Jump to content
Dogomania

jak rozpoznać chorą wątrobę?


ssylwia

Recommended Posts

Witam chciałabym się zapytać jak można u psa naocznie rozpoznać chorą wątrobę? Jak ewentualnie można ją wspomóc? Wiadomo ludziom i psom tak samo w pewnym wieku niektóre narzady nie działają tak jak powinny - ludzie się suplementują a jak to jest u psów? Czy można im coś podawać? Moja koleżanka podawała dla psa essentiale forte ale po tym miał luźne stolce więc sama boje się go zastosować :shake:

Link to comment
Share on other sites

Essentiale forte jest dość silne; radziłabym skonsultować z wetem. Stosunkowo słabym bez recepty jest hepatil, troszkę silniejszy heparegen, ale na receptę. Jednak nadal upierałabym się przy konsultacji z lekarzem, bo tak na oko to raczej nic nie można. Zrób może próby wątrobowe - alat, aspat, bilirubina. Coś jeszcze było, ale nie pamiętam jak to się nazywa. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Dzięki :) wiesz ja pytam tak po prostu z ciekawości :) mój piesek ma prawie 13 lat nie zauważyłam zeby z nim było coś nie tak... tzn je normalnie wypróżnia się normalnie problemów z brzuszkiem raczej nie ma. Chciałam po prostu tak w ramach jakiejś suplementacji zregenerować mu wątrobę bo jakby nie patrzeć to swoje latka ma :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ssylwia']Dzięki :) wiesz ja pytam tak po prostu z ciekawości :) mój piesek ma prawie 13 lat nie zauważyłam zeby z nim było coś nie tak... tzn je normalnie wypróżnia się normalnie problemów z brzuszkiem raczej nie ma. Chciałam po prostu tak w ramach jakiejś suplementacji zregenerować mu wątrobę bo jakby nie patrzeć to swoje latka ma :)[/quote]

No to zapytaj weta, może hepatil nie zaszkodzi ;)
Z suplementami to jest tak, że jak się z nimi przesadzi to więcej szkody niż pożytku z tego może być.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli już chcesz coś w ramach profilaktyki staruszka zrobić to warto złapać trochę moczu do badania ogólnego. Badanie w żaden sposób nieinwazyjne i tanie a przy okazji z grubsza pokaże stan nereczek. Niestety "siadające" nerki to dość częsta a długo skryta ( bezobjawowa) przypadłość u piesków. Badanie kosztuje kilka złotych a wczesne wykrycie niewydolności nerek może psu znacznie przedłużyć życie.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje Wam bardzo za pomoc :)

[B]Taks [/B]właśnie zamierzam dla psiaka po wakacjach zaczac stosować taki preparat wspomagający funkcjonowanie nerek nazywa sie Vetoquinol Ipakitine slyszalam o nim dobre opinie :) na pewno nie zaszkodzi a pomóc może- co do moczu tgo cięzko mu pobrac bo on zazwyczaj lata po podwórku sam i cięzko go zlapac za uszy jak się załatwia ;)

Link to comment
Share on other sites

No to ja powiem, bo jestem na swiezo. Z watroba to mielismy klopoty u Staruszka, dostawal pierw Silivet, a kiedy okazalo sie za slabe Essentiale Forte. Niestety,mial marskosc watroby, ale jakos wspomagany "watrobowa karma" dawal rade. Watroba wyszla z wynikow krwi.
Teraz - a dokladniej tydzien temu - robilismy badania krwi u mego 5 letniego briarda, tak dla profilaktyki, by wiedziec co w nim moze siedizec. Okazalo sie ,ze watroba jest leciutko podrazniona ( minimalnie zawyzony cholesterol) i wet zalecil Essentiale Forte na okres 10 dni, i powtornie do badania.
Lek ten nie jest na recepte.
Zalecam badania krwi, bo watroba watroba, a nie daj Boziu cos innego... Tym bardziej, ze psina to juz starszawa. Zrob badania! I siuskow tez!
Pisz ! My trzymamy kciuki!

Link to comment
Share on other sites

Byłam wczoraj u weta na szczepieniach :) piesek został zbadany w sensie tak recznie czy nie ma boli brzuszka i czy temeraturka w normie wszystko jest ok. Wet powiedział że pies nie wygląda na chorego wręcz przeciwnie powiedział że można mu zrobić badania kontrolne i jeżeli chce mogę mu podawać essentiale bo to nie zaszkodzi dlatego chyba przeprowadze mu jakąs krótką kuracje z essentiale ;) ale to już po wakacjach bo teraz wyjeżdza :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ssylwia']Byłam wczoraj u weta na szczepieniach :) piesek został zbadany w sensie tak recznie czy nie ma boli brzuszka i czy temeraturka w normie wszystko jest ok. Wet powiedział że pies nie wygląda na chorego wręcz przeciwnie powiedział że można mu zrobić badania kontrolne i jeżeli chce mogę mu podawać essentiale bo to nie zaszkodzi dlatego chyba przeprowadze mu jakąs krótką kuracje z essentiale ;) ale to już po wakacjach bo teraz wyjeżdza :D[/quote]
U nas kuracja trwa 10 dni Essentiale Forte i tez jestesmy na wakacjach:) moze kuracje zaczniesz na wakacjach wlasnie:)Im szybciej - tym lepiej.

Link to comment
Share on other sites

[B]sota36 [/B]hmm ja szczerze to myślałam że taka kuracja musi potrwać minimum 3 miesiące. Myslisz tak szczerze ze 10 dni przez które wet powiedział żebyś podawała essentiale to coś znacząco zmieni? To lek ziołowy więc chyba jakiś czas na "rozkręcenie" się musi miec? :oops: hmm masz racje zaczne od podawania w wakacje :) tylko że on wyjeżdza z moimi rodzicami więc poproszę żeby go dopilnowali i dali po 1 kapsułce na dzien :)

Link to comment
Share on other sites

Sylwiu - wiele psow znam z "chora" watrobe - sama mialam Staruszka z marskoscia. Wiec Essentiale mial podawane do konca..
Co do innych - podaje sie dawki w ich przypadkach, czyli z uszkodzona watroba- rano i wieczorek po 1 kapsulce. Wiec moze po 1 to zbyt malo??? Nie wiem...skonsultuj sie z wetem.
Co do Twego zapytania o owe 10 dni - jak zalecil nasz wet - jasne, ze jestem pewna! Mam pelne zaufanie do Tomka - Przyjaciela Domu:)

Link to comment
Share on other sites

[B]sota36 [/B]mój piesek jest mały:oops: bo to jamnik więc myśle że tak profilaktycznie 1 kapsułka wystarczy :) wet powiedział że nie zaszkodzi ;) myśle, że ja chyba jednak przeprowadzę taką 3 miesięczną kuracje :) przez wakacje akurat :) myśle że czasmai taka kuracja jest potrzebna bo dla starszych piesków z czasem siada wątroba co jest w zupelnosci normalne- tak samo jak u ludzi :) a we wrtzesniu lub w październiku dołącze jeszcze preparat wspomagający nerki :)

Link to comment
Share on other sites

po wakacjach najpredzej takie badania zrobie :) bo teraz to wyjazdy i gorąco wiec i pies dodatkowo się meczy a moj to szczegolnie bo się denerwuje u weta :shake:
Sota36 trzymam kciuki za Twojego psiaka :) oby wyniki się poprawiły :) bardzo dziękuje za cenne porady :)

Link to comment
Share on other sites

Trochę mnie dziwi, że piesek SSylwia nie miał robionych badań (przynajmniej nic takiego nie wyczytałam), w jego wieku to już wskazane. Podawanie jakichkolwiek środków, choćby tylko wspomagająco warto jednak poprzedzić badaniami.

Link to comment
Share on other sites

[B]Saite[/B] byłam wczoraj z nim u weta i miał takie ręczne badania i z tego co powiedizał jest ok. Pytałam o podawanie essentiale profilaktycznie i powiedział że nie zaszkodzi :) jeżeli chodzi o badania powiedział że można przeprowadzić ale nie widzi żeby działo się coś złego z psem (nie ma temperatury żadnych bóli, matowienia sierści, utraty wagi... :) ) na pewno z czasem takie badania przeprowadze choćby dla włąsnej ciekawosci czy aby na pewno wszystko gra ;) hmm

Link to comment
Share on other sites

nie dokończyłam wypowiedzi bo coś mi się włącyzło dziwnego :/ chciałam dopisać żetaki brak badań z mojej strony u psa wynika też może i z własnego podejścia do lekarzy - jak człowiek zaczyna łazić po lekarzach to zawsze się coś znajdzie;) a tu za mało tego a tu tego i wchodizmy w stałe wizyty u lekarzy które kosztują duże nerwy - a to wg mnie jest najgorsze;) i poniekąd chce też oszczędzic tego psu :) jak to brzmi przyslowie "lekarzu lecz się sam" ;)

Link to comment
Share on other sites

Sylwia - nie masz racji, przepraszam, ale poprzez badania - a wiem, co pisze, bo mialam Staruszka ( wysiadla watroba, trzustka, serducho- wspomagane byly lekami) i dzieki badaniom, a pozniej odpowiedniej diecie, mysle, ze przedluzylam mu zycie, bo wiedzialam, co podawac, a czego nie.
Teraz moj Gutek (briard) konczy na dniach 5 lat i tez robilam pierwszy "przeglad techniczny", no i wszystkojest oki za wyjatkiem podwyzszonego cholesterolu nieznacznie, podraznionej watroby, ale damy rade! No i wyszlo tez ...zapalenie pecherza, o czym nie mialam zielonego pojecia! Bo pies z wygladu - to zdrow jak rybka jest!!!! Wage trzyma, niepokojacych objawow typu wymioty, biegunka, nie ma, wlos piekny!A jednak...widzisz...cosik w maszynerii podreperowac trzeba:)

Link to comment
Share on other sites

[B]sota36[/B] to zależy od naszego podejścia chyba :) moja babcia miała wiczura (niedawno trzeba było go uspić) miał bite 18 lat a do lekarza chodził tylko na szczepienia. Uspić trzbea go było nie dlatego że siadła mu wątroba czy nerki czy też serducho... ale dlatego że miał już coś nie tak z głową- rzucał się na właścicieli takie jakby zaburzenia pamięci. Do tego czasu wspinał się po siatce i wychodził z ogrodzenia więc kondycje miał na prawde dobrą :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ssylwia'][B]Saite[/B] byłam wczoraj z nim u weta i miał takie ręczne badania i z tego co powiedizał jest ok. Pytałam o podawanie essentiale profilaktycznie i powiedział że nie zaszkodzi :) jeżeli chodzi o badania powiedział że można przeprowadzić ale nie widzi żeby działo się coś złego z psem (nie ma temperatury żadnych bóli, matowienia sierści, utraty wagi... :) ) na pewno z czasem takie badania przeprowadze choćby dla włąsnej ciekawosci czy aby na pewno wszystko gra ;) hmm[/quote]
Bardzo przykre doświadczenia w przeszłości nauczyły mnie, by kontrolować stan zdrowia szczególnie starzejących się zwierząt i nie ufać lekarzom, którzy nie zalecają miarodajnych badań, ale kontrolują stan psa poprzez "macanie" i obserwacje. To, że po psie nie widać objawów konkretnej choroby nie znaczy, że pies jest zdrowy. Czasem, gdy objawy są już widoczne, jest po prostu za późno, by cokolwiek zrobić.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ssylwia'][B]sota36[/B] to zależy od naszego podejścia chyba :) moja babcia miała wiczura (niedawno trzeba było go uspić) miał bite 18 lat a do lekarza chodził tylko na szczepienia. Uspić trzbea go było nie dlatego że siadła mu wątroba czy nerki czy też serducho... ale dlatego że miał już coś nie tak z głową- rzucał się na właścicieli takie jakby zaburzenia pamięci. Do tego czasu wspinał się po siatce i wychodził z ogrodzenia więc kondycje miał na prawde dobrą :)[/quote]
Nigdy nie wiadomo, co w psie "siedzi". Nie można mówić, że wszystko było w porządku, jeśli się tego nie sprawdziło. Nagła agresja może być objawem schorzenia somatycznego. Takie objawy może dawać nowotwór mózgu, czy zaburzenia neurologiczne, które także mogą mieć zróżnicowane podłoże.

Link to comment
Share on other sites

[B]Saite [/B]tak zgadza się nie wiadomo co w psie siedzi :) ja sama nie wiem co we mnie siedzi ;) chodziło mi tutaj o przykład że bez badań, podawania leków co chwile kontorlowania czegoś może pies dozyć bardzo późnej starości a jak na wilczura ponad 18 lat to jest dużo.

Link to comment
Share on other sites

Wiek 18 lat to niezły wynik jak na "wilczura", osobiście wolę określenie "pies w typie ONka" (owczarka niemieckiego), ewentualnie ONkowaty. ;)
Zetknęłam się już z ONkami, które dożywały imponującego wieku. Jednak mało który pies odchodzi dziś "ze starości", a nie z powodu chorób występujących w podeszłym wieku. Z wieloma chorobami, czy dysfunkcjami wywołanymi wiekiem, trybem życia, czy innymi uwarunkowaniami pies może żyć, jeśli się go wspomaga i zwiększa komfort jego życia na te ostatnie lata czy miesiące. Po wielu psach nie widać, że cierpią, a choroba rozwija się w najlepsze. I dlatego właśnie jestem zwolenniczką badań kontrolnych. Bo takie badania uspokajają dają pewną kontrolę, a jeśli już coś wykażą, można zwierzęciu pomóc, wiadomo na co zwracać uwagę, czego unikać itd.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...