Jump to content
Dogomania

Purina czy acana?


Nuri

Recommended Posts

Mam 2 miesiecznego labradora. Hodowca zalecil podawanie jej karmy Purina. Jednakze przegladalam forum i zauwazylam ze ludzie niechetnie podchodza do tej karmy. Myslalam nad zmiana na acane. Warto?

Jeszcze jedno, czy mimo tego zep ies je sucha karme, mam ja namaczac, czy lepiej przystosowywac psa do karmy bez namaczania?

Link to comment
Share on other sites

Ja karmię swojego Cavaliera Puriną Pro Plan i jest ona dobra, lecz jednak bardziej polecam Acanę (chcę nawet chyba zmienić karmę właśnię na tą), ponieważ nie zawiera konserwantów ani innych odpadków oraz jest produkowana w Kanadzie :) Pani weterynarz z Warszawy, którą znam bardzo poleca tą karmę, a i jeszcze mimo dobrej jakości jest niedroga :wink: Co do namaczania to do 3 miesiąca szczeniak powinien dostawać namaczaną karmę (przynajmniej tak polecili mi hodowcy, ale nie wiem co robili inni).

Link to comment
Share on other sites

Witam!
to zalezy którą Purine masz na myśli,bo są dwie linie-Dog Chow(gorsza jakościowo na bazie produktów zbozowych)Pro Plan(z najwyższej półki na bazie produktów miesnych)
Trochę sobie popisze ale myśle,że sie przyda-kiedys sobie to wydrukowałem :P
Test karm wykonanych w Danii
Test został wykonany na 21 karmach przez komisje konsumpcyjna z udziałem Dyrenes Beskytelse(jak PL'Zwiazek Opieki nad Zwierzetami)w laboratorium Królewskiej Akademii Rolniczo-Veterynaryjnej przez min.Vet.Ph.d(odpowiednik doktor habilitowany)Helle Friis Proschowsky(która tez jest zatrudniana w DKK)i opublikowane w biuletynie konsumpcyjnym"TANK+TEST" nr 41 luty 2004 i biuletynie"DYREVENNEN"luty 2004/1-Przyjaciel Zwierzat-wydawany przez Dyrenes Beskyttelse.
Karmy zostały zbadane pod katem protein,tłuszczu,weglowodanów,wapna,fosforu,waznych dla psa aminokwasów i fosforydów i czy to zawartosc w worku pasuje do napisu zawartosci na worku.
Niestety połowy karm nie znacie bo sa to karmy duńskie.
Kryterium:5-bdb,4-db,3-dst,2-dst ze strzałka w dół,1-ndst
Luksusowe psie karmy kosztuja 5 razy tyle co tańsze karmy z supermarketu.Ale szczerze mówiac żadko jest koniecznosc kupowania tych drogich karm.Zdrowy i dorosły pies moze spokojnie konsumowac te tańsze karmy i byc zdrowym,wesołym i dobrze wygladajacym psem.Trzeba tylko obserwowac psa czy dana karma mu odpowiada zdrowotnie.
Spytany producent/markedschef Lise Mogensen z Leo Animal Health,który produkuje na dunskim rynku najdrozszą karme Specific mówi:
-Nie,wcale mnie nie zaskoczył ten tekst,ze wszystkie przebadane produkty maja te same właściwości i odpowiadaja normom żywieniowym dla psów.
Podobnie mówi szef produkcji i vet Kim Hesvang z firmy Vital Petfood Group,dodajac:
-Tak naprawde to nie ma duzej róznicy pomiedzy tymi karmami,dorosły i zdrowy pies bedzie zył dostatnio zaspokajając swoje zappotrzebowania i bedzie w dalszym ciagu zdrowy,na tych tanich karmach.
Sprzedaz w hodowlach i u vetów:wypowiada sie naczelny vet.Johannes Hecht-Nielsen:
-To sie zaczęło od tego,że sprzedawalismy specjalne karmy dla chorych psów,no i zaczęliśmy sprzedawać"normalne karmy",ale nie robilismy żadnej analizy tych"normalnych karm".I przyznaje,ze ok 20% dochodu u vetów przychodzi ze sprzedawania tych drogich karm.
Dyrektor z DKK(Duński Kennel Klub)-mówi m.in.:Gdy kupujemy szczeniaka,hodowca daje dobre rady i każe karmic taka czy taka droga/tania karma przez całe zycie.ALE nowoupieczony własciciel nie zawsze sie dowie od hodowcy,ze hodowca dostaje rabat kupujac ta markę karmy.Hodowcy,zaleznie od marki,ale np Eukanuba daje 25% rabatu i gratisowe paczki dla szczeniat.-Nie widze zreszta nic w tym dziwnego ze hodowcy dostaja rabat skoro kupuja duza ilosc karmy i hoduja szczenieta na sprzedaz.
Energia w karmie
Proteiny,tłuszcz i węglowodany to najwazniejsza "kopalnia" energii w karmie.W normach zywieniowych dla psów-European Pet Food Industri Federation,Fediataf i amerykańskie AAFCO-jest napisane,że 38% energii w karmie powinno pochodzic z tłuszczów.Badanie wykazało ze wiekszośc karm dostała miedzy 3 a 5 punkty i tylko 3 marki dostały 2 punkty.
Generalnie test dowodzi ze w tych drogich markach energia pochodzi od tłuszczu,a w tanich od weglowodanów.Tłuszcz jest drogi i szybko jełczeje i ma krótszy okres trwałosci,a weglowodany sa tańsze i łatwiejsze w obróbce industryjalnej,ale tłuszcz jest łatwiej trawiony niz kulchydraty i daje lepszy smak.
ALE!Bogate w tłuszcz karmy maja wi ej kalorii wiec pies musi dostawac mniej karmy tej drogiej niz tej taniej.Problemem moze byc to ze pies nie czuje sie nasycony i jest ciagle głodny i zebrze o zarcie np.przy stole.I czesto dostaje resztki ze stołu albo wiecejnkarmy co np.doprowadza psa do nadwagi.
Porcj dzienna
Normalnie producenci nie musza pisac na worku ile energii zawiera karma co uniemozliwia właścicielom obliczenie ile gram karmy ich psy mogą dostac dziennie.Wiec wierzą napisom producenta na worku.Test wykazał ze 4 marki dostały tylko pomiedzy 2-1 punkty za porcje dzienna tzn. ze porcje były za małe,tylko karma Brekkies/Royal Dog i Vital Hund ma wieksza ilosc gram niz oficjalne normy żyw.,a to z pewnoscia z tego powodu ze energia w wiekszoscipochodzi w tych karmach od weglowodanów natomiast reszta karm proponuje tylko 75 ze 100% z oficjalnie zalecanej ilosci dziennej w gramach na 20kg psa!Czasami-mówi vet.Kim Hesfang-trzeba psu zmniejszyc ilosc dawki dziennej az do połowy bo inaczej bedzie za gruby.
Lepsze proteiny
Do produkcji tych karm uzywa sie róznych typów protein,niestety nie zawsze mozna sie"doczytac"na worku skąd/i jakiego typu są proteiny w danej karmie,czy to np. z czystego miesa i jajek czy z odpadków miesnych.Odpady miesne są dzis na 100% bez ryzyka zachorowania na"krowiawścieklizne"po tych aferach z chorymi krowami.W tych drogich karmach(np.Olivers)dosc czesto uzywa sie lepsze proteiny,ale róznica pomi.edzy premium karma i"ekonomiczna"jest duuużo mniejsza niz róznica w cenie pomiedzy tymi karmami.Ogólnie mozna powiedziec ze 10% róznicy w cenie pomiedzy premium a "ekonomiczną" pochodzi od lepszego towaru uzytego do produkcji karmy,reszta 90% róznicy ceny to:lepszy worek,na szeroka skale marketing itd.
"Drogie premium karmy sa robione z lepszego towaru,dlatego to pies lepiej trawi i przyswaja te karmy.To daje wiecej witamin,zdrowia i witalności waszego psa"-w taki właśnie sposób zachecaja nas producenci drogich karm byśmy kupowali ich drogie produkty.ALE nowe norweskie badanie wykazało ze cena i przyswajanie tych drogich karm przez psy NIE zawsze chodzi w parze.Te drogie karmy w wyciagniętej sredniej dawały więcej odchodów,a te tańsze generalnie dawały mniej.
Karmy które zostały testowane to:
olivers Adult&Large Breed(produkowana w Kanadzie na duskim zleceniu),Nutro Choice Adult Maintenance,Royal Canin Adult,Purina Pro Plan Adult Salmon&Rice,Hills Prescripition Diet C/D Universaldiat,Frolic wołowina,Hills Scince Plan Doggy Middag(duńska karma z marketu),Pedigree Adult wołowina z warzywami,Brekkies/Royal Dog Multicroc(karma z marketu chyba francuska),Vital Hund(z marketu Aldi,niemiecka),Specific CXD Physio,Henne Pet Food Kronch Basic(duńska karma bazowana na Salmon nie z marketu),Precept Foundation Formula,Toppy(duńska z marketu),Bastian(duńska z marketu),Eukanuba Adult,Lone Star Heaty Choice,Paw Knas,Pet Shop(?)Cappi kurczak&ryz
Kryteruim takie jak napisałem wyżej.
Nutro-ogólna ocena:4-5,cena na porcje na 1 dzień w koronach:7,5,worek w kg:15,czy odp.norm.żywien.:5,zawartosc Omega 3-fidtsyre:1
Royal Canin-ogólna ocena:4-5,cena na porcje ma 1 dzien w koronach:8,75,worek w kg:15,czy odp.norm.zywin.:5,zawartosc Omega 3-fidtsyre:3,energia z protein w %:22,energia z tłuszczu w %:33,energia z kulchydratów:44,energia fordeling:3,deklaracja na worku:4,punkty za porcje na worku w gr.:4,porcja dzienna na worku:300,porcja przetestowana faktyczne zapotrz.psa w gr.15-20 kg wagi psa:337
Dalej napisze tylko cyfry,ale odnośniki bedą do innej karmy z tym,ze w tej samej kolejnosci co przy Royal'u-nie chce mi sie ramki tworzyc :P
Purina Pro Plan- 4-5, 10, 15, 5, 5, 26, 38, 36, 5, 5, 1, 205, 327
Hills Pres.- 4, 10,2, 14, 5, 2, 17, 40, 43, 4, 5, 4, 268, 318
Frolic- 4, 8,5, 4, 5, 1, 20, 33, 47, 3, 3, 5, 300, 308
Hills Science- 4, 9, 15, 5, 2, 21, 32, 47, 3, 5, 4, 285, 341
Pedigree- 4, 5,25, 15, 5, 2, 27, 27, 46, 4, 3, 5, 350, 369
Brekkies- 4, 5, 10, 5, 1, 23, 24, 53, 3, 5, 5, 395, 373
Precept- 3-4, 8,75, 15, 5, 3, 24, 34, 42, 4, 4, 1, 200, 338
Eukanuba- 3-4, 9,75, 15, 5, 3, 25, 33, 41, 4, 4, 1, 180, 342
Chappi- 3-4, 4,25, 10, 5, 1, 18, 21, 60, 1, 4, 4, 330, 367
Wyjasnienie:Czy odpowiada normom zywiniowym dla psów i zawiera ważne dla psa składniki.Energia z protein w %-zalecane minimum 26 %, energia z tłuszczy w %-zalecane mimimum 38%, energia z kulchadrytów w %-zalecane maximum 36 %

Link to comment
Share on other sites

wiem ze jest bardzo duzo karm dla psiakow, ale w tym problem ze wiele z nich kosztuje sporo np. eukanuba y przekraczaja one moje mozliwosci finansowe niestety ;(. Szczegolnie teraz , kupno psiaka, szczepienia, witaminki, az do misek jakis ciezkich zeby nie przewracala lapami pijac i jedzac oraz zabawki zeby chaty nie zburzyla ;). Pozatym nie znam sie na karmach, znam ich moze z 4 :)

Pisze bo chcialabym zebyscie cos po prostu poradzili amatorce labradorow i duzych psow rasowych :P

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nuri'] Pozatym nie znam sie na karmach, znam ich moze z 4 :)
[/quote]
No to zabieraj się za czytanie forum ;)
Poznasz kilkanaście marek, przeczytasz co ludzie o nich piszą, sprawdzisz ceny i coś wybierzesz dla swojego psiaka. Rzecz w tym, że i tak każdy pies reaguje inaczej na daną karmę, dopóki nie spróbujesz- się nie dowiesz.
[quote]Pisze bo chcialabym zebyscie cos po prostu poradzili[/quote]
Najważniejsza rada- nie kupuj 15 kg opakowania na dzień dobry. Kup małą paczkę (1-3 kg), sprawdź jak pieskowi służy i dopiero jak to skarmisz, piesek będzie się dobrze czuł, kupki będą ładne to kupisz więcej... 8)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Labradorek']I jakieś dodatki na stawy dla psa to jakie są?[/quote]
Dodatki na stawy powinnaś skonsultować z weterynarzem.
Suche karmy zwykle mają już w sobie róźne dodatki na stawy, co za dużo to nie zdrowo! Najpierw wybierz karmę, a potem zapytaj weta, czy przy tej karmie powinnaś coś jeszcze dawać, co i w jakiej ilości.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

w acanie jest bardzo, bardzo duzo miecha.. ogolnie bardzo duzo sie na jje temat dobrego naczytalam, chociaż nie zdazyłam jej zastosowac u mojej suni. Następnego pieska bede od poczatku na niej prowadzić, poniewaz bedzie to duzy szczeniak i nie stac mnie na Royala. chociaz czytajac topik o royalu, pomalutko coraz mniej zaluje togo braku pieniedzy..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja natomiast uważam że ACANA jest świetna wychowałam na niej GOLDENA i PONA oba psiaki mają oceny doskonałe i chowają się świetnie.Śierść błyszcząca , gęsta o mocnym włosie.ACANA ma w zależności od przeznaczenia dodatek chondroityny i glukozaminy które w przypadku dużych ras są podstawą aby chronić i wzmacniać stawy.Nie zawiera konserwantów po których psy się drapią, bo zastępuje je WitE, C i rozmaryn,a więc natura.Jest świetnie zbilansowana i w zależności od wieku, rasy i temperamentu psa można dobrać tą karmę która zawiera odpowiednią ilość białka i nie tylko.Na stronach ACANY są namiary dystrybutorów-najlepiej ich pytać.
Pozdrawiam IKA

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Niunia_Zolzunia']A ja Acany nie polecam. Zdecydowanie wole Purine, oczywiscie Pro Plan nie Dog Chow, swietnie wygladaja po tym moje psy, nie ma problemow z koopami, siersc lsniaca - dla mnie bomba. Za bardzo dobre uwazam tez Royal Canin, Hills, Nutro Choice.[/quote]

Owszem Royal kiedyś był dobry Eukanuba jeszcze dobra jest, ale żadna karma na świecie nie zawiera tyle białka pochodzenia ZWIERZĘCEGO co ACANA a do tego nie ma konserwantów bo są nimi naturalne Wit E, C i rozmaryn, więc psina nie bardzo ma powód do drapania.Zbilansowana jest doskonale bo jeśli duże rasy czyli te które najtrudniej prowadzić unikając krzywicy czy deformacji stawów,rosną świetnie to te małe tym bardziej.Chondroityna i glukozamina to podstawa aby stawy dużego psa były silne i zdrowe.Pozdrawiam IKA

Link to comment
Share on other sites

ale żadna karma na świecie nie zawiera tyle białka pochodzenia ZWIERZĘCEGO co ACANA a do

Mój labek po karmieniu Acaną miał przerażające wyniki badania kwi.Głównie bardzo niski poziom białka.Skąd masz takie wiadomości że ta karma ma aż tyle białka.Badania robiłem jak pies kończył jeść drugi 15 kg worek.Osobiście nie polecam tej karmy lecz każdy pies przyswaja daną karme indywidualnie.
Dobrze obserwuj swojego psa karmiąc tą karmą.Czytałem wiele postów na kilku forach i karma ta ostatnio popsuła się, :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BRET']ale żadna karma na świecie nie zawiera tyle białka pochodzenia ZWIERZĘCEGO co ACANA a do

Mój labek po karmieniu Acaną miał przerażające wyniki badania kwi.Głównie bardzo niski poziom białka.Skąd masz takie wiadomości że ta karma ma aż tyle białka.Badania robiłem jak pies kończył jeść drugi 15 kg worek.Osobiście nie polecam tej karmy lecz każdy pies przyswaja daną karme indywidualnie.
Dobrze obserwuj swojego psa karmiąc tą karmą.Czytałem wiele postów na kilku forach i karma ta ostatnio popsuła się, :([/quote]

Nie będę podważać Twojej opini,szanuję każde zdanie ale oczywiście zależy to od psa bo nawet nie rasy, natomiast szczegółowy opis karmy znajdziesz na kanadyjskiej stronie.Może Twój labek poprostu ma upośledzone wchłanianie białka z urody, a może dostaje coś jeszcze do jedzenia ,przyczyn może być wiele, natomiast karma jest oryginalna w Polsce jej nie przesypują więc nie ma czegoś takiego jak "popsuła się",albo jest dobra , albo nie.Jej popularność wzrasta ceny też więc chyba nie jest najgorzej, mój golden wygląda po niej świetnie, na wystawach budzi zachwyt więc ja polecam. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BRET']ale żadna karma na świecie nie zawiera tyle białka pochodzenia ZWIERZĘCEGO co ACANA a do

Mój labek po karmieniu Acaną miał przerażające wyniki badania kwi.Głównie bardzo niski poziom białka.Skąd masz takie wiadomości że ta karma ma aż tyle białka.Badania robiłem jak pies kończył jeść drugi 15 kg worek.Osobiście nie polecam tej karmy lecz każdy pies przyswaja daną karme indywidualnie.
Dobrze obserwuj swojego psa karmiąc tą karmą.Czytałem wiele postów na kilku forach i karma ta ostatnio popsuła się, :([/quote]

Nie będę podważać Twojej opini,szanuję każde zdanie ale oczywiście zależy to od psa bo nawet nie rasy, natomiast szczegółowy opis karmy znajdziesz na kanadyjskiej stronie.Może Twój labek poprostu ma upośledzone wchłanianie białka z urody, a może dostaje coś jeszcze do jedzenia ,przyczyn może być wiele, natomiast karma jest oryginalna w Polsce jej nie przesypują więc nie ma czegoś takiego jak "popsuła się",albo jest dobra , albo nie.Jej popularność wzrasta ceny też więc chyba nie jest najgorzej, mój golden wygląda po niej świetnie, na wystawach budzi zachwyt więc ja polecam. :)

Link to comment
Share on other sites

A ja uwazam, ze Acana sie pogorszyla...karmilam nia rok i bylo wszystko ok. Nagle siersc zrobila sie bardzo matowa, wystapil lekki lupiez...u psa koleznaki tak samo - karmila Acana 1,5 roku i tez nagle siersc sie mocno pogorszyla.
Po zmianie karmy wszystko wrocilo do normy - w obu "przypadkach". Czyli to wina karmy...tylko oba psy ja dobrze tolerowaly przez ten okres co ja jadly

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...