Jump to content
Dogomania

Pitbull i Staffik


_dingo_

Recommended Posts

Mój pies jest nagminnie mylony z Pitbullem. Zastanawiałem się skąd to się bierze. Niby staffiki są łatwe do odróżnienia... Ale czy napewno ? ;)

Przeglądając net trafiłem na takie oto zdjęcia:
[URL="http://www.gamedogs.com/pictures/Males/image_79.html"]http://www.gamedogs.com/pictures/Males/image_79.html[/URL]
[URL="http://www.gamedogs.com/pictures/Males/image_99.html"]http://www.gamedogs.com/pictures/Males/image_99.html[/URL]
[URL="http://www.gamedogs.com/pictures/Males/image_156.html"]http://www.gamedogs.com/pictures/Males/image_156.html[/URL]

Gdyby ktoś miał wątpliwości, to zdjęcia przedstawiają Pitbullterriery... Oczywiście - pewnie bezbłędnie odróżniłbym jedną rasę od drugiej, ale... Dla kogoś nieobeznanego z rasą podobieństwo do Staffika jest uderzające, prawda ?

Czy może tylko mi się tak zdaje... Jakie jest wasze zdanie - są podobne, czy nie ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jako że nie jetem ekspertem od rozróżniania ras to napisze że ostania fotka jak dla mnie ten pit wygląda jak staffik.I gdyby nie było napisane że to pitek byłabym pewna że to staffiontko
W sumie to przeciętny człowiek wogóle nie odróżnia asta od pita i od staffika.
Czasami te psy są nie do odróżnienia <-- dlaczego nie mam pojęcia.
Stafiiki to chyba najmniej rozróżniana rasa najczęściej określana jako szczenie asta , niewyrośnięty ast/pit ....

Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich Dogomaniaków.

Link to comment
Share on other sites

U mnie tez zdarzaja sie pomylki. Ale zaskakujace jet to ze coraz wiecej ludzi wie ze to jednak jest staffik.
Zdjecia moim skromnym zdaniem przypominaja staffika , gdyby nie masa ciala to dla mnie wszczegolnosci pierwsze zdjecie a ostatnie to rzeczywiscie tez jest uderzajace podobienstwo.
Moze ze wzgledu na masc jest takie przekonanie :/
nie mam pojecia skad podobienstwo moim zdaniem( ale podkresle ze jestem wlscicielka staffika) psy sa calkiem od siebie rozne jedno jest najwieksze z bullowatych i szczuple a drugie jest najmniejsze i najszerzsze

Link to comment
Share on other sites

staffiki są przecież przodkami pitów,ten na zdjęciach wygląda jak szczuplejszy staffik-widocznie geny przodków(staffików) dały o sobie znać i stąd to podobieństwo;)
Co do przeciętnych ludzi-dla wielu bullterier to pit; a pit,amstaff i staffik są określane mianem amstaffa i lepiej się z takimi ludzmi nie kłócić bo oni wiedzą najlepiej.Na wystawie lubelskiej rozmawialo dwóch gosci między sobą,komentowali staffika i doszli do wniosku,że to amstaff ale młodziutki albo niewyrośnięty:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja raczej spotykam się z określeniem bullteriera że to "świnia" bo ma taką mordke.Jak dla mnie wcale nie przypominają świnek i nierozumiem skąd takie porównanie.
Asty i pity to najbardziej rozpoznawalne psy na ulicy tylko mało kto określa je jako rasa tylko potocznie to "pies morderca"
Ile razy ktoś zaczepiał mnie na ulicy i stwierdzał "o to ten pies morderca" jednej pani któregoś razu odpowiedziałam że moja sucz to zwykły kundelek ona na to "nie nie to jest napewno ASTAF ,a nie kundel takiego psa to rozpoznaje z daleka"[SIZE="1"](moja czarnulka jest pitbullem)[/SIZE]
więc o ile nie rozpoznawalne są jako 4 rózne rasy czyli bullterier , staffik, ast i pit
o tyle KAZY wie że "to pies morderca"
Może włąśnie stąd się to wzieło że przeciętny "kowalski" nie rozróznia pita od staffika bo nawet nie zapyta jaka to rasa bo być może nawet nie wie że to 4 rózne rasy?? W TV i prasie hmmmm widziałam fotke bullteriera a w podpisie widniała nazwa PITBULL plus stosowna adnotacja "zabija wszystko co się rusza"

Link to comment
Share on other sites

Zaczynając o tego, że pity przedstawione na zdjęciach mają krzywe łapy pewnie od zaniedbań i łańcuchów które mają na szyjach (co by im karki mocne rosły:mad:) i są zachudzone, chciałam powiedzieć, że zdjęcia (marnej jakości) nie oddają faktycznej wielkości i proporcji tych psów.
Pierwsza zasadnicza różnica to wielkość. Bullowate naszego typu pierwotnie były nazywane pitami i z nich właśnie, z tej pierwotnej wersji powstały AST, SBT i Pity. Stafiki są najbardziej zbliżoną wersją przodków. Tak wyczytałam w literaturze fachowej.
Stafiki są dużo niższe od Ast i pita, mniejsze, lżejsze ale zachowują przy tym masywną budowę. Mają krótsze łapy i są mniej proporcjonalne. Do tego mają mocniej zarysowaną głowę i policzki (przynajmniej powinny mieć). Nigdy też nie tnie im się uszu a jeśli mają niecięte, to uszka są ładnie ukształtowane, w przeciwieństwie do AST i Pitów, które mają od uszu jak latawce po nawet stojące.
Najważniejsza jest psychika ale tego na pierwszy rzut oka nie widać.
Według mnie ludzie nie rozróżniają tych psów z prostej przyczyny: niewiedzy. Jeśli ktoś raz widział stafika i wie jak wygląda, nie ma potem problemów z odróżnieniem. Rasa nie jest popularna, nie jest często spotykana i prawie nigdy się o niej nie mówi. Ale różnica jest duża i dobrze widoczna gdy ma się przedstawicieli tych ras obok siebie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marta Chmielewska'] Ale różnica jest duża i dobrze widoczna gdy ma się przedstawicieli tych ras obok siebie.[/quote] No ale w tym problem, że pitbulle mogą być łudząco podobne do staffików albo amstafów. Nie tylko dla Kowalskiego. Owszem, nie mam żadnego problemu z rozróżnieniem staffika od amstaffa, ale jak już napisałam, pewnie miałabym problemy z odróżnieniem [B]niektórych[/B] pitów od tych dwóch pozostałych ras.

Link to comment
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem ciezej jest okreslic asta od pita ,staffik najbardziej sie rozni od tych przestawicieli no chyba ze sa amstaffy a wiem ze takowe sa) ktore nie sa wzorcowe i sa za niskie i bardzo krepe . Mi czasem ciezko odroznic pita od asta jezeli ten piewszy nie jest RN(red nose) bo naprawde amstaff amstaffowi nie rowny nawet na wystawie. My obracajacy sie w tej grupie kojarzymy i zazwyczja odrozniamy. Jednak inni nie dlatego czasem tlumacze czym jest staffik jak ktos mnie zapyta czy to pit czy amstaff.
Najbardziej mnie zszkowal animal planet jak leci program miami animal cop czy jak to sie tam zwie mowia na asmtaffy i pity bullterriery a to juz jest moi zdaniem bardzo duza roznica w szczegolnosci ze tam to glownie mieszance pitbulli pokazywane sa

Link to comment
Share on other sites

Przyznam szczerze, że jeszcze nie widziałam pita wzrostu stafika, a nawet jesli się gdzieś takowy zdarzy, to żaden z niego pit :roll:
Stafiki to małe pieski, jakkolwiek masywne, ale jednak małe. Możesz go wziąc pod pachę i wiać, pita byłoby dużo trudniej :lol: Bardzo podobne są tylko na zdjęciach. Poza tym stafiki są rasą wyrównaną, na wystawie wyraźnie widać, że to jedna rasa. Trudno pity uznać za rasę, skoro nie są uznane przez FCI.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='blaira']Moim skromnym zdaniem ciezej jest okreslic asta od pita ,staffik najbardziej sie rozni od tych przestawicieli no chyba ze sa amstaffy a wiem ze takowe sa) ktore nie sa wzorcowe i sa za niskie i bardzo krepe . Mi czasem ciezko odroznic pita od asta jezeli ten piewszy nie jest RN(red nose) bo naprawde amstaff amstaffowi nie rowny nawet na wystawie. My obracajacy sie w tej grupie kojarzymy i zazwyczja odrozniamy. Jednak inni nie dlatego czasem tlumacze czym jest staffik jak ktos mnie zapyta czy to pit czy amstaff.
[/quote]

zgadzam się z Tobą

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marta Chmielewska']Przyznam szczerze, że jeszcze nie widziałam pita wzrostu stafika, a nawet jesli się gdzieś takowy zdarzy, to żaden z niego pit :roll:
Stafiki to małe pieski, jakkolwiek masywne, ale jednak małe. Możesz go wziąc pod pachę i wiać, pita byłoby dużo trudniej :lol: Bardzo podobne są tylko na zdjęciach. Poza tym stafiki są rasą wyrównaną, na wystawie wyraźnie widać, że to jedna rasa. Trudno pity uznać za rasę, skoro nie są uznane przez FCI.[/quote]
Bardzo mało widziałaś i jeszcze mniej wiesz na temat Pit Bulla.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marta Chmielewska']Przyznam szczerze, że jeszcze nie widziałam pita wzrostu stafika, a nawet jesli się gdzieś takowy zdarzy, to żaden z niego pit :roll:[/quote]

Rzeczywiście - większość psów uważanych za APBT to psy dość duże. Wynika to z zapotrzebowania - duży, umięśniony gladiator wygląda imponująco przy gościu ze złotym łańcuchem na szyi.
Jednak gdyby kierować się historią APBT, tą czarną i niechlubną historią - okaże się że APBT to raczej nie jest pies o imponujących rozmiarach.

Psy w przedziale wagowym 23-27 kg a nawet i mniej - zdarzają się, i - co więcej - są doceniane przez ludzi którzy naprawdę znają się na rasie...

Praktyka wskazuje że w tym przedziale wagowym można znaleść psy o optymalnej wydolności organizmu w stosunku do wagi ciała, a tym samym - potencjalnych zwycięzców w zawodach sportowych

Link to comment
Share on other sites

Nie trzeba wcale daleko szukać lekkich pitów - chociażby suka Krys' Tess
[IMG]http://members.lycos.co.uk/sandydevils/puma40duzy.jpg[/IMG]
Deklarowana waga : 14,5-15kg.
Mam nadzieję że właściciel nie będzie zły że za przykład dałem jego suczke.

Link to comment
Share on other sites

No ale stafika to ona nie przypomina, jest chuda i żylasta.
Speed a skąd wiesz co widziałam? Widzę, że ludzie mają jakieś pitopodobne psy i mówią, że to pity, ale nie mają na to papierów. Ludzie dużo rożnych rzeczy mowią... Wiem, że pity maja dużą rozpiętość wielkości i wagi, to jest też jedna z wielu przyczyn nie uznania ich przez FCI a więc jest to rasa niewyrównana, w przeciwieństwie do stafików.

Dingo, a jak byś te psy nazwał przed rokiem 1911? Tak z ciekawości pytam...

Osobiście bardzo denerwuje mnie porównywanie pita i stafika bo to są dwa różne światy. Nie chcę, żeby stafiki mieszać z pitami, żeby wrzucać je do jednego wora z czym spotykam się nagminnie. Stafiki to wspaniałe, kochane psy rodzinne które z pitami mają tylko współną przeszłość. Ale co z tego, my mamy współną przeszłość z małpami a jednak daleko im do nas :eviltong:
Mieszanie stafików z pitami może zakończyć się tym czym w Niemczech a tego BARDZO się boję.
Dla ułatwienia porównania:
[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img259.imageshack.us/img259/9136/gowy8aq.gif[/IMG][/URL]
***
[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img262.imageshack.us/img262/8195/glowyciala5sg.gif[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

Speed ale czy pity nie należy z tego względu traktować inaczej? Skoro mogą mieć aż tak wielką różnicę we wzroście jakiej nie dopuszcza żadna rasa. Zobacz na tego pieska, jest mniej więcej wzrostu stafika, ale różnica wagowa przy takim wzroście wynosi spokojnie ponad 10 kg. Czyli gdzieś te 10 kg u stafika musiało się zmieścić i to jest ta różnica w rasie.

Link to comment
Share on other sites

Ja rozumiem tu rozmowe osób które doskonale znają się na rasach i potrafią je odróżnić tylko mam inne spostrzeżenie :
Cała masa ludzi nie rozróżnia tych czterech zupełnie innych ras dlaczego ? dlatego że oni znają tylko jamniki ,wilczury <-- ON ,collie , dalmatyńczyki, pudelki.Pozostae rasy są dla nich abstrakcją , a media wprowadzają jeszcze większy zamęt pokazując bullika a nazywają go astem.
[B]Marta Chmielewska[/B] gdybyś pokazała te fotki "Kowalskiemu" powiedział by że to ta sama ras jeden większy, drugi mniejszy , a wzasadzie różnią się kolorem i uszami :evil_lol:.Ktoś kto interesuje się psami takich problemów nie ma bo wie że istnieje staffik , ast.. etc , większa częśc ludzkiej populacji nie zawraca sobie głowy "jakimiś tam rasami" Mam nadzieje że rozumiesz o czym mówie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marta Chmielewska']Osobiście bardzo denerwuje mnie porównywanie pita i stafika bo to są dwa różne światy. Nie chcę, żeby stafiki mieszać z pitami, żeby wrzucać je do jednego wora z czym spotykam się nagminnie. Stafiki to wspaniałe, kochane psy rodzinne które z pitami mają tylko współną przeszłość. Ale co z tego, my mamy współną przeszłość z małpami a jednak daleko im do nas :eviltong:[/quote]

No i było tak od razu napisać. Myślę że teraz wiele rzeczy się wyjaśniło.

Przy czym - porównywanie wyglądu pita w typie sportowym i staffika, to chyba nie to samo co porównywanie ich charakterów ? A może się myle ?

Nikt tu zdaje się nie sugerował, że z fizycznego podobieństwa, jakiekolwiek by nie było, wynika coś złego jeśli chodzi o charakter staffika ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marta Chmielewska']Dingo, a jak byś te psy nazwał przed rokiem 1911? Tak z ciekawości pytam...[/quote]

Masz na mysli APBT ? Nazwałbym go amerykańskim pitbullterierem - tak jak nazywany jest obecnie.

Co do zróznicowania wzrostu i wagi - są one rzeczywiście ogromne u APBT. Ale zauważ że i u np. majorek występuje podobne zróżnicowanie. Niektóre egzemplarze Ca de Bou wyglądają niemal jak przedstawiciele różnych ras... ;)

Link to comment
Share on other sites

Marta, Pit Bull to nie krotkie czy długie nogi, to nie jest też 15, czy 40 kg.Pit to psychika, nieporównywalnie najlepsza wydolność organizmu i stosunek sily do wagi spośród wszystkich psów typu bull, dlatego że przez rozsądnych ludzi jest pod tym kątem hodowany.Na wystawki wyodrębniono amstaffa, i wystawowe FCI na szczęście nie ma z ta rasa nic wspolnego.Nie jest to pies pod kolorek czy do biegania w kółko w ringu wystawowym.Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Speed, ale psy hodowane w FCI to nie tylko psy ładne, ale przede wszystkim mądre i - w założeniach - stabilne psychicznie i zrównoważone.
Zgoda, że AST hodowlany nie będzie w stanie konkurować z APBT pod względem wydolności fizycznej i odwagi, ale za to lepiej spełni wymogi stawiane spokojnemu mieszkańcowi domu. A i w porównaniu z innymi rasami AST czy nawet Staffik - to psy "z pazurem", z charakterem. Dawne, mroczne czasy odcisnęły na rasach terrierów typu bull hodowanych w FCI pewne piętno - jednak dzięki FCI, z której się mam wrażenie trochę nabijasz - są to te cechy które można uznać za dobre - pozostała dzięki hodowli nieustępliwość, odwaga, lojalność, pełne zaangażowanie się w to co robi pies - a cechy negatywne, takie jak nieopanowana agresja - powoli wygasają...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='_dingo_']Speed, ale psy hodowane w FCI to nie tylko psy ładne, ale przede wszystkim mądre i - w założeniach - stabilne psychicznie i zrównoważone.
Zgoda, że AST hodowlany nie będzie w stanie konkurować z APBT pod względem wydolności fizycznej i odwagi, ale za to lepiej spełni wymogi stawiane spokojnemu mieszkańcowi domu. A i w porównaniu z innymi rasami AST czy nawet Staffik - to psy "z pazurem", z charakterem. Dawne, mroczne czasy odcisnęły na rasach terrierów typu bull hodowanych w FCI pewne piętno - jednak dzięki FCI, z której się mam wrażenie trochę nabijasz - są to te cechy które można uznać za dobre - pozostała dzięki hodowli nieustępliwość, odwaga, lojalność, pełne zaangażowanie się w to co robi pies - a cechy negatywne, takie jak nieopanowana agresja - powoli wygasają...[/quote]

Zgadzam sie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...