Jump to content
Dogomania

wymioty po kości


deren

Recommended Posts

wczoraj po raz pierwszy podalam swojemu 7msc wyzlowi kosc cieleca. po kilku godzinach pies zaczal wymiotowac. nie wiem czy na pierwszy raz pies zjadl za duzo czy moze w ogole nie toleruje kosci. kupilam caly worek tych kosci( pojedynczej nigdzie nie moglam znalezc) i teraz nie wiem czy mam je wyrzucic czy sprobowac raz jeszcze. co radzicie?

Link to comment
Share on other sites

Może była za duża... Ja, nietety, mam bardzo złe doświadczenie. Jak Czata miała ok. 7 m-cy (ON-ka) dostała kość cielęcą i kawałek musiał się odłupać i podraznił mocno żoładek/jelita. Psica cierpiała, wymiotowała, dostała biegunki, ślinotoku i takich boleści, że skakała po meblach i skowyczała. Mądry vet na ostrym dyżurze (to było w Wielkanocna niedzielę) nie obmacał brzucha, choć na wstępie go poinformowałam, że dostała kość, i stwierdził, że z psa nic nie będzie, bo to atak ostrej padaczki i najrozsądniej będzie uśpić... Podał jednak coś rozkurczowego i jej przeszło. Następnego dnia na spacerze był drugi atak i znów o mało psa nie straciłam, bo była bez smyczy i zaczęła od tego bólu uciekać przed siebie i nie reagowała na próbę zatrzymania. na szczęście TZ ją dorwał. We wtorek poszłam do naszego veta, który tylko spojrzał na brzuch i zdiagnozował, co jest. Dał odpowiednie leki, telefon do siebie do domu, gdyby coś się dział w nocy (mogło w/g niego dopjść do perforacji). Kazal karmić ryżem z marchewką i obserwować kupy. No i udało się tego kawałka pozbyć po dwóch dniach. Od tamtej pory - kości do obgryzania tylko pod kontrolą i zabierałam, gdy obgryzła główki z chrząstą. I tak przez kolejne lata. Dziś już nie dostaje, bo nie bardzo ma czym gryźć (ma 14 lat). Będzie dobrze.
Pozdrawiam
Elżbieta

Link to comment
Share on other sites

deren a pies wymiotował długo czy raz zwymiotował i koniec. Powiem szczerze, że sam podaję od czasu do czasu kości mojej ONkowatej i zdarza sie że zwróci po pewnym czasie jakies fragmenty. Ale jest to szybki zwrot części które sie "nie przyjęły" i koniec.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie, jeśli raz zwymiotował, to chyba wszystko ok. Poza tym niektóre psy tak mają, że coś połykają na szybko, a później zwracają i w spokoju powoli konsumują. Moja Czata kiedyś, podczas wizytu u babci, wygarnęła po cichutku z garnka z rosołem kawał gotowanej wołowiny i "przewiozła" ją w żołądku do domu. Ja zorientowałam się dopiero, jak kończyła ten skarb konsumować w swoim posłaniu (a dziadek nie miał mięsa na drugie danie).
W przypadku przeze mnie wcześniej opisanym wymioty i biegunka wystapiły po pewnym czasie i było tego sporo, a połknięta część była - jak się później okazało - dość duża i ostra. Od tamtej pory po prostu bardzo pilnowalam, czy nie gryzie sbyt szybko i łapczywie i zabieralam, gdy obryzla te miękkie części. Do zabawy i memlania kości nie zostawiałam.

Link to comment
Share on other sites

Jak przechodziłam z karmy na barfa jeden z moich psów też wymiotował kawałkami kości z żółcią ale po kilku dniach przestał, widocznie organizm przestawiał się na inny rodzaj pokarmu - tak przynajmniej to sobie tłumaczyłam.
Teraz po prawie roku barfowania jest spokój (odpukać!) a jedyne czym pies wymiotuje jest trawa.

Link to comment
Share on other sites

U nas było to samo, co u Yody - przy przejściu z karmy na barf zdarzały się sporadyczne wymioty. Potem przeszło - żołądek się przystosował.
Przy suchej karmie trzeba zachować długi odstęp między posiłkiem złożonym z suchego a surową kością. Bez takiego odstępu może dojść do niestrawności.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='deren']dodam ze pies jest na suchej karmie a kosc miala byc tylko urozmaiceniem diety.[/QUOTE]

No to trochę drastyczne te urozmaicenie na początek ;) bo nawet w barfie zaczyna się od miękkich lekkostrawnych kości, np. szyjek z kurczaka - a kości cielęce to już wyższa szkoła jazdy i trochę trudniejsze zadanie dla żołądka.
Jeśli to były takie jednorazowe wymioty to tragedii nie będzie, po prostu może pies za słabo pogryzł, może to było trochę za dużo na początek - i zwrócił.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...