Jump to content
Dogomania

A moze by tak galeria...


:)

Recommended Posts

Mnie się najbardziej podoba przemiana tego psiaka
[URL="http://img343.imageshack.us/img343/2329/resizeof23232712de.jpg"]http://img343.imageshack.us/img343/2329/resizeof23232712de.jpg[/URL]
[URL="http://img445.imageshack.us/img445/5096/resizeof23232790bk.jpg"]http://img445.imageshack.us/img445/5096/resizeof23232790bk.jpg[/URL]
bo chyba najlepiej widać rożnicę, kiedy pies z podwórkowego wygląda na na prawdę zadbanego! wystarczy umiejętne strzyrzenie aby osiągnąć taki efekt? mam zamiar nauczyć się ścinać moją cocker spanielkę, żeby tak przeminić jej sierść (zdaję sobie sprawę, że nie jestem profesjonalistą i to NIGDY nie bedzie tak wyglądać), ale czy może mi ktoś polecić jakąś literaturę albo stronę internetową na temat strzyrzenia spanieli? byłabym bardzo wdzięczna.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 8.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[quote name='Olivka']A czym się różni pies wystawowy od psa do kochania, bo nie rozumiem?
Jeden i drugi ma prawo do tego, aby wyglądał jak najlepiej.
[/quote]
Pies wystawowy to pies ktory musi podlegac wzorcowi czy właścicielowi się to podoba czy nie co nie zmienia faktu że jego pan go nie kocha. Pies do kochania to psiak ktorego sie nie wystawia wiec nie musi podlegac wzorcowi bo na ulicy nikt nie patrzy na psa pod tym kontem, właściciel moze zrobic z psem co mu sie zywnie podoba.

Pisałam wyzej że są gusta i guściki.. dla jednego człowieka pies kudlaty jest ładniejszy od psa strzyzonego! :roll: Psu to jedno... nic mu sie nie dzieje gdy jest kudlaty (szczotkowany!) i gdy jest strzyzony, dla ludzi wizyta u fryzjera poprawia humor, ale pies nie jest człowiekiem.

[quote]Podam przykład:
Przyszli wczoraj do mnie Państwo ze swoim sznaucerkiem miniaturką popielatą. Zastanawiasz się czy taki kolor istnieje, a owszem istnieje, bo przez notoryczne strzyżenie stracił swój kolor ( wcześniejszy czarny)
Państwo pokupowali mu różne specyfiki dla poprawy wyglądu sierści, wydali kupę kasy i sa załamani brakiem wfektów.
Oczy zrobili jak powiedziałam im ,że sznaucer ma być trymowany , a nie strzyżony. Nie wiedzieli o tym, bo fryzjer do którego chodzili nie poinformował ich o tym, zapytał tylko" czy pies z papierami, czy bez" Jak odpowiedzieli ,że bez , to sięgnął po maszynkę.
Myślisz, że to OK? Ja uważam ,że nie.
Następny przykład:
Sznaucer cz/sr 3 letni. Też bez papierów, i też strzyżony maszynką.
Właścicielka zaczepiła mnie na ulicy i zapytała " proszę mi powiedzieć , co robić, żeby moja sunia wyglądała tak jak pani psy?"
Powiedziałam jej o trymowaniu i znów to samo, że fryzjer nigdy nie proponował. Zadał jedno pytanie "z papierami?"
[/quote]
A przepraszam, to ludzie kupowali psy i nie wiedzieli że tak sie je pielegnuje? :roll: Jak dla mnie to kupowali psa na ślepo.. ja nie mam sznaucera i wiem, że sie go trymuje, a nie strzyze, tutaj widze wine właściciela psa, jednak fryzjer postapił nie fair bo powinien zapytac co ma z psem zrobic.


[quote]Co do psów szorstkowłosych , to mają byćtrymowane i koniec. To czy będzie wyglądał odpowiednio zależy tylko od fryzjera.[/quote]
Czy jest taki nakaz? nie.
[quote]Inna sprawa z Yorkami , czy innymi dłuowłosymi, gdzie 90% sukcesu to już praca właściciela.
Jeśli nie radzą sobie właściciele i nie chcą , pies wygląda za każdym razem jak mop, to nie ma rady trzeba dla jego dobra obciać.[/quote]
To dotyczy rowniez innych psow.


Mnie chodzi tylko i wyłącznie o to, ze kazdy z nas ma prawo strzyc, swojego psa wedlug własnego myślenia, nie można mu nakazać "Masz trymowac swojego psa!" mozna go tylko uswiadomic ze wtedy siersc pupila bedzie ładniejsza i efektowniejsza, ale czy nas poslucha? to juz jego indywitualna sprawa.

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie jest ogromna różnica w przygotowaniu psa nie trzymając się wzorca [URL="http://img113.imageshack.us/my.php?image=kuprzestrodzewestik8tj.jpg"][IMG]http://img113.imageshack.us/img113/2066/kuprzestrodzewestik8tj.th.jpg[/IMG][/URL]
(to zdjęcie z jakiegoś salunu fryzjerskiego) :angryy:

a między przygotowaniem psa ściśle w/g wzorca
[URL="http://img127.imageshack.us/my.php?image=west6gr.jpg"][IMG]http://img127.imageshack.us/img127/7341/west6gr.th.jpg[/IMG][/URL]
Tu nie ma nad czym dyskutować, tylko pielęgnować psy jak się należy.


Ludzie kupują psy nie wiedząc jak je pielęgnować. Może gdzieś słyszeli , że się trymuje, ale po tekście fryzjera, że psy przy tym zabiegu cierpią, nabierają mylnego pojęcia.Po prostu fryzjer świadomie naprowadza ich na błędne myślenie.
Wszak niby lepiej mu obciąć psa w godzinę za 50 zł, niż męczyć się 3 godz za 70 . Czysta kalkulacja niestety.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Tweet']Wiecie co? Miałam szczerą ochotę iść z moją spanielką do psiego fryzjera, ale po wizycie tutaj mi się zupełnie odechciało. Nie jestem specjalnym znawcą psich fryzur, ale (bójcie się Boga!) niektóre z tych psów po strzyrzeniu są okrooopne! Przepraszam, ze to mówię, bo to wasze pupile, ale w większości (wyjmując skrajne przypadki) te psiaki są ładniejsze przed wizytą u fryzjera! Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłam zbyt mocno szczerą oceną - przepraszam, ale nie mogłam się powstrzymać...[/quote]
Oczywiście, że nikogo nie uraziłaś, bo nasz temat jest dla ludzi INTELIGENTNYCH :lol: a nie dla obrazalskich. Ale musisz zrozumiec, że nie trzeba chodzic do fryzjera ze spanielem, jak tyko się wie co trzeba z nim robić i jak go kąpać i w czym.

Link to comment
Share on other sites

A to następny przykład pies przygotowywanyw/g wzorca

[URL="http://img466.imageshack.us/my.php?image=krakw23ll3rh.jpg"][IMG]http://img466.imageshack.us/img466/791/krakw23ll3rh.th.jpg[/IMG][/URL]

i znowu zdjęcie z jakiegoś salunu
[URL="http://img466.imageshack.us/my.php?image=kuprzestrodzesznaucer6us.jpg"][IMG]http://img466.imageshack.us/img466/9571/kuprzestrodzesznaucer6us.th.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ewaa']Oczywiście, że nikogo nie uraziłaś, bo nasz temat jest dla ludzi INTELIGENTNYCH :lol: a nie dla obrazalskich. Ale musisz zrozumiec, że nie trzeba chodzic do fryzjera ze spanielem, jak tyko się wie co trzeba z nim robić i jak go kąpać i w czym.[/quote]

Dokładnie, czasami lepiej wziąć się za psa samemu, niż oddać go byle gdzie.

Link to comment
Share on other sites

Olivka jestes za psami wystawowymi czyt. zgodnymi ze wzorca.. ale jesli ktos swojego pupila nie wystawia to dlaczego ma strzyc go tak jak pisze w wzorcu? Psu krzywda sie nie dzieje ze inaczej wyglada, wiec nie rozumiem Twojego myslenia, dlaczego probujesz nam narzucic swoje zdanie??
Mnie osobiscie podobaja sie psy kudlate bo mozna je strzyc wedlug wlasnej koncepcji :)
A co powiesz o kundlach? Zobacz psa ktorego ja tu wrzucilam (biała suczka) ona nie ma wzorca, bo jest zwyklum kundelkiem, właściciele zabrali ja do fryzjera i nadali jej kształtow (zreszta co sie dziwic jak sunia miała dreda na dredzie:/ )

Link to comment
Share on other sites

No tak, ze spanielem nie trzeba chodzić do fryzjera, bo w sumie jakoś sobie radziłam z pierwszą spanielką ale mimo wszystko czasem jej się kudliła sierść i było wycinanie kołtunków, poza tym, sierść przycinana jest chyba sporo zdrowsza więc może z drugą sunią popróbuję zabiegów kosmetycznych :) a ponieważ nie mam psiaka wystawowego, to jak twierdzi zaba14, nie będzie aż takiego obciachu, jeśli pierwsze 20 razy będą okropne :P

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Olivka']Dokładnie, czasami lepiej wziąć się za psa samemu, niż oddać go byle gdzie.[/QUOTE]
No, to jest pewne :evil_lol: Tylko wiele osób ma w nosie jak blisko czy daleko pies jest od wzorca, chodzi im tylko o to, żeby pielęgnacja była łatwa i tania. Większość tych rasowych piesków to pseudorasowce, kupione na giełdach za parędziesiąt złotych, a teraz ktoś wywali stówę na fryzjera? :roll:

Jeśli ktoś ma psa rasowego, to porządny hodowca powinien poinformować ze szczegółami, jakiej pielęgnacji wymaga pies, m.in. po to, żeby "fryzjer" nie wciskał kitu.
[QUOTE]Co do psów szorstkowłosych , to mają byćtrymowane i koniec.[/QUOTE]
Wiele osób mających rodowodowe szorstkowłose psy, których nie zamierzają wystawiać, nie zawraca sobie głowy trymowaniem. To pracochłonne zajęcie, jak sama zauważyłaś, w dodatku ze świecą szukać fryzjera, który potrafi to należycie zrobić. Nie ma obowiązku trymowania, mimo, że sierść traci na jakości, to jak pies wyglada to sprawa opiekuna. ;)

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się, że właściciel ma prawo do decydowania czy chce mieć psa zrobionego według wzorca czy nie i właściwie jak go samodzielnie ostrzyze czy wytrymuje to jego sprawa. Jednak niedopuszczalne są sytuacje gdy fryzjer robi z psa "potworka" za pieniądze własciciela, czego dowodem są niektóre zdjęcia (szczególnie sznaucer z włochatym balonem na piersi - zgroooooza!). Moja sznaucerka choć jest zawsze rewelacyjnie przygotowana na wystawy przez fryzjerkę to ja najbardziej lubię wygląd suni mniej więcej ok. miesiąc po trymowaniu a prowadzanie na smyczy - po dwóch, trzech miesiącach od trymowania- małej niedźwiedzicy też mi wcale nie przeszkadza.[IMG]http://static.dogomania.pl/forum/images/icons/icon11.gif[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coztego']Wiele osób mających rodowodowe szorstkowłose psy, [B][U]których nie zamierzają wystawiać, nie zawraca sobie głowy trymowaniem[/U][/B]. To pracochłonne zajęcie, jak sama zauważyłaś, w dodatku ze świecą szukać fryzjera, który potrafi to należycie zrobić. Nie ma obowiązku trymowania, mimo, że sierść traci na jakości, to jak pies wyglada to sprawa opiekuna. ;)[/quote]

A tu się nie zgodze są rasy gdzie trzeba trymować nie ważne czy się go wystawia czy nie. Osoba która decyduje się na taka akurat rase musi wziąść pod uwage że psa trzeba trymować a dlaczego ?- z bardzo prostego powodu: (mówie o rasach gdzie musi być trymowanie)
Strzygąc psa nożyczkami czy maszynką obcinamy jedynie włos okrywowy, nie naruszając podszerstka, którego u niektórych ras (choćby u owczarka niemieckiego) potrafią być olbrzymie ilości. Włos przycięty w okresie wzrostu słabnie, obumiera, ale nie zawsze wypada ze skóry, stąd całość szaty robi wrażenie miększej, bardziej skręconej i ma mniej wysycone barwy. Martwy włos nie odnawia przecież swego barwnika, więc gdy jest go sporo, to i cały pies jest mniej wyrazisty w kolorach...
Dlatego wymyślono [B]trymowanie, które jest w zasadzie usuwaniem wyłącznie martwych włosów, bez naruszania włosa wciąż żywego[/B]. Polega ono na takim pociąganiu końcówek włosów, by usunąć z torebek włosowych włos już martwy, a nie naruszyć włosa wciąż żywego.
Zapewniem was psy nie odczuwaja bólu podczas trymowania.
Trymowanie pobudza wzrost nowego włosa. Jeśli trymowanie będzie czynione stale, choćby po kawałeczku, ale niezbyt rzadko, to pies zawsze będzie wyglądał jak spod igły i nie będzie odczuwał dramatycznych zmian temperatury, jak przy strzyżeniu raz na pół roku albi i na rok.

[quote]Nie ma obowiązku trymowania, mimo, że sierść traci na jakości, to jak pies wyglada to sprawa opiekuna. ;-)[/quote]

Nie rozumiem ludzi którzy wybieraja daną rasę a później mi mówią [I]"a ja go nie trymuje bo i po co przecież nie wystawiam go".[/I] ale właśnie poprzez trymowanie utrzymujemy czytość i pielęgnacje włosa. . Pies który nie jest trymowany może nabawić się przykrych chorób skórnych ponieważ skóra nie oddycha a włos staje się coraz słabszy. Oczywiście to sprawa opiekuna ale co ważniejsze zdrowy pies czy chory?

[quote]Olivka jestes za psami wystawowymi czyt. zgodnymi ze wzorca.. ale jesli ktos swojego pupila nie wystawia to dlaczego ma strzyc go tak jak pisze w wzorcu?[/quote]

Acha co do wzorców. Żabciu ale przecież przyszły właściel np. Westa dlatego kupił tego psa bo właśnie spodobał mu się taki jak jest przedstawiony we wzorcu. Ja bym się wkurzyła jakbym poszła do fryzjera i bym dostała za przeproszeniem karykaturę psa. I nie ważne czy go wystawiam czy nie.

Co do kundelków no cóż tu już mozna odchodzić od norm ponieważ kundelki są mieszanką rasy i nie trzeba trzymać się standartów. Ale ja tu mówie o takich co np. żadnej rasy nie przypominają i to akurat się chwali że właściciel o niego dba i idzie z nim do fryzjera.

Acha jestem zaskoczona :angryy: że ktoś obciał Niufka i że wogóle ktoś się na to zgodził ? - Ludzie przecież ta właśnie jego długo sierść chroni go przed zminem oraz przed ciepłem. Taki pies jest narażony na udar słoneczny oraz na przeziebienie podczas mrozów bez jego sierści. Niufki maja inna struktorę włosa dlatego tak ważne jest aby dbać o jego długa sierść!!!!!

Fakt trudno zleźć dobrego fachowca ale czasami warto sie namęczyć poszukać dobrego fryzjera albo samemu się nauczyć. Owszem nie każdy jest genialny i nie będzie robił to perfekt ale ciężką praca wszystko sie osiągnie :) tu prosze trymowanie sznaucera [URL="http://free.polbox.pl/j/jbartos/trym.htm"]http://free.polbox.pl/j/jbartos/trym.htm[/URL]

I tu nie chodzi że trymowanie to tylko fanaberia- trymuje się aby utrzymać zdrowy włos psa. !! I nie ważne czy tego psa ktoś wystawia czy nie.

Acha zawsze warto poczytać co to jest te trymowanie :) [URL="http://www.naszepsy.pl/porady.asp?Id=727"]http://www.naszepsy.pl/porady.asp?Id=727[/URL]

Link to comment
Share on other sites

teoria sobie a życie sobie niestety


każdemu kto po raz pierwszy do mnie ze swoim psem przyjeżdża mówię jak powinna wyglądać prawdziwa pielęgnacja rasy i co trzeba robić

patrzą na mnie jak na wariata

dziś był cocker spaniel ani przed ani po strzyżeniu nie wyglądał na cockera
taki zapuszczony, włos na łapkach miał 10 cm długości ( opuszki wogóle ziemi nie dotykały)a reszta :crazyeye: łączyła się ze sobą w całość :shake:

a potem welsh---pani emerytka, lubi psiaka ale o trymowaniu nie chce słyszeć

paaaaani co paaaaani wygaduje, skubie się kure nie psa

kiedyś przyjechali ludzie z shih tzu, śliczna młoda suczka, piękna budowa, psychika itp,

włos połamany na końcach, matowy, zniszczony u 8 miesięcznego szczeniaka
mówię, że trzeba odpowiednie kosmetyki i opowiadam jak powinna pielęgnacja wyglądać

oni w szoku, hodowca nie powiedział
gdyby wiedzieli ile kosztuje szampon dla suczki to pewnie by się na rasę nie zdecydowali

hodowcy nie mówią ile kosztuje późniejsza pielęgnacja żeby kupców nie straszyć :shake:

Link to comment
Share on other sites

A taki był fajny temacik...
Coś mi się wydaje, że powinniście zmienić tytuł np na: wyższość trymowania nad strzyżeniem, albo hasło "Róbmy psy tylko wedlug wzorca".
Zgadzam się że niektóre psy na zdjęciach wyglądają gorzej, ale krytykanci - powklejajcie trochę zrobionych przez siebie psów i nie tych utrzymanych, ale tych skołtunionych do skóry. Albo wklejcie zdjęcia psa którego właściciel uparł się że ma być zrobiony tak a nie inaczej.
Tylko z dzisiejszego dnia:
Przychodzi pan ze sznaucerem, biorę trymer (pan pierwszy raz) zaczynam skubać, (pan oczywiście nie chciał zostawić psa, tylko siedział i dogadywał) więc pan na to po co se pani robi robotę, więc tłumaczę, że to sznaucer w ten sposób powinien być robiony, pan nie chce słyszeć o czymś takim, zeskubałam więc trochę tyle o ile i biorę maszynkę, sznaucer (czy właściwie pseudo sznaucer) ma 3 włosy na krzyż, pięknie się trymował i wyglądałby super, ale pan nie chce słyszeć o trymowaniu. No więc biorę ta maszynkę zakładam dlugie ostrze i jadę, z duszą na ramieniu delikatnie żeby skóry nie bylo widać. Zrobiłam i odetchnęłam bo jakoś to wyszło, pies wygląda przyzwoicie. Pan pyta czy już skonczyłam na pewno, mówię że tak, na co on mi mówi że on sobie życzył mieć psa obciętego i w poprzednim salonie to byl napawdę obcięty tak do skóry, wtedy na dłużej starczało, a tak będzie musiał przyjść znowu za 3 miesiące!!!!!!
Przykładów można by mnożyć dziesiątki - cocer amerykański 5 lat nie ruszany niczym, szamponem, szczotką, nic zero, no ciekawa jestem jak by wyglądał gdyby przyszedł do salonu tych co to tutaj tak dogadują?
Pudel 8-letni, kąpany szlauchem przez kraty bo kojcowy...
Afgan, oczywiście kojcowy, na szczęscie już nie żyje, podczas strzyżenia musiał go podtrzymywać 3 osoby, nie dlatego że był agresywny ale miał taki zanik mięsni od przebywania w kojcu 1,5x1,5 metra przez 10 lat, kołtun na kołtunie.
Kot perski przyniesiony do lecznicy na uśpienie, dlaczego???? bo miał kołtuny!!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ewaa']Nie obraż się Olivka, ale odpowiedz mi szczerzae ile pudelków strzyżesz u siebie......według wzorca, i czy pudleki są Twoimi klientami ??
Pytam z ciekawości, bo najbardziej interesuje mnie akurat ta rasa.[/quote]



A dlaczego akurat pudle mam strzyc inaczej, niż we wzorcu?
Jeśli chodzi i nierodowodowe to większość klientów chce federała.Nigdy mi się nie zdażyło, żeby pies został obcięty " jak leci " maszynką. Przejścia robione sa nożyczkami półokrągłymi, korona i klatka musi być koniecznie.
Wychodzi na to , że powinnam się tłumaczyć z rzetelności.:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Poprosimy o zdjecia w końcu to galeria.
I przenieście się z krytykanctwem na inny topik, bo się tego sluchać nie chce, albo pozakładajcie nowe - tylko JA jestem prawdziwym fryzjerem i tylko JA potrafie ładnie i według wzroca zrobić, wszyscy inni robią do bani.
Ci nieliczni co powklejali fotki zamilkli teraz w obawie przed krytyką.

Link to comment
Share on other sites

E no nie przesadzajmy, przecież pieski na wstawionych przez dogomaniaków zdjęciach są ok.
Moja krytyka dotyczyła tylko ewidentnego partactwa i zdjęć, które specjalnie wstawiłam dla przykładu. Chyba wszyscy się zgodzą, że na nich powiało zgrozą. :mad:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gośka']I przenieście się z krytykanctwem na inny topik, bo się tego sluchać nie chce,[/quote]

E tam aż takiej krytyki nie było tylko wyjaśnienie dlaczego trzeba trymować no i fakt mi się nie podobało obcięcie Niufka- czego nie powinno mieć miejsca - no chyba że mial kołtunów 5 kilo ;) ale dla wygladu :-o :-o :crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

No dobra, może faktycznie opatrznie odebrałam to jako atak na wszystkich fryzjerów.
Jak porobię jakieś fotki moim "obstrzyżeńcom" to wrzucę. Jakoś do tej pory nie przywiązywałam do tego wielkiej wagi, ale też nie zajmuję się tym zawodowo ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sylwiaskalska']A tu się nie zgodze są rasy gdzie trzeba trymować nie ważne czy się go wystawia czy nie. [/QUOTE]
sylwia, wiem co to trymowanie, bo akurat moje ulubione rasy się trymuje. Ale nawet wśród doświadczonych hodowców zdania, co do obowiązku trymowania, są podzielone. Oczywiście, jeśli pies jest wystawiany to sie go trymuje, ale jeśli np. jest juz weteranem to hodowca psu odpuszcza wielogodzinne zabiegi skubania... :cool1:

A odnośnie niufka, ostatnio widziałam na moim osiedlu takiego zapuszczonego niufka, brzydka, skołtuniona sierść, widać, że właścicielom nie chce się go czesać... I nie wiem, czy nie byłoby lepiej, gdyby skrócili włos, tym bardziej, że pies mieszka w domu. Oczywiście, że jeśli ktoś decyduje się na rasę, to powinien tez liczyć się z pielęgnacją, ale świat nie jest taki piękny... :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coztego']A odnośnie niufka, ostatnio widziałam na moim osiedlu takiego zapuszczonego niufka, brzydka, skołtuniona sierść, widać, że właścicielom nie chce się go czesać... I nie wiem, czy nie byłoby lepiej, gdyby skrócili włos, tym bardziej, że pies mieszka w domu. Oczywiście, że jeśli ktoś decyduje się na rasę, to powinien tez liczyć się z pielęgnacją, ale świat nie jest taki piękny... :roll:[/quote]

No właśnie podkresliłam że chyba Niuf jest strasznie zaniedbany ale dla własnej fanaberii obciąc Niufka- to zgroza dla mnie

A co do trymowania wiesz ja tam nie zmuszę wszystkich aby trymowali ale raz na 3 miesiace można poświęcić pare godzin skubania ;) od razu wyprzedzam jak ktos napisze a co ma zrobić właściciel jak ma 10 psów - no cóz wiedział o tym jak brał rasę więc - tu już zostawiam decyzję a czy słuszną właścicielowi ;)

No ale koniec gadania to ja może wkleje bo to rzadka rasa jeszcze w Polsce Gryfonik Bruksleski, zdjęcie jest z internetu nie z salonu fryzjerskiego.

[IMG]http://img107.imageshack.us/img107/3426/brusgrif7pa.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Olivka']Moja krytyka dotyczyła tylko ewidentnego partactwa i zdjęć, które specjalnie wstawiłam dla przykładu. Chyba wszyscy się zgodzą, że na nich powiało zgrozą. :mad:[/quote]

Zagadzami się z Tobą w 100%. Uważam, że dobry fryzjer - zanim przystąpi do "działania na psie" powinien przynajmniej powiedziedzieć - wytłumaczyc róznicę między trymowaniem a strzyżeniem.

A teraz napiszę z własnego doświadczenia: kupując sznaucera wiedziałam że ma byc trymowany i nawet nie myslałam o możliwości jego strzyżenia. Nie wiedziałam wtedy, jaka jest różnica w wyglądzie psa trymowanego a jak strzyżony. Niestety, po raz pierwszy jako szczeniak w wieku ok. 6 miesięcy został ostrzyżony - pani fryzjerka (polecana zresztą) widząc, ze pies jest z ogonem (było to 3 lata temu) nie zadała pytania: z rodowodem czy bez? a czy będzie wystawiany? Odpowiedziałam, że jeszcze nie wiem. Usłyszałam, że na trymowanie to ona nie ma czasu - miała umówionych dużo psów, może go strzyc. Nie wspomniała wówczas, jak ważne jest wyjęcie szczenięcej sierści, gdyby tylko wspomniała, poczekałabym i umówiła się na inny termin.
Zostawiałam psa na 1,5 godziny - teraz sama go trymuję, i wiem, że gdyby tylko chciała, w tym czasie zdążyłaby jeśli nie wytrymować szczeniaka, a przypajmniej porządnie go przetrymować. Przy odbiorze psa byłam w szoku: ogolony do gołej skóry łącznie z ogonem i udami, bez "sukienki" pod brzuchem, dłuższą sierścią miał jedynie z na łapach z przodu, z tyłu od stawów skokowych + broda i grzywka. Po strzyżeniu pies wariował, próbując gryźć ogon. Po kilku dniach zszedł mu wielki strup z głowy. Po takiej przygodzie rzeczonej fryzjerki więcej nie odwiedziłam.
Myślę, że bardzo ważne jest indywidualne podejście fryzjera od klienta, a właściwie do właściciela psa i próbowanie choćby wyjaśnic różnicę. Myślę też, że przy takiej rozmowie bardzo przydatne byłyby zdjęcia psa: ostrzyżonego i wytrymowanego (tu za dużej róznicy nie będzie), a nastepnie zdjęcia tych psów po 3-4 miesiącach (tu róźnica będzie znaczna).

Nie twierdzę, że wszystkie psy szorstkowłose należy bezwzględnie trymować i przekonywać do tego na siłę właścicieli psów, ale to właściciel powinien mieć możliwość świadomiego wyboru. I jeśli właściciel goldena czy niufa świadomie podjął decyzję o jego strzyżeniu to jest jego sprawa i należy ją uszanować.

Link to comment
Share on other sites

To ja tu poproszę o poradę fachowców ;) Jak obciąć maltańczyka, żeby nie za krótko a ładnie. Mój ma 11 m-cy. Nie ma rodowodu, więc nie będzie wystawiany. Jeszcze nie wiem czy się zdecyduję. Trochę się obawiam ewentualnego efektu końcowego. Z rozczesywaniem nie mam żadnych problemów, więc to nie jest konieczne....ale lato idzie, pies chce biegać....:razz: może temacik się rozrusza

[SIZE=1]pozdrawiam[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...