Jump to content
Dogomania

KTO MIAŁ LUB MA PSA CHOREGO NA NERKI ?


INA

Recommended Posts

Dziękuję wszystkim za wsparcie i trzymanie kciuków do końca. Mi nie pozostało nic innego, jak trzymać kciuki za pozostałe psiaki zmagające się z niewydolnością nerek. Mam nadzieję, że uda wam się trzymać tą paskudną chorobę jak najdłużej w ryzach!

Z tej koszmarnej lekcji wyciągnęłam jeden wniosek- regularnie badać psu mocz. Choć jak wiadomo- i to nie zawsze pomoże :(

Link to comment
Share on other sites

kroplowki podajemy w temp pokojowej. a czemu ma sluzyc ich pndgrzanie? szybciej dzialaja? jak narazie dawka sterydu jest zwiekszana z dnia na dzien ale nie ma zadnej poprawy. nie wiem czy lek jest zle dobrany, czy nieznajomosc przyczyny anemii utrudnia leczenie ale pies slabnie w oczach. co do cyklosporyny to nie wiem dokladnie na co ona dziala,wczesniej piesek dostawal inny steryd ale wyniki ani drgnely i wet zmienil na ten ale niestety tez jest nieskuteczny :(

Link to comment
Share on other sites

Leczenie Twojego psa ma za zadanie powstrzymanie ubytku (rozpadu?) krwinek czerwonych oraz wlasciwe natlenienie tkanek.U ludzi w przypadku braku poprawy po kortykosteroidach - włącza się leki immunopresyjne - cyklosporynę lub cyklofosfamid.Przypuszczam,ze u psów droga postępwania jest taka sama.
A jesli chodzi o podgrzewanie plynow - pies z taka anemia odczuwa zimno (pisalas o tym) - wlasciwa temp.psa to ok.38 stopni.Jesli podgrzejesz plyny infuzyjne,to będzie to tylko korzystne dla psa - oczywiście chodzi o delkatne ogrzanie!W przypadku kroplowek podskornych plyn moze być cieplejszy niz przy podaniu dozylnym.
Poza tym - na Twoim miejscu - nalegałabym jednak na transfuzję,z pewnością nie zaszkodzi,a moze pomóc.Porozmawiaj o tym wszystkim z wetem.Pies jest w bardzo marnym stanie (z tego,co piszesz),więc warto wykorzystac wszelkie dostępne mozliwosci,zeby mu pomoc,prawda?Pozdrawiam,M.

Link to comment
Share on other sites

dziekuje za wyjasnienie :) wrocilismy wlasnie z transfuzji i mam nadzieje,ze to pomoze a erytrocyty nie zostana zniszczone. dolaczylismy tez cyklofosfamid. piesek temp ma ok,dreszcze byly moze ze stresu bo duzo tego sie nazbieralo jak na takiego malego szczeniaczka. jestem dobrej mysli,ale niestety piesek dalej aglutynuje krwinki.zwiekszylismy tez dawke cyklosporyny z 2 do 4 tabletek (waga 6kg) i czekamy na efekty

Link to comment
Share on other sites

Dwa tygodnie temu adoptowałam staruszka ze schroniska - Ciapka. Ma takie wyniki:
VETLAB spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. Gagarina 5 00-753 Warszawa tel/fax 22 841 43 18
Wynik badania laboratoryjnego nr: 3292-09W
Data pobrania materiału: 2015-09-30 Data badania: 2015-09-30 Rodzaj próbki:surowica, krew EDTA Właściciel: Wypych
Pacjent: Pies Gatunek: Pies Rasa: Mieszaniec Płeć: samiec Wiek: 12 lat Lecznica: X202 WetMar Gabinet Weterynaryjny
Lekarz:
Badanie Wynik Jedn. Norma
Morfologia (oznaczenie maszynowe)
Erytrocyty 4,44 T/l 5,50-8,50
Hemoglobina 10,1 g/dl 15,0-19,0 X
Hematokryt 33,0 % 44,0-55,0
MCV 74,3 fl 60,0-77,0
MCH 22,8 pg 19,0-24,0
MCHC 30,7 g/dl 32,0-36,0
Leukocyty 11,3 G/l 6,00-12,0
Neutrofile % 69,7 % 55,0-75,0
Neutrofile ilościowo 7,85 G/l 3,00-9,00
Limfocyty % 21,9 % 13,0-30,0
Limfocyty ilościowo 2,47 G/l 1,00-3,60
Monocyty % 6,41 % 1,00-10,0
Monocyty ilościowo 0,722 G/l 0,150-0,850
Kwasochłonne % 1,93 % 0,100-6,00
Kwasochłonne ilościowo 0,218 G/l 0,100-0,600
Zasadochłonne % 0,093 % 0,100-1,00
Zasadochłonne ilościowo 0,011 G/l 0,010-0,100
Płytki krwi 331 G/l 150,0-500,0
Uwagi
ALT (GPT) 53,7 U/l 1,00-80,0
alfa-Amylaza 995,0 U/l 10,0-1650,0
AP - fosfataza alkaliczna 49,0 U/l 1,00-141,0
Kreatynina 164,3 µmol/l 35,0-132,0
Mocznik 13,3 mmol/l 3,30-8,30
Kortyzol
Wynik 2,74 ug/dl
Profil tarczycowy mały:
Cholesterol 5,41 mmol/l 3,10-8,60
T4 wolna
Wynik 0,343 ng/dl 0,600-3,70
współczynnik K
Wartość -2,320
Bada

Jakie leki na niewydolność nerek najlepiej sprawdzały się u Waszych psów?

I drugie pytanie: czy jest jakaś szansa że wynki się poprawią, jak pies będzie nareszcie wolny od robali? Miał tasiemce i glisty gdy go adoptowałam. Ostra inwazja, bo zywe wychodziły w kale.

Czy Wasze psy też wypijają ogromne ilości wody?

Link to comment
Share on other sites

Staruszek jest mocno zanemizowany i ma chore nerki (niewydolne?).Dobrze byłoby zrobić mu usg jam brzusznej.O ile z anemia (z pewnością w duzej mierze spowodowanej obecnościa pasozytów)- będzie sobie można najprawdopodobniej poradzić,o tyle z nerkami gorzej...Nadmierne pragnienie jest symptomem niewydolności nerek właśnie.Wet powinien poprowadzić PNN,zaczęłabym od przepłukania,żeby obnizyć mocznik,bo za moment nie będzie chcial jeść.
Jeszcze jedno - nie jestem fanką diety niskobiałkowej,na zachodzie juz z niej zrezygnowano,więc karma nerkowa - nie.Niech dziadunio je to,co lubi,po życiu schroniskowym należy mu się comfort,a nie restrykcje.Odstawiając mięso - nie pozbędzie się anemii,np.
Osłona żołądka,leki obniżające poziom fosforu (trzeba go sprawdzić),płukanie i miłość domkowa powinna zdzialać cuda...Powodzenia!I odzywajcie się jak zdrówko Ciapusiowe.
Pozdrawiam,
M.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

bou dziękuję :) No własnie Ciapuś nie chce jeśc diety nerkowej, a że ze schronu przyszedł wychudzony daję mu gastrointestinal, on lubi suchą karmę, lubi też bułki jak większość psów, które całe życie były głodne. :(

Na razie ma apetyt, przez pierwsze dni się rzucał na jedzenie, ale to moze przez te tasiemce, które mam nadzieję, juz padły.

Ogromny mam z nim problem bo w ogóle nie trzyma si, a kupkę tylko czasem. Więc stosujemy pampersy..
Dobrze że pozwala sobie myć cztery litery i mnie wtedy nie gryzie. :)

Poziomu fosforu nie sprawdzałam.

Ciapuś na razie dostaje jakąś zagraniczną pastę wspomagajaca pracę nerek (nazwy nie pamiętam, bo sobie od razu przelałam do innego opakowania, by móc strzykawką nabierać) 2 ml dwa razy dziennie dostaje, poza tym żelazo, i lek na niedoczynność tarczycy.
Tylko tyle leków

Link to comment
Share on other sites

Powinno sie troche unormować,na ile - nie wiem...w schronie nie uczyli,że robi się qpkę poza "mieszkaniem"... :(
Po zamordowaniu robali na pewno się w jakimś stopniu poprawi.Leki tez swoje zrobią,te wyniki nie są najgorsze,choć nie dobre,warto o Ciapusia powojować,coś się zdziała na pewno!

Link to comment
Share on other sites

Ciapuś jest głuchy w 100 procentach, nawet wielkich hałasów nie słyszy, więc w ogóle będzie go cięzko oduczyć tego robienia w domu. Dziś zaczął drugą turę odrobaczania. Je malutko. ale dość chętnie na razie.Przytył jednak niewiele.

a o zdrówko będziemy oczywiście wlaczyć ze wszystkich sił,:)

Link to comment
Share on other sites

 

Zbadaj mu mocz i kał na obecność pierwotniaków(zbadach chyba w każdym gabinecie wet),no iszkoda że glukozy z krwi nie badali....ale to nic,jeśli cukier jest obecny w krwi to będzie i w moczu

 

Cukier badała wetka u siebie, był w normie.

w kale były człony tasiemca i jaja glist. wetka nie wspominała nic o pierwotniakach.

Natomiast zastanawiam się, czy jednak nie robic testu w kierunku cuschinga, tym bardziej, ze jest niedoczynność tarczycy. Dowiedziałam się od weta, który był na konferencji endokrynologicznej, że wyjściowy poziom kortyzolu absolutnie nie nadaje się do oceny czy pies może mieć Cuschinga czy nie i należy robić testy dynamiczne, np test hamowania niskimi dawkami dexametazonu. Cushinga może zasugerować też wysoka fosfataza alkaliczna, aczkolwiek 10 proc pacjentów ma ją w normie.

Bo czy jest normalne to, że pies mający takie wynikie, jakie podałam, tylko z powodu niewydolnosci nerek OGROMNIE DUŻO PIJE I SIKA?
Miałam raz psa chorego na niewydolosć nerek i kota również. Dość dawno, ale choć siusiali sporo, to na pewno tyle aż nie pili wody co mój Ciapek :(
Link to comment
Share on other sites

Dlatego warto badac mocz.raz że widzisz jaki jest ciezar wlasciwy moczu(przy cushingu przewaznie niski).w tym dziale chyba tam gdzie poruszane sa tematy watrobowe-ktos pisal o podobnym problemie czyli picie i sikanie.okazalo sie ze pies ma guza na sledzionie.wiec moze warto tez zrobic usg jak pisala bou.no i przy cushingu masz m.in.objawy takie jak:wzmozony apetyt,otyłość,przerzedzenie włosa na bokach ciała,duży obwisły brzuch,cienka skórę,apatie.

jesli wetka badala kał to pewnie wyszły by tez jaja pierwotniaków.Magdalena-współczuję

Link to comment
Share on other sites

 

Dlatego warto badac mocz.raz że widzisz jaki jest ciezar wlasciwy moczu(przy cushingu przewaznie niski).w tym dziale chyba tam gdzie poruszane sa tematy watrobowe-ktos pisal o podobnym problemie czyli picie i sikanie.okazalo sie ze pies ma guza na sledzionie.wiec moze warto tez zrobic usg jak pisala bou.no i przy cushingu masz m.in.objawy takie jak:wzmozony apetyt,otyłość,przerzedzenie włosa na bokach ciała,duży obwisły brzuch,cienka skórę,apatie.
jesli wetka badala kał to pewnie wyszły by tez jaja pierwotniaków.Magdalena-współczuję

 

Objawów ze strony skóry Ciapek nie ma. Usg mam w planach. Zastanawiam się jeszcze czy to nie mogłaby byc moczówka prosta skoro przy niewydolności nie ma takich objawów jak u Ciapka
Link to comment
Share on other sites

"tylko z powodu niewydolnosci nerek OGROMNIE DUŻO PIJE I SIKA?"
To MOZE być z powodu PNN.
Fosfatazę ma w normie,a na Cushinga (jak dla mnie) to nie wygląda.
Poza tym - wzmożone pragnienie i polyuria występiją m.inn. w:

- moczówce prostej z niedoboru wazopresyny,
- moczówce nerkopochodnej (spowodowanej chorobami nerek oraz długotrwałym wpływem zaburzeń elektrolitowych: hiperkalcemii oraz hipokaliemii)
- oraz: istnieje pojęcie polidypsji psychogennej (u Ciapusia byłoby możliwe...)

Link to comment
Share on other sites

Ja jeszcze dodam, że również przy torbielowatości nerek występuje polidypsja i polyuria (przypadek mojego psa), dlatego polecam wykonać USG.

 

Mój pies wypija olbrzymie ilości wody, ale doskonale pamiętam, że przez jakiś czas po zabraniu ze schroniska pił znacznie, znacznie więcej (podobnie bywało, kiedy znalazł się w jakiejś stresującej sytuacji). To pies po przejściach, jak Twój, więc myślę, że polidypsja psychogenna jest jak najbardziej możliwa.

Link to comment
Share on other sites

 

"tylko z powodu niewydolnosci nerek OGROMNIE DUŻO PIJE I SIKA?"
To MOZE być z powodu PNN.
Fosfatazę ma w normie,a na Cushinga (jak dla mnie) to nie wygląda.
Poza tym - wzmożone pragnienie i polyuria występiją m.inn. w:

- moczówce prostej z niedoboru wazopresyny,
- moczówce nerkopochodnej (spowodowanej chorobami nerek oraz długotrwałym wpływem zaburzeń elektrolitowych: hiperkalcemii oraz hipokaliemii)
- oraz: istnieje pojęcie polidypsji psychogennej (u Ciapusia byłoby możliwe...)

Czyli powinnam zrobić najpierw usg. ale co jeszcze zbadać?
Jest badanie w kierunku tej moczówki tak? wazopresynę się bada tak?

Zalezy mi na tym, by mozliwie jak najwiecej parematrów zbadac z jednego pobrania krwi, bo Ciapek nie znosi pobierania krwi, panikuje strasznie. Z pewnością nim do mnie trafił nigdy w zyciu nie był u weta :(
Link to comment
Share on other sites

 

Ja jeszcze dodam, że również przy torbielowatości nerek występuje polidypsja i polyuria (przypadek mojego psa), dlatego polecam wykonać USG.
 
Mój pies wypija olbrzymie ilości wody, ale doskonale pamiętam, że przez jakiś czas po zabraniu ze schroniska pił znacznie, znacznie więcej (podobnie bywało, kiedy znalazł się w jakiejś stresującej sytuacji). To pies po przejściach, jak Twój, więc myślę, że polidypsja psychogenna jest jak najbardziej możliwa.

 

Ojej, oby to nie było na tle psychicznym, bo z czymś takim trudno może być walczyć. :(

Dziewczyny dziekuję za info i rady :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...