Jump to content
Dogomania

malamut na łańcuchu


sybillas

Recommended Posts

Witam!
Mieszkam na wsi (bardzo typowej jak na polskie warunki). Moimi sąsiadami od ok 3 lat są ludzie, którzy mają alaskana, którego trzymaja na krótkim, grubym łańcuchu. Pies NIGDY nie była na spacerze, nie jest też spuszczany, poniewaz zawsze przeskakiwał ogrodzenie i biegał po wsi, powodujac awantury. Próbowałam rozmawiać z właścicielami na ten temat, ale nie przyjmują oni żadnych argumentów. Znam dobrze ustawę o ochronie zwierząt i zdaję sobie sprawe, że praktycznie nic sie nie da zrobic...
Może jest jednak jakieś wyjście?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Zaglądnęłam tutaj, bo sama zauważyłam podobny problem w Przeginii, koło Krakowa. Sliczny, malutki szczeniaczek w typie teriera z obrożą na całą szyję i łańcuchem. Znalazłam jakieś info na stronie zerwijmylancuchy, ale jak widze - wszystko zalezy od dobrej woli wlasciciwela (jesli tylko zabezpieczy wode i jedzenie). :placz:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='sybillas']Witam!
Mieszkam na wsi (bardzo typowej jak na polskie warunki). Moimi sąsiadami od ok 3 lat są ludzie, którzy mają alaskana, którego trzymaja na krótkim, grubym łańcuchu. Pies NIGDY nie była na spacerze, nie jest też spuszczany, poniewaz zawsze przeskakiwał ogrodzenie i biegał po wsi, powodujac awantury. Próbowałam rozmawiać z właścicielami na ten temat, ale nie przyjmują oni żadnych argumentów. Znam dobrze ustawę o ochronie zwierząt i zdaję sobie sprawe, że praktycznie nic sie nie da zrobic...
Może jest jednak jakieś wyjście?[/QUOTE]


Witam! Niestety nie zgodzę się że nie da się nic zrobić. Jeżeli pies trzymany jest na krótkim łańcuchu lub przez bardzo długi okres nie jest z łańcuchu spuszczany, to przez takowe zachowanie właściciel czworonoga znęca się nad nim zgodnie z Ustawa o ochronie zwierząt Art.6 pkt.2 który mówi że "Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu i cierpienia, a w szczególności:
....
14. trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu.

właściciel łamie także Art. 9 tej samej ustawy który mówi
Art.9
1. Kto utrzymuje zwierze domowe ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przez zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. Uwięź na której trzymane jest zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu.

W\w przeze mnie fragmenty Ustaw regulują to że pies nie moze być na krótkim łańcuchu lub takim który powoduje u niego urazy lub cierpienie.

Link to comment
Share on other sites

hej podpinam sie pod temat

ja tez mam problem sasiad trzyma w klatce mlodego szczeniaka ma okolo 4 miesiecy -piesek nie jest wypuszczany w ogole z tej klatki --moim zdniem jest duzooooooo za mala -biorac pod uwage ze to jest jeszcze szczenie [URL=http://img820.imageshack.us/i/p1130052.jpg/][IMG]http://img820.imageshack.us/img820/8761/p1130052.th.jpg[/IMG][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='DALMATYNKA0987']ta klatka sie konczy rowno z ta buka bo buda tego nie mozna nazwac;(


jak on ma sie tam wybiegac ???[/QUOTE]


Tak jak pisałam wcześniej są regulacje prawne Ustawy o ochronie zwierząt. I powinnaś zgłosić sprawę do organizacji prozwierzęcej - tu masz numer do TOZ Koła w BRZEGU 0-609 378 457 .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Zuzka100']Tak jak pisałam wcześniej są regulacje prawne Ustawy o ochronie zwierząt. I powinnaś zgłosić sprawę do organizacji prozwierzęcej - tu masz numer do TOZ Koła w BRZEGU 0-609 378 457 .[/QUOTE]

obecnie mieszka od BRZEGU 13 KM I TO JUZ PODLEGA POD WOJEW.DOLNOSLASKIE -WIEC WATPIE CZY Z BRZEGU BEDA CHCIELI TO SPRAWDZAC ???

Link to comment
Share on other sites

[quote name='DALMATYNKA0987']obecnie mieszka od BRZEGU 13 KM I TO JUZ PODLEGA POD WOJEW.DOLNOSLASKIE -WIEC WATPIE CZY Z BRZEGU BEDA CHCIELI TO SPRAWDZAC ???[/QUOTE]

Abym mogła Ci dać więcej infomracji muszę znać konkretnie miejscowość. Ponieważ w woj. Dolnośląskim jest sporo organizacji prozwierzęcych, trzeba znaleźć najlepszą organizacje.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Zuzka100']Witam! Niestety nie zgodzę się że nie da się nic zrobić. Jeżeli pies trzymany jest na krótkim łańcuchu lub przez bardzo długi okres nie jest z łańcuchu spuszczany, to przez takowe zachowanie właściciel czworonoga znęca się nad nim zgodnie z Ustawa o ochronie zwierząt Art.6 pkt.2 który mówi że "Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu i cierpienia, a w szczególności:
....
14. trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu.

właściciel łamie także Art. 9 tej samej ustawy który mówi
Art.9
1. Kto utrzymuje zwierze domowe ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przez zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. Uwięź na której trzymane jest zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu.

W\w przeze mnie fragmenty Ustaw regulują to że pies nie moze być na krótkim łańcuchu lub takim który powoduje u niego urazy lub cierpienie.[/QUOTE]

ustawę o ochronie zwierząt znam dobrze i wiem że chodzi tu o uwięź powodującą urazy, czyli np. brak obroży, co do długości, to każdy, nawet metrowy łańcuch zapewni zmianę pozycji, a co to znaczy odpowiednia ilośc ruchu??? Każdy może interpretowac to jak chce... Budę ma, wodę ma, czego chcieć więcej.......?

Link to comment
Share on other sites

Malamut na lancuchu?to ci kawal chyba ?Co za tuki zakuwaja te duze kochane cielczki na krowi lancuch.Moja sasiadka ma 13 lat malamuta,biega sobie po ogrodku,chodzi 3 razy dziennie na spacery.Bylo z pieskiem troche klopotu gdy byl mlody,tzn,nie sluchal,czasami uciekal mimo ,ze jest kastrowany,ale by muchy nie skrzywdzil.
Nalezy wszystko zrobic ,zeby tego psiaka uwolnic z tej tortury.Te psy potrzebuja duzo ruchu.

Link to comment
Share on other sites

Sybillas widocznie inaczej to interpretujesz. Pies ma cztery łapy po to by się nimi cieszył, by biegał, skakał, itd.
Życie łańcuchowe mu tego nie zapewnia. Poza tym długotrwałe przebywanie na łańcuchu powoduje okaleczenia szyi, łap, często towarzyszy temu wychudzenie, odwodnienie, zapchlenie, nie wspominając już o zmianach w psychice.
Zakazane jest długotrwałe przetrzymywanie psa na łańcuchu.
Trzymanie psa na metrowym łańcuchu nie zapewnia mu możliwości niezbędnego ruchu, ponieważ nie może On pobiegać, skoczyć, poturlać się itp.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bennio'][B]Sybillas widocznie inaczej to interpretujesz.[/B] Pies ma cztery łapy po to by się nimi cieszył, by biegał, skakał, itd.
Życie łańcuchowe mu tego nie zapewnia. Poza tym długotrwałe przebywanie na łańcuchu powoduje okaleczenia szyi, łap, często towarzyszy temu wychudzenie, odwodnienie, zapchlenie, nie wspominając już o zmianach w psychice.
[B]Zakazane jest długotrwałe przetrzymywanie psa na łańcuchu. [/B]
Trzymanie psa na metrowym łańcuchu nie zapewnia mu możliwości niezbędnego ruchu, ponieważ nie może On pobiegać, skoczyć, poturlać się itp.[/QUOTE]
Inaczej to znaczy... prawidłowo.
Nie ma zakazu trzymania psa na łańcuchu.
W. Radecki, Komentarz do ustawy o ochronie zwierząt odnośnie art 9 uoz dotyczącego warunków utrzymywania zwierząt domowych stwierdza tak:
,,[I]Przy ocenie wykonywania obowiązku należy odwoływac się do sposobu postępowania normalnych ludzi. Tak na przykład pies ma miec budę, która nie przecieka, ma miec wodę i karmę oraz odpowiednią uwieź, ale zbyt daleko idących wymagań właścicielowi stawiac nie sposób"[/I]
Nie jest istotne czy nam się to podoba czy nie. Takie mamy prawo.

Link to comment
Share on other sites

Nie łańcuch nie powoduje zapchlenia i wychudzenia, ale długotrwałem trzymanie na łańcuchu już tak. Ludzie trzymający psy na łańcuchach przeważnie (chodź nie zawsze) o nie, nie dbają co prowadzi do wychudzenia itd.

Inaczej to nie znaczy prawidłowo. Zakazu trzymania psów na łańcuchach nie ma i ja nie utrzymuje że jest. Jednak mimo że nigdzie nie jest zapisane że zabrania się trzymania psa na łańcuchu, to długotrwałe trzymanie go na łańcuchu jest znęcaniem sie nad nim, reguluje to art. 9, a także art. 5 Ustawy o ochronie zwierząt. Przeczytaj sobie.
Nie zgodze się z tą opinią, że pies musi mieć budę, wodę i karmę, pies to istota żyjąca zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą człowiek jest mu winien poszanowanie ochronę i opiekę. To jest fragment Ustawy o ochronie zwierząt, niestety trzymanie psa na łańcuchu nie jest dla niego poszanowaniem, ani ochroną. Jest Ona narażony na atak innych zwierząt, a takze inne choroby.
Nie wiem kim jest W.Radecki, jednak ja także mogę wystawić opinie na temat art. 9 Uoz, i będzie Ona inna. Zapoznałem sie także z opinią Andrzeja Kłosińskiego, jednego z najlepszych Polskich behawiorystów.

Podsumowując pies trzymany na łańcuchu być może jeżeli nie powoduje on u niego żadnych urazów ani cierpień. Jednak długotrwałe trzymania psa na łańcuchu może podlegać Ustawie o ochronie zwierząt. Jeżeli pies nie posiada miski z świeżą wodą i pokarmem, prawidłowej budy, i opieki to także jest znęcanie się wobec zwierząt.
Taką sytuacje należy zgłosić na Policje, Straż Miejską, lub do organizacji prozwierzęcej tj: Viva! Akcja dla Zwierząt, OTOZ Animals, Pogotowie dla zwierzat, Straż dla zwierząt itp.

Link to comment
Share on other sites

Tak według mnie tez powinien mieszkać w domu. Jeżeli ktoś decyduje się na psa, to powinien wziąć pod uwagę jego gabaryty.
Poza tym Owczarek kaukaski, jest rasą agresywną, i trzymanie go na łańcuchu jest naganne.
Ile razy miałeś\aś do czynienia z psami łańcuchowymi, bo wydaje mi się że rzadko. Ale wystarczy przejrzeć internet, osoby przede wszystkim na wsiach ale w miastach także często traktują rzeczy przedmiotowo. Jeśli pies nie jest regularnie odpchlany, odrobaczany, szczepiony, karmiony narażony jest na pasożyty a przede wszystkim wychudzenie.

Pierwsza linijka twojej wypowiedzi mówi (według mnie) że psy ras dużych tj: owczarek kaukaski, owczarek podhalański, owczarek śródkowoazjatycki, moga być trzymane na łańcuchu ? TO chciałbym poinformować Cię że miałem psa rasy owczarek kaukaski w niedużym mieszkaniu i jakoś daliśmy sobie radę. Moi znajomi mają NOWOFUNDLANDA także w mieszkaniu nie zadużym dwa pokoje z kuchnią i także jest bardzo dobrze, pies ma właściwą opiekę, jest szczepiony, odpchlony, odrobaczony ma jedzenie picie, długie spacery.

Myśle że najlepiej to ty przywiąż sie do budy, i siedź tam chodziaż godzinę na łańcuchu a zmienisz zdanie. Przy okazji zapraszam na akcje "Zerwijmy łańcuchy".

Link to comment
Share on other sites

A ja nie mówie ,że Azjate czy kaukaza trzymać na łańcuchu tylko o tym ,że ten pies się NIE nadaje do mieszkania w pomieszczeniu.Był stworzony do czegoś innego i nie skanapowiał jak większość ras.
Ale czytać ze zrozumieniem to Ty nie potrafisz ,dodajesz sobie cos czego nie powiedziałem do moich wypowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

TO co pisze wnioskuje z twoich wypowiedzi. Według twoich wypowiedzi:

KOJEC jest gorszy od łańcucha.
Psy ras dużych nie powinny mieszkac w domu.
Pies na łańcuchu nie jest aż tak zły.


Dlaczego niby owczarek kaukaski nie ma mieszkac w domu ? Lepiej na łańcuchu ? Jeśli pies ma zapewnione długie spacery, to według mnie wszystko jest ok.
Pozatym pies tj: Nowofundland nie potrzebuje mieć domu z ogrodem, wystarczy mu średnie mieszkanie, długie spacery i wyprawy nad wodę.



Skoro już mówimy o tym do czego stworzony jest pies. Pies został stworzony do biegania, szczekania, ganiania kotów itp. - NIE DO TRZYMANIA NA ŁAŃCUCHU.

Link to comment
Share on other sites

Miałam się nie wtrącać ,ale aż korci mnie jaką widzicie alternatywę dla psósw na łańcuchach? Co może akcja budujemy kojce na szeroką skalę? Po za tym jeśli łańcuch jest długi to na jedno wychodzi - obserwacje. Co do ustawy to hmmmm jest nie spójna w tej sprawie. Ja nie popieram łańcuchów , ale alternatywy brak. Jak pies biega ,żle jak uwiązany ,żle to jak jest dobrze?

Link to comment
Share on other sites

Senitus-najlepiej to jak pies gania sobie po całym podwórku.Ale jeśli pies ma 24h/7dni w tyg/365dni w roku być uwiązany to lepszy łańcuch podpięty do liny i wtedy ma możliwość ruchu.Szczerze to mam rodzinę na wsi i jedni mają psa w kojcu 2/3m non stop.Inni mają psa na łańcuchu podpiętym do liny od stodoły do chlewa łącznie jakieś 20-30m ma do biegania.I co lepsze?Uważam ,że w tym wypadku łańcuch.
Pies został stworzony do ganiania kotów?Padłem.I kończę z Tobą dyskusję ,bo Twoj poziom wiedzy kynologicznej jest żenująco niski jeśli nie znikomy.
Psy zostały stworzone do pracy ,pilnowania ,zaganiania i towarzystwa.
Moja droga Bennio-mam w kawalerce 2 psy prawie ON i suke wielkości bordera.A psy typu kaukaz ,OSA zostały wyhodowane do stróżowania.I nie pisałem ,ze mają siedzieć na łańcuchu.Naucz się czytać

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...