Jump to content
Dogomania

Typy Goldenów


penelopa

Recommended Posts

Jeszcze chciałam dodac coś do tej FANTASTYCZNEJ wreszcie! :cool3: dyskusji: w temacie goldenów jestem od niedawna, ale wydaje mi sie, że ta róznorodność w typach, ogółach szczegółach jest przy tak młodej rasie jak najbardziej wskazana. Mało tego - dzięki temu hodowcy mogą kształtowac dalej rasę w kierunku, który wydaje im się słuszny - mówiąc hodowcy mam na myśli pasjonatów rasy dążących do ideału (nie każdy ma taki sam) a nie producentów czy snobujących się na hodowców.
Różnorodność pozwala, przy odpowiedniej wiedzy (ogromnej, zawierajacej wiedzę również o genetyce), skorygowanie wad u naszych psów poprzez odpowiedni dobór pary użytej do hodowli (trochę to przedmiotowo zabrzmiało;-) Jeżeli sie mylę - poszę o naprowadzenie mnie!!!
Jeżli nie wyraziłam sie jasno, podam później przykłady.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 273
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='penelopa']wydaje mi sie, że ta róznorodność w typach, ogółach szczegółach jest przy tak młodej rasie jak najbardziej wskazana. Mało tego - dzięki temu hodowcy mogą kształtowac dalej rasę w kierunku, który wydaje im się słuszny - mówiąc hodowcy mam na myśli pasjonatów rasy dążących do ideału (nie każdy ma taki sam) a nie producentów czy snobujących się na hodowców.[/quote]

Moim zdaniem, popularność goldena, która tak szybko wzrosła więcej szkód przyniesie niz korzyści - przy (nie mówię o prawdziwych Hodowcach) są rozmnażane, po to żeby być, a nie po to żeby być psami jak najbardziej zbliżonynymi do ideału... Ta rozbieżność w typach też za dobra moim zdaniem nie jest.

Link to comment
Share on other sites

[quote]Co do charakteru - nie da się sprawdzić doskonale, ale to czy np pies, da sie obejżeć, obmacać, czy reaguje na zabawkę pokazywaną przez sędziego i czy jest chociaz troche przyjacielkski - to juz podstawy do oceny.[/quote]
co prawda, to prawda, ja tutaj pisałam o tym, że nie lubię kiedy sędzia wychwala, lub równa z ziemią psa jeśli chodzi o psychikę. :) niektórzy sędziowie tak robią- cudowny pies, o doskonałej psychice, idealnym charakterze, super czymś tam jeszcze. ;) Ale zgadzam się z tym co napisałaś charakter da się ocenić, ale nie przesadnie.


[quote]Po pierwsze noszenie uszu to nie do konca ta rasa,uszy maja byc osadzone na poziomie oczu,ale o noszeniu nie ma ani slowa i nie jest to wazne[/quote]
jeśli chodzi Ci o moją wypowiedź związaną z "psychiką a noszeniem różnych cześci ciała" :lol: to mnie nie zrozumiałaś. :) po prostu dałam taki przykład- głupi bo głupi, ale po prostu napisałam bo już tutaj ktoś wspominał że pies ktory nosi ogon wysoko jest dominantem i to podstawa do tego aby sędzia stwierdził ze pies jest agresywny! to co to będzie jak pies zacznie nosić uczy za wysoko- będzie to oznaczało ze jest bojaźliwy czy jak? :lol:
żart oczywiście, żeby nie było!!!!!


[quote]Po drugie jak reproduktor ma sie zapowiadac???
Ocenia sie reproduktora po dzieciach jakie daje,a nie po tym jak sam wyglada....Zapowiada sie bardziej tym,co "ma" w genach,ale to juz temat na inna dyskusje.Sedzia na wystawie wybiera najlepsze zwierzeta na ringu,a nie takie,ktore beda dobre w hodowli.
[/quote]
zależy kto jak to widzi. :) niektorzy wybierają reproduktora ze względu na przodków, inni ze względu na psychikę i rodowód, jeszcze inni zważają na wygląd psa, a następni znów uważają że najważniejsze sa osiągnięcia- taka prawda. ja osobiście uważam że geny, przodkowie, rodowod i linie, badania, osiagniecia oraz eksterier reproduktora są tak samo ważne. Wystawy co mają wspolnego z reprodukcją? a po co psy z Interchampionami, Multichampionami i Grand Championami jeżdża na wystawy? po to by się zareklamować, to już choćby jakiś związek. :) Ale nie będe tutaj się wymijała od odpowiedzi- myślę ze na wystawach nie tylko sędzia wybiera "ot tak sobie" psa- zadaniem sędziego jest wyłowienie jak najlepszych psów ktore pozniej nadawać się będą do hodowli (pod względem eksterieru, o! tego mi brakowało żeby wyrazić się jasno! :)). Co to za sędzia ktory idzie na ring z myslą że wybierze psa jaśniejszego, bo mu się taki pies bardziej podoba? To w takim przypadku po co będa wystawy? Tak ot, dla zabawy? Aby zapłacić do związku kilkadziesiąt złotych, stracić kasę na paliwo i pobiegać z psem na jakimś sznureczku dwa razy wokol ringu? No zastanówmy się! Po to są wystawy aby wyłaniać jak najlepsze psy EKSTERIEROWO ktore beda sie nadawały do hodowli (pod względem EKSTERIERU, nie genów, psychiki itd. bo na wystawach ocenia się eksterier). Reszta to sprawa hodowcy- badania i psychika to jego sprawa i jego sumienie.
Inne powiązanie wystaw i reprodukcji? Takie że dzięki wystawa można dostać tytul reproduktora, bądź suki hodowlanej. I mogę tak wymieniać i wymieniać.
A i pytałaś się jeszcze jak reproduktor może się zapowiadać. Miałam tutaj na myśli że pies dobrze zapiowiada się EKSTERIEROWO. Źle mnie zrozumiałaś. Oczywiscie przyznaję rację, ze ważna jest genetyka, psychika psa, przodkowie, rodowod itd. Ale mialam tutaj całkowicie co innego na myśli.


[quote]Co do sedziowania,to nie obraz sie ale uwazam,ze jednak doswiadczenie masz male w tym zakresie i przede wszystkim polscy sedziowie z reguly nie maja bladego pojecia o rasie.Czesto wybieraja slabe zwierzeta,bo np.maja mocna kosc,a reszta jest do wykasowania.
[/quote]
A co do mojego doświadczenia wystawowego, może nie jest ono ogromne, nie jestem specjalistą i nie wstydze się tego. Wiem co wiem, pogłębiam wiedze i nie uważam się za doświadczonego kynologa! Mam czas, a wyrażam swoje zdanie i siedze tutaj na forum aby się czegoś dowiedzieć, a nie by ktoś krytykował moj poziom wiedzy! Więc nie że się obrażam, ale nie jest miło słyszeć takie coś. Mam wiedzę jaką mam, Ty mnie nie znasz. Nie wytykam Tobie błedow i nie oceniam Twej wiedzy, ale biorę z Was wszystkich przykład i chce się czegoś nauczyć. Pomińmy też rożnicę w wieku ktora też istnieje. Ale prosze, traktujcie mnie chociaz troche poważnie, nie jestem pustą nastolatką ktora chce sie chwalić młodą i nie za dużą wiedzą. Piszę to co myślę i nikomu nie narzucam zdania, myslę że to jasne.


[quote]A braki w uzebieniu? Angielski wzorzec mowi zgryz kompletny,ale wedlug Anglikow tyczy sie to tylko zebow "przednich".P1 to zeby w zaniku,takie jak nasze 8 psu kompletnie nie przydatne.
Ciekawe,ze tylko niektorzy Niemcy i Czesi zwracaja uwage na brak P1.
[/quote]
ja tutaj mówię o Polsce. :) owszem pies ktory stracił zęba w wypadku nie powinien być wyrzucany z ringu, ale pies ktory ma wadę wrodzoną, krzywy zgryz i urodzil się bez kilku zębów? mamy takiego psa dopuścić do reprodukcji?


[quote]Poza tym co zrobisz z psem,jak moj Fisz,ktoremu wyleciala p1 w wieku 5 lat?? [/quote]
jak wyżej. :)

i podsumowanie, jeśli mogę zacytować:

[quote]No cóz, ja owszem, z sędziowaniem nie miałam tak dużo styczności, ale Dorota zapewniam Cię, że zdążyłam zauwazyć, że Polscy sędziowie niestety w goldenach wyniki nie zawsze mają trafne i że wybierają psa po "czymś" (tylko, że czasami tym czymś nie jest nawet dobre coś u PSA), a reszta idzie w las. I również zapewniam, że wiem, że reproduktora ocenia się po genach jakie daje :smile:
[/quote]
o to mi chodziło. Dorota- wyraźnie brak zrozumienia i tyle. :) myślę że już wiesz o co mi chodzi?




[quote]Ja się przyznam, że u goldena w szczególności zwracam uwagę na pysk, tak jakoś mi zostało, jak się w Doca mordę wpatrywałam całymi dniami[/quote]
skąd ja to znam! :)

[quote]Moim zdaniem, popularność goldena, która tak szybko wzrosła więcej szkód przyniesie niz korzyści - przy (nie mówię o prawdziwych Hodowcach) są rozmnażane, po to żeby być, a nie po to żeby być psami jak najbardziej zbliżonynymi do ideału... Ta rozbieżność w typach też za dobra moim zdaniem nie jest.[/quote]
tutaj też się muszę zgodzić. co jak co, ale istnieje wzorzec ktory określa "normy" psa. jeśli każdy bedzie hodował "jak chce" to dojdzie do tego że powstanie nam z jednej rasy kilka! :lol: ( co do tych "kilka ras" to oczywiście żart, żeby nie było, że znow mam minimalną wiedze na poziozmie 9 latki rozmnażającej psy bo muszą mieć raz w życiu szczeniaki :lol: ) niech istnieje różnorodnośc, ale "z głową". :)



i na koniec przepraszam jeśli napisałam coś niejasno, bo widze że tutaj spotkałam się z dość sporym brakiem zrozumienia. :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='hes.']...
jeśli chodzi Ci o moją wypowiedź związaną z "psychiką a noszeniem różnych cześci ciała" :lol: to mnie nie zrozumiałaś. :) po prostu dałam taki przykład- głupi bo głupi, ale po prostu napisałam bo już tutaj ktoś wspominał że pies ktory nosi ogon wysoko jest dominantem i to podstawa do tego aby sędzia stwierdził ze pies jest agresywny! to co to będzie jak pies zacznie nosić uczy za wysoko- będzie to oznaczało ze jest bojaźliwy czy jak? :lol:
żart oczywiście, żeby nie było!!!!!
...[/quote]

Spokojnie! każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie!
I wyrażamy z czego, akurat ja, się ogromnie cieszę:multi: - że dyskusja jest tak żywa, kłócic się nie ma o co. kazdy od kazdego może się czegos nauczyć.
Natomisat cytowana tu wypowiedź odnośnie wysoko noszonego ogona, co już Gazuś wyjaśniła, mówi o postawie dominacyjnej, a nie agresji, w która dominacja może się (nie musi), w skrajnym przypadku przerodzić. Więc każdemu zdaża się nadinterpretacja, bądź źle rozumie czyjeś słowa.
Rozmawiajmy i uczmy się od siebie.:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Mnie nie chodzi o to,na co kto zwraca uwage wybierajac reproduktora,ale co decyduje niepodwazalnie o jego wartosci - potomstwo.
Dobry reproduktor ma dawac dobre dzieci,bo jego medale raczej nie potrafia sie rozmnozyc ;-)
No widzisz,sa takie Interchampiony,Multichampiony ktore na wystawy jezdza,bo ich wlasciciele to lubia.Dziwne,nie?
Moj inter,multi,zwyciezca klubu (ale autoreklama ;-) ) kryje bardzo niewiele,ale uwielbia sie pokazywac,jezdzic gdzies,a ja fantastycznie sie bawia mogac go pokazac.Poza tym inter za czesc wystaw nie placi.
Dla mnie wystawa to zabawa,mozliwosc spotkania znajomych,poplotkowania i obejrzenia psow.Dla mnie to psy moglyby sie w rzadku ustawic,po to by je obejrzec.Bez lokat,ocen (oczywiscie jak sama nie wystawiam,bo wtedy te lokaty juz by sie przydaly ;-) ).
Jak wystawy wylaniaja najlepsze eksterierowo zwierzeta to ja za przeproszeniem,Matka Teresa jestem....
Wychodzi na to,ze pies ktorym kryjesz jest jednym ze slabszych w Polsce,bo cos mu na wystawach nie idzie,czy tak?
Dla mnie wystawa i tytuly nie decyduja o klasie psa,a juz na pewno nie psow hodowlanych.
Nie rozsmieszaj mnie z tym tytulem reproduktora czy suki hodowlanej...
Widzialas kiedys jak to wyglada?? W tym roku Chequer byl sam,dodatkowo sedzina po fakcie dowiedziala sie,ze mogla nie przyznac tego tytulu....
A propos zebow,a skad bedziesz wiedziala ze nie urodzil sie taki,tylko stracil "w akcji" ?
W Polsce jeszcze NIKT nie liczyl moim psom zebow,sprawdzal tylko zgryz.
Ja tez mam wrazenie,ze my sie kompletnie rozmijamy,ja o jednym Ty o drugim i nie mozemy sie zrozumiec.
Dobra,to moze inaczej.Nie wiem czy cos sie nie zmienilo,ale mialas kryc Tobym,powiedz mi czemu wybralas akurat tego psa?
Moze an konkretnym przykladzie dojdziemy do porozumienia,a Jerzy sie raczej nie obrazi,jak wezme jego psa na tapete ;-)

Link to comment
Share on other sites

[quote]Spokojnie! każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie!
[/quote]
ale ja jestem spokojna. :) i bardzo mnie cieszy że każdy wyraża swoje zdanie bez owijania w bawełnę. :) jeśli wyczułaś jakieś pretensję, czy cheć kłótni w tym poście to bardzo przepraszam. :)

także się cieszę ze dyskusja się rozwija. :)


[quote]Natomisat cytowana tu wypowiedź odnośnie wysoko noszonego ogona, co już Gazuś wyjaśniła, mówi o postawie dominacyjnej, a nie agresji, w która dominacja może się (nie musi), w skrajnym przypadku przerodzić. Więc każdemu zdaża się nadinterpretacja, bądź źle rozumie czyjeś słowa.
[/quote]
oj, tak może przesadziłam i za bardzo wzięłam to na serio- ale są pieski o bardzo żywych charakterkach, wiecznie merdające ogonami, cieszące się z byle rzeczy. :) i wcale nie sa one dominujące, tak więc myśle że wysoko noszony ogon nie zawsze jest podstawą do przypięcia łatki "dominant". :) (tutaj za przykład mogę podać nawet swojas sunię, ktora jest straszliwie uległa, ale nosi ogon w niektorych sytuacjach niczym beagiel! :lol: )

Link to comment
Share on other sites

To jeszcze cosik a propos reprodukcji ;-)
Pepper na wystawach robi "szmate",jest bez wlosa i zwyczajnie tego nie znosi,a dodatkowo jazdy autem tez nie lubi,wiec mam komplet.
W doroslych klasach idzie mu kiepsko (no,na lokatach jestm,ale championatu wyjezdzic nie moge).Ale za to daje mi bardzo dobre dzieci,poprawia kazda suke,ktora kryje.Oczywiscie w roznym stopniu,bo i rozne suki kryje.Na wystawy prawie nie jezdzi,teraz ma dodatkowo zapalenie miesnia i kuleje,wiec juz w ogole kicha.
Fiszer jest gorzej zbudowany,ale ma to "cos" i troszke na wystawach zdobyl.Ale dzieci daje mi gorsze niz Pepper i tylko z dobrymi sukami.
Za mocno przekazuje swoje wady.Co nie zmienia faktu,ze zamierzam zostawic sobie po nim samczyka (i bardzo fajnej matce) ;-) Gdyby oceniac po tytulach to Fisz powinien kryc wszystko,co sie rusza i nie zdazy uciec i do tego dawac super dzieci.Ot,dla mnie wystawy i hodowla nie ida w parze.
Trzeba miec wlasny rozum i na poczynania sedziow patrzec z przymruzonym okiem ;-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorota_Fiszer']Ot,dla mnie wystawy i hodowla nie ida w parze.
Trzeba miec wlasny rozum i na poczynania sedziow patrzec z przymruzonym okiem ;-)[/QUOTE]
....myślę, że to bardzo ważne co napisałaś - jestem trochę zaskoczona tym stwierdzeniem,, ale faktycznie ma ono sens...

pees. co to jest robienie "szmaty"???

Link to comment
Share on other sites

Dodam jeszcze, że mocno srednia suka, mająca bdb i na tej podstawie hodowlana, może dać potomstwo o wysokiej kalsie i tak samo jest z reproduktorami (oczywiście wiem, wiem, 3 dosk. min) bez championatów wielu:)
Więc nie wystawy a genetyka w hodowli ma największy wpływ.
Może zbyt lakonicznie, ale jest to potwierdzenie tego o czym mówi Dorota_Fiszer.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='URIA']....myślę, że to bardzo ważne co napisałaś - jestem trochę zaskoczona tym stwierdzeniem,, ale faktycznie ma ono sens...
pees. co to jest robienie "szmaty"???[/quote]

Bo to faktycznie brzmi troszke dziwnie,zwazywszy ze chocby kwalifikacje hodowlana w Polsce uzyskuje sie na wystawach ;-)
Robienie "szmaty" to pokazywanie sie za kare - ogonek w dol,glowka tez,biegac to mi sie nie chce itp. Jak musisz psa na sile ciagnac po ringu,zeby biegal . NIe pytaj czemu akurat szmata,juz nie pamietam ;-)

Link to comment
Share on other sites

kurcze, napisałam posta i mi wszystko wykasowało...


napiszę w skrócie, bo nie chce mi się drugi raz produkować.


Doroto- po prostu mnie nadal nie rozumiesz. Ja nie sądzę że dla psa najważniejsze są wystawy i straszliwie ważne jest zdanie sędziego. Bardzo mądrze napisałaś o tym własnym zdaniu i że trzeba patrzeć na to co mowi sędzia z przymrużeniem oka.
Już skończe dyskusję, cytowanie i odpowiadanie na pytania. Stawiam sprawę jasno- dla mnie nie liczą się medale, tytuły i inne rzeczy "wystawowe" tak bardzo jak przodkowie, linia hodowlana, rodowód, geny, potomstwo, badania, eksterier psa (ktory osądzam wedlug wlasnego uznania- ja chcialabym kiedyś wyhodować psy mocne o okreslonych cechach ktore dla mnie są wartościowe ale zważajac także na to aby cechy- te użytkowe- w budowie nie "zanikły), psychikę i charakter. Zwracam ogromną uwagę na dobieranie do siebie psa i suki. Nie wybiorę dla mojej suki załóżmy o marnej kości psa ktory 5 pokoleń wstecz miał psy z marną budową, nieodpowiadającą mojemu "ideałowi" goldena. Staram się dobierać do siebie psy tak aby się uzupełniały co z tego wyjdzie to jedna wielka niewiadoma, człowiek nie jest w stanie określić dokładnie czy szczenięta wyjdą takie na jakie oczekuje.
Co do wyboru dla Banty "faceta" wyjaśniłam to wyżej i kończe tą dyskusję, bo widzę że moje posty nic nie wnoszą a są tylko krytykowane bez zrozumienia.
Trudno może to i ja nie umię się wyrazić, albo niektorzy nie potrafią mnie zrozumieć, nadinterpretują i doszukują się głębszych sensow moich postow lub łapią za słówka.

tak więc życzę miłej dyskusji.

Link to comment
Share on other sites

[quote]Hodowca wystawe potraktuje jako przeglad hodowlany, gdzie w jednym czasie i miejscu zobaczy (jesli ma szczescie!!!) wiele zwierzat: dzieci, rodzicow, dziadkow, polrodzenstwo, ciotki, wujkow itd... [/quote]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Faktycznie ostatnio pomału zaczynam się na tym łapać :-) Chyba od kiedy [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]zostałam hodowcą :roflt:
Kiedy 4 lata temu (ale to szybko mineło) zaczeliśmy wystawiać Carmen na wystawy patrzyłam tylko po kątem ocen i lokat, jak jeszcze wtedy mi się wydawało przyznawanych przez bardzo kompetentnych sędziów. [/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie popierwsze - super pies może dać złe dzieci, i na odwrót, więc tutaj trzeba patrzeć głównie w przodków, na inne potomstwo tego psiaka.
Po drugie - oceny i lokaty - ok, na to by MOŻNa było zwracać uwagę - ale nie widzicie co sie teraz często na ringach dzieje? Kiepskie psy wygrywają, dzieki właścicielom, naprawdę doskonałe psy sa marnowane przez kiepską prezentację, złe pszygotowanie, nie wspominając o tym, że sędziowie często nie znają się na tym co oceniają.
Ja jeszcze rok, dwa temu patrzałam na psa który wygrał i "uzasadniałam" sdobie dlaczego sędzia go wybrał. A teraz mam poprostu swoje typy, ktore dla mnie są najlepsze i się tego trzymam, i często okazuje się że osoby o wiele lepiej znające się na rasie myślą tak samo jak ja.
Co do ogólnego poziomu oceniania w Polsce - dla mnie jest strasznie niski i troche mnie to denerwuje. Suka agresywna, bojaźliwa bez trudu otrzyma te 3 bdb - ba czasami nawet doskonałe, i co, taka suka pwoinna mieć szczenięta? Nie.
Oczywiście, inna sprawa w wypadku dobrego charakteru, a np. lekkiej kości, gdzie w gre mogą wejść geny przodków i dać wspaniałe dzieciaki :cool3:

Link to comment
Share on other sites

:crazyeye: :crazyeye: :crazyeye: :crazyeye: :crazyeye: :crazyeye: :crazyeye: :crazyeye: :crazyeye:
Zobaczcie co znalazłam!!! Musze sie tym z Wami podzielić!!!!
[B]cała wystawa Westministerska 2006 nagrana na video[/B], z podziałem [B]na dni i rasy - oceny w ringu, ringi honorowe![/B]
Oczywiście obejrzałam goldy i co widzę - inaczej są przygotowane do wystawy, no i w ogóle mnóstwo różnic - nie wspominając o przygotowaniu wystawy i informacji powystawowej! Cudo!
Jak to sie robi w Ameryce!!!
[B]No i mamy Goldy w typie amerykańskim z szatą, przygotowaniem i w ruchu![/B]

[URL="http://www.westminsterkennelclub.org/2006/video/breed/index2.html"]http://www.westminsterkennelclub.org/2006/video/breed/index2.html[/URL]

[B]Jeszcze nie mogę ochłonąć...[/B]

Nawet jakby się okazało, ze wszyscy to już:cool3: widzieli, a ja ostatnia - zapraszam do dyskusji!
Nie wiem czy dobrze zamiesciłam, może zrobimy z tego nowy wątek?
A może dać do działu wystawy - co by sobie wszyscy popatrzyli???

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Adsum']westminster byl dosyc dawno - ale nie wszyscy musza to znac:lol:
mam tylko jedno do powiedzenia: jak dobrze, ze to nie u nas!!!:multi:
uffff....[/quote]

Jak dobrze, że u nas:
1. strony oddziałów sa takie jakie są??? bleee
2. wyniki wystaw są dostępne tylko w niektórych oddziałach???
3. katalogi przedwystawowe na niektórych stronach nie są dostępne wcale?
4. a o przygotowaniu wystaw, ringach itp. w Polsce nie wspomnę...

Uważam, że od każdego można się czegoś nauczyć - tego dobrego oczywiście.
A co do video z wystawy - uważam ze to wspaniały pomysł (wiem kasa, kasa, kasa) - nie byłoby ściemy jak na prawku hehehehehe
Trochę przesadziłam, ale co tam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorota_Fiszer']I jeszcze cosik,publikacji katalogow przedwystawowych zakazuje FCI....
I praktycznie tylko u nas to funkcjonuje.[/quote]

Serio??? nie wiedziałam:wallbash:

Wiem, wiem, ze o psy...
A mój zachwyt dotyczył przygotowania i relacji z wystawy.
I o TYP goldena amerykańskiego:)

Link to comment
Share on other sites

No, co do psów, to się z Magdą jak najbardziej zgadzam - wolę już nasze komplikacje z wystawami, nasze szamotaniny w ZK, złą ogranizację - ale nasze psy :lol: :cool3:
Tak w ogóle, Penelopa, to ten temat chyba bardziej do wystaw pasuje, co? :cool3:

Gazuś - sorki, że nie ze swojego konta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...