Jump to content
Dogomania

Nie chce jeść suchej karmy ...Co robić.Już brak pomysłów POMOCY !!!!!


Hawanka

Recommended Posts

daje suni RC Mini Ultra Sensible Junior dlatego, że tak zalecił mi wet - do ok. 12 m-ca mimo wszystko mówił, by karmić ją jedzeniem dla szczeniaków. Ale pewnie ok. 11 m-ca i tak przejdę na tę samą opcję tylko dla dorosłych, zobaczymy. Na razie jest tak, że namaczam jej karmę, jak trochę namoknie to je nawet chętnie...ale z ręki! z miski nie tknie! nie wiem o co chodzi, bo miska jest cały czas od początku ta sama... w weekend będę na zakupach i kupię jej też karmę mokrą Animonda, którą wcześniej jadała, może zacznę jej dawać ją znów, np. na drugi, wieczorny posiłek.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='kasia_86']zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz: czym różni się RC Mini Ultra Sensible od RC Mini Sensible ??? bo jest karma i taka i taka...[/QUOTE]

Royal caninn sensible ma wieksze troszeczke granulki ,zapach który przyciąga wybredego psa do miski :D i jest bardzie tłusta ;)
Mój jak widzi ze wsypuje mu Royala do miski to szczeka cieszy sie
dzisiaj dostał rano dawke 75 gram i wszystko zjadł ;)
Az sie serce raduje jak mój NIEJADEK wcina :D

Link to comment
Share on other sites

tylko, że Ultra Sensible, też ma napisane na opakowaniu i na równych www, że też ma wzmocniony zapach i wzmocnioną smakowitość. Myślę, że chodzi też może o to, ze ta Ultra Sensible jest chyba tylko w wersji Junior o ile się nie mylę? a ta 'tylko' Sensible jest już dla dorosłych psiaków, możę też o to chodzi. No nic, jak mówię, i tak za ok. 2 m-ce będzie moja Fela musiała przejść na karmę dla dorosłych piesków i wtedy na pewno wdroże jej RC Mini Sensible, o której mówisz Hawanka, bo dobrze reaguje na RC Ultra Sensible, które je teraz, więc mam nadzieję, że na samo Sensible też będzie OK. Dziś dalszy ciąg jedzenie z ręki, nie wiem o co chodzi. Zjadła całą swoją dawkę 50 g na śniadanie, ale namoczone i z ręki...

Link to comment
Share on other sites

Nie radzę dawać psom karm ze "wzmocnioną" smakowitością. Dosmaczanie innymi rzeczami też w ogólnej kalkulacji nie wychodzi psom na dobre.
Najlepiej przeczytajcie to: [URL]http://seterkowo.org/index.php?view=items&cid=14%3Aporady&id=57%3Aco-zrobi-gdy-pies-nie-chce-je&option=com_quickfaq&Itemid=179[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='murakami']Ja też powoli przechodzę na ten system. Raz już próbowałam 5 m-cy temu, ale chyba za bardzo kombinowałam i przedobrzyłam z urozmaicaniem gotowanych posiłków: pies nie zdzierżył i nabawił się przerostu flory bakteryjnej. Teraz delikatnie: kurczak, ryż, warzywa po południu, rano suche. Zobaczymy. Pies mi dorósł przez ten czas, mam nadzieję, że wyrósł też z nadwrażliwości żołądkowo-jelitowej.
No i on lubi moją kuchnię ;)[/QUOTE]
Przegłodź dobe i na śniadanie daj karmy suchej (dla witamin,zdrowych zebów i tak, zeby było wszystko ok) porcja - 1/3 tego co powinien jeść normalnie (czyli przy moim psie, wagi 38kg, ok. 200g) i o 18 po spacerze micha kurczaka z ryżem. Warzywa i co tam chcesz możesz spokojnie dorzucać. Ja dodaje do michy resztki z obiadu i inne różności, czasem wbije jajko, dodam sera czy czegokolwiek, tak żeby nudne nie było a czasem dam po kości wędzonej, paru uszach czy łapkach w zęby i wara od miski.

[quote name='kasia_86']daje suni RC Mini Ultra Sensible Junior dlatego, że tak zalecił mi wet - do ok. 12 m-ca mimo wszystko mówił, by karmić ją jedzeniem dla szczeniaków. Ale pewnie ok. 11 m-ca i tak przejdę na tę samą opcję tylko dla dorosłych, zobaczymy. Na razie jest tak, że namaczam jej karmę, jak trochę namoknie to je nawet chętnie...ale z ręki! z miski nie tknie! nie wiem o co chodzi, bo miska jest cały czas od początku ta sama... w weekend będę na zakupach i kupię jej też karmę mokrą Animonda, którą wcześniej jadała, może zacznę jej dawać ją znów, np. na drugi, wieczorny posiłek.[/QUOTE] Schowaj miske i postaw za dwa dni. Pies powinien sie nawrócić na jedzenie wszystkiego.

Link to comment
Share on other sites

Dlatego, że to są sztuczne aromaty, które nie służą psu. Dodatkowo pies przyzwyczaja się do nich i później tym bardziej nie ruszy niczego innego.
Zamiast wydziwiać i karmić psa karmą konserwowaną szkodliwymi substancjami lepiej mu po prostu zabrać michę. Tak jak pisała [B]Karilka[/B] i tak jak jest dokładnie opisane w linku, który podałam. Stawiasz miskę, jeżeli w ciągu pięciu sekund nie zacznie jeść, zabierasz i następną porcję dajesz na drugi dzień (albo wieczorem, jeżeli chcesz, żeby pies jadł 2 razy dziennie). I tak do skutku. Oczywiście w tym czasie zero smakołyków i innych "bonusów". Zdrowy pies się nie zagłodzi, co więcej, wiele psów często robi sobie co jakiś czas kilkudniowe "głodówki" z własnej woli i nie ma w tym niczego złego. Wręcz wychodzi im na zdrowie. To nie człowiek, że musi jeść śniadanko, obiad i kolacje, a w między czasie deser i podwieczorek ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kasia_86']ludzie też sobie dosmaczają... bez przesady, nie dosmaczamy nie wiadomo czym... na pewno lepiej gdy pies je chętnie, i wszystko, ale ja nie umiałabym patrzeć jak ona któryś dzień z kolei nie chce i nic nie rusza :/[/QUOTE]
Zgadzam sie !!!!

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze, pisałam o karmach ze "wzmocnioną smakowitością", a nie dosmaczaniu domowego jedzenia. Gotowane możecie sobie dosmaczać, byle w granicach rozsądku i zdrowymi produktami (oliwa, jogurt naturalny itp.). Jest to nierozsądne, ale nie szkodliwe. Natomiast dosmaczanie suchej karmy już nie jest takie obojętne dla zdrowia. Po co w takim razie tak starannie wybierać zbilansowaną karmę, skoro i tak ten bilans zaburzacie, dorzucając czegoś dodatkowo? Poza tym trzeba pamiętać, że sucha karma jest zupełnie inaczej trawiona niż "zwykłe" jedzenie, dłużej zalega w przewodzie pokarmowym i bardziej wrażliwe psy mogą na taką mieszankę jednego z drugim źle reagować.

Po drugie: właśnie takim myśleniem szkodzicie psu. Pies to nie człowiek. Człowiek sobie dosmacza, a pies potrzebuje zdrowego pożywienia, a nie smacznego. Wabienie go do tego, czego normalnie by nie zjadł jest nierozsądne. Psiak zatraca instynkt i naturalną zdolność wydzielania sobie porcji posiłku. A o tym, że nie możesz patrzeć na psa, który nie zje posiłku przez dwa dni... no cóż.. radzę poczytać trochę o różnicach w potrzebach żywieniowych psów i ludzi i zainteresować się potrzebami pupila, a nie uczłowieczaniem go. To na dłuższą metę może być po prostu szkodliwe.

A widok psiaka jedzącego z apetytem od razu po postawieniu miski jest miły, więc dlaczego by nie wypróbować tego sposobu, który podałam? Ja wiem, że działa i że psu nie zaszkodzi, ale to Wasze pieski i Wasze nerwy ;)

A tak przy okazji: ciekawe, że najwybredniejsze są właśnie pieski właścicieli, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez posiłku u swojego pupila ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie powinno się stać nic strasznego, ale ja na przykład bym jej mojemu psu nie dała (mój zje wszystko, co mu wrzucę do miski i w każdej ilości, ale po R.C. jest chory). Jest na rynku wiele karm lepszych, o zdrowszym składzie i nie widzę powodu, żeby podawać R.C., szczególnie, że jest konserwowany szkodliwymi substancjami, ma znikomą ilość mięsa, zawiera głównie zboża (i to te "uczulające") i jak na tę jakość jest koszmarnie drogi. Za tę cenę miałabyś naprawdę super karmę.

Ja bym zrobiła tak: skoro wiadomo, że pies je tego Sensible, to na nim nauczyłabym go "normalnego" jedzenia, tak jak jest to opisane wcześniej w linku, który podałam (żeby nie było wątpliwości, czy mu naprawdę wyjątkowo nie smakuje czy "wybrzydza"). Jak już będzie normalnie jadł, czyli po postawieniu miski będzie zajadał, aż miło, zmieniłabym mu karmę na lepszą i bardziej wartościową. Przejrzyj dział suche karmy, poczytaj o żywieniu psów, możesz zerknąć np. na ten ranking (może nie tyle na oceny, co opisy, nauczysz się, na co zwracać uwagę przy wyborze: [url]http://www.dogfoodanalysis.com[/url] )

Na pewno po jakimś czasie dobierzesz karmę, która będzie psiakowi odpowiadała i jednocześnie będzie zdrowa. Nie jestem w stanie Ci doradzić, bo każdy pies jest inny i inna karma mu służy. Pamiętaj tylko, żeby wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo, tzn. mieszając dotychczasową karmę z nową stopniowo dając coraz mniej "starej".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Delph']możesz zerknąć np. na ten ranking (może nie tyle na oceny, co opisy, nauczysz się, na co zwracać uwagę przy wyborze: [URL]http://www.dogfoodanalysis.com[/URL] )
[/QUOTE]

Ranking jest tendencyjny i wszystkie karmy ze zbożami umieszcza na końcu listy. A to tylko jeden z punktów widzenia w tej dyskusji o karmach. No i można się strasznie zestresować, bo z dostępnych w Polsce karm w czołówce jest tam tylko Orijen i Acana, których nierzadko psy nie przyswajają zbyt dobrze oraz Chicken Soup, który z kolei jest bardzo mało smakowity. Mały wybór. Moja hodowczyni karmi RC wszystkie swoje psy, od lat, i na nim odchowuje mioty. Ja go od razu zmieniłam, no ale to przecież nie trucizna. Uważam, że karmy należy zmieniać co jakiś czas, wtedy nie uzależniamy psa od jednego zestawu składników, które mu na przykład nie służą. No i raz w roku robić psu badania: mocz i krew.

edit:
o, jakby ktoś zrobił taki ranking karm dostępnych w Polsce, to byłoby bardzo potrzebne. Panowie na forum Krakvetu umieszczają bardzo ciekawe i sprawdzone opinie n/t karm, poprzedzone testami na własnych psach, polecam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='murakami']Ranking jest tendencyjny i wszystkie karmy ze zbożami umieszcza na końcu listy. A to tylko jeden z punktów widzenia w tej dyskusji o karmach.

[/QUOTE]
Nie nazwałabym tego "tendencyjnością" a raczej znajomością fizjologi psiego przewodu pokarmowego.
Pies owszem, jakoś strawi zboża ale z pewnoscią nie jest to składnik niezbędny dla jego dobrostanu- że to ekonomiczy z punktu widzenia producenta wypełniacz kalorii i posredniego białka to juz inna bajka... Dlatego można to traktowac jako kompromis między jakością a ceną ale trzeba mieć tego swiadomość.
A RC nie jest dobrą a juz na pewno nie wartą swojej ceny karmą to juz nawet średnio zaawansowani w wiedzy o psich karmach wiedzą - dobry i intensywny marketing+ dostepnośc nie zmieni faktu, że ta karma nie jest zdrowa. KONSERWANTY - to nie zabija z dnia na dzień ale, że szkodzi nie ulega wątpliwości i jest poza dyskusją. I RC ma tu sporo na sumieniu

Link to comment
Share on other sites

JA mam jeszcze jeden sposób na niechęć do jedzenia.Stawiam miske i mówie "pilnuj" zaczyna warczeć jak nienormalny Kaja mu odpowiada i wcina aż miło.Jak na miske musi zapracować wykonując do znudzenia siad ,waruj itd. to też nawet suchy ryż zeżre.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Delph'] Zdrowy pies się nie zagłodzi[/QUOTE]
Na śmierć może i nie, ale do stanu wychudzenia, za który dostaje się od weta cięgi, to i owszem - wiem, bo przerabiałam dzięki dobrym radom o stawianiu miski na pięć sekund. Fajnie się doradza, jak się ma psa, który zje wszystko, w najgorszym wypadku się rozchoruje.
Nie ma jednej recepty dla wszystkich psów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Fajnie się doradza, jak się ma psa, który zje wszystko, w najgorszym wypadku się rozchoruje. Nie ma jednej recepty dla wszystkich psów.[/QUOTE]

też mi się wydaje, że to tego typu rady. Jak ktoś faktycznie ma niejadka to nie jest tak arbitralny w swych stwierdzeniach i dopuszcza różnice między psami.

Link to comment
Share on other sites

czegoś tu nie rozumiem: przeciwnicy RC mówią: zmieńcie karmę, RC ma wiele na sumieniu, jest niezdrowa, a z drugiej strony mówią też: pies to nie człowiek, nie ma co się za bardzo nad nim roztkliwiać, jak nie zeżre parę dni to nic mu się nie stanie... Mi się wydaje, że skoro 'pies to nie człowiek', to nie musi jeść w takim razie nie wiadomo czego - w tym sensie, że wszyscy wiemy, że dno to Pedigree i Chappi, co do tego się zgodzą wszyscy (większość). Ale już ja o RC mam inne zdanie. Owszem, może nie analizowałam niewiadomo jak jej składu, że dużo zbóż itd. ale ponoć żołądek psa jest w stanie wiele strawić że tak powiem - więc nie sądzę, by karma RC była jakaś straszna i nie należało jej używać! bez przesady, zaprzeczacie sami sobie: pies może trochę się pogłodzić, bo to nie człowiek, a jednocześnie mówicie by stosować nie wiadomo jakie super karmy... W takim razie jakie te suche karmy, my właściciele niejadków mamy kupować, tak by były w cenie nie wyższej niż RC, ale lepszych wg was? i jaką dacie nam gwarancję, że chętnie taka karma będzie jedzona przez naszego niejadka? wybaczcie, ale właściciel niejadka cieszy się, gdy jego pies je wreszcie jakąs suchą karme - a umówmy się, RC jest na pewno lepsze niż Chappi, Pedrgree, Frolic czy Darling itp.
Dodam jeszcze, że moja sunia po RC Mini Ultra Sensible wzorowo się wypróżnia i w tej kwestii jest wszystko OK. Dlatego też bałabym się próbowania kolejnych "świetnych" karm, które może gorzej już tolerować...

Link to comment
Share on other sites

W tym jest jakaś logika - skoro pies ma jeść raz na parę dni, to dobrze, żeby jadł coś ekstra klasa :D
Żartuję sobie ;)
Mnie ostatnio wet sprzedał RC Mobility (mamy kłopoty ze stawami) i wzięłam tak z rozpędu. W domu poczytałam skład i fakt - jest fatalny. Raczej tej karmy już nie kupię. Wolę bardziej mięsne plus dodatkowo podawać chondroitnę, glukozaminę i NNKT czyli to, co niby w tej karmie jest debeściarskie.
Ale prawdą jest, że pies jest wszystkożerny i przeżyje na RC. Poszczególne osobniki nawet przeżyją długo i w zdrowiu. Ba - są i takie, które późnych lat dożywają na Pedigree a bieli zębów można tylko pozazdrościć. I takie, które żadnej karmy w życiu nie zaznały tylko domowe jedzonko i kto wie, czy nie są z tego powodu szczęśliwsze.
Jeśli Twojemu podchodzi RC, to na zdrowie! Tylko obserwuj psiaczka i w razie kłopotów bierz pod uwagę możliwe niedobory. I nie chodzi o to, że RC - mnie się wydaje, że żadna karma na dłuższą metę nie zaspokoi wszystkich potrzeb. Nie wierzę w monodiety.

Link to comment
Share on other sites

zgadzam się, każdy pies jest inny :) moja sunia na razie je RC i jest ok, poza tym raz na jakiś czas gotuję jej ryżyk z kurczakiem, albo daję karmę mokrą, także nie jest tylko i wyłącznie na suchym; badania krwi miała robione 2 tyg i są wzorowe, czekam jeszcze na wynik badania kału. Suchą karmę chciałam, żeby polubiła w miarę, bo czasami nie da się gotować, lub jest to utrudnione np. na wyjazdach jakichś. Ale ponawiam pytanie: jakie karmy są lepsze wg Was od RC?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nuleczka']Hawanka, nie jestem ekspertem, ale też mam w domu niejadka. Zmiana karm nic nie dała, oprócz tego, że wiem których absolutnie nie tknie. Do 6 miesiąca jadła troche więcej niż połowe dziennej dawki karmy, aż w końcu tadaaam dorzuciłam jej do karmy odrobine jogurtu, zjadała wszystko! Ale znowu jej się znudziło i znowu odmawiała jedzenia, potrafiła kilka dni nie jeść. Teraz ma rok i dalej jest wybredna. Dosmaczanie karm to już u nas norma, najważniejsze, żeby zachęcić ją jakimś innym, smakowitym zapachem,a to poleję odrobiną rosołku, a to zmieszam z kawałeczkiem (podgrzanego, bo lepiej pachnie) kurczaczka czy innego mięska, zjada wszystko! Niektórzy poradzą, że jak pies nie chce jeść to micha do góry i dziękuję (to często działa), po kilku takich akcjach zmądrzeje i zje wszystko. Ja też tak robiłam, efekt był taki że miałam głodnego psa, który szukał jedzenia na spacerach w pobliskich krzakach, a jadła niewiele karmy w domu. Życzę dużo cierpliwości i powodzenia[/QUOTE]a zamiast jogurtu można dać psu trochę naturalnego kefiru czy nie bardzo?

Link to comment
Share on other sites

ja jak narazie bede podawać karme royala jeżeli mojemu psu pasuje.dodatkowo co jakis czas bedzie trzeba właczyc witaminki.
mój oprucz karmy dostaje jeszcze miesko z puszki np cielecinke :D lub gotowane mieso plus suszone przysmaki.
Nie ma karmy idealne zawsze bedzie cos nie tak prawda.A royal cannin sensible nie różni sie składem z np royal cannin mini adult jedynie sensible jest bardzie tłusta :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...