Jump to content
Dogomania

czip nie zarejestrowany ?!?


Charly

Recommended Posts

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Chyba obywatelski projekt ustawy nie padnie w pierwszym czytaniu ale zostanie skierowany do Komisji sejmowych następnej kadencji. Obserwowałam całą dyskusję i kilku posłów popierając obywatelski projekt podkresliło celowość oznakowania i rejestracji wszystkich psów w Polsce.
Gdyby tylko to się udało to wreszcie nie byłoby bezpańskich i bezdomnych psów!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

[quote name='panbazyl']co prawda to topik chipowy, ale ta sunia jakoś tak zapadła mi w pamięć. Szkoda, ze nie zrobilaś zdjęcia, ale mam nadzieję, że do nadrobienia :)[/QUOTE]


To Myszka, specjalnie dla Ciebie ;):



[IMG]http://desmond.imageshack.us/Himg812/scaled.php?server=812&filename=dsc12341024x678.jpg&res=medium[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Przejrzałam wątek i aż mam wrażenie, że mało rozumna jestem bo wychodzi mi jakaś straszna prawda o czipowaniu.
Wygląda na to że:

[LIST]
[*] jest kilka rodzai chipów.
[*]każdy rodzaj chipa wymaga innego czytnika więc nie wszystkie schroniska i weterynarze będą mogli je odczytać. Pies z chipem może więc być uznany za psa bez chipa???????
[*]chipy się przemieszczają więc może go być trudno znaleźć - zawsze należy poszukać go na całym ciele psa
[*]po założeniu chipa często weterynarze nie rejestrują psa i nie informują właścicieli żeby to zrobili
[*]nie ma jednej bazy dostępnej dla wszystkich
[*]jak już pies ma chipa to trzeba go rejestrować w kilku miejscach i mieć nadzieję że jak pies zginie to ktoś będzie go szukał właśnie w tych bazach
[*]część baz jest płatna :angryy:; a za szukanie w nich też się płaci?
[*]nie można stwierdzić po numerze chipa czy pies jest z Polski czy z innego kraju bo w jednych postach piszecie że chip z początkiem 98 to Hiszpania a w innym że Polska
[/LIST]
To rzeczywiście tak wygląda? Przecież to koszmar :mad:
Weszłam na wątek bo myślę o chipowaniu mojego psa, a tu wygląda na to że to nie ma sensu.
Jest ktoś komu zginął pies (z chipem) i dzięki temu chipowi pies znowu trafił do domu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='J&F']

[LIST]
[*] jest kilka rodzai chipów.
[*][B][COLOR=red]Tak, bo chipowanie weszło na rynek 2005 roku i wielu producentów[/COLOR] [COLOR=red]wymyśliło własne rodzaje chipów i czytniki do nich. W polsce pojawiło sie w 2007 roku, kiedy juz powstała norma ISO dla nich i chipy z 15-to cyfrowymi numerami, obowiazujace w Europie. Niestety informacja o tym nie dotarła ani do urzedników ani weterynarzy.[/COLOR][/B]
[*]każdy rodzaj chipa wymaga innego czytnika więc nie wszystkie schroniska i weterynarze będą mogli je odczytać. Pies z chipem może więc być uznany za psa bez chipa???????
[*][COLOR=red][B]Nieprawda, obecnie norma ISO jest w Polsce obowiązująca, a czytniki odczytują numery 10-cio i 15-to cyfrowe. Czytnik odczyta numer chipa, ale nie znajdzie się bazy danych jeżeli chip nie był rejestrowany w europejskiej bazie danych EuroPetNet.[/B][/COLOR]
[*]chipy się przemieszczają więc może go być trudno znaleźć - zawsze należy poszukać go na całym ciele psa
[*][B][COLOR=red]Zawsze się da znaleźć numer chipa bo wiadomo w jakim kierunku może sie przemieścić. Wystarczy by przesunąc czytnik po całym tułowiu psa.[/COLOR][/B]
[*]po założeniu chipa często weterynarze nie rejestrują psa i nie informują właścicieli żeby to zrobili
[*][B][COLOR=red]PRAWDA!! Wsiowi weterynarze nie sa na bieżąco! aplikują chip i dają włascicielowi papierak z jego numerem i ma sam sie martwic gdzie go rejestrować[/COLOR][/B]
[*]nie ma jednej bazy dostępnej dla wszystkich
[*][B][COLOR=red]Częściowo prawda, bo w 2007 roku istniało kilakdziescia miejscowych baz danych nie mających ze soba zadnego powiązania. Obecnie są w Polsce 3 bazy danych związanych z EuroPetNet i obojetnie do której pies zostanie zapisany - zawsze sie znajdzie[/COLOR][/B]
[*]jak już pies ma chipa to trzeba go rejestrować w kilku miejscach i mieć nadzieję że jak pies zginie to ktoś będzie go szukał właśnie w tych bazach
[*][B][COLOR=red]Tylko w jednej z tych trzech. Weterynarze teraz już rejestruja w jednej z nich, ale wszsytkie 3 zrzeszone sa w EuroPetNet[/COLOR][/B]
[*]część baz jest płatna :angryy:; a za szukanie w nich też się płaci?
[*][B][COLOR=red]Opłata za zapisanie w bazie gwarantuje bezpłatne w niej wyszukiwanie dla osób uprawnionych: weterynarzy, Policj, Straży gminnej lub Urzedów gmin[/COLOR][/B]
[*]nie można stwierdzić po numerze chipa czy pies jest z Polski czy z innego kraju bo w jednych postach piszecie że chip z początkiem 98 to Hiszpania a w innym że Polska
[*][B][COLOR=red]Po numerze nie. Pierwsze 3 cyfry podają (jak na razie) tylko kraj producenta. Wprawdzie Kazdy kraj europejski moze sobie zamówić u producenta czipy z 3 pierwszymi cyframi wskazującymi na kraj, ale Polska tego nie zrobiła[/COLOR][/B]
[/LIST]

To rzeczywiście tak wygląda? Przecież to koszmar :mad:
Weszłam na wątek bo myślę o chipowaniu mojego psa, a tu wygląda na to że to nie ma sensu.
Jest ktoś komu zginął pies (z chipem) i dzięki temu chipowi pies znowu trafił do domu.[/QUOTE]

[COLOR=red][B]Wejdż na stronę[/B][/COLOR] [url]www.proanimals.org[/url] [COLOR=red][B]=>Czytelnia => Porady, tam jest więcej

[/B][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Mnie też tak się wydaje. Gdybym miała rejestrować psa to zrobiłabyn to w SafeAnimal. Mają dyżur całodobowy pod telefonem komórkowym. Wprawdzie PTRiIZ (oddział TOZ)
i podlegające jej baza ANIMAL ID (tylko dla weterynarzy) było pierwszą w Polsce bazą danych związaną z EuroPetNet-em, ale to urzędnicy pracujący w rzeczywistosci tyko w godzinach pracy.
Natomiast samodzielna rejestracja czipa w Safe Animal jest nie najlepiej rozwiązana. Nie obejdzie sie bez telfonów do nich :-(. Niestety mam tylko jednego psa i wprawdzie można go rejestrować w kilku bazach, ale szkoda mi czasu i pieniędzy na eksperymenty :-)
Wydaje mi się, że PTRiIZ z kolei zbyt wielu danych wymaga (chyba PESEL)

Link to comment
Share on other sites

Bo ja sobie tego nadal nie mogę poukładać - więc tak na dzień dzisiejszy są trzy bazy zrzeszone w [COLOR=red][COLOR=black]EuroPetNet jak pisze Agata Balu. Skoro tak i skoro po zapisaniu do dowolnej z nich pies będzie znaleziony to czemu jeszcze się zastanawiacie, którą wybrać[/COLOR][/COLOR][B][COLOR=red][COLOR=black]. [/COLOR][/COLOR][/B][COLOR=red][COLOR=black]Piszecie że SafeAnimal jest najpopularniejsza. A jakie są dwie pozostałe. Możecie podać jakieś linki.[/COLOR][/COLOR][B][COLOR=red]
[/COLOR][/B][COLOR=black]Aha jeśli zapiszę psa do jednej z tych 3 baz to ktoś kto szuka musi przeszukać 3 bazy czy jest jedno miejsce gdzie podaję numer chipa i automatycznie są przeszukane 3 bazy?[/COLOR][B][COLOR=red]
[/COLOR][/B][COLOR=red][COLOR=black]Po zachipowaniu psa pewnie wypada zawsze sprawdzić weta czy dokonał rejestracji bo nigdy nie wiadomo bez względu czy to lekarz z dużego miasta czy małego.[/COLOR][/COLOR][B][COLOR=red]
[/COLOR][/B][COLOR=red][COLOR=black]Macie jakieś dobre adresówki do polecania - czytałam że psy często je gubią, ale może jest coś sprawdzonego. Adresówka i chip dają większe zabezpieczenie :)[/COLOR]. [COLOR=black]Wydaje mi się czy niektórzy robią tatuaże psom? A może coś źle przeczytałam.[/COLOR]
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Ja się nie zastanawiałam, którą wybrac; po prostu poszlam zaczipowac psy. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że jest tych baz kilka i ze nie współgraja ze sobą:)(

W międzyczasie okazało się, że wszystkie moje psy sa zachipowane w Safe-animal. I tak juz zostało. obecnie, gdy czhipowałam szczeniaki, to od razu spytałam się, czy będa w bazie Safe-animal. Są, bo sama je wprowadzilam. Tak się umówiłam z osoba czhipującą:)

Ja moim szczeniakom tez zrobilam tatoo. Chip, tatoo - przezorności nigdy za wiele:)

pzdr.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='J&F']Macie jakieś dobre adresówki do polecania - czytałam że psy często je gubią, ale może jest coś sprawdzonego. Adresówka i chip dają większe zabezpieczenie :)[/COLOR]. [COLOR=black]Wydaje mi się czy niektórzy robią tatuaże psom? A może coś źle przeczytałam.[/COLOR]
[/COLOR][/QUOTE]
Wejdź na stronę nieistniejącego juz stowarzyszenia [URL]http://amicus.malopolska.pl[/URL] . Na pierwszej stronie, pod tytułem "to nie jest kryptoreklama" jest adresówka przynitowana lub przyszyta do obroży. Moje wszystkie psy zawsze taka mialy i dwukrotnie psa mi doprowadzono do domu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='J&F']Bo ja sobie tego nadal nie mogę poukładać - więc tak na dzień dzisiejszy są trzy bazy zrzeszone w [COLOR=red][COLOR=black]EuroPetNet jak pisze Agata Balu. Skoro tak i skoro po zapisaniu do dowolnej z nich pies będzie znaleziony to czemu jeszcze się zastanawiacie, którą wybrać[/COLOR][/COLOR][B][COLOR=red][COLOR=black]. [/COLOR][/COLOR][/B][COLOR=red][COLOR=black]Piszecie że SafeAnimal jest najpopularniejsza. A jakie są dwie pozostałe. Możecie podać jakieś linki.[/COLOR][/COLOR]

[/B][COLOR=red][COLOR=black]Macie jakieś dobre adresówki do polecania - czytałam że psy często je gubią, ale może jest coś sprawdzonego. Adresówka i chip dają większe zabezpieczenie :)[/COLOR]. [COLOR=black]Wydaje mi się czy niektórzy robią tatuaże psom? A może coś źle przeczytałam.[/COLOR]
[/COLOR][/QUOTE]


Tatuaże robią hodowcy psom rasowym (zazwyczaj swoim szczeniakom).

Moje wszystkie psy są zaczipowane.
Znalazłam kiedyś sunię z czipem i jestem pozytywnie zaskoczona. Właścicielka wzięła ją ze schronu (z czipem), po czym zmieniła nazwisko (wyszła za mąż), zmieniła miejsce zamieszkania (lokal socjalny jej ojczyma) i została odnaleziona na drugi dzień od mojego telefonu do identyfikacji.pl przez SM po peselu.

Oprócz tego moje psy noszą adresatki. Od wielu miesięcy te same w doskonałym stanie. Są drogie, ale niezniszczalne: [URL]http://www.quicktag.pl/site.php?id_menu=8&sklep&s=lista_grup[/URL]

Link to comment
Share on other sites

ja też sobie nie przypominam abym podawala pesel przy chipowaniu psów.... chyba, że podałam go jak rejestrowaląm psy w tej konkretnej klinice i go spisali sami ale nie pamiętam też.
tatoo u mojego psa - pies ma 2 lata - juz dawno zeszło... kiepsko zrobione bylo - śladu nie ma. Moje psy obroże noszą tyl;ko jak są na smyczy na drodze w pola a tak chodzą "nagie" - z resztą przy kilku psach obroża jak pies jest luzem jest niebezpieczna - bo moje w zabawie się ciągną za karki, czyli w miejscu gdzie jest obroża i to stwarza niebezpieczeństwo podduszenia czy wyrwania szczęki. Więc są nagie. Czyli adresówka u nas nie ma sensu. Mieszkam w takim miejscu, ze mogę sobie pozwolić na takie "rozbieranie" psow, do cywilizacji kawał drogi, nawet do spożywczego ponad 2 km a może i 3.

Link to comment
Share on other sites

Pozwolę sobie dodać 3 grosze. Kolejna głupotą z chipami jest ich fikcyjna rejestracja w europetnet. Tak naprawdę chipy z polskich baz od wielu juz miesięcy nie są w bazie europetnet.

Otóż ostatni przesył danych z identyfikacja.pl był w/g strony europetnet 20-01-2011.
podobnie safe animal 22-12-2009.

Z tego co mi wiadomo bazy sa specjalnie podpietę i są wyszukiwania w trybie on line ale... Fizycznie nr chipów i dane nie są w bazie europetnet.

Mozna to sprawdzić poprzez wpisanie nr chipa zarejestrowanego u w/w rejestratorów po tych datach na stronie europetnet. i co wychodzi ?
"

[LIST]
[*]Results from the Europetnet database[COLOR=DarkRed]No results found."

oczywiście wychodzi pod spodem że są w innych bazach ale to nie zmienia faktu braku wpisu w europtnet.

Dlaczego to takie ważne ? wystarczy ze któraś z tych baz zamknie swoją działalność i nagle europetnet nie wskaże nam drogi do domu... W naszym kraju już kilka baz się zamknęło.

Jakos inne kraje regularnie dodają wpisy tylko dlaczego my jako Polska znowu coś robimy na opak ?

porównajcie ostatni transfer danych

[url]http://www.europetnet.com/MembersDetails.aspx?Asso_ID=SCC[/url] - francja

[url]http://www.europetnet.com/MembersDetails.aspx?Asso_ID=REX[/url] -hiszpania

no i polska...

[url]http://www.europetnet.com/MembersDetails.aspx?Asso_ID=PTR[/url]

[url]http://www.europetnet.com/MembersDetails.aspx?Asso_ID=SAF[/url]

[url]http://www.europetnet.com/MembersDetails.aspx?Asso_ID=AID[/url]


W skrajnym przypadku na granicy jak sprawdzą europetnet mogą być spore problemy bo wpisu w bazie nie będzie...

kiedys było to już poruszane jednak topik zniknął. ciekawe czemu.
[/COLOR]
[/LIST]

Link to comment
Share on other sites

[B]Kiwidams[/B] Juz kilka razy wyjasniałam a Ty nadal kopiujesz głupoty z innego wątku o chipowaniu.

Po pierwsze: Transfer danych to jest transfer nie danych z bazy psów, lecz dane personalne konkretnej bazy danych, jezeli cokolwiek sie zmienia w ich adresie, telefonie, czy na stronie internetowej

Po drugie: ŻADNA polska baza danych która wysyła TYLKO numery chipów do Europetnet nie zostało zlikwidowana. Była wpierw jedna PTRiIZ potem ANIMA ID, a na końcu powstała Safe Animal.

Zlikwidowane został rózne bazy danych miejscowe nie mające związku z EuroPetNetem. W dalszym ciagu istnieje jeszcze kilkanascie takich baz miejscowych i jezeli numer chipa wpisany w EuroPetNet nie pokazuje żadnej polskiej bazy danych to te 3 które mają zwiazek z europetnetem moga pomóc po numerze chipa dojśc do producenta i komu sprzedawał w Polsce chipy. To zmudna droga, ale juz kilka takich "lewych" baz udało sie znaleźć i dzieki temu pies wrócił do własciciela. Ale to tylko grzeczność z ich strony. Naogół chętnie pomagają

Jeżeli to jest Twój pies i nie ma jego danych w EuroPetNet a chip jest 15 lub 10-cio cyfrowy mozesz go zarejestrować w PTRiIZ lub Save Animal. I wówczas bedzie w bazie numerów Europetnetu

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kiwiadams']



W skrajnym przypadku na granicy jak sprawdzą europetnet mogą być spore problemy bo wpisu w bazie nie będzie...

kiedys było to już poruszane jednak topik zniknął. ciekawe czemu.
[/COLOR]
[/LIST]
[/QUOTE]
to wypadek musiał by być na prawdę skrajny, ja wiele, wiele razy przekraczałam z psami granice zarówno wschodnie, zachodnie jak i południowe i NIKT nam chipów nie sprawdzał. Raz tylko na granicy PL - UA nasi pogranicznicy chcieli wpisać psy do jakiejś ich wewnętrznej bazy danych, ale bylo to w stylu - pies płeć samiec kolor bury, imię Szarik rasa - i tu był problem, bo mieli tylko onki, jamniki, kaukazy i tym podobne w swojej bazie. Moje labki były chyba wpisane jako goldeny - no podobne w końcu, nie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agata Balu']Labradory i goldeny= retrievery. Rasa ta sama tylko odmiana inna, tak jak jamnik długo i krótko-włosy[/QUOTE]
wiesz to w ten sposób do jednego worka można wrzucic wszystko - bo to pies w końcu. Tylko chyba w tym nie chodziło o tak wielką opisową i "poetycką" działalność a o konkretne konkrety konkretnego psa które pomogą w rozpoznaniu w razie zgubienia czy kradzieży. A tak - czarny golden wyszedł....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...