Jump to content
Dogomania

KTO MIAŁ LUB MA PSA CHOREGO NA NERKI ?


INA

Recommended Posts

nie próbowałam.Mój pies nigdy w życiu nie jadł jedzenia z puszek bo ich nie cierpiał. Przez 2 tygodnie na gotowanym jedzeniu kreatynina spadła nieznacznie. Może zakupie jedna puszkę i spróbuję. Na razie sampoczucie pieska jest rewelacyjne. Obawiam się , że do choroby nerek częściowo przyczynił się zabieg usunięcia "guzów" hormonalnych. Do zabiegu był smarowany jodyną czy czymś do odkażania. Po zabiegu trochę się tego nalizał i pewno dało to tez efekt :( Na razie walczymy. Puki pies ma chęć do życia i siłę :)

Link to comment
Share on other sites

fazia4 ja natomiast podejrzewam , że do stanu mojego pieska przyczynił się zabieg kastracji ;/ Ale rozmawiałam z moim kuzynem - doświadczony weterynarz. Powiedział mi, że póki pies ma się dobrze i nie wymiotuje to trzeba walczyć ile sił i pieniędzy mamy.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

wet zajmujący sie naszymi psami w W-wie. powiedział, ze amerykańcsy weci stosuja gotowane ziemniaki przy niewydolności nerek , oczywiście jako urozmaicenie a nie zasadniczą diete. Jak czytam o wymienionych tu w ostatnich postach parametrach to chyba cud , ze nasz fundacyjny Ebony żyje i ma się całkiem dobrze , sami weci przecierają oczy ze zdumienia ale z pychola wali amoniakiem :( Royala renal sucha pałaszuje , ale mokra ani royala ani hill'sa odwraca skubany pychol. Ostatnio pojawiła się animondy integra proteckt tylko małe pojemniczki i wcale nie tanie, to zjada z apetytem. No i kroplówki co drugi dzień. To przewlekła niewydolność nerek, wedle dwóch niezależnych wetów , raczej to od urodzenia , na usg nerki małe , za małe ale z siłą ujawnilo się po kastracji . U nas w domu żyje z tym jak to się ujawnilo ponad rok. Trafił do schroniska jako ok roczny pies notabene z bratem bliźniakiem ten jest zdrowy.Obaj zostali dosyć szybko wykatrowni. Zabralismy na badania no i został w domu. Czy jeszcze coś można takiemu psu podawać ? Dodam, że mocz jest prawie jak woda. Wola życia, że ho,ho. Ewa

Link to comment
Share on other sites

Niestety podstawowy posiłek to karma dla nerkowców sucha i puszka. Ja dodatkowo dodaję gotowane ziemniaki i marchewkę. Możesz dawać również owoce (jabłka, gruszki, banany, śliwki itp.) warzywa (np.ogórek zielony, szpinak, seler, nać piteruszki) oprócz strączkowych i kapustopodobnych, miód akacjowy, biały chleb ( ja kupuję niskobiałkowy - nie jest tani, ale to raczej w formie przekąski). Nie podawałabym pomidora, ma dużo potasu. Do posiłku można dodawać, jeżeli nie ma lużnych stolców (należy to kontrolować) oliwę z oliwkę lub lepiej olej lniany na zimnotłoczony, zawiera kwasy omega, które są wskazane. My mamy szczęście, nasza sunia to wszystkożerny jamochłon.

Link to comment
Share on other sites

A ja Wam powiem, że najlepszym żywieniem psa z PNN są nie suche karmy, a właśnie dieta BARF.
Psy to zwierzęta mięsożerne także podstawą ich posiłku powinno być mięso. A jak wiadomo większość karm, nie tylko dla nerkowców, jest oparta na bazie zbóż, m.in kukurydzy. Tak, mocznik powstaje w wyniku rozkładu białek, ale nie tylko białek zwierzęcych lecz wszystkich spożywanych przez psa. A napewno mięso jest łatwiej strawne i mniej obciąża nerki niż wysoko przetworzona sucha karma...
Żeby nie było, że to są tylko jakieś suche fakty to opiszę przypadek mojego psa.
Na wstępie napiszę, że jestem na 4 roku technikum weterynarii i z weterynarzami oraz chorymi zwierzętami mam bardzo dużo do czynienia :)
Mój pies to 10 letni dalmatyńczyk. Na przewlekłą niewydolność nerek choruje od ok. 4 lat. Diagnoza została postawiona tylko i wyłącznie w oparciu o wyniki krwi: kreatynina i mocznik. O badaniu chociażby wapnia i fosforu dowiedziałam się dużo później na jakimś forum. Z początku choroby Pongo dostawał jedzenie gotowane z Ipakitine, później przeszliśmy na suche dla nerkowców. Na suchym było raz lepiej, raz gorzej. Na początku roku wyniki się pogorszyły więc przeszliśmy na gotowane. Niestety na gotowanym nie było żadnej poprawy, a do suchego już wracać nie chcieliśmy więc po przejrzeniu wielu stron nie tylko polskich a także nie mając nic do stracenia przeszliśmy na BARF! Weterynarze byli bardzo niepocieszeni, bo jak to pies chory na PNN może zamiast RC Renal + Ipakitine dostawać surowe mięso :crazyeye: Po miesiącu główkowania trafiliśmy w odpowienią dietę barfową dla mojego psa. Po 2,5 miesiącach BARFowania jest znaczna poprawa! Wapń i fosfor wróciły do normy, kreatynina z 3,69 spadła do 3,5, a mocznik z 200 na 150! Takiej różnych wyników (przed barfowaniem i po) nawet na suchym nie było! ;) A mój pies nigdy nie miał żadnych kroplówek.
Oczywiście dieta jest odpowiednio zmodyfikowana. Ilość kości ze względu na fosfor jest zminimalizowana do minimum. Zwiększona jest ilość warzyw.
Jeśli ma ktoś psa chorego na PNN i chciałby spróbować z BARFem to mogę pomóc z ułożeniem odpowiedniej diety :)

Link to comment
Share on other sites

Kochani niestety stan mojego Jimiego , bardzo sie pogorszył kreatynina ponad 11 a mocznik ponad 300. Pies przestał jeść i pić. Zaczął wymiotować z krwią :( Dziś rano musiałam uspić mojego wiernego i kochanego przyjaciele. Chciałam zaoszczędzić mu cierpienia. Tęsknie już za nim :(

Link to comment
Share on other sites

Witajcie! Dziś kolejne wyniki. Kreatynina spadła o całe 1 <z prawie 5 na 4 w ciągu 2 tygodni, więc to duży postęp>. Niestety mocznik znów się podwyższył.. Czy znacie jakieś preparaty, sposoby (poza kroplówkami), żeby mocznik spadł? Wiem, że kroplówki, ale jesli mocznik miałby ciągle się podnosić i kroplówki musiałabym podawać to jednaj jest to trochę pieniędzy.. A tak ogólnie piesek czuje się wciąż dobrze, je, jest żywotny i nie wymiotuje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...