Jump to content
Dogomania

Cieczka


Lakers

Recommended Posts

Hej, Sunka dostała wczoraj wieczorem cieczkę, prawie w 10-tym miesiącu życia (14-tego skończy 10 miesięcy).

Jest to pierwsza suka jaką posiadam, więc proszę o wszelkie, nawet najbardziej banalne, informacje i rady.

Szczególnie minie interesuje:

1. Skoro dostała w 10-tym miesiącu, to zawsze już będzie miała co 10-sięć miesięcy?

2. Ile trwa cieczka u Malamutów?

3. W jaki sposób wpływa na zachowanie suki?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Hej Lakersie. No to ja zacznę.

1.Cieczkę będzie miała średnio co pół roku, zależy od wahań osobniczych. Może być co 4,5 miesiąca, może co 6 m., a znam takie, które mają co rok (szczęście dla właściciela).

2.Cieczka trwa ok. 3 tygodni. Najbardziej płodne są dnie 7-14. Co nie znaczy, że pozostały okres można traktować z przymrużeniem oka. Ale w tamtych dniach suka zdecydowanie chętniej dopuszcza psy do siebie. A prawda jest taka, że suki pokryte w pierwszych, czy ostatnich dniach też miewały szczeniaki. Więc uważaj. Generalnie najgorszy jest okres, kiedy suka przestaje krwawić.

3. W pierwszym tygodniu suka bywa osowiała i obolała (jak to kobieta :lol: ). Starsze wtedy zazwyczaj warczą na psy i je odganiają. Jeśli chodzi o higienę, to przy pierwszej suki często nie wiedzą, "jak to się robi" i (bez urazy) czasami trzeba po prostu kawałem waty czy ligniny (mokrej) przetrzeć to i owo. Inaczej (szczególnie dużą sukę) po prostu czuć. Jak już dostanie "cieczkowej głupawki" pilnuj jej, jak oka w głowie. Każdy, najbardziej poczwrany samczyk będzie dla niej wymarzonym królewiczem. I nawet jeśli jest karna - nie licz na jej posłuszeństwo. I moja rada - zaraz po cieczce daj jej solidnie w kość. Jeśli będzie jadła, przysypiała i chodziła na zwykłe spacerki - zwiększysz ryzyko ciąży urojonej.

Podrawiam. Jeśli o czymś zapomniałam, to na pewno wielu właścicieli Ci dopowie.

Link to comment
Share on other sites

Gratulacje! :D

A przechodząc do Twoich pytań:

1. Skoro dostała w 10-tym miesiącu, to zawsze już będzie miała co 10-sięć miesięcy?

NIE :D

To, w którym miesiącu dostała cieczkę nie warunkuje jej późniejszej częstotliwości.

2. Ile trwa cieczka u Malamutów?

'Standardowe' rasy mają cieczkę 2-3 razy do roku (czyli co 4-6 miesięcy). Nie wiem czy nie będzie pewnych różnic u molosów, ale np u polowczyków im rzadsza cieczka tym podobno lepszy materiał genetyczny, hodowlany itd (w dużym uproszczeniu :roll: )

Więc u molosów może też...?

3. W jaki sposób wpływa na zachowanie suki?

ojjjj.... jak to najlepiej wytłumaczyć? Chyba na przykładzie ludzi, a raczej kobiet... 8)

no więc zmienne nastroje, zmienny apetyt, itd, itp 8)

Ale potem, jak już cieczka się skończy, będziesz miał dorosłą (prawie :D ), zrównoważoną (prawie :D ) sunię

(w każdym razie zmiana w charakterze powinna być widoczna:)

Link to comment
Share on other sites

Generalnie najgorszy jest okres, kiedy suka przestaje krwawić.

Oj taaak 8)

Monik

bo Ty sobie Matkę Polkę wziełaś :lol:

(tak, sama się śmieję, a jeszcze nie wiem jak to u mnie będzie - moja ma 8 m-cy i wszystko jeszcze przed nami...)

Ale, Lakers, jeśli sunia będzie dużo 'pracować' to może zdarzy Ci się ten cud (przy takiej mamusi:)

Link to comment
Share on other sites

Nie wiedzialam, ze wiek w jakim sunia dostala pierwsza cieczke moze byc jakims wyznacznikiem jej czestotliwosci :o , ale w sumie moze to byc prawda. Moja pierwsza suczka dostala cieczke w wieku 5 msc. i cieczkuje bardzo czesto..... a druga z suczek miala prawie rok i faktycznie kolejna cieczke dostala dopiero po roku(!!)

Link to comment
Share on other sites

Tanana napisała:

Dostałeś fotki?

Czy może zgubiłeś namiary do nas?

Fotki dotarły. Namiarów nie zgubiłem :oops: a nie dzwonię........no bo wiesz jak jest, jak się nie dzwoniło przez dłuższy czas, to później ciężko.

Obiecuję poprawę :D

Uściski dla malucha i rodzinki

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się że z częstotliwością cieczki to faktycznie sprawa jest nie do przewidzenia, to po prostu zależy od hormonów u suczki, niektóre będą miały taką przerwę ile trwał okres przed pierwszą cieczką a u innych to się zmieni,

wiem że może tak się zdarzyć że obydwie suni na raz będą się ciekały, słyszałam że tak też może być u kobiet :) które mieszkaja ze sobą pod jednym dachem

A dlaczego to niewiem :-?

Link to comment
Share on other sites

Witam :)

z rzeczy, które chciałam uzupełnić:

1. podręcznikowo ruję dzielą na 3 fazy

A. około 10 dni okresu przedrujowego - objawia się obrzęknietym sromem i pojawia się krwawienie, z założenia bezpieczna bo bezpłodna, ale wiadomo jak bywa z założeniami ;)

B. około 7-8 dni (ja bym liczyła nawet 10) - faza rui właściwej, pierwsze 2,3 dni to owulacja, największe zainteresowanie ze strony samców i oczywiście płodność, co wynika z faktu, że suka psy dopuszcza, przynajmniej teoretycznie

C. około 11-15 dni, zanika atrakcyjnosc suki dla samców i suka jest bezpłodna

bez podręcznika polecałabym ostrożność, szczególnie od 8 do 18 dnia, musisz poobserwować sunię, jeśli będzie wykazywała zainteresowanie samcami, to raczej odpada spuszczanie jej ze smyczy - nawet jeśli jest dobrze ułożona posłucha raczej zewu natury. Chyba, że na razie nie będzie zainteresowana (to częste u młodych suczek), wtedy daj jej szanse :)

2. z rzeczy praktycznych - gorąco polecam tabletki chlorofilowe, niwelują przykry zapach dzięki czemu zmniejszają liczbę 'amantów'. Moja suka do tej pory podczas ani jednej cieczki nie wykazywała zainteresowania płcią przeciwną, ale chłopaki niestety szalały za nią, kąpiele (albo przynajmniej mycie okolic intymnych) i wspomniane tabletki oszczędzaja nam sporo nerwów

3. dobrze jeśli uda Ci się przekonać sunię do specjalnych majtek i dobrać właściwy rozmiar - u mnie pod tym względem kompletna porażka, więc pierwsze 10 dni cieczki to latanie z mopem i mycie podłgi. Trudno :(

To tyle, jak mi się coś przypomni - dodam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Powróćmy do tematu: „Cieczka”

Chodzi o to że w Niedzielę minęły trzy tygodnie od momentu w którym Sunka dostała cieczkę i ma ją nadal.

Nie będę na razie się rozpisywał co do dziwnego jej zachowania podczas tego okresu (jeszcze do tego wrócę), tylko chciałbym zapytać czy pierwsza cieczka może się tak długo przeciągać?

Pozdrowiena

Link to comment
Share on other sites

do Far Play:

Kiedys słyszałam o kolegi ktory ma zaprzeg o pewnym zachowaniu jego suczek. W momencie kiedy osobnik Alfa - suka dostaje cieczke automatycznie dostaje tez druga suka , ktora jest nizej w hierarchii , ale pomimo płodnych dni nigdy nie pozwala na zblizenie samca - zawsze to prawo ma suka ktora dominuje w stadzie. Nie iwem na ile tak jest w kazdym stadzie ,ale czytałam tez o takim zachowaniu w stadzie wilkow, a nawet jezeli suka bedac nizej w hierarhii urodzi szczenieta to zostaja one zabite przez suke ALFA.

Pozdrawiam

Jola

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...