Jump to content
Dogomania

Norwegia


Guest kristofer

Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

min. 120 dni po szczepieniu na wscieklizne pobierasz krew i wysylasz do puław na badania i taka usługa kosztuje 350-360 złotych.
czekasz iles tam tygodni chyba 2-4 i jak badanie jest ok to robisz paszport. [B]Wazne jest zeby pies przed szczepieniem na wscieklizne mial czip lub tatuaz.[/B]
w ciagu 10 dni przed wyjazdem odrobaczasz drontalem i musisz tez miec wpis tego w paszporcie. Do 7 dni po przyjezdzie odrobaczasz ponownie. I po przyjzedzie czeka tez cie pewnie wizyta u weta.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mona_27']
[B]Martyna[/B] - a ci twoi znajomi może wybierają się znowu do Norwegii na wystawę, będzie w połowie listopada ??[/quote]

kiedys cos wspominal, bo w tym roku NordiC Winner jest chyba wlasnie w Norwegii, ale jeszcze zapytam dokladniej czy sie wybiera :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[B]Nie to nie jest realne[/B],
szczegolnie szczeniaka w wieku 3 miesiecy, co jest zabronione. Szczepienie na wscieklizne zrobione na psiaku przed ukonczeniem
3 miesiecy jest nie wazne, co jest jednoznaczne z tym, ze szczeniak bedzie mial 7.5 - 8 miesiecy zanim mozesz go legalnie wwiesc do Norwegi, zakladajac oczywiscie , ze spelnilas wszystkie obowiazujace wymogi.
Takze procedora przewozowa wyglada w ten sposob:

Po ukonczeniu przez szczeniaka 3 miesiacy chipowanie i szczepienie na wscieklizne
nastepnie musisz odczekac minimum 120 dni po ostatnim, szczepieniu na wsciklizne i zrobic probe krwi na przeciwciala na wscieklizne, czekajac na wyniki okolo 2 tygodni. Czyli praktycznie pies bedzie mial 7,5 - 8 miesiecy zanim legalnie bedziesz mogla go wwiesc do Norwegii.
Kazda inna proba wwiezienia psa bez tych obowiazujacych procedor jest traktowana jako proba przemytu i moze sie tragicznie skonczyc dla psa.

Wklejam ponizej wymogi prawne wwozu obowiazujace w Norwegii, identyczne jak i do Szwecji.


[CENTER][CENTER][B][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Zwierzęta towarzyszące (psy, koty i fretki) przewożone w celach niekomercyjnych (niehandlowych) z Polski do [U][COLOR=red]Norwegii[/COLOR][/U] muszą spełniać następujące wymagania:[/FONT][/SIZE][/B][/CENTER]
[CENTER][B][FONT=Times New Roman] [/FONT][/B][/CENTER][/CENTER]
[B][FONT=Times New Roman] [/FONT][/B]
[FONT=Arial]1. [/FONT][U][FONT=Times New Roman][SIZE=3]W pierwszej kolejności[/SIZE][/FONT][/U][FONT=Arial] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]zwierzęta[/SIZE][/FONT][FONT=Arial] m[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]uszą zostać zidentyfikowane za pomocą czytelnego tatuażu lub mikroczipu. W przypadku, gdy mikroczip nie spełnia wymogów normy ISO 1784 lub Aneksu A do normy ISO 11785, wówczas właściciel zwierzęcia lub osoba odpowiedzialna za zwierzę w czasie transportu musi zapewnić możliwość odczytania numeru mikroczipu podczas jakiejkolwiek kontroli (musi dysponować czytnikiem).[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]2. Następnie muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie, przy użyciu
inaktywowanej szczepionki, zawierającej jedną jednostkę antygenową/dawkę (zgodnie
ze standardami WHO). Szczepienie musi zostać przeprowadzone zgodnie
z zaleceniami producenta szczepionki. [B][U]Ważne[/U][/B] jest aby zwierzęta zostały
zidentyfikowane (tak jak zostało to opisane w pkt. 1), zanim zostaną poddane
szczepieniu przeciwko wściekliźnie.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]3.[/SIZE] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Muszą zostać poddane badaniu w kierunku określenia efektywności szczepienia przeciwko wściekliźnie (za pozytywny wynik badania uznaje się uzyskanie miana przeciwciał neutralizujących wynoszącego co najmniej 0,5 IU/ml). Badanie musi zostać przeprowadzone w laboratorium zatwierdzonym przez Unię Europejską (lista zatwierdzonych laboratoriów jest zamieszczona w Decyzji Komisji 2004/693/WE) [B]na próbce krwi [U]pobranej na 120 do 365 dni po ostatnim szczepieniu[/U][/B] przeciwko wściekliźnie (próbki pobrane przed upływem 120 dni od ostatniego szczepienia nie są ważne). Badanie nie musi być powtarzane w przypadku zwierzęcia, które było następnie regularnie szczepione przeciwko wściekliźnie (bez żadnych przerw
w kalendarzu szczepień wymaganym przez laboratorium producenta szczepionki). [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Rejestry [B]lekarzy upoważnionych do pobierania próbek krwi[/B] od psów, kotów
i fretek w celu przeprowadzenia powyższego badania prowadzą właściwe terytorialnie okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Listy ww. lekarzy są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod adresem [/SIZE][/FONT][URL="http://www.vetpol.org.pl/"][FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=#0000ff]www.vetpol.org.pl[/COLOR][/SIZE][/FONT][/URL][FONT=Times New Roman][SIZE=3]) [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]4. Po uzyskaniu wyniku badania, lekarz weterynarii upoważniony do wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących (lista lekarzy wyznaczonych znajduje się na stronie internetowej: [/SIZE][/FONT][URL="http://www.vetpol.org.pl/"][FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=#0000ff]www.vetpol.org.pl[/COLOR][/SIZE][/FONT][/URL][FONT=Times New Roman][SIZE=3]) powinien wydać zwierzęciu paszport,
w którym zostanie potwierdzone spełnienie wszystkich powyższych warunków (identyfikacja zwierzęcia, szczepienie przeciwko wściekliźnie, wynik badania efektywności tego szczepienia). [/SIZE][/FONT]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]5. Ponadto, zwierzęta muszą zostać poddane odrobaczaniu przeciwko [I]Echinococcus spp., [/I]
przeprowadzonemu przez lekarza weterynarii w ciągu 10 dni przed planowanym
przemieszczeniem zwierzęcia na terytorium Norwegii, przy użyciu preparatu
zawierającego praziquantel. Ponadto, odrobaczanie musi zostać powtórzone w ciągu
7 dni po przyjeździe na teren Norwegii. Obydwa zabiegi odrobaczania, wraz
z podaniem nazwy i dawki preparatu muszą zostać odnotowane w paszporcie
zwierzęcia.[/FONT][/SIZE]
[B][SIZE=3][FONT=Times New Roman]UWAGA!!![/FONT][/SIZE][/B]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Nieszczepione młode zwierzęta nie mogą być wprowadzane na terytorium Norwegii, chyba, że zostanie wydana na takie przemieszczenie zgoda władz Norwegii (Norwegian Food Safety Authority). Ponadto, wszystkie zwierzęta towarzyszące (psy, koty i fretki) muszą zostać poddane przy wjeździe na teren Norwegii kontroli służb granicznych.[/SIZE][/FONT]

[quote name='Gwiazdeczka*']mam pytanie czy jest realne przewiezienie pieska bez badania tych przeciw cial!!dodam ze pies bedzie mial paszport i wszystkie szczepienia a ja nie zdąze zrobic tego badania bo w polsce bede ok2 tyg a piesek bedzie mial 3miesiace!!nie wiem co zrobic[/quote]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gwiazdeczka*']dzieki!!!to ja mam wielki problem a pies juz ma czip i paszport!![/QUOTE]
Gwiazdeczko, niech Ci nie wpadnie do glowy przewiezc psa przez granice bez tych badan - ryzykujesz zyciem szczeniaka.
Przy pierwszej wizycie u weterynarza pokazujesz paszport, oni wszystko spisuja - i jesli nie ma badan - melduja natychmiast. I albo placisz za 3 miesiace kwarantanny (nie wiem ile, ale pare lat temu bylo to 500skr dziennie) albo psa usypiaja. I ociazaja Cie wszystkimi kosztami (przez pierwsze 2 tygodnie kwarantanna jest obowiazkowa, nawet jesli potem uspia psa - musza sie dowiedziec czy pies nie przywlokl jakiejs choroby...
Zostaw psa w hoteliku, przyjedziesz po niego za 4 miesiace....

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]O matko, a ja w zeszłym roku wysłałam psiaka do Norwegii (szczeniaka) bez tego wszystkiego. To znaczy miał chip i paszport i komplet szczepień. Właścicielka wwiozła go bez problemu, i nie miała żadnych kłopotów później. To znaczy popełniła przestępstwo ?[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[B]Przepisy sa po to zeby je przestrzegac :angryy: [/B]

Informacje o wymogach/przepisach prawnych wwozu szczeniaka/psa do Norwegi znajdziesz w Ministerstwie Rolnictwa w Norwegi,
skoro informacja wklejona w watku Cie nie przekonala jakie
wymogi musisz spelnic zeby legalnie wwiesc psa do Norwegi
[B]nie ryzykujac jego zycia.[/B]

Jezeli bedzie kontrola celna bierzesz na swoja odpowiedzialnosc zycie szczeniaka, zobacz post, ktory napisala Osiolek, zgadza sie w 100%.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sirion'][FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]O matko, a ja w zeszłym roku wysłałam psiaka do Norwegii (szczeniaka) bez tego wszystkiego. To znaczy miał chip i paszport i komplet szczepień. Właścicielka wwiozła go bez problemu, i nie miała żadnych kłopotów później. To znaczy popełniła przestępstwo ?[/COLOR][/SIZE][/FONT][/QUOTE]

Popelnila!!!!! I miala szczescie, a raczej psiak mial szczescie, ze sie "udalo".
Ale tego NIE WOLNO robic.
Gwiazdeczko, czy Ty naprawde jestes taka nieodpowiedzialna ze zaryzykujesz? Bo jesli uwazasz ze wolno przejezdzac z psem - to idz do celnika na granicy i sie spytaj. Nie odwazysz sie, prawda?

Przewiozlam 8 psow do Szwecji - ostatnio sprawdzili mi kazda strone w paszporcie plus dokument o przeciwcialach.
Dziewczyno, NIE RYZYKUJ ZYCIA PSA!!!!!!!!
O dobrym imieniu Polakow nie wspomne (bo niestety czesto Polacy kojarza sie ze szmuglem psow :-( )

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue][B]Osiołek[/B], to było w zeszłym roku wiosną. I ona i ja sprawdzałyśmy przepisy i nic o przeciwciałach i ich oznaczaniu nie było. Warunkiem było ukończenie 6 miesięcy przez psiaka i ważne szczepienie na wściekliznę ! Faktem jest, że wjechał młodszy. W zanadrzu była opcja, że do ukończenia 6 miesiąca zostanie w Danii u jej przyjaciół. Ale wjechał bez problemu.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sirion'][FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue][B]Osiołek[/B], to było w zeszłym roku wiosną. I ona i ja sprawdzałyśmy przepisy i nic o przeciwciałach i ich oznaczaniu nie było. Warunkiem było ukończenie 6 miesięcy przez psiaka i ważne szczepienie na wściekliznę ! Faktem jest, że wjechał młodszy. W zanadrzu była opcja, że do ukończenia 6 miesiąca zostanie w Danii u jej przyjaciół. Ale wjechał bez problemu.[/COLOR][/SIZE][/FONT][/QUOTE]

Sirion, musialo byc - albo przeciwciala albo kwarantanna, bo miedzy Szwecja a Norwegia jest przejazd psow nawet bez paszportow - wiec jest niemozliwe zeby do Norwegii byly lzejsze przepisy niz do Szwecji.
Z zadnym innym krajem nie ma takiej "wolnosci" (moze z Finlandia, ale nie jestem pewna)
Jesli chcesz moge sprawdzic kiedy norweskie przepisy zaczely dzialac.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Osiolek']Sirion, musialo byc - albo przeciwciala albo kwarantanna, bo miedzy Szwecja a Norwegia jest przejazd psow nawet bez paszportow - wiec jest niemozliwe zeby do Norwegii byly lzejsze przepisy niz do Szwecji.
Z zadnym innym krajem nie ma takiej "wolnosci" (moze z Finlandia, ale nie jestem pewna)
Jesli chcesz moge sprawdzic kiedy norweskie przepisy zaczely dzialac.[/quote]

Wylacznie z Norwegii zwolnienie nawet z paszportu,
z Angli i Irlandi zwolnienie z Certyfikatu na przeciwciala,
wszystkie inne kraje wymagania podane w poscie wczesniejszym.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Katcherine']a ja tak z ciekawosci- jezeli pies ma wykonane wszelkie papiery i badania ale na modle angielska-czyli serologia wykonana po 4 tyg od szczepienia- czy moze tez podrozowac do Szwecji i Nirwegii- czy musi miec wykonane wszystko jeszcze raz?[/QUOTE]
[B]dobre pytanie!ja wczoraj napisałam do Głównego Ispektoriatu Weterynarii wsprawie Norwegii[/B]

Link to comment
Share on other sites

witam!!!!
ja mieszkam w norwegii i mam tu psa, więc mogę wam coś podpowiedzieć.Żeby przyjechać z psem do norwegii potrzeba: komplet szczepień, badania na przeciwciała, odrobaczeni psa na 7 dni przed podróżą, wszystko musi być zpisane w paszporcie.
[B]Katcherine[/B] - pies z badaniami musi mieć paszport z taką informacją, ze badania przeszedł pozytywnie, a także wpisy o corocznych terminowych szczepieniach przeciw wściekliźnie.
Wwożenie psa na treen Norwegii bez odpowiednich dokumentów jest strasznie ryzykownym posunięciem. Przekraczjąc granicę Szwecja-Norwegia można niespotkać nikogo, żadnego celnika, pogranicznika, nikogo. Ale ci panowie mogą nas skontrolowac np. 100 km za granicą i wtedy zaczyna się problem. Pies idzie do uspienia, za które placi właściciel, co w tych krajach nie kosztuje mało, zanim go uśpią badają psa, koszty badań pokrywa oczywiście właściciel, przez cały czas pies jest w jakim hotelu, zgadnijcie kto płaci ??? WŁAŚCICIEL PŁACI !!!!!!!!!!:multi: NO I WŁAŚCICIEL JESZCZE PŁACI KARĘ , a małe kary tu nie są. Jak za przekroczenie prędkości można zapłącić pare tysięcy koron i jeszcze pójść do więzienia, to za przemyt psa można też ładnie zapłącić !!! jeśli ktoś jest ciekawy ile, to może pofatyguję się i poszukam jakie są kary za przemyt psa!!!!!
chyba troche się rozpisałam, ale moze wam sie rozjaśniło też trochę. Norwegia to bardzo przepisowy kraj, tu nie ma myslenia "a może sie uda". jesli coś prawo nakazuje to znaczy, że tak trzeba robić.Uwierzcie mi Polakom czasami trudno to stosować, bo mamy inne myślenie. Tu żeby przejść przez ulice nie trzeba walczyć z kierowcami, tu każdy kierowca wie, że jak człowiek stoi przy przejściu to chce przejść, a on ma się zatrzymać i uwierzcie mi WSZYSCY SIE ZATRZYMUJĄ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

No wiec wlasnie- moje psy maja wszystko- paszporty serologie kwarantanny- ale roznica polega na tym ze serologia byla wykonana 4 tygodnie po szczepieniu nie 12 tygodni. 6 miesiecy kwarantanny wykonane.
Gryf juz w UK - Drop dopiero przyjedzie.

Wiec pytam czy psy ktore sa przygotowane do wwozu do angli moga np. za rok pojechac do szwecji- bez powtarzania calej procedury.
Pilnujac szczepien na wscieklizne co roku kwarantanna odbyta i serologia utrzymuja waznosc.I psy teoretycznie moga podrozowac wszedzie- moje pytanie- czy do szwecji tez?

Bo psy sa Polskie- ktore wywedrowaly do anglii- i moze by chcialy odwiedzic szwecje;).Ma ktos mozliwosc zapytania Szwedow?;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...