Jump to content
Dogomania

świńska noga


BM.

Recommended Posts

To już lepiej ugotować kurze łapki i dac psu galaretę z nich. Ze świni też na pewno nie zaszkodzi. Ważne, żeby pies nie jadł ugotowanych kości!

[B]ageralion[/B] - gotowana wieprzowina na pewno psu w żaden sposób nie zaszkodzi.
Jesli chodzi o surową - w większości rejonów Polski nie bada się jej pod kątem choroby Aujeszky'ego, tzw. pseudowścieklizny, gdyż nie jest ona szkodliwa dla ludzi (ani innych ssaków naczelnych), za to dla większości drapiżników, w tym psa - śmiertelna. Jednak wirusa pseudowścieklizny po pierwsze niszczy gotowanie, po drugie występuje on przede wszystkim w podrobach; przy zjedzeniu zwykłej mięsnej kości typu świńska noga, kość schabowa, nawet od zarażonego zwierzęcia, ryzyko jest znikome (osobiście pytałam prof. weterynarii na WMW w W-wie ;)). Stąd unikac nalezy jedynie podawania surowych podrobów wieprzowych; resztę można bez obaw; podroby tylko po ugotowaniu.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]To już lepiej ugotować kurze łapki i dac psu galaretę z nich. Ze świni też na pewno nie zaszkodzi. Ważne, żeby pies nie jadł ugotowanych kości![/QUOTE]

Właśnie chodziło mi o tą galaretkę :) Niestety kurzych łapek nie może bo jest uczulony na drób.

Na codzień je gotowaną wołowinę lub wieprzowinę z ryżem i warzywami, naprzemiennie z suchą karmą. Tzn. kikla dni to, kilka dni to. Czy tą galaretkę domieszać do mięsa czy dać z suchym, a może samą? Kompletnie nie wiem jak mu ją podać, ale na pewno mu posmakuje :)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki :loveu:
Mój waży 12 kg, jeśli to coś zmienia. Dam mu na początku odrobinę galaretki, tylko nie wiem czy nie warto jeszcze trochę poczekac, bo mam go dopiero miesiąc, wiec i tak diete mu na pewno zmieniłam (ze schroniska go wzięłam). Czy to nie bedzie za dużo zmian jak na początek? :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paulina87']A dlaczego pies nie może jeść gotowanych kości? Teraz to się przeraziłam, bo moje psy jedzą gotowane.[/QUOTE]

Gotowane kości drobiowe mogą spowodować przebicie przewodu pokarmowego, bo rozszczepiają się na ostre igły.
Gotowane kości wieprzowe czy wołowe są bardzo ciężkostrawne; gotowanie pozbawia tkankę kostną większości jej frakcji organicznej, elastycznej - to co zostaje to właściwie bezwartościowe odżywczo sole mineralne; prawie że cement, który może spowodować zatwardzenia, a nawet czopy kostne w jelitach, do leczenia operacyjnego (był gdzieś na weterynarii watek o tym).

Psu można podawać tylko i wyłącznie kości surowe; pieczone czy poddane jakiejkolwiek obróbce termicznej to tak jak gotowane. Generalnie gotując kość dla psa pozbawia się ją wartości odżywczych i czyni niebezpieczną dla zdrowia.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

[quote name='Martens']Psu można podawać tylko i wyłącznie kości surowe; pieczone czy poddane jakiejkolwiek obróbce termicznej to tak jak gotowane. Generalnie gotując kość dla psa pozbawia się ją wartości odżywczych i czyni niebezpieczną dla zdrowia.[/quote]
A gotowane chrząstki z nóg wieprzowych (bez kości) też mogą być niebezpieczne? Mój psiak fajnie sobie oczyszcza nimi zęby, a surowych nie je - próbowałam wiele razy - surowe go zupełnie nie interesują.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sonya-Nero']Spokojnie możesz podawać gotowane, kolagen zawarty w chrząstce jest o wiele bardziej łatwiej strawny po ugotowaniu niż surowy.
Moje pudliszony też zdecydowanie wolą gotowane chrząstki i kości, z tym, że ja gotuję je na parze :)[/quote]
O, to super! Wielkie dzięki, bo te różne preparaty do zębów to raz że chemia, dwa, że psu nie podchodzą nic a nic, a trzy - mało skuteczne w porównaniu z obgryzieniem gnata z chrząstek.

Link to comment
Share on other sites

A prawe mowiąc co na tej świnskiej nodze jest!

Skora,tłuscz i kosci Wieprzowina po ktorej moj pies więcej sra niż ma włosow na siebie.

Zdecydowanie zdrowsze sa kurze łapki, ugotuje je wyciagam dlugą kosc i tak podaje psu. Zjada i żadnych sensacji żołądkowych nie ma ;)

natomiast wywar wylewam do formy na ciasto,wstawiam do lodówki,a gdy się zzeluje kroje na kostki i podaje jako przysmak.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...