokladnie dwa typy- pudle ułożone, grzeczne, cierpliwe, ciekawe i przyjazne oraz złośliwe, gryzące, agresywne w stosunku do właścicieli, niecierpliwe.
Moim zdaniem wynika to z wybitnej inteligencji pudla i braku umiejętności wychowawczych właściciela.

Rozważam również pudla jako ewentualnego terapeutę z powodu tego, że występuje w kilku rozmiarach, kolorach (preferuję jasne), byłby dla mnie niekłopotliwy w pielęgnacji, jest przyjemny w dotyku i przyciąga uwagę.

Same plusy. Jak mówię- dla mnie jednak to czysta teoria. Chciałabym poznać W:cool3:aszą opinię w tej sprawie.

W wykazie psów terapeutów znalazłam tylko jednego pudla po egzamienie: SOLOMENNAYA KUDRYASHKA Iz Rozovych Snow.

Link to comment
Share on other sites

Agamich Ania ma suczkę z mojej hodowli [url]http://www.pudleinterstudio.republika.pl/mokra.htm[/url] i Mokra zdała wszytskie potrzebne egzaminy. Pracują razem dla fundacji Razem Łatwiej [url]http://razemlat.webd.pl/razemlat/[/url]. Ania prowadzi wspólnie ze swoją wspólniczką hotel, zajmują się też szkoleniami [url]http://www.altopsy.republika.pl/[/url]. Na stronach masz do nich wsyztskie kontakty.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bura']Myslę, że temperament pudla może być sporą przeszkodą w pracy dpgpterapeuty, chyba, że doskonale wybierze się szczeniaka. Patrzę przez pryzmat JEDNEGO pudla którego mam i który może rzeczywiście jest MEGA nakręcony.[/QUOTE]


Nie zgodze się że temperament pusla nie jest dobry.Rodzice Akiry i jej siostra pracują w dogo z powodzeniem

Link to comment
Share on other sites

Własnie dlatego chciałam wysłuchać różnych opinii. Większość pracujących psów w Polsce to jednak labradory, goldeny i cavisie. Pudle wogle nie są popularną rasą, a dwa pracujące na kilkaddzieisąt do kropla w morzu. Nie wiem nic o predyspozycjach, jak mówię-czysta teoria. Oczywiście jeśli zdecyduje się na jakakolwiek z ww ras nie wyobrażam sobie, żeby szczeniak był wziety ot tak, bo mi się podoba. Chcę, żeby jako szczeniak przeszedł testy predyspozycji przeprowadzone przez fachowca. Mam jeszcze dużo czasu....ale czas płynie.

Link to comment
Share on other sites

Różnica zdań Burej i Lilix to jest to co ci napisałam wcześniej - nie ma nawet jednakowych szczeniaków w miocie. Jedne się nadają inne zupełnie nie.
A co do boomu na retrivery w dogoterapii i ogólnie w modzie na kupowanie tych psów to ta rasa jako modna jest mocno przereklamowana. -( Nie pamiętam dobrze, ale w którymś kraju chyba w Holandii bodajże w roku 2008 retrivery były na 2 miejscu w statystyce dotyczącej pogryzień -(
Oczywiście tez kwestia na ile to były psy Labrador Retriver i Goldne Retriver a na ile "retriwery" ...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agamich']Własnie dlatego chciałam wysłuchać różnych opinii. Większość pracujących psów w Polsce to jednak labradory, goldeny i cavisie. Pudle wogle nie są popularną rasą, a dwa pracujące na kilkaddzieisąt do kropla w morzu. Nie wiem nic o predyspozycjach, jak mówię-czysta teoria. Oczywiście jeśli zdecyduje się na jakakolwiek z ww ras nie wyobrażam sobie, żeby szczeniak był wziety ot tak, bo mi się podoba. Chcę, żeby jako szczeniak przeszedł testy predyspozycji przeprowadzone przez fachowca. Mam jeszcze dużo czasu....ale czas płynie.[/QUOTE]

... jako ciekawostkę podam, że również dwa lwie pieski pracują w dogoterapii :)
oba z hodowli Alwaro - więcej informacji jest na [B][URL="http://lwipies.prv.pl/"]stronie hodowli[/URL][/B]

Link to comment
Share on other sites

Hehe Mokra też miała mieć testy jak się urodziła a Ania zarzekała się rok wcześniej że nie kupi bo jej się podoba ;p
Proponuję abyś się z nią skontaktowała - naprawdę. Dziewczyna jest obeznana w temacie psów dogoterapeutów i myślę że powie ci więcej o pudlowych predyspozycjach niż my hodowcy czy wł. pojedynczych egzemplarzy. Chyba też z hod Nontiscordardime standard był kupiony do dogo, też Ania ma kontakt z dziewczynami od niego. Ja się na tym nie znma więc nie powiem czy pudel się nadaje czy nie, nie mam pojęcia jakie musi mieć predyspozycje pies do dogo. Do tego dochodzi zapewne wybranie odpowiedniego psa a potem wychowanie go.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

agamich napisałaś w temacie szczeniąt
[quote name='agamich']Po rozmowie z Anią od Mokrej....jednak muszę pomyśleć o innej rasie. Pudel będzie...w dalekiej przyszłości, wszak marzenia trzeba spełniać. Dzięki za porady[/QUOTE]
Co przemawia na "nie" jeśli chodzi o pudla w dogoterapii?

Link to comment
Share on other sites

Jak obcięty na krótko to gniecenie i tłamszenie nie powinno przeszkadzać a miękka sierść to generalnie "in plus" powinna być, a temperament... to chyba zależy do czego się będzie używać w tej "terapii".
Ale ciekawa jestem czemu agamich zrezygnowała

Link to comment
Share on other sites

Nie o sierśc mi chodzi, chore dziecko czy jakoś tam "inne" nie zrozumie, że sierść wolno a psa jako psa nie. Co innego jak psa używasz tylko jako do głaskania, czy pracy z młodzieżą, może dorosły i uspokojony się nada, ale młodziak nigdy. Nie taki jak Igor przynajmniej.

Link to comment
Share on other sites

A Mokra ponoć zdała egzaminy i chyba pracuje(?) i 22 lat nie ma więc jak widać wyjątki się zdarzają ;) Wiem jakie są pudle - w mojej rodzinie są od zawsze i wiem też że są bardzo... różne ;) Ciekawi mnie czemu agamich zrezygnowała po rozmowie z AniaRe, czy na przykład kwestie pielęgnacyjne tu zdecydowały. Z resztą w dogoterapii najczęściej używa się chyba labków i goldenów a te, nie ułożone odpowiednio, to naprawdę czołgi, których się nie da wpuścić między dzieci bo ciesząc się całą sobą potratują wszystko i wszystkich (po wczorajszym treningu mam na przykład ślady po pazurach na nogach bo taka jedna nieogarnięta labka zamiast zostać jak jej pani kazała i zająć sie torkiem, przyleciała się ze mną "przywitać".

Link to comment
Share on other sites

ale to raczej inny kontakt - Lenny ma ciągły kontakt z 4 dzieci - mój 9letni brat i jego koledzy - 5, 7 i 10l - uwielbia ich, bawi się z nimi o wiele delikatniej niż z nami, uważa na nich i pozwala im zrobić ze sobą wszystko - to samo jak przyjedzie kuzynka ze swoimi dziećmi (3 i 5l) - z małą Lenkom (3l) dają sobie buziaki, łazi za nią krok w krok, nie skacze, nie przeciąga się - kiedy Lenka bierze jego sznur żeby się z nim pobawić, on delikatnie bierze go do pyska i pociąga tak żeby jej nie przewrócić.

ale.. do obcego niepełnosprawnego umysłowo chłopca podszedł z dużą rezerwą, żeby nie powiedzieć że z obawą.. długo musiał się zastanawiać żeby chłopiec mógł go pogłaskać.. a pan na wózku inwalidzkim był dla niego przerażający, do póki nie dostał smakołyka do ręki - wtedy można było ostrożnie podejść i się przywitać..

w dogoterapii kontakt jest zupełnie inny niż na co dzień - te dzieci pachną lekami (niektóre psy bardzo nie lubią zapachu leków, mojej znajomej ON zaczął warczeć na jej siostrę, kiedy ta zaczęła brać leki na padaczkę... kobieta teraz jest w kiepskim stanie i przyjmuje 20tabletek na raz, 3 razy dziennie - pies zaczął się na nią rzucać - a wcześniej? skoczyłby za nią w ogień...) dodatkowo dzieciaki zachowują się dziwnie, mówią dziwnie, mają nie skoordynowane ruchy - to może być zbyt wiele dla niektórych psów..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...