Jump to content
Dogomania

Jakie psy ( rasy ) najlepsze są do dogoterapii ??


Lessi

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Napewno labradory i goldeny. Często wykorzystywane są też husky i collie. Jednak nawet piesek najłagodniejszej rasy moze okazać się nie odwpowiedni do dogoterapi, a kundelek moze być świetnym dogoterapeutą. Wszystko zalezy od charakteru psa i jego chęci współpracy z człowiekiem.
Poes nie moze być nerwowy i nadpobudliwy. Z tego co wiem juz po kilku tygodniowym szczeniaku, można zorientować sie czy będzie odpowiedni do dogogterapii.

Link to comment
Share on other sites

Sa tez odpowiednio wykwalifikowani ludzie, ktorzy zajmuja sie doborem psow do dogoterapii i psow asystujacych (np. psy apotujace, ciagnace). oni wlasnie na podstawie kilku nieskomplikowanych testow stwierdzaja, do czego pies sie nadaje.

Link to comment
Share on other sites

Ważne też jest, żeby pies dogoterapeuta wyglądał przyjaźnie, tak, żeby dzieci już z powodu samego wyglądu chciały go głaskać. Np nawet najłagodniejszy na świecie i najbadziej przyjacielski pręgowany bokser czy pitbullek nie od razu wzbudzają sympatię. Za to np do goldena ręka sama wyrywa się do głaskania.

Czyli tak, jak napisali: golden retriever, labrador retriever - najczęsciej, bo białe i puchate i chyba najłatwiej wyszkolić. (tzn i tak zawsze trzeba duuużo pracy)

Bardzo ważna druga rzecz - temperament psa. Testy, żeby go określi są opisane np tu:
[URL="http://www.mojepsy.v.pl/index.php?lang=0&f=szkolenie/testy_s.html"]http://www.mojepsy.v.pl/index.php?lang=0&f=szkolenie/testy_s.html[/URL] (co prawda nie pod kątem dogoterapii, ale można wywnioskować, jakie cechy są pożadane)

A tu link do fundacji selekcjonującej i szkolącej psy m. in. do dogoterapii
[URL="http://fundacja.alteri.pl/"]http://fundacja.alteri.pl/[/URL]

:)

Link to comment
Share on other sites

Trzeba pamiętać,że dogoterapia tyczy się nie tylko dzieci,ale i dorosłych niepełnosprawnych,upośledzonych,śmiertelnie chorych,przewlekle chorych,psychicznie chorych,osób starszych.Wachlarz pracy dla psa terapeuty bejmuje tak naprawdę wszystkich.Można z pomocą psa nauczyć normalne dziecko czytać,pomóc w wyleczeniu depresji lub nerwicy u czlowieka dorosłego,itp.

Link to comment
Share on other sites

moja Rosa jest beaglem i chodzi raz w tygodniu w celach terapeutycznych do dzieci do domu dziecka :cool3: ..........

nie jest to jakas typowo dogoterapia, bo moja psiunia nie byla w tym kierunku przeszkolona (niestety na podkarpaciu nie ma fundacji zajmujaca sie psami terapeutami).........

jednak dzieci maja duzo radosci a Rosa jest strasznie cierpliwa wobec okazywanych przez nie uczucia (glaskanie, przytulanie itp.......)

Link to comment
Share on other sites

I nietylko dzieci.Ja bedę do dogoterapii szkolić ONka.Narazie jest 3 miesięcznym szczeniorem i czeka na mnie w hodowli.Ale jest selekcjowana spośród rodzeństwa-reszta się nie nadawała za bardzo.
W każdym razie będziemy pracować z ludźmi starszymi,przewlekle chorymi,upośledzonymi w stopniu umiarkowanym i znacznym i niepełnosprawnymi.
Dzieci głęboko upośledzone,które znam zostawię na później.To jednak wyższa szkoła jazdy.
Mam nadzieję,że mi się uda i spełnię sie przy okazji zawodowo(w środę bronię dyplom z terapii zajęciowej :) )

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dominika1987']Napewno labradory i goldeny. Często wykorzystywane są też husky i collie. J[/quote]

nie husky, tylko malamuty.. husky są bardziej żywiołowe. Ale niewykluczone, że ktoś ma bardzo dobre husky-terapeutów ;)

ja mam beagla -terapeutę ;) kończymy własnie szkolenie w fundacji CZE-NE-KA, ja już jestem po egzaminach a Batiara czeka egz praktyczny we wrzesmiu :)
jak na razie sprawdza się bardzo dobrze na zajęciach, jego urocza mordka i niewielki wzrost robi konkurencję dla malamutów, z którymi pracujemy :D

aha, i w czenece jest jeszcze jeden samoyed, wcześniej było ich kilka :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='JinnyAl']Ważne też jest, żeby pies dogoterapeuta wyglądał przyjaźnie, tak, żeby dzieci już z powodu samego wyglądu chciały go głaskać. Np nawet najłagodniejszy na świecie i najbadziej przyjacielski pręgowany bokser czy pitbullek nie od razu wzbudzają sympatię. Za to np do goldena ręka sama wyrywa się do głaskania.

[/QUOTE]

w Naszej Fundacji pracuje Margot, pręgowana bokserka z obciętymi uszami co mogłoby się wydawać na pozór odstraszające. kiedy po raz pierwszy została wprowadzona do przedszkola z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych od razu przypadła do gustu Naszym podopiecznym. podobnie było z Neptunem,labradoropodobnym czarnym psem którego dzieci natychmiast pokochały, mimo iż na codzień obcują z białymi,puchatymi samojedami i niewielkim łaciatym kundelkiem :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Hejka!!
Nie bede zakladac kolejnego tematu. mam psa rasy jamnik długowłosy miniaturowy. Jest kochanym, bardzo spokojnym psem, zakochanym w ludziach :) jest niezwykle delikatny, spokojny, daje się głaskać wszystkim. kocha dzieci, co więcej pozwala sobie robić właściwie wszystko.
jest zasze pogodny, nie szczekający i bardzo chętny do pracy :)
czy taki psiak nadaje się do dogoterpaii?
będziemy szli do Dogtora próbować, ale już teraz jestem ciekawa czy np. wielkość psa nie jest tu przeszkodą.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataSabra']jak myślicie czy seter gordon nadaje sie na dogoterapeute???
Planuje właśnie psa tej rasy i zastanawiam sie co oprócz Pt obedience i agility mogę z nim robić.
Pozdrawiam[/QUOTE]

tak jak już pisałam nie rasa świadczy o przydatności do pracy psa terapeuty. jeśli chcesz pójść w dogo, powinnaś wybrać psa o określonych cechach, dobrze go zsocjalizować i wychować a wtedy bez względu czy będzie goldkiem, dogiem czy astem będzie mógł pracować z ludźmi.

Viz, jeśli tylko posiada odpowiednie predyspozycje to napewno znajdzie się dla niego jakieś zajęcie ;)



:dog: :dog:

Link to comment
Share on other sites

Każdy pies może stać się terapeutą . Bez względu na rasę czy wygląd. Pies poprostu musi spełniać określone cechy charakteru. Jasny czy ciemny nie gra roli. Ja mam czarną niufkę do której prędzej pobiegną dzieci niż do jasnego labka. Ale tak naprawdę psa wybiera dzicko i między nimi nawiązuje się więź.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...